Jump to content

Αγορά Ψαριών


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα, ετοιμάζομαι να αγοράσω ένα ενυδρείο (180 λίτρα)  και θα βάλω μέσα χρυσόψαρα. Ενδιαφέρομαι όμως για Oranda, Pearscale, RedCap και γενικά τέτοιας φύσεως χρυσόψαρα αλλά όλα τα Petshop της περιοχής μου δεν έχουν φέρει. Είμαι κάτοικος της Αττικής. Γνωρίζει κανείς ο οποίος είναι κάτοικος Αττικής που μπορώ να βρω τέτοιου είδους χρυσόψαρα; Γνωρίζω ότι υπάρχει και η δυνατότητα διαδικτυακής παραγγελίας αλλά δεν τα εμπιστεύομαι...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στην παρεα μας!!

Αν θελεις ριξε μια ματια στην κατηγορια των καταστηματων 

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/292-καταστηματα/

 

και ειτε με post εκει ειτε τηλεφωνικα θα βρεις σιγουρα τα ειδη που ψαχνεις...

 

Ειναι το πρωτο σου ενυδρειο??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Ήδη δημοσίευσα στην αναζήτηση προϊόντων!??

Θεωρητικά όχι, είναι το δεύτερο. Έχω τώρα ένα ενυδρείο 20 λίτρων που έχω μέσα 3 χρυσόψαρα και επειδή ξέρω ότι αυτό το πράγμα είναι πολύ λάθος, θέλω να πάρω ένα αρκετά μεγαλύτερο και αν γίνεται, γιατί όχι, να προσθέσω ένα δύο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρώτα να βρεις το μεγαλύτερο ενυδρείο και αφού το προετοιμάσεις να ξεκινήσεις την αναζήτηση ??

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον @rastaman. Καλύτερα πρώτα να στήσεις το ενυδρείο, να το στρώσεις και μετά να αγοράσεις ψαράκια. Πάντως στα 180 λίτρα καλό θα ήταν να μη βάλεις περισσότερα από 5 ψαράκια. Για τα 3 στο 20λιτρο δε σχολιάζω τίποτα αφού ήδη μόνος σου είπες πως ξέρεις πόσο λάθος είναι. ;) 

Ποιο ενυδρείο σκέφτεσαι να αγοράσεις; Είδες κάτι σε αγγελία ή θα πας σε καινούριο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι παιδιά, χθες ήρθε το νέο ενυδρείο στο σπίτι μου και είναι ένα Juwel Rio 180, είναι καινούργιο. Χθες κιόλας το έστησα και περιμένω τώρα για μια βδομάδα να γίνει ο κύκλος έτσι ώστε μετά να βάλω τα 3 ψάρια που έχω ήδη. Θα ήθελα απλά να γνωρίζω γενικότερα για το μέλλον ένα έμπιστο μέρος για να αγοράσω χρυσόψαρα. Είδα κάτι που μου άρεσε στο PetSupermarket. 

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να έχω 5 χρυσόψαρα και 1 "γλειφτη" (μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή η πραγματική του ονομασία), αν έχω λάθος σκεπτικό θα ήθελα να το μάθω μη κάνω καμιά βλακεία πάλι.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και η οποιαδήποτε βοήθεια, πολύτιμη!??

Link to comment
Share on other sites

Όχι μη βάλεις κάτι άλλο εκτός από χρυσόψαρα. 

 

Καλά έκανες και είδες στο petsupermarket, θα βρεις κάποια που σου κάνουν.

 

Για να επιταχύνεις τη διαδικασία του στρωσίματος μπορείς να βάλεις βιολογικό υλικό (μπόλι) από ένα έτοιμο στρωμένο ενυδρείο. Σε ποια περιοχή είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μη βάλω γλειφτη; Επηρεάζει τα χρυσόψαρα;

Έχω βάλει βακτήρια αλλά το βιολογικό υλικό είναι καινούργιο, γιατί το βιολογικό που έχω στο 20λιτρο δε αρκεί. Έχω και εσωτερικό και εξωτερικό φίλτρο τώρα.

Μένω Κορυδαλλό.

Καλό Πάσχα επίσης! Χριστός Ανέστη!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος NickVerKat έγραψε:

Γιατί να μη βάλω γλειφτη; Επηρεάζει τα χρυσόψαρα;

 

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού. Οι γλείφτες (πλεκόστομοι) είναι τροπικά ψάρια.

Άλλες συνθήκες νερού (θερμοκρασία, παράμετροι) χρειάζονται τα μεν και άλλες τα δε...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...