Jump to content

Exit μαζί με tetra general tonic


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλές γιορτές να έχουμε . έχει 4μερες που μετακινισα το ενυδρείο μου από την παλιά βάση για να κάνω μια καινούργια ενισχυμένη 

λοιπόν άδειασα όλο το νερό το κράτησα σε βαρέλι 150 λίτρα 

Ταφίλτρα τα έβαλα να δούλευουν  μέσα στο βαρέλι όσο έκανα τις μετακινήσεις φίλτρα στρωμένα με σίποραχ και σουμπ προ 

Έβαλα τα 6 ρεντ μπελι μέσα σε ένα  100 αρι ενυδρείο με το δικό τους νερό σύνολο όλο το νερό που είχα 250 λίτρα για 2 ώρες περίπου ,

για να σηκώσω το άδειο μου ενυδρείο για να το βάλω άλλου με 20 κιλά χαλίκι φοβήθηκα μην ανοίξει ο πάτος από το βαροσ και έβγαλα και όλο το χαλίκι με απότελεσμα όταν ξανάεβαλα το χαλίκι σηκώθηκε μαυρίλα πίσσα  ,ξανά άδειασα όλοτο νερό στο ενυδρείο το 250 αρι και ξαναεβαλα τα ψάρια στο μεγάλο ενυδρείο , δυο μέρες έφτιαχνα την βάση και μετά ξαναέγινε όλη η ίδια διαδικασία για να ξαναμπεί το ενυδρείο στην ενισχυμένη βάση !!! Τα ψάρια μου όπως είναι λογικό στρεςαριστικαν. Και βγάλανε μια γκρίζα ομίχλη βλέννα πάνω στο σώμα τους (όχι ικ) esha 2000 δεν υπάρχει πουθενά δεν μπορώ να βρω σε κάνενα μαγαζί .εριξα μόνο δυο μερες exit γιατί έλεγε ότι είναι και για αυτήν την Γκριζα ομίχλη και μου είπανε να ρίξω τετρα medical general tonic το οποίο το έχω στα χέρια μου αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το συνδυάσω με exit η μα κάνω αλλαγή νερού πρώτα και να σταματήσω την μια μέρα ακόμα το exit ,,,έκανα και αλλαγή νερού πριν την θεραπεία και είχα μόνο λίγα ανεβασμένα αμωνία 0.25

99F2DCAA-58B2-40A6-9771-F5184E4702EF.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τα. Ψάρια είναι χειρότερα απο ότι δείχνουν μετά την δεύτερη μετακίνηση  θα ανεβάσω φωτογραφίες αργότερα ,ειδικά το ένα έχει πληγές κάτω από το κάτω σαγόνι (όχι Φουγκους ) και αναπνέει γρήγορα και κρύβεται τα αλλά 5 κινούνται φυσιολογίκα αν και έχουν μικρότερες πληγές και σαπισμένα πτερύγια , δεν έχω ταΐσει 3 μέρες και πλήρη συσκότιση 

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία γιατί;

 

Καθαρό νερό και μόνο και λογικά θα στρώσουν. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται φάρμακα. 

Link to comment
Share on other sites

51D34F7F-BB68-4FBD-9090-AA1008EB6F48.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος KostasGr έγραψε:

Αμμωνία γιατί;

 

Καθαρό νερό και μόνο και λογικά θα στρώσουν. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται φάρμακα. 

Κώστα δες λίγο την Φώτο που ανέβασα στα σαγόνια έτσι είναι σχεδόν και τα 6 .γενικα είμαι κατά τον φαρμάκων αλλά τώρα δεν ξέρω τι να κάνω .αμωνια λογικά επειδή ανακάτεψα τον βυθό 

Έγινε επεξεργασία - ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω αν μοιαζει https://fishlab.com/columnaris/

και κοιτα για chilodonella,costia  .... ξυνονται τα ψαρια;

Για τα δυο τελευταια η θεραπεια ειναι ιδια. Αν το φαρμακο, που θα παρεις εχει μεσα malachite green, τοτε ακομα καλυτερα.

General tonic μονο μετα την αλλαγη νερου 50% (μετα απο 3-ς μερες με esha).

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα ειμαι Φλωρινα. Θα μπορεσω να περασω μετα τις 2-3 μ.μ. Παρε τηλ.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δες εδω αν μοιαζει https://fishlab.com/columnaris/

και κοιτα για chilodonella,costia  .... ξυνονται τα ψαρια;

Για τα δυο τελευταια η θεραπεια ειναι ιδια. Αν το φαρμακο, που θα παρεις εχει μεσα malachite green, τοτε ακομα καλυτερα.

General tonic μονο μετα την αλλαγη νερου 50% (μετα απο 3-ς μερες με esha).

Όχι δεν πρέπει να είναι αυτό .δεν ξύνονται τα ψάρια μάλλον θα πάω σε λύση τετρα general .επισης δεν βρίσκω πουθενά esha 2000 είναι σε έλλειψη παντού 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

Όχι δεν πρέπει να είναι αυτό .δεν ξύνονται τα ψάρια μάλλον θα πάω σε λύση τετρα general .επισης δεν βρίσκω πουθενά esha 2000 είναι σε έλλειψη παντού 

Με φωτο λιγο δυσκολο να καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν ολα αυτα που λες για πληγές!

Εύχομαι να μην είναι αυτό που φοβάμαι!

Είναι καλά τα ψαρια ή τουμπαρανε απότομα και τα έχασες σε μερικές ωρες;

 

Link to comment
Share on other sites

Ανεβηκε και η αμμωνια στο 0.5 ppm. Χθες φαινοταν καλυτερα απ΄οτι στην φωτογραφια. Ανασαινουν γρηγορα ομως.... και δεν εχουν ορεξη.

Ηπαμε με τον Νικο να κανει καθημερινες αλλαγες νερου, μεχρι να κατεβει η αμμωνια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...