Jump to content

Νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Αυτο για το πως να το κανω το διαβασα 

Απλα λιγες πληροφοριες ηθελα για το τι ειναι και αν κανει για βασικη καθημερινη τροφη για τον μονομαχο και τα γαριδακια

Link to comment
Share on other sites

Οπως και αν αφου παραξω αρκετα μπορω να τα τοποθετησω στο ενυδρειο και να αναπαραχθουν εκει η θελει συγκεκριμενες συνθηκες; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kostas mpele έγραψε:

Αυτο για το πως να το κανω το διαβασα 

Απλα λιγες πληροφοριες ηθελα για το τι ειναι και αν κανει για βασικη καθημερινη τροφη για τον μονομαχο και τα γαριδακια

Ο μονομάχος δεν έχει θέμα να του δίνεις τροφές του εμπορίου αρκεί όμως να υπάρχει κάποια ποικιλία. Εγώ δεν έχω μπλεχτεί με καλλιέργειες αλλά είναι μία καλή περίπτωση. Στα του εμπορίου τώρα εγώ ταίζω συστηματικά με μία μέρα νηστεία, τα παρακάτω:

pellets (Attison's betta pro)

μία μίξη τροφής (sera gvg mix). έχει πολλά μέσα.

αποξηραμένα σκουλήκια (sera bloodworms)

κατεψυγμένα σκουλήκια

σιγά σιγά θα ξεκινήσω και vibra bites

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Ο μονομάχος δεν έχει θέμα να του δίνεις τροφές του εμπορίου αρκεί όμως να υπάρχει κάποια ποικιλία. Εγώ δεν έχω μπλεχτεί με καλλιέργειες αλλά είναι μία καλή περίπτωση. Στα του εμπορίου τώρα εγώ ταίζω συστηματικά με μία μέρα νηστεία, τα παρακάτω:

pellets (Attison's betta pro)

μία μίξη τροφής (sera gvg mix). έχει πολλά μέσα.

αποξηραμένα σκουλήκια (sera bloodworms)

κατεψυγμένα σκουλήκια

σιγά σιγά θα ξεκινήσω και vibra bites

Δε τον λεω για να μην εχει θεμα

Το λεω γιατι θελω να του προσφερω τροφες που θα ετρωγε αν ηταν στο φυσικο του περιβαλλον και ειναι οτι μου αρεσει να ασχολουμαι κι ολας ..

Βλεπω οτι ειναι πολυ δραστηριος τα σκαλιζει ολα οποτε θα μαρεσε να τον εβλεπα να "κυνηγαει" την τροφη του 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που γραφω σε ασχετο θεμα αλλα ειναι SOS!Το παλιο εσωτερικο φιλτρο μου χαλασε και αγορασα ενα εξωτερικο.Τρεχει περιπου μια μερα αλλα ολα τα ψαρια ειναι στον πατο και δεν κινουντε.Πριν λιγο πεθανε ενα μεγαλο και βλεπω και τα μικρα απο τις γεννες να καθοντε στον πατο.Τι να κανω?Εκανα μια μικρη αλλαγη νερου αλλα μου τελειωσε το aquatan και δεν μπορω να αγορασω τωρα.Φοβαμε πως ο κοπος μου για να το στησω και να κρατησω ζωντανα τα μικρα θα παει χαμενος...Και παλι συγνωμη....

Link to comment
Share on other sites

Οταν εβαλα το φιλτρο  (DoPhin cf 300 mini) δεν εβαλα τα υλικα απο το παλιο απλα ξεπλυνα τα καινουρια.Μεγαλη βλακια αλλα τωρα που το καταλαβα ειναι αργα...

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Συγνωμη που γραφω σε ασχετο θεμα αλλα ειναι SOS!Το παλιο εσωτερικο φιλτρο μου χαλασε και αγορασα ενα εξωτερικο.Τρεχει περιπου μια μερα αλλα ολα τα ψαρια ειναι στον πατο και δεν κινουντε.Πριν λιγο πεθανε ενα μεγαλο και βλεπω και τα μικρα απο τις γεννες να καθοντε στον πατο.Τι να κανω?Εκανα μια μικρη αλλαγη νερου αλλα μου τελειωσε το aquatan και δεν μπορω να αγορασω τωρα.Φοβαμε πως ο κοπος μου για να το στησω και να κρατησω ζωντανα τα μικρα θα παει χαμενος...Και παλι συγνωμη....

Μήπως είναι πολύ δυνατό το φίλτρο; υλικά έβαλες από το εσωτερικό,έτσι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Οταν εβαλα το φιλτρο  (DoPhin cf 300 mini) δεν εβαλα τα υλικα απο το παλιο απλα ξεπλυνα τα καινουρια.Μεγαλη βλακια αλλα τωρα που το καταλαβα ειναι αργα...

Θυμισέ μου πόσα λίτρα είναι το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gyristroula έγραψε:

Θυμισέ μου πόσα λίτρα είναι το ενυδρειο σου

Το ενυδρειο μου ειναι 60 και ναι εβαλα υλικα μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Το ενυδρειο μου ειναι 60 και ναι εβαλα υλικα μεσα.

Υλικά έβαλες τα καινούρια, άρα πας για στρώσιμο απ'την αρχή.. έχεις κάποιον με ενυδρείο να πάρεις μπόλι;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gyristroula έγραψε:

Υλικά έβαλες τα καινούρια, άρα πας για στρώσιμο απ'την αρχή.. έχεις κάποιον με ενυδρείο να πάρεις μπόλι;;

Δυστιχως οχι.Τα ψαρια θα παθουν κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρωνε και ειναι στον πατο χωρις να κουνανε πολυ.Μονο ο pleco ειναι πιο καλα απο ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει καποια αλλαγη στα ψαρια;

Σημαδια περιεργες συμπεριφορες (εκτος απ το οτι καθονται κατω) 

Βλεπω καποια φουσκωμενα αλλα δε βλεπω καλα απ την φωτο αυτη .. 

Η ροη του φιλτρου ειναι σωστη;

Δωσε πληροφοριες 

Εχεις κανει τεστακια πριν και μετα την αλλαγη φιλτρου ;

 

Έγινε επεξεργασία - kostas mpele
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Μιχαλης Δουλγερακης χωρις να ειναι ο ρολος μου τετοιος ( 1000 συυυυυυυυγνωμη  ΑΖ παιδες ) θα ηθελα να σου ζητησω να μη γραφεις συνεχεια κ σε αλλωνων τα θεματα.. προσπαθω να παρακολουθησω τι γινεται με τη γυαλλα σου κ ειλικρινα εχω χασει τη μπαλα.. πιστευω οτι το κανεις πολυ δυσκολο για οποιονδηποτε που θα μπορουσε να βοηθησει να το πραξει κ να σε συμβουλεψει- να μοιραστει μαζι σου αυτο που πιστευει οτι μπορει να παιζει.. κ παλι θελω να ξεκαθαρισω οτι η προθεση μου δεν ειναι ουτε να στην πω ουτε να στο παιξω κατι που δεν ειμαι ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια .. εχω μια μικρη απορια

Οσον αφορα την δανφια..

Εψαξα στο ιντερνετ πληροφοριες αλλα δεν μπορω να βρω κατι για το αν μπορω να την δημιουργησω μονος μου με καποιον τροπο χωρις μπολι η σκευασμα απο μαγαζι και μετα να την αναπαραξω.. 

Αν γινεται .. με ποιον τροπο; 

Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2019 at 4:42 ΜΜ, το μέλος kostas mpele έγραψε:

Καλησπερα παιδια .. εχω μια μικρη απορια

Οσον αφορα την δανφια..

Εψαξα στο ιντερνετ πληροφοριες αλλα δεν μπορω να βρω κατι για το αν μπορω να την δημιουργησω μονος μου με καποιον τροπο χωρις μπολι η σκευασμα απο μαγαζι και μετα να την αναπαραξω.. 

Αν γινεται .. με ποιον τροπο; 

Daphnia χωρις μπολι λιγο δυσκολο. Μπορεις να ψαξεις σε μικρες λιμνουλες (χωρις ψαρια) ή λακκους με νερο καπου στην φυση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα στην ομαδα... ενα update με τις αλλαγες που εκανα και το πειραμα μου με τους σπορους απο ebay

 

Screenshot_20190630-155024_Instagram.jpg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1562166822931.jpeg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1562166833373.jpeg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1562166845842.jpeg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1562166861109.jpeg

Έγινε επεξεργασία - kostas mpele
  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι σπόροι έκαναν ωραίο χαλί. Από λίπανση τί κάνεις?

Αν δημιουργούσες και ένα σκιερό σημείο ο μονομάχος σου θα το εκτιμούσε:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο λιπναση ριχνω καθημερινα εξελ και προσπαθω να το κρατησω ετσι..

Χθες το βραδυ αγορασα τις πρωτες 3 γαριδουλες ( amano) με σκοπο να κανω την αρχη αλλα δυστηχως ο μονομαχος  τις εφαγε μεσα σε λιγοτερο απο 30 λεπτα .. καταφερα και προλαβα να σωσω 1 μονο.. 

Γνωριζει κανεις τον λογο; ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kostas mpele έγραψε:

Απο λιπναση ριχνω καθημερινα εξελ και προσπαθω να το κρατησω ετσι..

Χθες το βραδυ αγορασα τις πρωτες 3 γαριδουλες ( amano) με σκοπο να κανω την αρχη αλλα δυστηχως ο μονομαχος  τις εφαγε μεσα σε λιγοτερο απο 30 λεπτα .. καταφερα και προλαβα να σωσω 1 μονο.. 

Γνωριζει κανεις τον λογο; ..

Οι μονομάχοι είναι τα πιο περίεργα ψάρια όσον αφορά τους συγκάτοικους και ειδικά με τις γαρίδες. Άλλοι συμβιώνουν μια χαρά άλλοι δεν δέχονται τίποτα. 

Ένας ας πούμε γενικός κανόνας, που ούτε αυτό μπορούμε να το πούμε και με ακρίβεια, είναι ότι αν σκοπεύεις να βάλεις κάποιον συγκάτοικο με μονομάχο να τον βάλεις πριν από αυτόν και όχι μετά. Σε μένα τουλάχιστον αυτό έχει δουλέψει δύο φορές.  Στην δική σου περίπτωση έγινε ακριβώς αυτό που σου είπα αλλά νομίζω καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η απώλεια κρυψώνων για τις γαρίδες αλλά και πάλι θα ήταν μεγάλο το ρίσκο σε αυτά τα λίτρα.

Μην προσπαθήσεις να βάλεις πάλι γαρίδες αντίθετα μπορείς να βάλεις σαλιγκάρια αν και εγώ θα σου έλεγα άστον μόνο του, άρχοντας θα είναι και πάλι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πως πάει το ενυδρείο με το φανταστικό χαλί που έκανες ???... Θα ήθελα λεπτομέρειες για τους σπόρους αν σου είναι εύκολο και το τρόπο φυτεψης του, ονομασία, αγορά κτλπ... Σε ευχαριστώ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...