Jump to content

Πρόβλημα με θερμοκρασία και θερμόμετρο..


Alexis Foccacia

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους σας..

Έχω προβληματιστεί με το θερμόμετρο μου..

το πρόβλημα μου είναι το εξής..

Έχω ένα ΡΙΟ 180 με θερμαντιρα juwel 200watt ρυθμισμένο στο 26..

για θερμόμετρο απο την αρχή έχω το ψηφιακό της

Juwel και φαινομενικά όλα πήγαιναν καλά περίπου 2 μήνες τώρα..

έχω τα φώτα αναμενα 12 ώρες λόγο των φυτών και το μεσημέρι ανέβαζε έως 27-27,1.. το βράδυ έπεφτε μέχρι 26-26,1.. πριν καμία βδομάδα παρατηρώ πως το βράδυ δεν πέφτει πια σχεδόν καθόλου και της ημέρες ανεβάζει 27,2-27,4... ταυτόχρονα διάβασα πως μπορώ να κατεβάσω θερμοκρασία και στα 25 και είναι καλύτερα για τα ψάρια μου.. εκεί ξεκινάμε το πρόβλημα.. κατεβάζω τον θερμοστάτη σταδιακά απο 26>25>24 αλλά η θερμοκρασία κολλημένη μέρα νύχτα 27+... χθες το μεσημέρι σκέφτομαι μήπως φταίνε τα φώτα και κλείνω εντελώς θερμοστάτη για 2 ώρες να δω αν θα πέσει η θερμοκρασία.. αν δεν.. μετά απο 1-2 ώρες με κλειστό θερμοστάτη θερμοκρασία 27+..

Εκεί σκέφτηκα πως ίσως κάτι έχει το θερμόμετρο της juwel.. οποτε παίρνω ένα απλό αναλογικό θερμόμετρο που είχα στο βαρέλι που ετοιμάζω το νερό και το βάζω στο ενυδρείο.. εκεί παθαίνω ένα σοκ.. η θερμοκρασία ήταν στο 24 [emoji36]!! Λέω οκ χάλασε η έπεσε η μπαταρία στο juwel.. αμέσως ανεβάζω θερμαντηρα στο 25..

Επειδή όμως κάτι δεν μου καθόταν καλά πήγα στο γραφείο και πήρα το θερμόμετρο απο το ενυδρείο με τα χρυσοψαρα να έχω μια τρητη μέτρηση..

βάζω και αυτό και μου βγάζει 25,5!!!

Αλλάζω και μπαταρία στο ψηφιακό juwel το καθαρίζω και το ξαναβαζω...

Το ξέρω ότι σας κούρασα αλλά έχει ενδιαφέρων η φωτό που θα ανεβάσω.. δεν μπορώ να την εξηγήσω με τίποτα.. έχω 3 θερμόμετρα με 3 διαφορετικές ενδείξεις και δεν ξέρω τι να πιστέψω..

85a8008f3c99d438010c9b22ce279642.jpg

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

Η Sera έχει ένα σχετικά ακριβές θερμόμετρο αναλογικό που πιάνει τις μεταβολές στη θερμοκρασία πολύ γρήγορα. Τώρα βέβαια αν θα είσαι 25 ή 24 δεν έχει τόση σημασία όση το να έχεις σταθερή θερμοκρασία, οπότε πάρε ένα (ή 2 ίδια για να έχεις και για το δοχείο των αλλαγών) και κράτησε αυτά.. Το συγκεκριμένο δεν κοστίζει πάνω από 3.50€ πάνως αν θυμάμαι καλά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άκου να δεις τι μου 'ρθε τώρα. Αν έχεις ψηφιακό θερμόμετρο πυρετού μπορείς να δοκιμάσεις να μετρήσεις μ'αυτό

την θερμοκρασία του νερού. Αυτού του είδους τα θερμόμετρα είναι ακριβή. Έτσι ίσως αποκαλυφθεί ποιο από τα 3

είναι οκ και ποια είναι τα τσιριμπίμ-τσιριμπόμ. Άλλος ένας τρόπος είναι με ψηφιακό θερμόμετρο που χρησιμοποιείται

κυρίως στη ζαχαροπλαστική, αλλά δεν θα έχεις κάτι τέτοιο, ε; Μπαααααα...:hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Άκου να δεις τι μου 'ρθε τώρα. Αν έχεις ψηφιακό θερμόμετρο πυρετού μπορείς να δοκιμάσεις να μετρήσεις μ'αυτό
την θερμοκρασία του νερού. Αυτού του είδους τα θερμόμετρα είναι ακριβή. Έτσι ίσως αποκαλυφθεί ποιο από τα 3
είναι οκ και ποια είναι τα τσιριμπίμ-τσιριμπόμ. Άλλος ένας τρόπος είναι με ψηφιακό θερμόμετρο που χρησιμοποιείται
κυρίως στη ζαχαροπλαστική, αλλά δεν θα έχεις κάτι τέτοιο, ε; Μπαααααα...:hehe:

Χαχαχαχα είπα να κάνω μια δοκιμή όπως το λες.. βρήκα ένα Ψυφιακο και ένα απλό θερμόμετρο..
Το απλό η χαμηλότερο θερμοκρασία είναι 35.. στο Ψυφιακο μόλις το έβαλα μέσα έγραψε low [emoji23][emoji23][emoji23]
Πάντως ευχαριστώ πολύ καλή σκέψη!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

τα θερμομετρα της juwel εχουν βγει ΤΕΡΜΑ μαπα ! Το πρωτο βγηκε off σε λιγοτερο απο χρονο και το δευτερο ετοιμαζεται πριν να κλεισει χρονο και αυτο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ένα απλό αναλογικό θερμόμετρο, φροντίζεις οι αλλαγές να είναι στην ίδια θερμοκρασία και ένας βαθμός πάνω ένας κάτω σε σχέση με την πραγματικότητα καμία σημασία δεν έχει. Γλιτώνεις και τόσα λεφτά και είσαι ήσυχος. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2019 at 9:15 ΠΜ, το μέλος Alexis Foccacia έγραψε:

 

Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους σας..

Έχω προβληματιστεί με το θερμόμετρο μου..

το πρόβλημα μου είναι το εξής..

Έχω ένα ΡΙΟ 180 με θερμαντιρα juwel 200watt ρυθμισμένο στο 26..

για θερμόμετρο απο την αρχή έχω το ψηφιακό της

Juwel και φαινομενικά όλα πήγαιναν καλά περίπου 2 μήνες τώρα..

έχω τα φώτα αναμενα 12 ώρες λόγο των φυτών και το μεσημέρι ανέβαζε έως 27-27,1.. το βράδυ έπεφτε μέχρι 26-26,1.. πριν καμία βδομάδα παρατηρώ πως το βράδυ δεν πέφτει πια σχεδόν καθόλου και της ημέρες ανεβάζει 27,2-27,4... ταυτόχρονα διάβασα πως μπορώ να κατεβάσω θερμοκρασία και στα 25 και είναι καλύτερα για τα ψάρια μου.. εκεί ξεκινάμε το πρόβλημα.. κατεβάζω τον θερμοστάτη σταδιακά απο 26>25>24 αλλά η θερμοκρασία κολλημένη μέρα νύχτα 27+... χθες το μεσημέρι σκέφτομαι μήπως φταίνε τα φώτα και κλείνω εντελώς θερμοστάτη για 2 ώρες να δω αν θα πέσει η θερμοκρασία.. αν δεν.. μετά απο 1-2 ώρες με κλειστό θερμοστάτη θερμοκρασία 27+..

Εκεί σκέφτηκα πως ίσως κάτι έχει το θερμόμετρο της juwel.. οποτε παίρνω ένα απλό αναλογικό θερμόμετρο που είχα στο βαρέλι που ετοιμάζω το νερό και το βάζω στο ενυδρείο.. εκεί παθαίνω ένα σοκ.. η θερμοκρασία ήταν στο 24 emoji36.png!! Λέω οκ χάλασε η έπεσε η μπαταρία στο juwel.. αμέσως ανεβάζω θερμαντηρα στο 25..

Επειδή όμως κάτι δεν μου καθόταν καλά πήγα στο γραφείο και πήρα το θερμόμετρο απο το ενυδρείο με τα χρυσοψαρα να έχω μια τρητη μέτρηση..

βάζω και αυτό και μου βγάζει 25,5!!!

Αλλάζω και μπαταρία στο ψηφιακό juwel το καθαρίζω και το ξαναβαζω...

Το ξέρω ότι σας κούρασα αλλά έχει ενδιαφέρων η φωτό που θα ανεβάσω.. δεν μπορώ να την εξηγήσω με τίποτα.. έχω 3 θερμόμετρα με 3 διαφορετικές ενδείξεις και δεν ξέρω τι να πιστέψω..

85a8008f3c99d438010c9b22ce279642.jpg

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Αρχικά βάλ' τα όλα να μετράνε στο ίδιο ύψος, σε σημείο που να έχει ροή και όχι πάνω από τον θερμοστάτη.

Σίγουρα έχουν μεγάλες αποκλείσεις.

Και εγώ δεν τα πολύ εμπιστεύομαι τα ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχει ροη γιατί δουλεύουν 2 φίλτρα και ο θερμοστάτης είναι αρκετά μακριά..
σήμερα έβαλα και ένα θερμόμετρο sera που είπε το παλικάρι είναι αξιόπιστα.. απο ότι κατάλαβα άρχισε να χάνει το Ψυφιακο 1-1,5 βαθμούς προς τα πάνω και το πολύ φτηνό 1-1,5 προς τα κάτω.. αυτός ήταν και ο λόγος που στην αρχή μεταξύ τους μου έβγαλαν 3 βαθμούς διαφορα..
αφήνω το sera και πέταμα τα υπόλοιπα.. ίσως επιστρέψω το Ψυφιακο γιατί είναι 2 μηνών.. 87f69574a2cebf6a115bd08f9eaabcc5.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Sera έχει ένα σχετικά ακριβές θερμόμετρο αναλογικό που πιάνει τις μεταβολές στη θερμοκρασία πολύ γρήγορα. Τώρα βέβαια αν θα είσαι 25 ή 24 δεν έχει τόση σημασία όση το να έχεις σταθερή θερμοκρασία, οπότε πάρε ένα (ή 2 ίδια για να έχεις και για το δοχείο των αλλαγών) και κράτησε αυτά.. Το συγκεκριμένο δεν κοστίζει πάνω από 3.50€ πάνως αν θυμάμαι καλά

Έχεις δίκαιο φιλαράκι τελικά..φαίνεται κιόλας ότι είναι καλή κατασκευή.. απλώς το πλήρωσα 5,30€ [emoji23][emoji23][emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Alexis Foccacia said:


Χαχαχαχα είπα να κάνω μια δοκιμή όπως το λες.. βρήκα ένα Ψυφιακο και ένα απλό θερμόμετρο..
Το απλό η χαμηλότερο θερμοκρασία είναι 35.. στο Ψυφιακο μόλις το έβαλα μέσα έγραψε low emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png
Πάντως ευχαριστώ πολύ καλή σκέψη!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Λογικά έχει ρύθμιση για να μετράει ανθρώπινη θερμοκρασία και θερμοκρασία αντικειμένων, γύρνα το στα αντικείμενα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...