Jump to content

Φίλτρο για 30 lt


Har

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα κύβο 30 lt. Σκεφτόμουν για κρεμαστό φίλτρο fluval c2 λόγω φιλτρανσης. Πιστεύετε ότι θα είναι υπερβολικό για τα 30 lt? Αν πάω σε eheim liberty 75 φοβάμαι πως δεν μπορώ να τοποθετήσω αρκετό βιολογικό υλικό. Αν πάω στο liberty 130 που είναι πιο μεγάλο και σε ροή και σε χώρο, με το βιολογικό υλικό δεν θα πέσει λίγο η απόδοση ώστε να είναι πιο "φιλόξενο"? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα κύβο 30 lt. Σκεφτόμουν για κρεμαστό φίλτρο fluval c2 λόγω φιλτρανσης. Πιστεύετε ότι θα είναι υπερβολικό για τα 30 lt? Αν πάω σε eheim liberty 75 φοβάμαι πως δεν μπορώ να τοποθετήσω αρκετό βιολογικό υλικό. Αν πάω στο liberty 130 που είναι πιο μεγάλο και σε ροή και σε χώρο, με το βιολογικό υλικό δεν θα πέσει λίγο η απόδοση ώστε να είναι πιο "φιλόξενο"? 

Πρωτα... το ενυδρειο θα ειναι γλυκου νερου η θαλασσα; Υπαρχει διαφορά.

Για γλυκο -

liberty εχει πολυ μικρο χωρο για βιολογια.

Fluval (και  liberty) ειναι πολυ δυνατα για 30λ ,  αλλα εχουν ρυθμιστη ροης για να μην γινει πλυντηριο το ενυδρειο σου.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Γλυκού! Για liberty 130 με κόβω γιατί με βαμβάκι κλπ και ρύθμιση ροής έχω την εντύπωση ότι θα πέσει η ροή. Λάθος το σκέφτομαι; Υπάρχει κάποια εναλλακτική;

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε 30 λίτρα έχω eheim 2211, πολύ πρακτικό και ποιοτικό φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα κι εγώ στην αρχή αλλά φοβήθηκα γιατί τα θυμάμαι αρκετά δυνατά. Είχα παλιότερα 80αρι ενυδρείο. Ψάχνω κρεμαστό όμως και λόγω χώρου (δεν είναι εύκολη η τοποθέτηση της λεκάνης του εξωτερικού στο σημείο του κύβου).

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαράκια σκέφτεσαι να βάλεις μέσα και γενικότερα πως το έχεις στο μυαλό σου το ενυδρείο; Οι απαιτήσεις σου σε φίλτρανση θα εξαρτηθούν από εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως στο μυαλό μου το είχα με κοπαδοψαρα 3 αντε 4 μικρά (ψάρια όχι είδη) λόγω λίγων λίτρων και γαρίδες (συμβουλές γνώμες εννοείται καλοδεχούμενες). Κι εκεί είναι που κολλάω, στην ροή για τις γαρίδες. Όσο διαβάζω φτάνω στο συμπέρασμα πως τα hang on χρειάζεται να έχουν από 5 έως και 10 (αναλόγως πληθυσμού ψαριών) απόδοση ανακύκλωσης νερού lt/h για αυτό και ψάχνομαι για πιο δυνατό hang on φίλτρο.(Όσο για φωτισμό δεν το θίγω καν εδώ)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Har έγραψε:

Η αλήθεια είναι πως στο μυαλό μου το είχα με κοπαδοψαρα 3 αντε 4 μικρά (ψάρια όχι είδη) λόγω λίγων λίτρων και γαρίδες (συμβουλές γνώμες εννοείται καλοδεχούμενες). Κι εκεί είναι που κολλάω, στην ροή για τις γαρίδες. Όσο διαβάζω φτάνω στο συμπέρασμα πως τα hang on χρειάζεται να έχουν από 5 έως και 10 (αναλόγως πληθυσμού ψαριών) απόδοση ανακύκλωσης νερού lt/h για αυτό και ψάχνομαι για πιο δυνατό hang on φίλτρο.(Όσο για φωτισμό δεν το θίγω καν εδώ)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το ενυδρειο σου ειναι για μονομαχο ή γαριδες. Κοπαδοψαρα (και μικρα) πρεπει να ειναι πανω απο 6 ψαρακια (τα μικροσωμα πανω απο 8-10) και το ενυδρειο πρεπει να ειναι μακροστενο. Για γαριδες ενα αεροφιλτρο αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ακριβώς διαστάσεις ενυδρείου...

 

Οι καλύτερες επιλογές είναι αυτές που σου πρότεινε η Ναταλία που έχουν ελάχιστες απαιτήσεις φιλτρανσης. Ίσως δοκίμαζα σε αυτά τα λίτρα 6-10 άτομα Boraras, Microrasbora

Link to comment
Share on other sites

Boraras ειδικά έχω διαβάσει ότι αντέχουν σε μικρά ενυδρεία. Οι διαστάσεις είναι 30 x 30 x 35 Υ

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαν ψαράκια προϋποθέτουν μια Χ εμπειρία και αρκετά μαλακό νεράκι. Αν τους τα δώσεις αυτά δεν έχουν θέμα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους κι ευχαριστώ για τις συμβουλές. Επισκέφτηκα ένα κατάστημα από την λιστα του φόρουμ και μου προτάθηκε το blau fm 120 (λόγω χώρου για βιολογικό υλικό) στα 120lt/h. Η απόδοση του είναι αστεία για να είμαι ειλικρινής και ο σωλήνας εισαγωγής είναι τόσο μικρός και με την προέκταση δεν φτάνει ούτε στην μέση της δεξαμενής. Δεν ξέρω αν με κάποιο τρόπο προεκτείνω την σωλήνα και ο κύκλος του νερού γίνει έστω λίγο πιο έντονος γιατι προς το παρόν δεν κάνει κύκλο απλά ανασηκώνει ότι υπάρχει μέσα από χτες σε σκόνη κλπ. Επειδή το έχω βάλει και λειτουργεί να το κρατήσω τουλάχιστον για να μην χάσω την βιολογία που ξεκινησα και να αγοράσω ένα καλύτερο τον επόμενο μήνα και να λειτουργήσουν λίγο καιρό μαζί ή να πάω κατευθείαν για καινούριο; Η αλήθεια είναι πως τσούζει λίγο καινούριο φίλτρο μέσα σε 2 ημέρες...

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στα λιτρα σου χρησιμοποιώ hailea RP200 εδώ και χρόνια με εξαιρετικά αποτελέσματα (αθόρυβο, με χώρο για βιολογικό υλικό, εύκολο στο καθάρισμα, αποδοτικό).

Αναφέρομαι σε αυτό https://enudreio.com/esoteriko-filtro-hailea-rp-200.html

Λυπάμαι που δεν είδα νωρίτερα το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...