Jump to content

Ανθισμένη anubia!


fakiris

Recommended Posts

Μια πανέμορφη έκπληξη. Πριν λίγες μέρες οι ανούμπιες πέταξαν μπουμπούκι και μέρα με την μέρα περίμενα να ανθίσουν. Σήμερα το ένα από τα δύο άνθισε και πραγματικά είναι πανέμορφο! 

DSC_0695.JPG

  • Like 5
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τη δίνουν αυτά τα καλαμπόκια και τα κόβω. Νόμιζα κάτι έπαθε το φυτό., δεν ήξερα ότι συμβαίνει γενικά. Αν εξελιχθεί και άλλο πόσταρε νέα φωτο.να δούμε πως γίνεται μήπως και αφήσω τα επόμενα. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο! Σχετικά σπάνια βλέπουμε άνθη από αυτό το φυτό. Πείτε όσες περισσότερες πληροφορίες έχετε (θέση στο ενυδρείο, φωτισμός, παράμετροι, θερμοκρασία), μπας και δούμε και εμείς επιτέλους κανένα ανθάκι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Εμένα μου τη δίνουν αυτά τα καλαμπόκια και τα κόβω. Νόμιζα κάτι έπαθε το φυτό., δεν ήξερα ότι συμβαίνει γενικά. Αν εξελιχθεί και άλλο πόσταρε νέα φωτο.να δούμε πως γίνεται μήπως και αφήσω τα επόμενα. 

το άνθος θα παραμείνει έτσι για κάποιο διάστημα με την ελπίδα ότι θα πέσει η στάθμη του νερού ώστε να μπορέσει να γονιμοποιηθεί και να καρποφορήσει. Αν δεν συμβεί αυτό απλά το άνθος σαπίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Πολύ ωραίο! Σχετικά σπάνια βλέπουμε άνθη από αυτό το φυτό. Πείτε όσες περισσότερες πληροφορίες έχετε (θέση στο ενυδρείο, φωτισμός, παράμετροι, θερμοκρασία), μπας και δούμε και εμείς επιτέλους κανένα ανθάκι!

Στο δικο μου ενυδρειο συχνα ανθιζε.Αν θυμαμαι καλα, το φθινοπωρο πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 54 λίτρων και τρέχει σχεδόν τρις μήνες. Οι ανούμπιες είναι μέσα δύο μήνες. Οι δύο που έχουν ανθίσει είναι της εταιρίας tropica. Επίσης μέσα υπάρχουν και άλλα δύο είδη ανούμπιες και υδροφιλα. Οι τιμές είναι στα φυσιολογικά επίπεδα. No3 : 25, ph : 7, θερμοκρασία στους 26°. Τις συγκεκριμένες τις έχω πιασμένες πάνω σε μια ρίζα που βρήκα σε μια λυμνη. Τις άλλες τις έχω μέσα σε ένα κονικο διακοσμητικό που είχε τέσσερις τροπές 4 εκατοστών περίπου  τις έβαλα εκεί μέσα και είναι σαν μπουκέτο. Για φωτισμό έχω μια fluval aquasky led. 

DSC_0697.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος fakiris έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 54 λίτρων και τρέχει σχεδόν τρις μήνες. Οι ανούμπιες είναι μέσα δύο μήνες. Οι δύο που έχουν ανθίσει είναι της εταιρίας tropica. Επίσης μέσα υπάρχουν και άλλα δύο είδη ανούμπιες και υδροφιλα. Οι τιμές είναι στα φυσιολογικά επίπεδα. No3 : 25, ph : 7, θερμοκρασία στους 26°. Τις συγκεκριμένες τις έχω πιασμένες πάνω σε μια ρίζα που βρήκα σε μια λυμνη. Τις άλλες τις έχω μέσα σε ένα κονικο διακοσμητικό που είχε τέσσερις τροπές 4 εκατοστών περίπου  τις έβαλα εκεί μέσα και είναι σαν μπουκέτο. Για φωτισμό έχω μια fluval aquasky led. 

DSC_0697.JPG

Αν και το κύριο θέμα είναι οι ανούμπιες η μέτρηση 25 NO3 είναι πάρα πολύ καλή για τα φυτά, αλλά αρκετά τσιμπημένη για τα ψάρια.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...