Jump to content

Νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια , προσφατα πηρα την αποφαση να φτιαξω ενα ενυδρειο, σχετικα μικρο και γνωστο ως nano tank.  Ειχα στο μυαλο μου να φυτεψω καποιο ευκολο γκαζον να φτιαξω ενα μπονζάι με moss και να βαλω μερικες γαριδουλες μεσα μαζι με 2-3 μικρου μεγεθους ψαρακια. Ετσι και εκανα πραξη και το σαββατο που μας περασε το εφτιαξα, ο ανθρωπος απο το pet μου εδωσε χυμα υποστρωμα και με συμβουλεψε να φυτεψω lilaeopsis novae-zelandiae οπου ειπε πως δεν χρειαζεται να εχω co2. Το προβλημα μου ειναι πως βρισκομαι στην 3η μερα και το γκαζονακι εχει αρχισει να κιτρινιζει οπου αυτο για μενα σημαινει προβλημα. Την λαμπα την αφηνω ανοικτη 10 με 12 ωρες οπως μου ειπε. 

Δεν εχω βαλει καποιο λυπασμα η κατι γιατι επαναπαύτηκα στο οτι ειναι ευκολο σαν γκαζον και θα πιασει. Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας για το τι μπορω να κανω.

 Το ενυδρειο ειναι 15 λιτρα

Εχω ενα εσωτερικο φιλτρακι και αρκετο οξυγονο

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1555432907262.jpg_1555432912893.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι πολλες οι 12 ωρες? Τι λαμπα ειναι?γρ;ψε στοιχεια ωστε να σου πουν αν ειναι απο καψιμο ή απο ελλειψη. Παντως χωρις να εχω βαλει ποτε γκαζον, σε νεο ενυδρειο που θα εχει πληθωρα στοιχειων και αν η λαμπα ειναι η σωστη και την αναβεις 10με 12 ωρες δεν θα επρεπε να βαλεις και διοξειδιο?

 

Ασχετο αλλα ειναι κλειστο απο πανω?μηπως θα ανεβασει θερμοκρασιες ψηλες?

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Μηπως ειναι πολλες οι 12 ωρες? Τι λαμπα ειναι?γρ;ψε στοιχεια ωστε να σου πουν αν ειναι απο καψιμο ή απο ελλειψη. Παντως χωρις να εχω βαλει ποτε γκαζον, σε νεο ενυδρειο που θα εχει πληθωρα στοιχειων και αν η λαμπα ειναι η σωστη και την αναβεις 10με 12 ωρες δεν θα επρεπε να βαλεις και διοξειδιο?

 

Ασχετο αλλα ειναι κλειστο απο πανω?μηπως θα ανεβασει θερμοκρασιες ψηλες?

Η λαμπα ειναι Led και ειναι 4.5W απ οσο διαβασα στο πισω μερος της.

Το ενυδρειο ειναι αστρωτο 3 ημερων

Δεν εχω ριξει καποιο λυπασμα η κατι τετοιο 

Απο πανω δεν ειναι κλειστο τελειως το τζαμι ειναι μικροτερο και εχει 2 κενα για αερισμο.

Δεν ειμαι γνωστης ειναι η πρωτη φορα που φτιαχνω κατι τετοιο και ακολουθησα οδηγιες απο τον ανθρωπο στο pet 

 

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα εχεις? Εκει αναφερομουν για λιπασμα. Δεν ξερω επισης αν τα led εχουν καπου γραμμενο μια μοναδα μετρησης που λεγεται lumen. Αν εχουν και μπορεις να δεις το νουμερο (λογικα 3ψηφιο) γραψτο γιατι το θελουν για να σου πουν και οι γνωστες

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα εχω απλα μου εβαλε χυμα δεν αγορασα συσκευασμενο και δεν γνωριζω τις πληροφοριες του 

Ανεβαζω φωτο με το ταμπελακι της λαμπας και το υποστρωμα σε κοντινη φωτο αν βοηθαει

 

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1555435176576.jpg_1555435189019.jpeg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1555435257061.jpg_1555435265441.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Για υποστρωμα εχεις καποιο aqua soil. Πρεπει να κανεις αλλαγες νερου 40 με 50% καθε 2 μερες την πρωτη εβδομαδα, μετα καθε 3-4 μερες. Σε 3-ς εβδομαδες πας για 1 φορα την εβδομαδα. Ψαρια(ή γαριδες) μετα απο ενα μηνα.

Φωτισμος μονο 6-7 ωρες για πρωτες 2 εβδομαδες, μετα 7-8 ωρες (σε ενα μηνα πας μεχρι 8-9)

lilaeopsis novea-zealandia ειναι αρκετα ψηλο φυτο για νανο ενυδρειο. Θελει και CO2(καλυτερα).

Τα φυτα πουλανε πιο πολυ σε emersed μορφη και χρειαζονται χρονο για να προσαρμοστουν στην submersed ζωη(κατω απο το νερο).

Για ευκολα φυτα βαλε microsorum, anubias. Χαμηλο γκαζον χωρις CO2 και καλο φως - λιγο δυσκολο....μονο marsilea hirsuta.....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα θεματα εδω

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για υποστρωμα εχεις καποιο aqua soil. Πρεπει να κανεις αλλαγες νερου 40 με 50% καθε 2 μερες την πρωτη εβδομαδα, μετα καθε 3-4 μερες. Σε 3-ς εβδομαδες πας για 1 φορα την εβδομαδα. Ψαρια(ή γαριδες) μετα απο ενα μηνα.

Φωτισμος μονο 6-7 ωρες για πρωτες 2 εβδομαδες, μετα 7-8 ωρες (σε ενα μηνα πας μεχρι 8-9)

lilaeopsis novea-zealandia ειναι αρκετα ψηλο φυτο για νανο ενυδρειο. Θελει και CO2(καλυτερα).

Τα φυτα πουλανε πιο πολυ σε emersed μορφη και χρειαζονται χρονο για να προσαρμοστουν στην submersed ζωη(κατω απο το νερο).

Για ευκολα φυτα βαλε microsorum, anubias. Χαμηλο γκαζον χωρις CO2 και καλο φως - λιγο δυσκολο....μονο marsilea hirsuta.....

 

Θα αρχισω τις αλλαγες και θα ακολουθησω τα ωραρια λαμπας .

Τι αλλο μου προτεινετε να κανω ;

Ποτε σταματαω τις αλλαγες νερου;

Ενα co2 για αυτο το ενυδρειο τι κοστος εχει; 

(Κοστος αγορας και συντηρισης)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Κατ'αρχήν μου αρέσει η ιδέα με το δεντράκι και τη moss. Δεν θα έβαζα τόση ποσότητα lilaleopsis γιατί νομίζω πως γεμίζει αρκετά το ενυδρείο. Εγώ θα έβαζα αρκετά περισσότερο υπόστρωμα στο πίσω μέρος του ενυδρείου και λιγότερο μπροστά και μη σου πω θα το σχεδίαζα με μονοπάτι στη μέση. 

Κάτι τέτοιο δηλαδή (γεννημένος ζωγράφος λέμε :hehe:)

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1555432907262.jpg_1555432912893.thumb.jpeg.6636870b1991913ef4f067654cc533ca.thumb.jpeg.e974808de766f990c9d0a53eed7baa61.jpeg

 

Στα αριστερά θα έβαζα ένα μικρό ξυλαράκι με moss και δεξιά θα άφηνα το lilaleopsis. Σίγουρα θα έβαζα και κάτι στην επιφάνεια.

 

Στα του ενυδρείου τώρα, εγώ κατά την διάρκεια του στρωσίματος δεν έκανα αλλαγές ωσότου ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου λόγω του ότι δεν ξεκίνησα με φυτά. Ακολούθησε το πρόγραμμα φωτισμού και αλλαγών και την 3η εβδομάδα πάρε μετρήσεις. Αφου μετρήσεις 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη και μόνο νιτρικά τότε το ενυδρείο είναι στρωμένο. Μία αλλαγή 50% μετά και βάζεις ψάρια. Από κει και πέρα 1 φορά την εβδομάδα 30%.

Πάντως κάποιο άλλο είδος ψαριού πέρα από μονομάχο (και αυτό επίφοβο) δεν θα έβαζα. Αντίθετα γαρίδες είναι ότι πρέπει αν και θέλουν κάποια ωρίμανση του βυθού (χοντρικά εγώ θα έλεγα 3-4 μήνες λειτουργίας) αλλά δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Co2 σε αυτά τα λίτρα σε καλύπτει το εξελ. Τώρα αν θες μπουκάλα για πιθανόν μεγαλύτερο φυτεμένο ενυδρείο υπολόγισε γύρω στα 100-120 ευρώ όλο το σύστημα. Η συντήρηση αφορά μόνο αλλαγή της μπουκάλας ανα 5-6 μήνες. 

 

Κάτι τελευταίο: ο θερμοστάτης που είναι?

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Κατ'αρχήν μου αρέσει η ιδέα με το δεντράκι και τη moss. Δεν θα έβαζα τόση ποσότητα lilaleopsis γιατί νομίζω πως γεμίζει αρκετά το ενυδρείο. Εγώ θα έβαζα αρκετά περισσότερο υπόστρωμα στο πίσω μέρος του ενυδρείου και λιγότερο μπροστά και μη σου πω θα το σχεδίαζα με μονοπάτι στη μέση. 

Κάτι τέτοιο δηλαδή (γεννημένος ζωγράφος λέμε :hehe:)

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1555432907262.jpg_1555432912893.thumb.jpeg.6636870b1991913ef4f067654cc533ca.thumb.jpeg.e974808de766f990c9d0a53eed7baa61.jpeg

 

Στα αριστερά θα έβαζα ένα μικρό ξυλαράκι με moss και δεξιά θα άφηνα το lilaleopsis. Σίγουρα θα έβαζα και κάτι στην επιφάνεια.

 

Στα του ενυδρείου τώρα, εγώ κατά την διάρκεια του στρωσίματος δεν έκανα αλλαγές ωσότου ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου λόγω του ότι δεν ξεκίνησα με φυτά. Ακολούθησε το πρόγραμμα φωτισμού και αλλαγών και την 3η εβδομάδα πάρε μετρήσεις. Αφου μετρήσεις 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη και μόνο νιτρικά τότε το ενυδρείο είναι στρωμένο. Μία αλλαγή 50% μετά και βάζεις ψάρια. Από κει και πέρα 1 φορά την εβδομάδα 30%.

Πάντως κάποιο άλλο είδος ψαριού πέρα από μονομάχο (και αυτό επίφοβο) δεν θα έβαζα. Αντίθετα γαρίδες είναι ότι πρέπει αν και θέλουν κάποια ωρίμανση του βυθού (χοντρικά εγώ θα έλεγα 3-4 μήνες λειτουργίας) αλλά δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Co2 σε αυτά τα λίτρα σε καλύπτει το εξελ. Τώρα αν θες μπουκάλα για πιθανόν μεγαλύτερο φυτεμένο ενυδρείο υπολόγισε γύρω στα 100-120 ευρώ όλο το σύστημα. Η συντήρηση αφορά μόνο αλλαγή της μπουκάλας ανα 5-6 μήνες. 

 

Κάτι τελευταίο: ο θερμοστάτης που είναι?

Τον θερμοστατη δεν τον τοποθετησα ακομα η θερμοκρασια του ειναι στους 24 βαθμους

Να τον βαλω θελει πιο πολλους βαθμους; 

Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι τα φυτα δεν τα βλεπω θετικα .. σιγα σιγα δειχνουν οτι χαλανε και με απογοητευει γιατι το χα αλλιως στο μυαλο μου .. αυριο λεω να παρω ενα εξελακι δε το παραταω με τιποτα.. οσον αφορα το ντεκορ μωρε ας πιασουν τα φυτα και ολα φτιαχνουν..  

Στο εξελ τι ποσοτητα βαζω ανα ποσες μερες; 

Έγινε επεξεργασία - kostas mpele
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος kostas mpele έγραψε:

Τον θερμοστατη δεν τον τοποθετησα ακομα η θερμοκρασια του ειναι στους 24 βαθμους

Να τον βαλω θελει πιο πολλους βαθμους; 

Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι τα φυτα δεν τα βλεπω θετικα .. σιγα σιγα δειχνουν οτι χαλανε και με απογοητευει γιατι το χα αλλιως στο μυαλο μου .. αυριο λεω να παρω ενα εξελακι δε το παραταω με τιποτα.. οσον αφορα το ντεκορ μωρε ας πιασουν τα φυτα και ολα φτιαχνουν..  

Στο εξελ τι ποσοτητα βαζω ανα ποσες μερες; 

Excel directions https://www.seachem.com/flourish-excel.php

0.7 με 0.8 ml καθε μερα (παρε συριγγα ινσουλινης απο τ φαρμακειο)

Τα φυτα σ΄αρχιζουν να βγαζουν φυλλα σε 1-2 εβδομαδες, μην περιμενης αυριο να "ανθιζουν" και.... διαβασμα....

Για γαριδες... Αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις crystal red SS grade, τοτε δεν χρειαζεται να περιμενεις τρεις μηνες. Neocaridines μπορεις να βαλεις σε 1-1,5 μηνα, αρκει οι μετρησεις να ειναι καλες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Excel directions https://www.seachem.com/flourish-excel.php

0.7 με 0.8 ml καθε μερα (παρε συριγγα ινσουλινης απο τ φαρμακειο)

Τα φυτα σ΄αρχιζουν να βγαζουν φυλλα σε 1-2 εβδομαδες, μην περιμενης αυριο να "ανθιζουν" και.... διαβασμα....

Για γαριδες... Αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις crystal red SS grade, τοτε δεν χρειαζεται να περιμενεις τρεις μηνες. Neocaridines μπορεις να βαλεις σε 1-1,5 μηνα, αρκει οι μετρησεις να ειναι καλες.

 

Χθες εκανα την πρωτη αλλαγη νερου 50%

Με το εξελ πιστευετε θα σωθει; 

Δεν περιμενω να ανθισει απο τωρα ξερω οτι αυτα θελουν υπομονη.

Απλα αγχωθηκα που αρχισαν να χαλανε 

Το εξελ ποτε το ριχνω; (πριν αναψω λαμπα;  αφου αναψω;  ή οταν σβησω; )

Έγινε επεξεργασία - kostas mpele
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά θέλουν χρόνο να προσαρμοστούν. Σε όλα τα νεοστημένα ενυδρεία υπάρχουν αυτά τα προβλήματα. Θέλει υπομονή.

Όλα τα λιπάσματα είναι προτιμότερο να τα χρησιμοποιούμε με το φωτισμό σε λειτουργία.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τα φυτά θέλουν χρόνο να προσαρμοστούν. Σε όλα τα νεοστημένα ενυδρεία υπάρχουν αυτά τα προβλήματα. Θέλει υπομονή.

Όλα τα λιπάσματα είναι προτιμότερο να τα χρησιμοποιούμε με το φωτισμό σε λειτουργία.:)

Υπομονη εχω αρκετη.. 

Απλα ειμαι αρχαριος στα φυτεμενα ενυδρεια και δεν μου δωθηκαν σωστες πληροφοριες απο το πετ.

Αν υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω περα απο αλλαγες νερου λυπασμα και οτι μου γραψατε , πειτε το μου αν εχετε την καλοσινη για να το εφαρμοσω .. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να εισαι προετοιμασμενος και για αλγες. Μην ανχωθεις, δεν θα εχεις κανει τιποτα λαθος, απλα οπως πολλοι δεν ξερουμε απο ισορροπιες και απο φυτεμενα ετσι και εσυ. Οσο και στραβα να παει κατι μην ανχωθεις και κανεις κατι ή αγορασεις κατι ή χειροτερα ριξεις κατι μεσα  χωρις να συμβουλευτεις το φορουμ. Αν δεν αφορα κατι ζωντανο (ψαρι - γαριδες) δεν θα γινει μεγαλη ζημια σε 1-2 μερες. Γενικοτερα το φυτεμενο ενυδρειο εχει δυσκολιες οι οποιες ομως αν τις ξεπερασεις ειναι κουκλι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Εγω θα σου ελεγα να εισαι προετοιμασμενος και για αλγες. Μην ανχωθεις, δεν θα εχεις κανει τιποτα λαθος, απλα οπως πολλοι δεν ξερουμε απο ισορροπιες και απο φυτεμενα ετσι και εσυ. Οσο και στραβα να παει κατι μην ανχωθεις και κανεις κατι ή αγορασεις κατι ή χειροτερα ριξεις κατι μεσα  χωρις να συμβουλευτεις το φορουμ. Αν δεν αφορα κατι ζωντανο (ψαρι - γαριδες) δεν θα γινει μεγαλη ζημια σε 1-2 μερες. Γενικοτερα το φυτεμενο ενυδρειο εχει δυσκολιες οι οποιες ομως αν τις ξεπερασεις ειναι κουκλι.

Πηγα σημερα πετ για το εξελακι που λεγαμε και αυτος μου προτεινε να παρω Co2 Starter set. 

Κοστιζει οσο και το εξελ. 

Μου ειπε ειναι καλυτερο γιατι μπαινει στην αερια μορφη απευθειας. 

Εσεις τι λετε ειναι; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος kostas mpele έγραψε:

Πηγα σημερα πετ για το εξελακι που λεγαμε και αυτος μου προτεινε να παρω Co2 Starter set.  

Κοστιζει οσο και το εξελ.  

Μου ειπε ειναι καλυτερο γιατι μπαινει στην αερια μορφη απευθειας. 

Εσεις τι λετε ειναι; 

Για την αρχη καλυτερα Excel (γνωμη μου), γιατι σκοτωνει και αλγες.

,,,,Που δεν εχεις ακομα ζωντανα μεσα, μπορεις να δοκιμασεις και DIY CO2.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για την αρχη καλυτερα Excel (γνωμη μου), γιατι σκοτωνει και αλγες.

,,,,Που δεν εχεις ακομα ζωντανα μεσα, μπορεις να δοκιμασεις και DIY CO2.

 

Βοηθαει πολυ ο αρθρο το διαβασα και με εβαλες σε σκεψεις για ενα ολοκληρομενο συστημα co2 .. στο πετ ειχε το μεγαλο στα 100 ευρω και μικροτερου μεγεθους στα 50 ευρω. ( ποιο αξιζει;  Αν παω αργοτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο με καλυπτει το συστημα με τα 50 ευρω;  Μονο το μεγεθος αλλαζε) 

Η αληθεια ειναι πως δεν μαρεσουν οι προχειρες δουλειες και θα το χω υποψιν μου.

Για την ωρα συνεχιζω με οσα ειπαμε

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λινκ να δουμε ποιο ειναι με 100€ και με 50.

Link to comment
Share on other sites

https://www.petsupermarket.gr/1l-co2-aluninum-cylinder-set-pressure-reduced-face-up-mt?search=Co2&description=true&page=1

 

https://www.petsupermarket.gr/ista-1l-co2-aluminum-cylinder-set-basic-basic-up-mt?search=Co2&description=true&page=2

 

 

https://www.petsupermarket.gr/fluval-mt-88g-co2-mt?search=Co2&description=true&page=1

 

Αυτες βρισκω αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι ηταν αυτες στο καταστημα 

Το μονο σιγουρο ηταν Fluval

Γενικα και αλλο ενυδρειο αν κανω στο μελλον δε νομιζω να ξεπερνουσα τα 70 λιτρα φυτεμενου οποτε δεν ξερω αν βοηθαει αυτο στο να μου προτεινετε μεγεθος και τιμες 

Έγινε επεξεργασία - kostas mpele
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι. Τις έχω δει και εγώ.

 

Αν πρόκειται για αυτό το ενυδρείο το πρώτο σύστημα φαντάζομαι πως κάνει. Σημείωσε πως οι μπουκάλες δεν ξαναγεμίζουν άρα θα πρέπει να αγοράζεις ανταλλακτικές. Σε βάθος χρόνου άρα θα σου βγει πιο ακριβά.

Το δεύτερο δεν συμφέρει γιατί η μπουκάλα δεν ξαναγεμίζει συν ότι με τα ίδια λεφτά +10-20 ευρώ παίρνεις 2 κιλη και τα παρελκόμενα. 

 

Αν μιλάμε για 70λ φυτεμένο με πολλά φυτά το co2 θα το χρειαστείς. Το εξελ θα σε βοηθήσει και εδώ αλλά περισσότερο στις άλγες παρά στην παροχή co2. 

Πάντα παίζουν ρόλο τα φυτά που θα διαλέξεις να βάλεις και οι απαιτήσεις τους στο τρίπτυχο φως-co2-λίπασμα. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Αυτές είναι. Τις έχω δει και εγώ.

 

Αν πρόκειται για αυτό το ενυδρείο το πρώτο σύστημα κάνει. Σημείωσε πως οι μπουκάλες δεν ξαναγεμίζουν άρα θα πρέπει να αγοράζεις ανταλλακτικές. Σε βάθος χρόνου άρα θα σου βγει πιο ακριβά.

Το δεύτερο δεν συμφέρει γιατί η μπουκάλα δεν ξαναγεμίζει συν ότι με τα ίδια λεφτά +10-20 ευρώ παίρνεις 2 κιλη και τα παρελκόμενα. 

 

Αν μιλάμε για 70λ φυτεμένο με πολλά φυτά το co2 θα το χρειαστείς. Το εξελ θα σε βοηθήσει και εδώ αλλά περισσότερο στις άλγες παρά στην παροχή co2. 

 

 

Ψαχνω ενα συστημα να καλυψει το τωρινο που ειδατε και να μπορει να με καλυψει μεχρι 70λ ενυδρειο σε περιπτωση που πολυ αργοτερα αποφασισω να κανω κατι πιο μεγαλο σε φυτεμενο.. 

Θα ηθελα να γεμιζει η μπουκαλα γιατι αυτος στο πετ μου ειπε το κοστος γεμισματος της μεγαλης πως ειναι 6 ευρω και μου φανηκε πως αξιζε

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με 80-90  ευρώ να βρεις ολοκληρωμένο σύστημα CO2 και να είσαι κομπλέ όχι μόνο γι αυτό το ενυδρείο, άλλά και για μεγαλύτερο στο μέλλον. Κόστος γεμίσματος της φιάλης 4-5 ευρώ.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μπορείς με 80-90  ευρώ να βρεις ολοκληρωμένο σύστημα CO2 και να είσαι κομπλέ όχι μόνο γι αυτό το ενυδρείο, άλλά και για μεγαλύτερο στο μέλλον. Κόστος γεμίσματος της φιάλης 4-5 ευρώ.:)

Υπαρχει λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...