Jump to content

Υπάρχει μύκητας ?


Recommended Posts

Καλησπερα θα ήθελα λιγη βοήθεια....έχω εδώ και 2 μισή εβδομάδες αυτά τα δύο χελωνακια....το ένα από τα δύο έχει αυτό το σημάδι στο καβούκι...είναι μύκητας, έλλειψη ασβεστίου η γίνεται κάτι με το κέλυφος ??και το δεύτερο έχει χνούδι στο κεφαλάκι από πίσω λίγο και λίγο σαν μούσι....τι ακριβώς γίνεται ?

IMG_20190401_231751.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να δω καλά από τις φωτογραφίες

Έχω ωστόσο κάτι στο μυαλό μου άλλα δεν είμαι σίγουρος

 

Όταν λες έχει σημάδι στο καβούκι του είναι σαν αλλοιώσεις η το καβούκι ξεφλουδίζει

Από προσωπική εμπειρία αντιμετώπιζα κι εγώ ένα πρόβλημα με το καβούκι τους άλλα πάνε πολλά χρονιά και δε θυμάμαι τι ακριβώς ήταν. Τους έριχνα ένα φάρμακο Tortivet shell (TAFARM) το οποίο περιέχει πολλά χρήσιμα συστατικά συμπεριλαμβανομένου του ασβεστίου που ρωτούσες

Παρ όλα αυτά καλό θα ήταν να συμβουλευόσουνα άτομα με περισσότερη εμπειρία, να παρακολουθεις εντατικά τα χελωνάκια σου και να ξαναβγάλεις φωτογραφίες

 

Έχεις λάμπα που να φωτίζει την χελωνιερα; Βγάζεις τα χελωνάκια σου στον ήλιο;

 

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα έχουν σχέση με τον φωτισμο πανω στην στερια που ανεβαίνουν για να στεγνωσουν, το λευκο χνουδι ειναι επειδη δεν στεγνώνουν καλα αρα δεν υπάρχει αρκετη ζέστη στη στερια (30-33 c) και το σημάδι στο καβούκι αν ειναι και μαλακό το σημείο δηλώνει έλλειψη βιταμινης D3 λόγο μη επαρκής έκθεσης της χελωνας σε ηλιακή ακτινοβολία (λάμπα uvb) η οποια τους βοηθα στο μεταβολισμο του ασβεστιου σε d3 (εναι αναγκαια για την σωστη υγεια της χελωνας) που παιρνουν απο τις τροφες ή απο τα συπληρωματα ασβεστιου. Έχεις λάμπα uvb και λάμπα πυρακτώσεως που να χτυπανε τη στερια τους? Διαβασε το παρακάτω αρθρο θα σου λυθουν πολλες αποριες οπως επισης και αυτο που σου προτεινε η @natateo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σορυ,  το αρθρο που ξεχασα

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...