Jump to content

red eared slider χελωνακι βοηθεια !!!


Recommended Posts

καλησπέρα

η οικογένεια πήγε και αγόρασε χελωνάκι...

ξερετε...κλασσικά... δεν χρειάζεται τίποτα είπε ο πετσοπας...μονο γαριδες και ασφεστιο....

ασχολούμαι με ενυδρεία χρονια (360l φυτεμένο ) και παρόλα αυτά δεν μου το είπαν.... γιατι ήθελαν χελωνάκι..

ουτε φιλτρο ουτε θερμαντηρα .....το κλασικό πλαστικό ενυδρειακι απο τα λουνα παρκ μονο..

όπως καταλαβαινετε δεν πεταω απτη χαρα μου αλλα τι να κάνουμε....θέλουν χελωνάκι...

βρήκα αυτο αλλα μου φαίνεται λιγο τσιμπημένο βασικά λόγω της λάμπας

https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-made-in-france-νεροχελωνασ-με-αξεσουαρ-εξεδρα-aquatlantis-turtle-aquaterrarium-tortum-40-40x20x18-cm-black-001-clone.html

η λαμπα ειναι 6w led.και κάνει πάνω απο 50E  θα φτάνει για θέρμανση στη ξηρά?

πειτε μου σας παρακαλώ καμία αλλη λάμπα που κανει γιαυτό εδω το ενυδρειακι...

συγνώμη που ακούγομαι λιγο πικρόχολος αλλα αν δεν ασχοληθώ εγω κανείς αλλος δε θα κάτσει...και δεν ήταν και η καλύτερη στιγμή  που μου τη φέρανε

αλλα τι να κάνω τα αγαπάω τα ζωάκια και δεν θέλω πλαστικουρες . δε ξέρω πόσο καιρό θα τη κρατήσουμε αλλά σε πλαστικό εγώ ζωντανό ΔΕΝ βάζω

σας παρακαλώ λίγη βοήθεια γιατί δεν έχω υπομονή να ψάξω αυτή τη στιγμή λόγω εργασίας αλλά όσο είναι εκεί το χελωνάκι δε μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου

θα ήθελα να τα πάρω όσο ποιο γρήγορα γίνεται

 τέλος , μπορώ να χρησιμοποιήσω στρωμένο νερό και βιολογικό υλικό από το ενυδρείο μου?

 

χίλια ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβό μου φαίνεται.. δεν είναι πιο οικονομικό να πάρετε σκέτη γυάλα κ όλα τα απαραίτητα χώρια; λάμπες έτσι κ αλλιώς χρειάζονται δύο, μία θερμαντική κ μία uvb.. ένα φιλτράκι κ έναν θερμαντήρα.. στεριά για να ανεβαίνει μπορεί να γίνει απο κάποιο ξύλο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε γεια.Πολύ ακριβο για τις διαστασεις του.Βρες ένα μεταχειρισμενο ενυδρειο γυρω στα 100 λιτρα για να μην ξανααγοραζεις όταν μεγαλωσει το χελωνακι.Ενα απλο πορτατιφ γραφειου για ζεστη είναι οκ.Το βαζεις 20 εκατοστα από την εξεδρα της χελώνας.Το πιο απαραιτητο είναι η λαμπα που μιμείται το ηλιακο φως.Αυτη δεν μπορει να λειπει γιατι το χελωνακι την χρειαζεται προκειμενου να συνθετει βιταμινη D και να αποροφα ο ογανισμος του το ασβεστιο.Εχε υποψη σου παντως ότι τα πλαστικα κουτια δεν είναι τοσο κακα για της χελωνες.Θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις και ένα κουτι αποθηκευσης τροφιμων.Απλα δεν είναι ωραια αισθητικα.Καλη συνεχεια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια μπορεις να χρησιμοποιησεις  μπολι από το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικα ανθεκτικα ζωα!Οτι νερο βγαζει η βρυση σου.Απλα βαζεις αντιχλωριο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

και οι λάμπες uv-a uv-b δεν είναι καρκινογόνες βρε παιδιά?  εχω και ενα 3χρονο μεσα στο σπίτι και φοβάμαι μη πηγαίνει κοντά συνέχεια η κοιτάζει το φως κατάματα

Link to comment
Share on other sites

Το φως δεν θα το κοιταζει καταματα γιατι θα το κατευθυνεις να ειναι καθετο στο basking spot.Απο την αλλη μερια δεν θα το εχετε αναμμενο συνεχεια.Αν φοβασαι φροντιζετε εκεινες τις ωρες να μην εκτιθεται τοσο στη λαμπα.

Έγινε επεξεργασία - rafael
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...