Jump to content

Sera siporax η ελαφρόπετρα;;;


Spiros007

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι παρέα!

Στο φίλτρο μου που δουλεύω χρόνια τώρα,το εξωτερικό δλδ,για βιολογικό υλικό δουλεύω ελαφρόπετρα και σκέφτομαι να την αντικαταστήσω με sera siporax!!

Ποια η γνώμη σας και αν τελικά αποφασίσω να το αντικαταστήσω ποια η διαδικασία;

Χρειάζομαι ξανά να ρίξω στο νερό βακτήρια η αφού είναι στρωμένο το ενυδρείο απλά κάνω καθάρισμα στο φίλτρο και αντικαθίσταται η ελαφρόπετρα με το siporax;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν αντικατασταθεί σταδιακά, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, σα να μπολιάζεις δηλαδή, όχι μια και έξω. Έχω την εντύπωση πως το Siporax έχει περισσότερους πόρους και αποικίσιμη επιφάνεια, σύμφωνα πάντα και με τη Sera, οπότε κάνει και καλύτερη δουλειά λογικά, αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα με τη βιολογία σου μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και άλλαζε σταδιακά την ελαφρόπετρα με Siporax

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Αν αντικατασταθεί σταδιακά, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, σα να μπολιάζεις δηλαδή, όχι μια και έξω. Έχω την εντύπωση πως το Siporax έχει περισσότερους πόρους και αποικίσιμη επιφάνεια, σύμφωνα πάντα και με τη Sera, οπότε κάνει και καλύτερη δουλειά λογικά, αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα με τη βιολογία σου μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και άλλαζε σταδιακά την ελαφρόπετρα με Siporax

Πώς μπορώ να το κάνω αυτό;

Σταδιακά δλδ.

Την ελαφρόπετρα την έχω δεμένη με τούλι όλη μαζί,το sera πως θα μπορούσα να το βάλω δλδ;

Επίσης πως ξέρω αν είμαι εντάξει με την βιολογία μου;Από τις μετρήσεις του νερού;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι μετρήσεις θα σου δείξουν πόσο καλά είσαι από βιολογία. Αφαίρεσε ένα τμήμα από τη συνολική ποσότητα της ελαφρόπετρας στην κάλτσα, βάλε στο χώρο που θα προκύψει στον κάδο (εκτός κάλτσας) όσο Siporax χωράει και κάθε 3-4 μέρες επαναλάμβανε το ίδιο μέχρι να έχει αντικατασταθεί ολόκληρη η ποσότητα με Siporax. Στο ενδιάμεσο, μετά από 1-2 μέρες παίρνε και μετρήσεις και αν θέλεις ρίξε και λίγα βακτήρια στις αλλαγές και 1 φορά ακόμη τη βδομάδα για ενίσχυση. Θα τουμπανιάσει σύντομα η βιολογία σου και θα είσαι οκ.

Υ.Γ.: Τα βακτήρια δεν είναι απολύτως απαραίτητα, απλά για να είσαι πιο σίγουρος. ;)

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια Ευχαριστώ πολύ!!! ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θες να την αλλάξεις; αν δουλεύει χρόνια το φίλτρο,έχει μια χαρά βιολογία, γιατί να το ρισκάρεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Γιατί θες να την αλλάξεις; αν δουλεύει χρόνια το φίλτρο,έχει μια χαρά βιολογία, γιατί να το ρισκάρεις;

Είπα έτσι για καλύτερα....

Όχι ότι με καίει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μην αλλαζεις την ελαφροπετρα, μοναχα εαν... 

α) βλεπεις οτι απο τα χρονια διαλυεται ή εχει αλλοιωθει.... 

β) θελεις καλυτερη ροη στο φιλτρο σου ή στο sump σου.....

Το siporax θα σου προσφερει καλυτερη ροη..... Εγω προσωπικα θα το αλλαζα 1/4 ανα μηνα.... ετσι ωστε σε 4 μηνες να τοχα αλλαξει ολο.... 

 

 

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το 1/4 ανά μήνα είναι υπερβολικό για ένα καλά στρωμένο φίλτρο. Δεν θα έχει πρόβλημα με μεγαλύτερη ποσότητα και ειδικά με πολλές και πιο συχνές αλλαγές. Μπολιάζεται πολύ γρήγορα το νέο υλικό. Κάποιος είχε παραθέσει παράδειγμα με την (ανά 24ωρο) ανάπτυξη των βακτηρίων αλλά δε θυμάμαι, νομίζω διπλασσιάζονται ανά 24 ώρες, αλλά με επιφύλαξη το λέω. Αν το έχει κάποιος πρόχειρο ας το παραθέσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...