Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα ενυδρείο με μερικές γαριδουλες μέσα. Πριν κανα 2 βδομάδες είχα παρατηρήσει ένα σαλιγκάρι μέσα το οποίο το έβγαλα. Από τότε βλέπω μικρά σαλιγκάρια μέσα στο ενυδρείο και σήμερα διαπίστωσα ότι είναι υπερβολικά παρά πολλά. Γνωρίζεται κάποιον τρόπο για να τα αφαιρέσω απο το ενυδρείο μου;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

εγώ βγάζω κάθε μέρα από λίγα.. δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να απαλλαγείς οριστικά..

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και ρώτησα και με είπαν για ένα φάρμακο που είναι για τα σκουλίκια. Αλλά φοβάμαι να το βάλω μέσα με τις γαρίδες. 

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις τίποτα μέχρι να σου πει κάποιος από δω, σίγουρα θα υπάρχει κάποιο κολπάκι ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Anentome helena θα βοηθούσε.

Φαρμακευτική αγωγή ξέρω ότι υπάρχει για σαλιγκάρια αλλά δεν γνωρίζω να σε κατευθύνω σε αυτό το κομμάτι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν εχω ακουσει απο καποιον να εχει δει κατι τετοιο. Βεβαια θα εχεις μετα σαλιγγαρια helena, μπορει οχι σε τοσο μεγαλη ποσοτητα αλλα θα εχεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θέλουμε να ξεφορτωθούμε τους λαθρεπιβάτες αλλά όχι τα ράμσχορν τί κάνουμε; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Λαχανικό,μαζευονται όλα πάνω διαλέγεις αυτά που θέλεις και όσα δεν θες τα χαρίζεις....Αυτό πολλές φορές και υπομονή.Δεν γίνετε με την μία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι πρόκειται για αριθμό τέτοιο σε σημείο που να δημιουργεί πρόβλημα. Από μετρήσεις πως πας?

Αν όλα είναι εντάξει και σε ενοχλούν καθαρά αισθητικά τότε ή τα αφήνεις ή βάζεις τα helena που σαν σαλιγκάρια και αυτά θα αναπαραχθούν ή βγάζεις με το χέρι ότι μπορείς ή αυτό που πρότεινε ο @kosmas.

Εγώ έχω καμιά εικοσαριά από δαύτα σε 50 λίτρα και ούτε που έχω ασχοληθεί μαζί τους. Εφ'όσον οι μετρήσεις είναι οκ δεν με απασχολεί να γίνουν και 100.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά με ενοχλεί. Απλά είναι υπερβολικά παρά πολλά. Τουλάχιστον 50 θα έλεγα σε ενυδρείο 20 λίτρων. Και είναι παρά πολύ μικρά. Όσα μπορώ να βγάλω βάζω αλλά και πάλι δεν μειώνονται με τπτ. 

  • Like 1
  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Το φαρμακο μπορει να κανει δουλεια αλλα τα κουφαρια με τα νεκρα σαλιγκαρια πιθανον να κανουν ζημια.

Αν θες μπορεις να βαλεις μερικα helena για να βοηθησουν να ελεγξεις τον πληθυσμο τους αλλα πιθανοτατα θα σου τρωνε τα αυγα απο τις γαριδες.

Για ποιο ειδος σαλιγκαριου μιλαμε και ποσο "ασκημη" ειναι η κατασταση?? 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αντίστοιχο πρόβλημα αλλα σε περισσότερα λίτρα, δεν ηταν ramshorn ουτε physa αλλα κατι μακρόστενα χάλια σαλιγκαρακια που κρέμονταν παντού... δεν τα ξεφορτώθηκα ποτέ εντελως αν και κατάφερα να ελέγξω τον πλυθυσμό τους. Το ενυδρείο ξεστήθηκε και ξαναστήθηκε εξαρχής. Τα helena που προμηθεύτηκα καποια στιγμή ηταν παντελώς αχρηστα. Τωρα πχ που εχω 2 dwarf puffer ψάχνω να βρω μωρο σαλιγκαρι και δεν βρίσκω.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2019 at 6:39 ΜΜ, το μέλος dio20_4 έγραψε:

Αισθητικά με ενοχλεί. Απλά είναι υπερβολικά παρά πολλά. Τουλάχιστον 50 θα έλεγα σε ενυδρείο 20 λίτρων. Και είναι παρά πολύ μικρά. Όσα μπορώ να βγάλω βάζω αλλά και πάλι δεν μειώνονται με τπτ. 

Συγνώμη που γελάω χωρίς παρεξήγηση αλλά είναι λίγο αστείο έκτος από το ότι δε σου αρέσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Σπύρος Μαγιόγλου έγραψε:

Συγνώμη που γελάω χωρίς παρεξήγηση αλλά είναι λίγο αστείο έκτος από το ότι δε σου αρέσουν!!!

Θες να κάνεις φυτεμένο ε; Το νου σου μη γεμίσεις κ εσύ :bigemo_harabe_net-66:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2019 at 2:31 ΜΜ, το μέλος dio20_4 έγραψε:

Καλησπέρα, έχω ένα ενυδρείο με μερικές γαριδουλες μέσα. Πριν κανα 2 βδομάδες είχα παρατηρήσει ένα σαλιγκάρι μέσα το οποίο το έβγαλα. Από τότε βλέπω μικρά σαλιγκάρια μέσα στο ενυδρείο και σήμερα διαπίστωσα ότι είναι υπερβολικά παρά πολλά. Γνωρίζεται κάποιον τρόπο για να τα αφαιρέσω απο το ενυδρείο μου;; 

Μπορεις να ανεβασεις μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα αυτά τα σαλιγκάρια έτσι;

Απλά σε κάποιους δεν αρέσουν και κάποιους δεν τους ενοχλεί;

Κάνουν κάτι;

Τρώνε άλγη; Τρώνε τα φυτά η δεν ξέρω και εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Οι συνηθισμένοι λαθρεπιβάτες στα ενυδρεία μας είναι:

1.Ramshorn

2.Physa fontinalis

3.Melanoides tuberculata

Αν έχεις κάποια από τις ανωτέρω κατηγορίες (κατα 99,9% μια από αυτές έχεις) μην ανησυχείς είναι ασφαλής η συγκατοίκηση με τα φυτά. Επιπλέον καταναλώνουν άλγη διατηρώντας καθαρό το ενυδρείο.

?Εν κατακλείδι : Ναι, όπως το είπες είναι, σε κάποιους αρέσουν σε κάποιους όχι, αν δεν σου αρέσουν απομάκρυνέ τα με το χέρι όσο είναι νωρίς.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...