Jump to content

Δυο Εξωτερικα Φιλτρα...Τι ειναι καλυτερο?


corto maltese

Recommended Posts

Θα θελα να θεσω ενα ερωτημα αναφορικα με το οταν εχουμε 2 εξωτερικα φιλτρα στο ενυδρειο μας, ας πουμε οτι ειναι πανω κατω ιδια και τα δυο. Ποια ειναι η λειτουργεια που προτιματε να εχουν και ποια τα υπερ και κατα?.... ενα και ενα (το ενα βιολογικο και το αλλo μηχανικο) ή με τον ''ορθοδοξο'' τροπο και τα δυο δηλαδη το ιδιο (και μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση μεσα)?    

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ! νομιζω η καλυτερη επιλογη ειναι και τα δυο το ιδιο (μηχανικο & βιολογικο, γιατι αν τα στησεις ενα μηχανικο και ενα βιολογικο θα πρεπει καθε τρεις και λιγο να καθαριζεις (το βιολογικο και η βιολογια δεν θελει και πολλα πολλα :hehe:) Το ερωτημα μου ειναι το εξης τι διαστασεις εχεις στο ενυδρειο & λιτρα ωστε να μην γινετε πλυντηριο εκει μεσα και αρχισει το υποστρωμα σου τις μετακινησεις..

Έγινε επεξεργασία - Georgis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

240 λιτρα (1.20*40*50).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον @Georgis και έτσι το δουλεύω και εγώ το δικό μου 240lt

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω στο δικό μου 135-45-45 δυο FLUVAL 206 και FLUVAL 306  αριστερά την είσοδος και δεξιά την έξοδο και στα δυο είναι μια χαρά με μηχανικό & βιολογικό υλικό και στα δυο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, θα τα έχω  με μηχανικό & βιολογικό υλικό και στα δυο  που σκεφτόμουν από την αρχή και ειναι το πιο λογικο κατ εμε, απλα ειδα οτι πολυ τα εχουν ενα & ενα και σκεφτηκα να ρωτησω γιατι και με τι σκεπτικο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...