Jump to content

Αναζήτηση Χταποδιού για Ενυδρείο


Dennis Ch

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ζωντανό χταπόδι για ενυδρείο.

Δυστυχώς μέχρι στιγμής σε ψαράδες και pet city δεν έχω βγάλει άκρη.

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, τι γνωρίζεις για το συγκεκριμένο είδος που θες να φιλοξενήσεις; Τι ενυδρείο έχεις , πως είναι στημένο; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι η αμέσως επόμενη λύση, η θάλασσα. Μόνο δοκιμάζοντας μαθαίνεις, θα κάνω μια προσπάθεια ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο ξεκίνημα, ένα απλό vulgaris ψάχνω. Το θέμα είναι αν θα μπορούσα να το αγοράσω από κάπου στην Ελλάδα. Η άλλη λύση ήταν να πάω σε divers αλλά εξεγέρθηκαν οπότε η πρόταση ήταν μάταιη. Οι ψαράδες επίσης με απέτρεψαν λέγοντας μου πως δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να καταφέρω να πιάσω χταπόδι γιατί θα φύγει σίγουρα. Επίσης, δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν διότι όπως λένε όταν το πιάνουν το σφάζουν αμέσως βγάζοντας του τα μάτια. Αν δεν βρω κάποια άλλη λύση, θα προσφύγω στην θάλασσα και ότι γίνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις θαλασσινο ενυδρειο απο παλιοτερα κ ή εισαι κουνουριος στο χομπι κ σκεφτηκες οτι θα σου αρεσε να ξεκινησεις με χταποδι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Dennis Ch έγραψε:

Δηλαδή φίλε μου;

Δηλαδή αν βουτήξεις στάνταρ θα βγάλεις ένα με τα χέρια εσύ δεν θες και πολύ μεγάλο... Εγώ  παλιά που πήγαινα έβγαζα αρκετά άλλα ροδο... Επίσης ένα φεγγάρι στην Ραφήνα είχα πέσει και είχε πάρα πολλά....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Parasxos έγραψε:

Δηλαδή αν βουτήξεις στάνταρ θα βγάλεις ένα με τα χέρια εσύ δεν θες και πολύ μεγάλο... Εγώ  παλιά που πήγαινα έβγαζα αρκετά άλλα ροδο... Επίσης ένα φεγγάρι στην Ραφήνα είχα πέσει και είχε πάρα πολλά....

καλα τα λες.....στη Ροδο.

Εδω θα πιασει κανα παλιο adidas ή Ζητα Ελλας.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

καλα τα λες.....στη Ροδο.

Εδω θα πιασει κανα παλιο adidas ή Ζητα Ελλας.

Χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις αγγλικά δες εδώ:

https://web.archive.org/web/20051023131429/http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/marinetank53.html

 

δεν είναι καθόλου απλό το εγχείρημα διατήρησής του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξεχνάτε ότι το χταπόδι είναι ο μαιτρ των αποδράσεων... Πολύ απλά θα στο σκάσει, ακόμα και να έχεις κλειστό καπάκι. Η δύναμή του είναι καταπληκτική: είναι 20πλάσια του βάρους του, που σημαίνει ότι αν είναι 1 Kg, θα έχει δύναμη 20 Kg. Αυτό σκέφτεσαι και πράττεις ανάλογα, αφού για μένα δεν κάνει για ενυδρείο.

 

Αν επιμένεις, μόνο στη θάλασσα θα το βρεις και αυτό κατά Οκτώβρη μεριά, που "γυαλώνουν". Και βέβαια δεν είναι ανάγκη να τρέχεις στη Ρόδο, έχει και η Αττική μικρά χταπόδια που θες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

Παιδιά, ξεχνάτε ότι το χταπόδι είναι ο μαιτρ των αποδράσεων... Πολύ απλά θα στο σκάσει, ακόμα και να έχεις κλειστό καπάκι. Η δύναμή του είναι καταπληκτική: είναι 20πλάσια του βάρους του, που σημαίνει ότι αν είναι 1 Kg, θα έχει δύναμη 20 Kg. Αυτό σκέφτεσαι και πράττεις ανάλογα, αφού για μένα δεν κάνει για ενυδρείο.

 

Αν επιμένεις, μόνο στη θάλασσα θα το βρεις και αυτό κατά Οκτώβρη μεριά, που "γυαλώνουν". Και βέβαια δεν είναι ανάγκη να τρέχεις στη Ρόδο, έχει και η Αττική μικρά χταπόδια που θες.

Εγώ ανάφερα την Ρόδο επειδή μένω εδώ...  όταν ήμουν Αθήνα μια φορά βούτηξα Ραφήνα και γινόταν ένας πανικός από χταπόδια....Οπότε την απάντηση την ξέρετε....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Εγώ ανάφερα την Ρόδο επειδή μένω εδώ...  όταν ήμουν Αθήνα μια φορά βούτηξα Ραφήνα και γινόταν ένας πανικός από χταπόδια....Οπότε την απάντηση την ξέρετε....

Τα έψησες? Πανικός γινότανε? Ποια χρόνια?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Τα έψησες? Πανικός γινότανε? Ποια χρόνια?? 

Πριν 10 χρόνια τα έδωσα.. Πρώτη φορά είδα τόσα πολλά χταπόδια δεν ξέρω τι είχε γίνει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...