Jump to content

νέο ενυδρείο lake Malawi


griffin_23

Recommended Posts


Καλησπέρα στο forum. έχω αναλάβει να φτιάξω για ένα φίλο ένα ενυδρείο με αφρικανικές κυχλίδες και θέλω την γνώμη σας γιατί αφρικανικό δεν έχω στήσει ποτέ.

το ενυδρείο είναι ένα juvel rio 180 (180 λίτρα φυσικά) με εξωτερικό φίλτρο eheim 2215 με eheim substrat pro και σαν backup ένα εσωτερικό της hydor.

σκέφτομαι να βάλω ένα χαρέμι Pseudotropheus demasoni, για άμμο έχω εγώ χαλαζιακή [λευκή μου μοιάζει εμένα] γύρω στα 20-25 κιλά και για πέτρες αρκετές ουδέτερες από ποτάμι. επίσης  μερικές anubias,Cryptocoryne & Vallisneria

η ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

πόσα Pseudotropheus demasoni μπορούν να μπουν στο ενυδρείο? (πάντα με γνώμονα πως αν υπάρχουν γέννες θα μικρά θα χαρισθούν σε άλλους χομπίστες μόλις μεγαλώσουν λίγο)
υπάρχει δυνατότητα σε αυτά τα λίτρα να μπουν πάνω από 1 είδος ψαριών ?

έχω διαβάσει για χρήση άμμου θαλάσσης στον βυθό, συστήνεται κάτι τέτοιο ή όχι γιατί δεν θυμάμαι να έχω δει κάποιον να χρησιμοποιεί στο ενυδρείο του ?
για την οξυγόνωση η ανατάραξη της επιφάνειας και τα λίγα φυτά θα είναι αρκετά ή θα χρειαστεί και κάποια αεραντλία?

έχετε κάποια άλλη πρόταση σαν ενυδρείο Λίμνης Βικτώρια ή Λίμνη Τανγκανίκα ? (γενικά θα ήθελα ψάρια με έντονο χρωματισμό)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος griffin_23 έγραψε:


Καλησπέρα στο forum. έχω αναλάβει να φτιάξω για ένα φίλο ένα ενυδρείο με αφρικανικές κυχλίδες και θέλω την γνώμη σας γιατί αφρικανικό δεν έχω στήσει ποτέ.

το ενυδρείο είναι ένα juvel rio 180 (180 λίτρα φυσικά) με εξωτερικό φίλτρο eheim 2215 με eheim substrat pro και σαν backup ένα εσωτερικό της hydor.

σκέφτομαι να βάλω ένα χαρέμι Pseudotropheus demasoni,Τα  demasomi δεν μπαίνουν χαρέμι αλά 10-12 για άμμο έχω εγώ χαλαζιακή [λευκή μου μοιάζει εμένα] γύρω στα 20-25 κιλά και για πέτρες αρκετές ουδέτερες ασβεστολιθηκες θέλεις από ποτάμι. επίσης  μερικές anubias,Cryptocoryne & Vallisneria

η ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

πόσα Pseudotropheus demasψαριαoni μπορούν να μπουν στο ενυδρείο?10-12 (πάντα με γνώμονα πως αν υπάρχουν γέννες θα μικρά θα χαρισθούν σε άλλους χομπίστες μόλις μεγαλώσουν λίγο)
υπάρχει δυνατότητα σε αυτά τα λίτρα να μπουν πάνω από 1 είδος ψαριών ?ναι αν επιλέξεις πιο ήρεμα ψαρια.

έχω διαβάσει για χρήση άμμου θαλάσσης στον βυθό, συστήνεται κάτι τέτοιο ναι μπορείς να βάλεις ή όχι γιατί δεν θυμάμαι να έχω δει κάποιον να χρησιμοποιεί στο ενυδρείο του ?
για την οξυγόνωση η ανατάραξη της επιφάνειας και τα λίγα φυτά θα είναι αρκετά ή θα χρειαστεί και κάποια αεραντλία? βάζεις την εξοδο στην επιφάνεια να κάνει ανατάραξη και είσαι οκ

έχετε κάποια άλλη πρόταση σαν ενυδρείο Λίμνης Βικτώρια ή Λίμνη Τανγκανίκα ? (γενικά θα ήθελα ψάρια με έντονο χρωματισμό)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Τα Chindongo saulosi είναι πιο ήρεμα και διαφορετικό χρώμα το αρσενικό από το θηλυκό. την άμμο από θάλασσα πας σε μια  ερημική παραλία και παίρνεις άμμο από εκεί που βρέχεται για να έχει λιγότερη σκόνη.  Από Τανγκανίκα κοχιλόψαρα μπορείς να βάλεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος griffin_23 έγραψε:

μέχρι πόσα αρσενικά μπορούν να μπουν σε 180 λίτρα?

 

 

Εάν βάλεις ένα είδος βάλε 10 μικρά και όταν μεγαλώσουν τα αφαιρείς  και αφήνεις 2 και 6  αν βάλεις 2 είδη 1 αρσ 3 θηλυκά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 12 ντεμασονακια θα σε σουπερ.Κ τα σαουλοσι ειναι ομορφα,οτι προτιμας.2 αρσενικα κ 10 θυληκα σαουλοσι θα προτεινα.Κ στα ντεμασονι καλη ειναι αυτη η αναλογια αλλα ειναι πανομοιοτυπα κ δεν ξεχωριζει το φυλλο.Στα σαουλοσι αν μεγαλωσουν λιγο ιιισως ξεχωριζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...