Jump to content

gouramis σε 120 λιτρα


Mr.Angelos

Recommended Posts

Καλησπερα,
πολυ συντομα θα αλλαξω το aquascape στο ενυδρειο μου και θα δωσω τα guppies διοτι τα βαρεθηκα. :thumbdown:
Θα κρατησω τα ξυλα mopani και τα φυτα (vallisneria,polysperma,java fern) και απο ζωντανα τους ancistrus και τα 2 nerite μου,
σκεφτομαι να παρω ενα χαρεμι gouramis (1Μ-3F) pearl ή dwarf και ισως αν γινετε καποιο αλλο ειδος ψαριου
Το ενυδρειο ειναι 120λιτρα 80χ40χ40, τι πρεπει να προσεξω ή να προσθεσω?
και τι αλλο ειδος ψαριου μπορω να βαλω? μπορω να βαλω ενα μικρο κοπαδακι απο ember tetras ή harlequin rasboras ή θα εχουν θεμα τα gourami?
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Καλό είναι να αποφύγετε άλλα κυριαρχικά ψάρια όπως κιχλίδες και ψάρια fin nippers (που τσιμπάνε τα πτερύγια των συγκάτοικων τους) όπως Serpae Tetras ή Tiger Barbs. Ανάλογα το διαθέσιμο χώρο του ενυδρείου μπορεί να συγκατοικήσει με πολλά είδη που ζουν σε παρόμοιες παραμέτρους νερού. Loaches, Tetras, Rasboras, Corydoras, Plecos είναι καλές επιλογές. Ομορφο ψαρι -

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Καλό είναι να αποφύγετε άλλα κυριαρχικά ψάρια όπως κιχλίδες και ψάρια fin nippers (που τσιμπάνε τα πτερύγια των συγκάτοικων τους) όπως Serpae Tetras ή Tiger Barbs. Ανάλογα το διαθέσιμο χώρο του ενυδρείου μπορεί να συγκατοικήσει με πολλά είδη που ζουν σε παρόμοιες παραμέτρους νερού. Loaches, Tetras, Rasboras, Corydoras, Plecos είναι καλές επιλογές. Ομορφο ψαρι -

 

Ευχαριστω για το αρθρο, απλα απο θεμα χωρου και συμπεριφορας θα ειναι ενταξη με 10 τετρα? 
σκεφτομουν να εβαζα 1 αρσενικο και 2-3 θυληκα dwarf gouramis υπαρχουν σημαντικες διαφορες σε σχεση με τα pearl? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Ευχαριστω για το αρθρο, απλα απο θεμα χωρου και συμπεριφορας θα ειναι ενταξη με 10 τετρα? 
σκεφτομουν να εβαζα 1 αρσενικο και 2-3 θυληκα dwarf gouramis υπαρχουν σημαντικες διαφορες σε σχεση με τα pearl? 

απο΄οσα θυμαμαι, τα περλ ηταν τα πιο ηρεμα γουραμι απ΄ολα( ειχα παλια και Trichopodus trichopterus). Τοτε ειχα ακομα κορυ και rasbora στο ενυδρειο. Ολα ηταν ησυχα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

απο΄οσα θυμαμαι, τα περλ ηταν τα πιο ηρεμα γουραμι απ΄ολα( ειχα παλια και Trichopodus trichopterus). Τοτε ειχα ακομα κορυ και rasbora στο ενυδρειο. Ολα ηταν ησυχα....

Οποτε καλητερα να παρω pearl, Ευχαριστω για την βοηθεια.
θα φτιαξω το aquascape και ισως για αρχη τα βαλω μονα και θα δοκιμασω να βαλω και συγκατοικους αλλη στιγμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

και θα δωσω τα guppies διοτι τα βαρεθηκα.
 

Με ενδιαφέρον τα guppies άμα τα δώσεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ όλη την παρέα, μμ πορω να ρωτήσω αν μπορώ ν βάλω μονομάχο σε κοινωνικό ενυδρείο με άγγελοψαρα και χήρες glowfish?

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλεις loaches δεν θα μεινει τιποτα απο τα σαλιγκαρια σου ! @Mr.Angelos  :rip:

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Εαν βαλεις loaches δεν θα μεινει τιποτα απο τα σαλιγκαρια σου ! @Mr.Angelos  :rip:

Δεν νομιζω να βαλω επειδη εχω τα ancistrus αλλα οντως μπορουν να φανε ακομα και τα nerite; :blink:

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Δεν νομιζω να βαλω επειδη εχω τα ancistrus αλλα οντως μπορουν να φανε ακομα και τα nerite; :blink:

Δεν ειμαι σιγουρος αν μπορουνε να τα φανε ευκολα , αλλα δεν νομιζω να τα αφησουν και σε ησυχια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αλλαζουν τα φωτα τα νεριτ..Πιο δυσκολα απο τα υπολοιπα αλλα μπορουν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντος τωρα που το κοιταξα φαινεται πολυ ομορφο ειδος ψαριου!, μπορω να βαλω 4-5 μαζι με τα ancistrus ή ειναι υπερβολη? 
απο σαλιγκαρια εχω 2 nerite μονο οποτε τα βαζω σε αλλο ενυδρειο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι,
Εχω αδειασει το ενυδρειο και φτιαχνω σιγα σιγα το aquascape απο την αρχη και εχω μερικες αποριες.

  • που μπορω να βρω ριζες mopani? 
  • τι φυτα μπορω να βαλω στην επιφανεια εκτος απο φακι?
  • μπορω να βαλω 5-6 kuchli loach μαζι με τα gouramis και τα ancistrus?
  • τι αλλα ξυλα μπορω να βαλω μαζι με τα mopani?
  • Γαριδες μπορω να βαλω μαζι με τα gouramis?
  • Τι αλλα φυτα μπορω να βαλω (το βασικο φυτο που θα χρησιμοποιησω ειναι vallisneria)
     
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2019 at 11:49 ΜΜ, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Καλησπερα και παλι,
Εχω αδειασει το ενυδρειο και φτιαχνω σιγα σιγα το aquascape απο την αρχη και εχω μερικες αποριες.

  • που μπορω να βρω ριζες mopani? 
  • τι φυτα μπορω να βαλω στην επιφανεια εκτος απο φακι? 
  • μπορω να βαλω 5-6 kuchli loach μαζι με τα gouramis και τα ancistrus?
  • τι αλλα ξυλα μπορω να βαλω μαζι με τα mopani?
  • Γαριδες μπορω να βαλω μαζι με τα gouramis?
  • Τι αλλα φυτα μπορω να βαλω (το βασικο φυτο που θα χρησιμοποιησω ειναι vallisneria)
     

Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ Limnobium laevigatum 

Εμενα το dwarf gourami εφαγε μια μικρη amano οποτε δεν θα στο προτεινα και γενικα τις ειχε στο ματι

Τι υποστρωμα εχεις ? χρησιμοποιείς λιπασματα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ Limnobium laevigatum 

Εμενα το dwarf gourami εφαγε μια μικρη amano οποτε δεν θα στο προτεινα και γενικα τις ειχε στο ματι

Τι υποστρωμα εχεις ? χρησιμοποιείς λιπασματα ?

Καλησπερα, ειχα αυτο το φυτο επιφανειας και μου χαλασε για καποιο λογο παντος θα δοκιμασω να το ξαναβαλω γιατι ειναι πολυ ωραιο.

Δεν χρησιμοποιω καποιο υποστρωμα μονο αμμο εχω, ισως και καποια ταμπλετα βυθου.
Η βαλισνερια παντος ειναι μια χαρα και δεν εχει καποιο θεμα το ιδιο και το κερατοφυλλο και κατι αλλα που εχω, το μονο που εχει λιγο θεμα ειναι η java fern.
Τωρα θελω να αλλαξω το aquascape και σκεφτομαι να βαλω κυριος βαλισνερια.

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2019 at 11:49 ΜΜ, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Καλησπερα και παλι,
Εχω αδειασει το ενυδρειο και φτιαχνω σιγα σιγα το aquascape απο την αρχη και εχω μερικες αποριες.

  • που μπορω να βρω ριζες mopani? 
  • τι φυτα μπορω να βαλω στην επιφανεια εκτος απο φακι?
  • μπορω να βαλω 5-6 kuchli loach μαζι με τα gouramis και τα ancistrus?
  • τι αλλα ξυλα μπορω να βαλω μαζι με τα mopani?
  • Γαριδες μπορω να βαλω μαζι με τα gouramis?
  • Τι αλλα φυτα μπορω να βαλω (το βασικο φυτο που θα χρησιμοποιησω ειναι vallisneria)
     

1- ριζες μοπανι- σε πολλα καταστηματα - πχ. https://misirlis-aquarium.gr/606-φυσικα-ξυλα-πετρες

2- αντεχει παραπανο πιστια σε σκληρο νερο, λιμνομπιουμ θα χαλασει

3- για kuchli δεν ξερω (δεν εχω κρατησει)

4- διαφορετικα ξυλα, πετρες δεν βαζουμε, μονο και μονο γιατι χαλαει η εικονα (scape)

5- μονο ενηλικες Αμανο.

6- εξαρταται απο φωτισμο, που εχεις και πολλα αλλα, ενα σκληρο φυτο ειναι anubias, akoma microsorum pteropus, Bucephalandra,Hygrophila.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...