Jump to content

Συνταγη για αναπληρωση KH και GH


Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Disclamer (αποποίηση ευθυνών) δεν ειμαι χημικος, το παρακατω ποστ το δημιουργησα για να εκφρασω δυνατα τις σκεψεις στη παραγωγη ενος συμπληρωματος KH & GH.Το παρακατω εγχείρημα δεν εχει δοκιμαστει ακομα (τουλαχιστον την στιγμη που γραφω αυτο το πρωτο ποστ)

 

Ειμαι κατοχος φυτεμενου ενυδρειου (2ο μηνα και ολα καλα) , χρησιμοποιω νερο απο φιλτρο οσμωσης και για την αναπληρωση των μεταλλικων στοιχειων χρησιμοποιω JBL aquadur που για τις συχνες αλλαγες νερου που κανω τους 2 πρωτους μηνες δεν μπορω να πω οτι ειμαι και πολυ ευχαριστημενος.. Καθολου σταθερες τιμες σε KH και GH καποιες φορες 0 αλλες 1..  ( με μετρησεις μονο το πρωι πριν την εκκινηση του CO2) . Για αυτο και αρχισα να σκεφτομαι να φτιαξω ενα δικο μου αναπληρωτη 1ον γιατι εχει πλακα ( :buttrock: ) και 2ον γιατι ετσι θα ριξω κατα πολυ το κοστος του αναπληρωτη (δινω 20 ευρω για 250 gr aquadur και με ενα δικο μου αναπληρωτη υπολογιζω το κοστος 20 ευρο στα 6 κιλα!). Σημειωση: Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι θα φτιαξω κατι καλυτερο απο το Aquadur απλα λαμβανοντας υποψιν το κοστος και τα αποτελεσματα που εχω για την ωρα δεν νομιζω να τα παω και πολυ χειροτερα..

 

Ψαχνοντας τριγυρω βρηκα αρκετες συνταγες για να φτιαξεις το δικο σου αναπληρωτη στοιχειων νερου με αρκετα χαμηλο κοστος και με καποια επιπλεον οφελη για τα φυτα.

 

Αρχικα λεω να ξεκινησω με μια απλη μιξη που να εχει στοχο να ανεβαζει το KH + GH  σε 3 - 6 αντιστοιχα. Η πιο απλη συνταγη για αυτο ειναι να χρησιμοποιησω Ανθρακικό Κάλιο Όξινο (KHCO3) οπου ειναι αχρωμο αναμιγνύεται στο νερο πολυ γρηγορα, δεν επηρεάζει το PH και μαλιστα εμπλουτιζει το νερο με καλιο που τα φυτα μου το εκτιμησουν. Δευτερο στοιχειο που λεω να χρησιμοποιησω ειναι το Ανθρακικό Ασβέστιο (CaCO3) που ανεβαζει ΚΗ και GH μαζι.

 

Χρησιμοποιωντας αυτο το τρομερο εργαλειο:

 

https://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

 

Υπολογισα οτι:

 

Με 5.37 grams CaCO3 Ανθρακικό Ασβέστιο εχω:

 

Ca 21.50 ppm
CO3 32.19 ppm
dGH 3.01
dKH 3.01

image.thumb.png.9ec976007d58250244e7b1b215138ea0.png

 

και με 10.7 grams Ανθρακικό Κάλιο Όξινο (KHCO3)  εχω:

 

K 41.8
HCO3 65.23
dKH

3

image.thumb.png.6d6f531be955a50f22f4e02bd6ce5310.png

 

 

Αποτελεσμα:

 

με την παραπανω φορμουλα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ στα 100 λιτρα RO νερου θα εχω ΚΗ = 3 και GH = 6 + Καλιο στα 41 ppm που ειναι μια πολυ καλη τιμη για ενα μετριο φυτεμενο ενυδρειο!

 

Κοστος : 

 

Ανθρακικό Κάλιο Όξινο (KHCO3) 5 ευρω το κιλο, τα 10.7 γρ = 0.05 ευρω

Ανθρακικό Ασβέστιο (CaCO3) 4 ευρω το κιλο, 5.37 γρ = 0.02 ευρω

 

 

Θα εκτιμουσα πολυ ενα feedback για το συγκεκριμενο εγχειρημα!

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Ουπς τωρα το ειδα, καποιος  mod αν γινεται να αλλαξει στον τιτλο την λεξη DH - > KH (και ας σβησει το συγκεκριμενο μνμ :))

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος vazma έγραψε:

Ουπς τωρα το ειδα, καποιος  mod αν γινεται να αλλαξει στον τιτλο την λεξη DH - > KH (και ας σβησει το συγκεκριμενο μνμ :))

Εντάξει με τον τίτλο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, SOTIRIS said:

Εντάξει με τον τίτλο?

 

 

Μια χαρα, ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ξερω, CaCO3 δεν  διαλυεται στο νερο.......

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη λυση- Α/Ο + βρυση. Απλα πρεπει να βρεις αναλογια.

ή για GH - MgSO4 + CaSO4 (+ πολυ λιγο CaCl2 ) για KH- σοδα (NaHCO3).

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλυτερη λυση- Α/Ο + βρυση. Απλα πρεπει να βρεις αναλογια.

ή για GH - MgSO4 + CaSO4 (+ πολυ λιγο CaCl2 ) για KH- σοδα (NaHCO3).

Βρηκα ακομα, οτι για να μην υπαρχει το Na, χρησιμοποιουν K2CO3 για ΚΗ.

Παιρνω GH+ μονο για CRS.Στο ενυδρειο εχω Α/Ο + βρυση

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοίταξε αν γουστάρεις τα περίπλοκα πράγματα και θέλεις να φτιάξεις κάτι μόνος σου έχει καλός δεν φέρνω καμιά αντίρρηση. 

Αν ο στόχος σου είναι να φτιάξεις νερό με ένα επιθυμητό Ph, Kh, τότε η πιο εύκολη λύση είναι αυτή που λέει η Ναταλία, ΑΟ+ νερό βρύσης.

 

Εσύ τη ακριβός θέλεις να κάνεις; 

Link to comment
Share on other sites

 
 
 
On 4/25/2019 at 7:31 PM, natateo said:

Βρηκα ακομα, οτι για να μην υπαρχει το Na, χρησιμοποιουν K2CO3 για ΚΗ.

Παιρνω GH+ μονο για CRS.Στο ενυδρειο εχω Α/Ο + βρυση

  

Καλησπερα!

 

Για ΚΗ, γενικα το K2CO3 με το KΗCO3 εχουν το ιδιο αποτελεσμα αλλα απο οσο διαβαζω αναφερουν οτι το K2CO3 ανεβαζει παραπανω το PH σε σχεση με το KΗCO3 (Πηγη). Η σοδα NaHCO3 επισης ειναι ενας καλος τροπος για την αυξηση του KH αλλα το Na ειναι εντελως αχρειαστο στο ενυδρειο..

 

Τωρα για το GH, το Ανθρακικό Ασβέστιο ευτυχως που με ενημερωσες οτι δεν διαλυεται και πολυ ευκολα.. με ~ 6.5 ph που εχω στα 100 λιτρα 5 γρ ισως να καταφερει να διαλυθεί αλλα για ενα σωστο GH boost πρεπει να πετυχεις μια αναλογα 3 Ca προς 1 Mg (3:1) (Πηγη) αρα πας στα στοιχεια που ανεφερες (Πηγη)

 

Αρα κραταω:

 

2 KH:

  • 7 grams Ανθρακικό Κάλιο Όξινο (KHCO3) 28 ppm Κ + 2 dKH (θα ηθελα το Κ πολυ πιο χαμηλα αλλα θα παρω τα ρισκα μου)

 ~ 3.5 GH:

  • 5 grams MgSO4.7H2O ( To κλασσικο φαρμακευτικο αλατι Epsom) = 5 ppm Mg + 7 ppm S + 1.2 GH
  • 10 g Ανθρακικό Ασβέστιο CaSO4 (Απλος Γυψος) = 10 ppm Ca + 8 S + 1.5 GH
  • 5 g χλωριούχο ασβέστιο CaCl2 = 5 ppm Ca + 9 ppm CI + 0.8 GH (Δεν ειμαι σιγουρος για CI αλλα διαβαζω οτι τα φυτα χρειαζονται λιγο Cl (max 20 ppm)  (Πηγη)

Ολα τα παραπανω υλικα τα βρισκεις στην αγορα απο 2 μεχρι 5 ευρω το κιλο.

 

Γενικα ξεχασα να αναφερω οτι για την γενικη αναλογια/μεγεθη των παραπανω στοιχειων ακολουθω "περιπου" την ΕΙ index (minimum) μεθοδο για την λιπανση. Με τις παραπανω αναλογιες + το tropica Premium για τα Micro Nutrients και ελπιζοντας με ενα μετριο bioload θα αποδοσει το σωστο NO3 + PO4 (με λιγο τυχη και μετρησεις)

 

On 4/25/2019 at 7:36 PM, Χρήστος said:

κοίταξε αν γουστάρεις τα περίπλοκα πράγματα και θέλεις να φτιάξεις κάτι μόνος σου έχει καλός δεν φέρνω καμιά αντίρρηση. 

Αν ο στόχος σου είναι να φτιάξεις νερό με ένα επιθυμητό Ph, Kh, τότε η πιο εύκολη λύση είναι αυτή που λέει η Ναταλία, ΑΟ+ νερό βρύσης.

 

 Εσύ τη ακριβός θέλεις να κάνεις; 

 

Χρηστο, ο σκοπος μου οπως ανεφερα πιο πανω ειναι να δοκιμασω να φτιαξω το δικο μου φτηνο KH και GH booster ωστε να μπορει να συμπληρωσει και καποιες θρεπτικες ουσιες σε νερο ΑΟ και σε συνδιασμο με τη λιπανση των φυτων.. Ειμαι ακομα νεος στο χομπι δεν τρεφω μεγαλες ελπιδες για την επιτυχια του συγκεκριμενου εγχειρήματος αλλα οσο ζεις μαθαινεις!

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκανες καλη δουλεια. Και respect, που εχεις ορεξη για ερευνες και  δοκιμασιες .....

Το θεμα ειναι , οτι το νερο της βρυσεις δεν εχει μονο Mg,Ca,Na, αλλα τον μισο πινακα του Μεντελεγιεβ.....και ειναι καλο...

Απο την αλλη ειναι πιο ευκολο να βγαζεις δοσολογιες λιπασματων , οταν ξερεις ακριβος τι και ποσο (απ΄αυτο το τι) εχεις στο νερο.

Νομιζω , οτι ολοι μας περασαμε απ΄αυτο το ''σταδιο'' :) και τελικα διαλεξαμε πιο ευκολο τροπο (και τζαμπα) με το νερο βρυσης.

P.S. προσοχη στο φωσφορο. Το soil το ρουφαει απο το νερο και παρά που βαζεις ποσοτητα, μπορει να μετρας μηδεν στο νερο.

Για το CaCl2 - πρεπει να υπαρχει, αλλα, οπως εγραψες πολυ λιγοτερο απο 20 ppm.

Κρατα μας ενημερους.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλία όλα τα υποστρώματα το κάνουν αυτό με τον φώσφορο?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ναταλία όλα τα υποστρώματα το κάνουν αυτό με τον φώσφορο?

 

Tropica και ada amazonia - δοκιμασμενο, τα αλλα δεν ξερω 100%, αλλα ολα τα soil τα φτιαχνουν περιπου με τον ιδιο τροπο και πρεπει να δουλευουν ετσι ολα , με μικρη διαφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...