Jump to content

Φύτεμα με τα ψάρια?


Recommended Posts

Παιδια η εμφύτευση φυτών  μπορεί να γίνει ενώ τα ψάρια εινε μεσα η θα πρέπει να τα απομακρύνω για κάποιο χρονικό διάστημα??

 

Screenshot_20190409-211006.png

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Βέβαια παίζει ρόλο και το υπόστρωμα δηλαδή τουλάχιστον σε εμένα κάθε φορά που φύτευα σε υπόστρωμα τύπου stratum σηκωνόταν αρκετή βρωμιά στο νερό που μπορεί να οδηγήσει σε μία έξαρση αμμωνίας. Ενίοτε συνδύαζα φύτεμα μαζί με αλλαγή νερού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο μέρες τώρα έβαλα τα πρώτα μου αληθινά φυτά και τα φύτεψα με τα ψάρια μέσα.

Υπόστρωμα: ψιλό λευκό χαλικακι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Βέβαια παίζει ρόλο και το υπόστρωμα δηλαδή τουλάχιστον σε εμένα κάθε φορά που φύτευα σε υπόστρωμα τύπου stratum σηκωνόταν αρκετή βρωμιά στο νερό που μπορεί να οδηγήσει σε μία έξαρση αμμωνίας. Ενίοτε συνδύαζα φύτεμα μαζί με αλλαγή νερού.

Φίλε Παναγιώτη καλησπέρα από φωτισμό ειμε κομπλέ??? Έχω 2 λάμπες λεντ day light 9000k /23w και nature τον 6500k / 23w ! Το φως

 

πριν 18 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Βέβαια παίζει ρόλο και το υπόστρωμα δηλαδή τουλάχιστον σε εμένα κάθε φορά που φύτευα σε υπόστρωμα τύπου stratum σηκωνόταν αρκετή βρωμιά στο νερό που μπορεί να οδηγήσει σε μία έξαρση αμμωνίας. Ενίοτε συνδύαζα φύτεμα μαζί με αλλαγή νερού.

 

 

πριν 18 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Βέβαια παίζει ρόλο και το υπόστρωμα δηλαδή τουλάχιστον σε εμένα κάθε φορά που φύτευα σε υπόστρωμα τύπου stratum σηκωνόταν αρκετή βρωμιά στο νερό που μπορεί να οδηγήσει σε μία έξαρση αμμωνίας. Ενίοτε συνδύαζα φύτεμα μαζί με αλλαγή νερού.

 Παναγιώτη καλησπέρα

Έχω 1 λάμπες λεντ day light 9000k/23 w και 1 nature 6500k/23w Θα εινε αρκετός ο φωτισμός για τα φυτά?

 Έχω στο πρόγραμμα να αγοράσω την καινούρια σειρά HELIA LUX SPECTRUM LED αλλα μέχρι τότε θα ήθελα την γνώμη σου για να μην βιαστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ενυδρείο που σου αρέσει είναι ένα ενυδρείο αρκετά υψηλών απαιτήσεων.

Απαιτεί καλό φωτισμό, ειδικό υπόστρωμα, παροχή co2, καθημερινή λίπανση και αρκετή εμπειρία για να διατηρηθεί.

Θα είναι αρκετά δύσκολη η προσπάθεια σου.

Οπωσδήποτε αν δεν υπάρχουν ψάρια μέσα είναι πιο εύκολη η διαδικασία αφού δεν θα έχεις και εσύ άγχος για τα ζωντανά.

Η ταπεινή μου άποψη είναι να ξεκινήσεις  από κάτι πιο απλό, και σταδιακά αυξάνεις τις δυσκολίες.:)

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το συγκεκριμένο ενυδρείο που σου αρέσει είναι ένα ενυδρείο αρκετά υψηλών απαιτήσεων.

Απαιτεί καλό φωτισμό, ειδικό υπόστρωμα, παροχή co2, καθημερινή λίπανση και αρκετή εμπειρία για να διατηρηθεί.

Θα είναι κάτι αρκετά δύσκολη η προσπάθεια σου.

Οπωσδήποτε αν δεν υπάρχουν ψάρια μέσα είναι πιο εύκολη η διαδικασία αφού δεν θα έχεις και εσύ άγχος για τα ζωντανά.

Η ταπεινή μου άποψη είναι να ξεκινήσεις  από κάτι πιο απλό, και σταδιακά αυξάνεις τις δυσκολίες.:)

 

Σωτήρη σεβαστή η γνώμη σου.

Έχω είδη κατι πιο απλό αλλα δεν με ενθουσιάζει όπως εναν ωραίο βιότοπο όπως στη φώτο.

Φυσικά θελει προσοχή και σωστές κινήσεις από αρχής!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικα τι εγινε με το στρωσιμοκαι τα φυτα;

Για υποστρωμα τι εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...