Jump to content

54lt low tech


panagiotis_dms

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x30
Συνολικά Λίτρα: 54
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: anubia nana petite, buchephalandra sp "green", microsorum pteropus, limnobium laevigatum, marsilea hirsuta, (μία κρυπτοκορίνα που δυστυχώς δεν θυμάμαι ονομασία)
Ψάρια: 6 x corydoras panda 
Άλλα είδη: red cherry shrimp, blue velvet shrimp, amano shrimp, λαθρεπιβάτες

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: -
Ξύλα: Jati Wood, Mangrovia Wood
Άλλα διακοσμητικά : 2-3 σκόρπια μεγάλα alder cones. Θα βγουν όμως.
Υπόστρωμα: Tropica Aqua Soil
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λεντοταινία περίπου στα 1000lm 6000K. Ο φωτισμός δουλέυει με ντίμερ στο 70% της απόδοσης. 
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες. 18:00-01:00

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Fluval 106
Θέρμανση/ Ψύξη: 50w
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Τα σφουγγάρια του φίλτρου αντικαταστάθηκαν με filterwool στις υποδοχές. 
Διατροφή: Algae Wafer 


Παράμετροι
pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30-40% κάθε εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε κουβά με prime, κυκλοφορητή και θερμοστάτη
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Αλλαγή του filterwool ανά εβδομάδα ή μαξιμουμ 2 εβδομάδες

 

Το ενυδρείο τρέχει συνολικά 4 μήνες, 2 μήνες σαν φουλ φυτεμένο με διοξείδιο το οποίο όμως ξεστήθηκε και έγινε έτσι. Από τα ξεφυτέματα χρειάζεται λίγη προσθήκη υποστρώματος στην αριστερή μεριά αλλά δυστυχώς μου τελείωσε.

H ψαροσύνθεση θα αλλάξει επίσης σύντομα μιας και το ενυδρείο έχει προγραμματιστεί να φιλοξενήσει 3 θυληκές μονομάχους. 

 

Οποιαδήποτε παρατήρηση καλοδεχούμενη!!

Φωτογραφίες:
Δυστυχώς η κάμερα δεν είναι καλή....

56560634_2225509054369361_9201934515050643456_n.jpg

56610491_661532857614905_6219589480467136512_n.jpg

56718541_595081050972382_690365625750519808_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 7
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

:)Λατρεύω τα φυτεμένα, στημένα όμορφα ενυδρεία!

Πιο πολύ ομως αγαπώ τα φυτεμένα που δεν έχουν πολλές απαιτήσεις αλλά δεν υστερούν σε εμφάνιση. Το δικό σου είναι υπόδειγμα τέτοιου ενυδρείου. Το χαζεύεις με τις ωρες αλλά δεν σου τρώει την μισή ζωή σε συντήρηση!

Πανέμορφο!:bigemo_harabe_net-122:

 

Αν πρέπει να πω κάτι θα έλεγα να βάλεις φόντο, νομίζω θα το αναδείξει ακόμα περισότερο.

Ανυπομονώ να το δω με τις μονομαχίνες αλλά και να παρακολουθώ την πρόοδό του γενικότερα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

 

Ακριβώς όπως τα λες. Το ενυδρείο τρέχει ουσιαστικά μόνο του και το μόνο που κάνω είναι να αλλάζω νερό. Όλα τα φυτά πάνε προς το παρόν καλά και είμαι ανυπόμονος να δω μελλοντικά πως θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:)Αν θέλεις, ανανέωσε τις πληροφορίες για το ενυδρείο, πώς τα πάει, μπήκαν οι κάτοικοι; Η marsilea συνεχίζει να πηγαίνει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Σας βάζω σημερινές φωτογραφιες. Στο ενυδρείο κατοικούν μέχρι στιγμής 2 θυληκες μονομαχοι. Σκέφτομαι για μια η δυο παραπανω αλλά δεν έχω αποφασισει. Επίσης προτου μπουν στο ενυδρείο τα ψάρια υπήρχαν ήδη γαρίδες χωρίς ομως να έχω δει καμία απώλεια. 

 

 

IMG_20190516_235812.jpg

IMG_20190517_000132.jpg

IMG_20190517_000208.jpg

IMG_20190517_000202.jpg

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 4
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε βρε παίδες αξίζει να βάλω άλλη μία ή δύο θυληκές? Τρώγομαι....

Τώρα τα φυτά έχουν κάποια ανάπτυξη αλλά απ την άλλη έχω και μια μπουκάλα να κάθεται δίπλα. Λέτε να την βάλω πολύ χαμηλά ή να παω σε εξέλ ή να μην βάλω τίποτα και να το αφήσω να πάει μόνο του?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, προσωπικά μου αρέσει το ενυδρείο σου ως έχει. Βέβαια το θέμα δεν είναι τι αρέσει σε μας αλλά σε σένα...

Πάντως, αφού τρώγεσαι, γιατί δεν βάζεις έναν αρσενικό να γίνεις κι εσύ παππούς; Όχι τίποτ' άλλο, να μην νιώθει μόνη

η γιαγιά απέναντι... :lmao:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο συμμάζεμα η αλήθεια είναι.

Πρώτη μου δουλειά είναι να μαζέψω λίγο το γρασίδι για να καλυφτούν κάποια κενά στο υπόστρωμα. Θέλω να δείξει λίγο πιο "γεμάτο". Τώρα μετά σκέφτομαι να φυτέψω και κάτι στο πίσω μέρος, ίσως κάποια μεγάλη ανούμπια.

Αρσενικό περιμένω από...τα βάθη της ασίας ;) Τσάμπα φτιάχνω το χαρέμι?

Θα ανεβάσω φωτογραφία το απόγευμα το δικό του ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι του αγοριού στην κυριολεξία απέναντι:hehe:

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλες φωτογραφίες δεν ανεβαινουν... Ακόμα και σε επεξεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!!!

Μπράβο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Αυτό είναι του αγοριού στην κυριολεξία απέναντι:hehe:

Μη το είδατε, μη το απαντήσατε...Με τι μελάνι εκτύπωσες τη φωτό; Μ' αυτό που εξαφανίζεται;:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτογραφίες....?

Link to comment
Share on other sites

:oΠανέμορφες μονομαχίνες και ιδιαίτερες!

 

Εγώ θα έβαζα άλλη μία μονομαχίνα αλλά δεν έχω κάνει ποτέ παρόμοιο εγχείρημα, επίσης παραμονεύει το ενδεχόμενο η νέα να μην είναι καλή με τις γαρίδες ή με τις συγκατοίκους της (τα ξέρεις ήδη αυτά καλύτερα από εμένα τα γράφω και για όσους άλλους διαβάζουν).

Το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ όπως είναι, αν θα έβαζα φυτά για πίσω θα έβαζα vallisneria spiralis πχ ή bacopa compact κάτι τέτοιο.

Στο ενυδρείο του ασιάτη θα προσέθετα λίγο πράσινο ή θα έβαζα άλλο φυτό επιφανείας (ωστόσο είναι πολύ όμορφο και αυτό)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

φιλε ειναι  πανεμορφα κ τα 2 σου τα ενυδρεια οπως ειναι .. λιγη πρασιναδα ακομα θα προσθετα η θα προσπαθουσα να πιασω κανα ποθο στο μπακγκραουντ η σε καμια γωνια ετσι ωστε να σκανε οι ριζες του σε σημεια μες τη γυαλλα κ να πηγαινουν να κρυβονται κ να αραζουν τα καμαρια σου.. κανα 2 θυληκες ακομα θα μου αρεσε πολυ να δω στη γυαλλα σου(τρομερο ψαρι η ασπρη φιλε- κουκλι).. αντε με το καλο να τον δεχθεις κ τον Κουνγκ-Φου κ να βλεπουμε εξελιξεις να γουσταρουμε :hehe:  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! :D 

 

Λογικά μέσα στην εβδομάδα περιμένω τον αρσενικό και τα κορίτσια. Ομολογώ ότι φοβάμαι λίγο γιατί οι υπάρχων κυρίες στην αρχή τσακωνόντουσαν αρκετά όχι σε σημεία δαγκωμάτων όπως στους αρσενικούς αλλά έπεφτε κυνηγητό. Εν τέλει η μπλέ κάνει κουμάντο (που στην αρχή είχε λευκό σώμα αλλά άλλαξε ολοκληρωτικά) με την άσπρη να ακολουθεί αλλά ευτυχώς στο φαγητό δεν υπάρχει πρόβλημα. Μου αρέσει όμως που και οι δύο έχουν διαφορετικό χαρακτήρα.

 Με τις δύο καινούργιες τώρα όμως θα βγεί σίγουρα κάποια επιθετικότητα και θα δούμε πως θα πάει. 

 

Υ.Γ: Τι φόντο προτείνετε? Μαύρο ή κάτι άλλο?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !! 

 

τα μπεμπε που ερχονται τι χρωμα ειναι φιλε?? ο μαγκας ?? το μαυρο ειναι ολντ ταιμ κλασικ αλλα ισως να μπορουσες να παιξεις μπαλα κ με τιποτα αλλο που να τονιζει τα χρωματα σου .. ΔΩΣΕ ΙΝΦΟ ΣΤΟ ΛΑΟ!! 

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά σας βάζω φωτογραφίες των θυληκών. Ίσως υπάρχουν απειροελάχιστες διαφορές αλλά το χρώμα είναι το ίδιο. 

Ο αρσενικός είναι ότι βλέπετε :matrix:

 

6394d604324401f05f754023dbf1d435.jpg

maxresdefault.jpg

60473118_1288991534598655_8109272814650916864_n.png

  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να τα δεχτεις φιλαρακι!! εγω θα δοκιμαζα κ μαυρο αλλα κ καποιο γκριζο , η μπλε ελαφρυ κ θα βλεπα πως μου παει στο ματι .. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ένα update στα ενυδρεία...

54 λίτρα:

Μπήκαν ανούμπιες "golden coin" 

Μπήκε μία ακόμα κρυπτοκορίνα

 

 

35 λίτρα:

Μπήκε limnobium laevigatum

Τα φυτά κάτω θα φύγουν μάλλον

 

 

30 λίτρα:

Μπήκε marsilea hirsuta, πιστεύω ότι θα πιάσει και εδώ...

 

70204550_522635445222779_2693264362281369600_n.jpg

70033024_441001466533074_2032796167087063040_n.jpg

70155947_2162029110770069_6710590184695529472_n.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

:)To 54αρι παραμένει το αγαπημένο μου! Το βρίσκω πανέμορφο.

Το 30αρι μου αρέσει πολύ επίσης και θα δείξει ακόμα περισσότερο με την marsilea.

Στο 34αρι νομίζω θα άλλαζα το είδος και την διάταξη των κάτω φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...