Jump to content

Καπάκι ενυδρείου


Spiros007

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα..

Δεν ήξερα που να ανοίξω το θέμα οπότε το τοποθέτησα εδώ..

Είναι υποχρεωτικό να έχει το ενυδρείο μας καπάκι;;;

Εγώ το δουλεύω χρόνια τώρα χωρίς και δεν γνωρίζω κατά πόσο σωστό είναι αυτό..

Για ρίξτε τα φώτα σας μήπως πρέπει να αρχίσω να κοιτάω για καπάκι;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μια φορά αφησα ανοιχτό το καπάκι και το χρυσόψαρο πηδηξε εξω. οπότε παντα με καπακι το έχω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Σπύρος Μαγιόγλου έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα..

Δεν ήξερα που να ανοίξω το θέμα οπότε το τοποθέτησα εδώ..

Είναι υποχρεωτικό να έχει το ενυδρείο μας καπάκι;;;

Εγώ το δουλεύω χρόνια τώρα χωρίς και δεν γνωρίζω κατά πόσο σωστό είναι αυτό..

Για ρίξτε τα φώτα σας μήπως πρέπει να αρχίσω να κοιτάω για καπάκι;;;

Εξαρταται απο τα ψαρια, που θελεις να βαλεις μεσα.Για  καποια (πχ  killifish) ειναι απαραιτητο, για αλλα (πχ νεον τετρα) οχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εξαρταται απο τα ψαρια, που θελεις να βαλεις μεσα.Για  καποια (πχ  killifish) ειναι απαραιτητο, για αλλα (πχ νεον τετρα) οχι.

Γκαπυ θέλω να βάλω και ίσως και πλατυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Σπύρος Μαγιόγλου έγραψε:

Γκαπυ θέλω να βάλω και ίσως και πλατυ

Τα γκαπακια μερικες φορες "δραπετευουν".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τα γκαπακια μερικες φορες "δραπετευουν".

 

Εγω guppies εχω σε ενυδρειο χωρις καπακι και μπορω να πω οτι ναι μεν πηδανε εκτος νερου αλλα δεν εχω βρει ποτε καποιο στο πατωμα.
Παντος δεν αποκλειεται να γινει κατι τετοιο και παιζει ρολο η σταθμη (Εγω αφηνω παντα ενα κενο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εγω guppies εχω σε ενυδρειο χωρις καπακι και μπορω να πω οτι ναι μεν πηδανε εκτος νερου αλλα δεν εχω βρει ποτε καποιο στο πατωμα.
Παντος δεν αποκλειεται να γινει κατι τετοιο και παιζει ρολο η σταθμη (Εγω αφηνω παντα ενα κενο).

Και τα endler μου ηταν "σπιτικα". Βολτες εξω δεν εκαναν, παρα που ειχα μονο 2-3 εκ κενο. Παιζει ρολο ακομα αν το ενυδρειο ειναι σε ενα ησυχο μερος και δεν τρομαζουν τα ψαρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω καπάκι δαγκωτό. Κλεστό. Μανταλωμένο. Θα σου δώσω τρεις καλούς λόγους.

1. Δεν θα χρειαστεί να κάνεις ψυχανάλυση στον κάθε ψάρακλα για να δεις αν έχει τάσεις αυτοκτονίας...

2. Δεν θα χρειαστεί να κάνεις αναδρομή στο παρελθόν για να μάθεις αν μικρός ήθελε να γίνει...αθλητής άλματος...

3. Αν παραλείψεις τα 1 και 2 και ισχύει κάποιο, δεν θα χρειαστεί να τον κυνηγάς σε όλο σπίτι όπως ο Βόγλης την Άναμπελ...:D

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Ψηφίζω καπάκι δαγκωτό. Κλεστό. Μανταλωμένο. Θα σου δώσω τρεις καλούς λόγους.

1. Δεν θα χρειαστεί να κάνεις ψυχανάλυση στον κάθε ψάρακλα για να δεις αν έχει τάσεις αυτοκτονίας...

2. Δεν θα χρειαστεί να κάνεις αναδρομή στο παρελθόν για να μάθεις αν μικρός ήθελε να γίνει...αθλητής άλματος...

3. Αν παραλείψεις τα 1 και 2 και ισχύει κάποιο, δεν θα χρειαστεί να τον κυνηγάς σε όλο σπίτι όπως ο Βόγλης την Άναμπελ...:D

Χαχαχαχαχα εισ'ωραιος!!!

Με έκανες και γέλασα πρωί πρωί..

Σκέφτομαι να φτιάξω κάτι από πλέξιγκλας στα μέτρα του ενυδρείου με δύο λαβές,να είναι κάνα δυο πόντους παραπάνω και να πατάει επάνω του!

Θα χρειαστεί τρύπες;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου έχει τρύπες στο πίσω μέρος (που νομίζω ότι έχει, για να βγαίνουν τα καλώδια κτλ.) θα γίνεται

από 'κει ο αερισμός του, οπότε θεωρώ ότι δεν χρειάζεται ν' ανοίξεις κι άλλες στο πλέξιγκλας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Αν το ενυδρείο σου έχει τρύπες στο πίσω μέρος (που νομίζω ότι έχει, για να βγαίνουν τα καλώδια κτλ.) θα γίνεται

από 'κει ο αερισμός του, οπότε θεωρώ ότι δεν χρειάζεται ν' ανοίξεις κι άλλες στο πλέξιγκλας.

Όχι δεν έχει τρύπες πίσω..

Το είχα βρει το ενυδρείο και μάλλον είναι ιδιοκατασκευη...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα φτιαξει πριν καιρο ενα απλο καπακι απο πλεξι για 60λ, με μεντεσεδες για γυαλινα πορτακια. Αυριο θα το βρω (καπου στην αποθηκη ειναι) και θα βγαλω φωτογραφια.

Μπορει να σου κανει σαν ιδεα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ειχα φτιαξει πριν καιρο ενα απλο καπακι απο πλεξι για 60λ, με μεντεσεδες για γυαλινα πορτακια. Αυριο θα το βρω (καπου στην αποθηκη ειναι) και θα βγαλω φωτογραφια.

Μπορει να σου κανει σαν ιδεα.

 

Ευχαριστώ,ναι θα με βοηθούσε πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

955527946_.thumb.jpg.3139eb7dab36732475a483c9069ec9ee.jpg

2037969408_-.jpg.b0d1393c9bab53153da02f19183bd346.jpg

Το θεμα ειναι οτι οι μεντεσεδες , που ειχα παρει ηταν γωνιακες και χρειαζοταν να κοψω ενα σιδερακι στο πλαι, για να κατσει το γυαλι . Εχουν 2,50 - 3€.

Στο πλεξι το βιδωνεις (ή κολλας). Για να κατσει το καπακι χωρις κενο πισω, πρεπει να κοψεις 0.5 εκ απο πλεξει, εκει που μπαινει μεντεσες. Εγω δεν το κανα. Και κανε μικρες τρυπουλες  στο πλεξι για να μην θολωνει απο μεσα το πλεξι. Δεν λεω , οτι ειναι καλυτερη λυση, αλλα εγω ετσι εκανα. Αν ξερουν τα παιδια κατι πιο ευκολο.... θα ηθελα και εγω να μαθω.

650197708_-0.jpg.e77c0a9c5b3f50b20354279b96b4453f.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είδα τις "μαγκαιβεριές" της Ναταλίας το ξανασκέφτηκα το πράμα. Ψηφίζω χωρίς καπάκι δαγκωτό!

Ανοιχτό. Πελάντρα. Θα πάρεις ένα ωραιότατο τραμπολίνο, θα το στήσεις σωστά και κάθε πηδηχτούλης στη θέση του...:hehe:

Πάντως το εγχείρημα θέλει δουλίτσα. Στην περίπτωση της Ναταλίας τα πράγματα ήταν πιο εύκολα. Εσύ έχεις να

διαχειριστείς το "διαμέρισμα" του φωτισμού, τα ανοίγματα για τα καλώδια, για τα υδραυλικά (που θα πρέπει να

είναι μεγαλούτσικα για ν' αερίζεται το ενυδρείο σου χωρίς να κάνεις σουρωτήρι το πλέξιγκλας) και άλλες λεπτομέρειες

για να έχεις ένα όμορφο αποτέλεσμα. Όρεξη χρειάζεται, να το "σχεδιάσεις" όπως το θελεις στο μυαλό σου και θα το καταφέρεις.

Δεν θα φτιάξεις δα και διαστημόπλοιο...:D

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Για καπακι με ενσωματωμενο φωτισμο, βεβαια, δεν μιλαμε. :D Τα φωτιστικα μου ειναι ολα κρεμαστα. Το καπακι αυτο ειναι μονο να μην εχουμε "δραπετες"....:D

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...