Jump to content

Πρόβλημα σε νεο ενυδρείο; bacterial bloom;


Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους, είμαι αρχάριος στο χόμπι πρόσφατα αγόρασα ένα ενυδρειο juwel rio 180l στις 13/4 το έβαλα εμπρός με υπόστρωμα fluval stratum φυτα μια ρίζα και μια πέτρα έριξα μέσα 2 υγρά που μου έδωσαν (amtra care, και clean). Την δεύτερη μέρα λειτουργίας έγινε θολό (απο ότι έχω διαβάσει μάλλον bacterial bloom) μετά από άλλες 2 μέρες δημιουργήθηκε και μια γλίτσα και μυρίζει και λίγο χάλια. Η θολούρα συνεχίζει μέχρι σήμερα και σε μεγαλύτερό βαθμό. Από τεστακια δεν εχω κάνει από Δευτέρα θα κάνω τα Έχω παραγγείλει. Τι να κάνω? Να αλλάξω νερο? Να το αδειάσω όλο? Άσε που βλέπω και τα φυτα να χαλάνε σιγά σιγά. Ζητώ την βοήθεια σας!

20190420_215554.jpg

20190420_215549.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο που χρησιμοποιώ είναι αυτό που είχε το ενυδρειο (μέσα είχε και ένα bio boost) απλά Έχω προσθέσει μακαρόνι που δεν είχε.

20190420_215602.jpg

20190420_215630.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι, ολα ειναι φυσιολογικα.

Για βλεννες στο ξυλο διαβασε εδω (μπορεις να καθαριζεις με οδοντοβουρτσα και να ρουφηξεις τα υπολείμματα με λαστιχο.)

Το ξεκινημα με aqua soil εχει ιδιαιτερότητες. Κανονικα δεν αλλαζουμε νερο στο ενυδρειο, μεχρι να στρωσει, αλλα με soil πρεπει να κανουμε αλλαγες. Πως;

Την πρωτη εβδομαδα - 2 -3 φορες απο 40-50%

μετα   -  2-η , 3-η και εβδομαδα 2 φορες την εβδομαδα  απο 30-40%

δες εδω https://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/tropica-90-days-app/

Αν θελεις να φυγει γρηγορα το bacterial bloom, τοτε βαλε βακτηρια (Amtra clean) μετα απο καθε αλλαγη νερου.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άλλαξα το 50% του νερού (το οποίο βρωμούσε πολυ Σαν χαλασμένο αυγο) έβαλα πάλι από αυτά τα ζουμιά, αλλά πεθαίνουν τα φυτα μου κιτρινιζουν τα φύλα στις άκρες.

15558585450627246472561024503038.jpg

15558585956203493689087065501025.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ξυλο το καθαρισες και το επλυνες πριν να το βαλεις στο ενυδρειο;

Τα χαλασμενα φυτα βγαλε και πεταξε. Αν βρωμαει το νερο τοσο πολυ, κανε και αλλη αλλαγη.

Το ξυλο βγαλε και μυρισε το. Αν βρωμαει αυτο, πλενε το καλα.

Εριξες τροφη για ψαρια μεσα; Το φιλτρο δουλευει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω καθαρίσει Καλά. Τροφή Έχω ρίξει 2 φορές την πρώτη εβδομάδα, θα πρέπει να ξαναριξω?  Και Το φίλτρο δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Giannis.M έγραψε:

Ναι το έχω καθαρίσει Καλά. Τροφή Έχω ρίξει 2 φορές την πρώτη εβδομάδα, θα πρέπει να ξαναριξω?  Και Το φίλτρο δουλεύει.

Σε περιπτωση του soil δεν ριχνουμε τροφη, περιεχει παρα πολλα θρεπτικα απο μονο του. Να φανταστω οτι εριξες αρκετη τροφη και σαπισε στο νερο.....

Ολα θα γινουν. θελει χρονο το ενυδρειο σου. Τωρα να  μην  φυτευεις τιποτα, περιμενε μια εβδομαδα να δουμε αν θα φυγει η θολουρα.

Πως παει απο μυρωδια στο νερο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Σε περιπτωση του soil δεν ριχνουμε τροφη, περιεχει παρα πολλα θρεπτικα απο μονο του. Να φανταστω οτι εριξες αρκετη τροφη και σαπισε στο νερο.....

Ολα θα γινουν. θελει χρονο το ενυδρειο σου. Τωρα να  μην  φυτευεις τιποτα, περιμενε μια εβδομαδα να δουμε αν θα φυγει η θολουρα.

Πως παει απο μυρωδια στο νερο;

 

 

Έμπλεξα.....άσχημα...

Η θολούρα μετά την αλλαγή μειώθηκε λιγο, η γλίτσα φαίνεται να έχει υποχωρήσει και η μυρωδιά έχει μειωθεί κατά πολύ. 

Σήμερα πήρα και τα τεστ θα δοκιμάσω να τα κάνω.

15559560185675843864839475535927.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανε τεστ, αλλα ειναι γνωστο το τι θα βγει. Θα εχεις αυξημενη NH3/NH4, μπορει και λιγο NO2 να μετρας.

Τουλαχιστον καλυτερευει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Κανε τεστ, αλλα ειναι γνωστο το τι θα βγει. Θα εχεις αυξημενη NH3/NH4, μπορει και λιγο NO2 να μετρας.

Τουλαχιστον καλυτερευει η κατασταση.

Μόλις έκανα τα τεστ

Ph 6.5

4 dkh

Nh4 nh3 0

No3 0 mg

No2 0 mg

Πολύ καλά τα βλέπω για πες μου την γνώμη σου.

20190423_232252.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Giannis.M έγραψε:

Βρήκα και 10 σαλιγκάρια μέσα τι γίνετε? Που βρέθηκαν Όλα αυτά? 

15560515077542220879178300107334.jpg

 

Από κάποιο φυτό :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

 

Από κάποιο φυτό :rolleyes:

Πειράζουν κάπου? Η δεν υπάρχει πρόβλημα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Giannis.M έγραψε:

Μόλις έκανα τα τεστ

Ph 6.5

4 dkh

Nh4 nh3 0

No3 0 mg

No2 0 mg

Πολύ καλά τα βλέπω για πες μου την γνώμη σου.

20190423_232252.jpg

Βγηκαν ολα μηδεν, γιατι αλλαγες νερου εκανες. :)  Οταν θ΄αρχιζεις τις αλλαγες νερου μονο μια φορα την εβδομαδα, τοτε θα κανεις τεστακια, ακριβος πριν την αλλαγη και τοτε μονο θα φανει τι γινεται. Ριχνεις ακομα τα βακτηρια; Πως παμε απο μυρωδιες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Βγηκαν ολα μηδεν, γιατι αλλαγες νερου εκανες. :)  Οταν θ΄αρχιζεις τις αλλαγες νερου μονο μια φορα την εβδομαδα, τοτε θα κανεις τεστακια, ακριβος πριν την αλλαγη και τοτε μονο θα φανει τι γινεται. Ριχνεις ακομα τα βακτηρια; Πως παμε απο μυρωδιες;

Βακτήρια έριξα μετά την αλλαγή και το μπουκαλάκι λέει 1 φορά την εβδομάδα να βάζω (για πόσο να βάζω?). Η μυρωδιά έχει μειωθεί αρκετά μόνο άμα βάλω την μύτη μου κοντά στο νερό μου μυρίζει λίγο.

Πιες θα πρέπει να είναι οι κινήσεις μου τώρα? Να ακολουθήσω το πρόγραμμα της tropica?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Giannis.M έγραψε:

Βακτήρια έριξα μετά την αλλαγή και το μπουκαλάκι λέει 1 φορά την εβδομάδα να βάζω (για πόσο να βάζω?). Η μυρωδιά έχει μειωθεί αρκετά μόνο άμα βάλω την μύτη μου κοντά στο νερό μου μυρίζει λίγο.

Πιες θα πρέπει να είναι οι κινήσεις μου τώρα? Να ακολουθήσω το πρόγραμμα της tropica?

Βακτηρια ριχνεις καθε φορα μετα την αλλαγη νερου μεχρι να εξαφανιστει η μυρωδια και η θολουρα. Μετα απο ενα μηνα απο την αρχη (που θα στρωσει το ενυδρειο) δεν χρειαζεται.

Κανε αλλαγες, οπως λεει το προγραμμα. Μπορεις να αφησεις απο τα σαλιγκαρια μονο ramshorn, τα αλλα-  physa , μαζεψε οτι μπορεις και πεταξε. Αναπαραγονται με ταχυτητα φωτος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Βακτηρια ριχνεις καθε φορα μετα την αλλαγη νερου μεχρι να εξαφανιστει η μυρωδια και η θολουρα. Μετα απο ενα μηνα απο την αρχη (που θα στρωσει το ενυδρειο) δεν χρειαζεται.

Κανε αλλαγες, οπως λεει το προγραμμα. Μπορεις να αφησεις απο τα σαλιγκαρια μονο ramshorn, τα αλλα-  physa , μαζεψε οτι μπορεις και πεταξε. Αναπαραγονται με ταχυτητα φωτος.

Ωραία θα τα κάνω όλα αυτά που λένε. Πώς θα καταλάβω ότι θα έχει στρώσει το ενυδρειο για να μπορέσω να βάλω ψάρια? 

Έγινε επεξεργασία - Giannis.M
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Giannis.M έγραψε:

Ωραία θα τα κάνω όλα αυτά που λένε. Πώς θα καταλάβω ότι θα έχει στρώσει το ενυδρειο για να μπορέσω να βάλω ψάρια? 

Οταν μετα απο μια εβδομαδα (χωρις αλλαγες νερου) θα μετρας NH3/4=0, NO2=0 kai NO3 >0.

P.S. Οταν θα φιγει θολουρα, μπορεις ν΄αρχηζεις να ριχνεις πολυ λιγη τροφη για σαλιγκαρακια.

Απο λιπασματα για φυτα τι εχεις; Εχεις διαβασει για φυτεμενο ενυδρειο;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οταν μετα απο μια εβδομαδα (χωρις αλλαγες νερου) θα μετρας NH3/4=0, NO2=0 kai NO3 >0.

P.S. Οταν θα φιγει θολουρα, μπορεις ν΄αρχηζεις να ριχνεις πολυ λιγη τροφη για σαλιγκαρακια.

Απο λιπασματα για φυτα τι εχεις; Εχεις διαβασει για φυτεμενο ενυδρειο;

 

Ναι τα Έχω διαβάσει , η αμέσως επόμενη κίνηση μου είναι να πάρω co2 ψάχνω να βρω που πουλάνε μπουκάλες εδώ στην καλαματα. Από λίπασμα μου έδωσαν ένα τις tropica και μου είπαν να το Ρίχνω όσο καιρό δεν θα εχω ψάρια μέσα.

20190424_145414.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θα ειχες ενα απλο χαλικι, θα ηταν χρησιμο απο την αρχη. Σε περιπτωση soil, θα το χρειαστεις σε 2-3 μηνες (εξαρταται) και σε περιπτωση που θα εχεις πολλα φυτα και καλο φωτισμο με λιγα ψαρια.

Τωρα χρειαζεσαι μονο καλιο (potassium).

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια και εδω- πως να ξεκινησεις με aqua soil.

http://www.adana.co.jp/en/contents/process/index.html

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θα ειχες ενα απλο χαλικι, θα ηταν χρησιμο απο την αρχη. Σε περιπτωση soil, θα το χρειαστεις σε 2-3 μηνες (εξαρταται) και σε περιπτωση που θα εχεις πολλα φυτα και καλο φωτισμο με λιγα ψαρια.

Τωρα χρειαζεσαι μονο καλιο (potassium).

Υποτίθεται ότι αυτός που μου πούλησε τα φυτα και το υπόστρωμα ήξερε ήταν ειδικός, μετά υποτίθεται ότι ο άλλος που μου πούλησε το ενυδρειο ήξερε κ αυτός και μου έδεινε ψάρια να βάλω μέσα αλλά δεν τα πήρα γιατί έτυχε να είχα διαβάσει λιγο. Τ να πω ότι νανε, πάλι καλά που υπάρχει το forum και μαθαίνει ο κόσμος Τ να κάνει. Τώρα να το πετάξω αυτό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giannis.M έγραψε:

Τώρα να το πετάξω αυτό?

Να μην το πετάξεις. Θα το χρειαστείς στη συνέχεια.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...