Jump to content

[ΒΙΝΤΕΟ] Προβλημα με αντανάκλαση - Μονομαχος


Stergios92

Recommended Posts

 

Σημερα έβαλα τον μονομαχο στο ενυδρειο μου, και απο ότι καταλαβαίνω βλέπει την αντανάκλασή του στο τζάμι και σαν να κυνηγάει τον εαυτό του.

Προσπάθησα να μπλοκάρω τον φωτισμό με ταινία για λιγότερο φως και δεν λειτούργισε.

Επίσης , έβαλα χαρτόνι απο την έξω πλευρά ή ακομη έκλεια το φως αλλα και πάλι έχει ιδια - παρόμοια συμπεριφορά.


Η λύση που σκέφτηκα ειναι να πάρω κερατόφυλλο και να βάλω ετσι ωστε να μην ερχεται σε επαφή με το τζάμι. Σκέφτηκα κερατόφυλλο επειδή αναπτύσεται ραγδαία απο ότι διάβασα , και δεν έχει απαιτήσεις χώματος - φωτισμού.

 

¨Εχει κανεις καμια ιδέα? Μήπως φτάιει το οτι ειναι πρώτη μέρα?

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Ασπρο χαλικι ειναι μαρμαρο (ρυζακι);

Ναι βαλε φυτα και φυτα επιφανειας. Ποσο τρεχει το ενυδρειο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ασπρο χαλικι ειναι μαρμαρο (ρυζακι);

Ναι βαλε φυτα και φυτα επιφανειας. Ποσο τρεχει το ενυδρειο;

το ενυδρειο τρέχει 1,5 μήνα περιπου με θερμοκρασία 25° και εριχνα λιγη τροφή καθε μερα σχεδόν.

Οταν το είπα στον καταστηματάρχη, μου είπε οτι είναι παλαιοληθικός τρόπος στρωσίματος και πριν βάλω ψαρι να ρίξω και βακτήρια (τα οποία ηδη είχα). Και τα έριξα.

Αλλα οταν καναμε το τέστ την επόμενη , είχε νιτρώδη το νερό και αυτος μου είπε να το βάλω μετα απο κανένα 3ήμερο το ψάρι, γιατι το νερό θα είναι ετοιμο.

Και έτσι το έβαλα μετά απο 3 ημέρες στα τυφλά.

 

το χαλίκι είναι αυτό

DOLOMITE-GRAVEL-2-4mm.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Stergios92 έγραψε:

το ενυδρειο τρέχει 1,5 μήνα περιπου με θερμοκρασία 25° και εριχνα λιγη τροφή καθε μερα σχεδόν.

Οταν το είπα στον καταστηματάρχη, μου είπε οτι είναι παλαιοληθικός τρόπος στρωσίματος και πριν βάλω ψαρι να ρίξω και βακτήρια (τα οποία ηδη είχα). Και τα έριξα.

Αλλα οταν καναμε το τέστ την επόμενη , είχε νιτρώδη το νερό και αυτος μου είπε να το βάλω μετα απο κανένα 3ήμερο το ψάρι, γιατι το νερό θα είναι ετοιμο.

Και έτσι το έβαλα μετά απο 3 ημέρες στα τυφλά.

 

το χαλίκι είναι αυτό

DOLOMITE-GRAVEL-2-4mm.png

Ποιος  βλαμενος (να μην πω κατι πιο χοντρο), σου εδωσε δολομιτη για ενυδρειο με μονομαχο;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειναι απαραδεκτο! Αυτο το χαλικι ανεβαζει σκληροτητα νερου στο ενυδρειο και ο μονομαχος χρειαζεται μαλακο νερο. Εχετε, που εχετε στ Θεσσαλονικη σκληρο νερο, θα το κανουμε ακομα πιο σκληρο...... Μην πας σ΄αυτο το μαγαζι αλλο. Πρεπει να βγαλεις αυτο το χαλικι και να παρεις χαλαζιακο 1-3 mm, καλυτερα σκουρο, να μην στρεσσαρης το ψαρι.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ποιος  βλαμενος (να μην πω κατι πιο χοντρο), σου εδωσε δολομιτη για ενυδρειο με μονομαχο;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειναι απαραδεκτο! Αυτο το χαλικι ανεβαζει σκληροτητα νερου στο ενυδρειο και ο μονομαχος χρειαζεται μαλακο νερο. Εχετε, που εχετε στ Θεσσαλονικη σκληρο νερο, θα το κανουμε ακομα πιο σκληρο...... Μην πας σ΄αυτο το μαγαζι αλλο. Πρεπει να βγαλεις αυτο το χαλικι και να παρεις χαλαζιακο 1-3 mm, καλυτερα σκουρο, να μην στρεσσαρης το ψαρι.

 

Και κατι ακομα... Δεν μπορει να κατεβουν τα νιτρωδη σε τρεις μερες!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι οπως τα λες ,και θεωρητικά δεν ειναι 100% έτοιμο το νερο,  δεν θα ειναι καλη ιδέα να αφαιρεσω το υποστρωμα αυτη την στιγμή,  μιας και κρατάει καποια βιολογια και θα αργήσει ακόμη περισσότερο να στρωθεί πλήρως.

Το ενυδρείο ειναι μικρό.

Οποτε, το επόμενο βήμα που θα κάνω είναι να πάρω Κερατόφυλλο και Φακί (Lemna Minor) μπας και βελτιωθεί η κατάσταση, και σύντομα θα αφαιρέσω το υπόστρωμα

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Stergios92 έγραψε:

Αν ειναι ετσι οπως τα λες ,και θεωρητικά δεν ειναι 100% έτοιμο το νερο,  δεν θα ειναι καλη ιδέα να αφαιρεσω το υποστρωμα αυτη την στιγμή,  μιας και κρατάει καποια βιολογια και θα αργήσει ακόμη περισσότερο να στρωθεί πλήρως.

Το ενυδρείο ειναι μικρό.

Οποτε, το επόμενο βήμα που θα κάνω είναι να πάρω Κερατόφυλλο και Φακί (Lemna Minor) μπας και βελτιωθεί η κατάσταση, και σύντομα θα αφαιρέσω το υπόστρωμα

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου πάντως.

Εγω θα ελεγα να βγαλεις το υποστρωμα τωρα που ειναι νωρις.
και κερατοφυλλο να βαλεις δεν προκειται να σταματησει αυτη η κατασταση, πρεπει να αλλαξεις υποστρωμα σε κατι ποιο σκουρο η και αμμο (οχι λευκη) μετα δεν νομιζω να εχεις θεμα.
Τα φυτα επιφανειας βοηθανε να αισθανεται το ψαρι ποιο ανετα και κανουν και λιγη σκια οποτε θα ηταν μια καλη προσθηκη κατα την γνωμη μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Stergios92 έγραψε:

Αν ειναι ετσι οπως τα λες ,και θεωρητικά δεν ειναι 100% έτοιμο το νερο,  δεν θα ειναι καλη ιδέα να αφαιρεσω το υποστρωμα αυτη την στιγμή,  μιας και κρατάει καποια βιολογια και θα αργήσει ακόμη περισσότερο να στρωθεί πλήρως.

Το ενυδρείο ειναι μικρό.

Οποτε, το επόμενο βήμα που θα κάνω είναι να πάρω Κερατόφυλλο και Φακί (Lemna Minor) μπας και βελτιωθεί η κατάσταση, και σύντομα θα αφαιρέσω το υπόστρωμα

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου πάντως.

Το υποστρωμα μπορεις να αλλαζεις με "δοσεις". Πχ καθε 2 εβδομαδες να αλλαζεις το 1/4.

Για αλλαγες νερου τι σου ειπε; Μια φορα το μηνα;

Λεω να μην ακους καποιους ασχετους.... Διαβασε εδω

.............και δεν γνωριζω προσωπικα πως ειναι ο  "παλαιοληθικός τρόπος στρωσίματος " - υπαρχουν πολλοι τροποι, αρκει να θελεις να μαθεις :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για αλλαξες μου είπε να αλλάξω νερό απο τώρα σε καμια 20 μερες, γενικά δεν τον συμβουλευτικα σε αυτό θα ακολουθήσω τις οδηγίες του φόρουμ.

Γενικά διάβασα πολύ μεσα σε αυτό το φόρουμ και έμαθα αρκετά και ακομη μαθαινω. 

Το πρόβλημα ηταν οτι δεν είχα χρήματα να πάρω δικά μου τεστ νερου, γιατι ειναι λιγο τσιμπιμένα , και ανγκάστηκα να εμπιστευτώ τον καταστηματάρχη σε αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Stergios92 έγραψε:

για αλλαξες μου είπε να αλλάξω νερό απο τώρα σε καμια 20 μερες, γενικά δεν τον συμβουλευτικα σε αυτό θα ακολουθήσω τις οδηγίες του φόρουμ.

Γενικά διάβασα πολύ μεσα σε αυτό το φόρουμ και έμαθα αρκετά και ακομη μαθαινω. 

Το πρόβλημα ηταν οτι δεν είχα χρήματα να πάρω δικά μου τεστ νερου, γιατι ειναι λιγο τσιμπιμένα , και ανγκάστηκα να εμπιστευτώ τον καταστηματάρχη σε αυτό.

Αν δεν κανω λαθος μπορεις να παρεις νερο ενυδρειου και να πας να σου κανουν τεστ σε καποιο pet shop. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ποιος  βλαμενος (να μην πω κατι πιο χοντρο), σου εδωσε δολομιτη για ενυδρειο με μονομαχο;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειναι απαραδεκτο!...... Μην πας σ΄αυτο το μαγαζι αλλο.

 

 

Πάντα με τον καλό τον λόγο αυτό το κορίτσι! Το πόσο μ'αρέσει όταν μιλάς βρώμικα Νατ δεν λέγεται!!!:hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

 

Πάντα με τον καλό τον λόγο αυτό το κορίτσι! Το πόσο μ'αρέσει όταν μιλάς βρώμικα Νατ δεν λέγεται!!!:hehe:

προσπαθω να ειμαι καλο κοριτσι, αλλα μερικες φορες ...... συγνωμη..... :)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Για πείτε καμιά λύση ρε παιδιά, γιατί είμαι σε ίδια φάση με συνεχόμενο flaring... Κάποιος τρόπος να κόψουμε τις ανακλάσεις;;
 

Μου έδωσε φίλη μου ένα μονομάχο που είχε σε γυάλα (4 μήνες τον είχε) μιας και έφτιαξα ενα 15λιτρο και το προοριζα για μονομάχο και σκέφτηκε καλύτερα θα είναι στο ενυδρειάκι. 

Τον έχω 3 μέρες, αλλά το θέμα μου είναι ότι κάνει συνέχεια flaring και είναι κρίμα αν συνεχιστεί και στρεσσάρεται συνέχεια.
Είναι ορεξάτος, δραστήριος, τρώει, φτιάχνει φωλιά κλπ, δηλαδή κατα τα άλλα είναι όλα οκ. Το νερό του προσεγμένο, θερμοκρασία 27, ποικιλία τροφών πήρα να του δίνω 4 εναλλάξ και πήρα και φίλα catappa για να τον βοηθήσουν γενικά. Κρίμα είναι να πάει από stress...αν τους κάνει τόσο κακό το flaring όσο λέγεται. 

 

Περίμενω ότι ίσως συνηθίσει (διάβασα ότι έχει συμβεί και αυτό) και το σταματήσει το πολύ flare αλλά αν δεν το σταματήσει τί λύσεις έχω; 
Έβαλα και αριστερά/δεξιά στα τζάμια και μαύρο και άσπρο χαρτόνι (δοκίμασα δηλαδή και τα 2 χρώματα... στην πλάτη του έχω μαύρο) αλλά και πάλι τίποτα. Η αντανάκλάση υπάρχει κανονικά.

https://www.youtube.com/watch?v=N8F79pfiWKk

 

https://www.youtube.com/watch?v=IPkdzDty7TA

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος stratigos24 έγραψε:

Για πείτε καμιά λύση ρε παιδιά, γιατί είμαι σε ίδια φάση με συνεχόμενο flaring... Κάποιος τρόπος να κόψουμε τις ανακλάσεις;;
 

Μου έδωσε φίλη μου ένα μονομάχο που είχε σε γυάλα (4 μήνες τον είχε) μιας και έφτιαξα ενα 15λιτρο και το προοριζα για μονομάχο και σκέφτηκε καλύτερα θα είναι στο ενυδρειάκι. 

Τον έχω 3 μέρες, αλλά το θέμα μου είναι ότι κάνει συνέχεια flaring και είναι κρίμα αν συνεχιστεί και στρεσσάρεται συνέχεια.
Είναι ορεξάτος, δραστήριος, τρώει, φτιάχνει φωλιά κλπ, δηλαδή κατα τα άλλα είναι όλα οκ. Το νερό του προσεγμένο, θερμοκρασία 27, ποικιλία τροφών πήρα να του δίνω 4 εναλλάξ και πήρα και φίλα catappa για να τον βοηθήσουν γενικά. Κρίμα είναι να πάει από stress...αν τους κάνει τόσο κακό το flaring όσο λέγεται. 

 

Περίμενω ότι ίσως συνηθίσει (διάβασα ότι έχει συμβεί και αυτό) και το σταματήσει το πολύ flare αλλά αν δεν το σταματήσει τί λύσεις έχω; 
Έβαλα και αριστερά/δεξιά στα τζάμια και μαύρο και άσπρο χαρτόνι (δοκίμασα δηλαδή και τα 2 χρώματα... στην πλάτη του έχω μαύρο) αλλά και πάλι τίποτα. Η αντανάκλάση υπάρχει κανονικά.

https://www.youtube.com/watch?v=N8F79pfiWKk

 

https://www.youtube.com/watch?v=IPkdzDty7TA

Ασπρο χαρτονι κανονικα βοηθαει.

1-Μπορεις να χαμηλωσεις τον φωτισμο (ή βαλε φυτα επιφανειας)

2- περιμενεις μεχρι να πιασει αλγη το τζάμι

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα λευκό φόντο και στα πλαινά τζάμια και στο πίσω, συνεχίζει κανονικά να καθρεφτίζεται.

Φυτό επιφάνειας έχω βάλει φακή μια ποσότητα και περιμένω να μεγαλώσει.

 

Και με κλειστό το φως του, πάλι κάνουν αντανάκλαση τα τζάμια και βλέπει τον εαυτό του..
 

ΥΓ: Σήμερα τον βλέπω ελαφρώς πιο ήρεμο, κόβει και καμιά βόλτα μέσα από τα ξύλα/ανούμπιες, επεξεργάζεται διάφορα μέρη κλπ κλπ. Για να δούμε..

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι απλά προσπαθεί να συνεχίσει την βόλτα του και δεν μπορεί λόγο του οτι παρεμβάλεται το τζάμι, και ψάχνει του τι συμβαίνει. Δεν κάνει φλαρινγκ. Αν έκανε φλάρινγκ πρώτον θα φούσκωνε κάτω απο τα βράγχια σαν να έχει τεράστια γενειάδα. Δευτερον θα ήταν συνεχώς με πτερύγια όρθια. Τρίτον θα απομακρυνόταν απο την αντανάκλαση γρήγορα προς την αντίθετη κατεύθυνση και θα επέστρεφε φουσκωμένος προς εκεί που νομίζει οτι είναι το άλλο ψάρι. Ταπεινή μου άποψη οτι απλά θέλει να συνεχίσει το κολύμπι προς την κατεύθυνση που είναι η πρίζα. Μην αγχώνεσαι. ?

 

Να σημειώσω αν θέλεις να δείς φλάρινγκ βάλε του για μερικά δευτερόλεπτα καθρέφτη στο τζάμι, να δεις τι θα κάνει. ?

Έγινε επεξεργασία - Display Name
Link to comment
Share on other sites

Το έχει κάνει και το κάνει αυτό που λες. Φουσκώνουν τα βράγχια του και κάνει ντου στο τζάμι.

Και σε αυτό το βίντεο φαίνεται ότι το κάνει κάποιες στιγμές. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Display Name said:

Εχεις δίκιο. χαχαχαχαχα πολύ "μούτρο" ο μάγκας σου. ?

 

Είναι.. χαχα

 

Κοίτα άραγμα πριν λίγο...

 

 

90644512_202211017707737_735655720879390720_n.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stratigos24 έγραψε:

Φυτό επιφάνειας έχω βάλει φακή μια ποσότητα και περιμένω να μεγαλώσει.

Βαλε καλυτερα limnobium ή pistia, φακή μονο πονοκεφαλο φέρνει :)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, natateo said:

Βαλε καλυτερα limnobium ή pistia, φακή μονο πονοκεφαλο φέρνει :)

 

Mε έχουν φάει όλοι με τη φακή... τί να κάνω;;; Ήθελα τόσα χρόνια να τη βάλω σε κάποιο ενυδρείο μου γιατί οπτικά μου αρέσει πολύ και όλο σκεφτόμουν όλους αυτούς που λέγαν όχι φακή και όχι φακή... Ε άσε με να την πάθω για να μάθω... :p

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος stratigos24 έγραψε:

 

Mε έχουν φάει όλοι με τη φακή... τί να κάνω;;; Ήθελα τόσα χρόνια να τη βάλω σε κάποιο ενυδρείο μου γιατί οπτικά μου αρέσει πολύ και όλο σκεφτόμουν όλους αυτούς που λέγαν όχι φακή και όχι φακή... Ε άσε με να την πάθω για να μάθω... ?

Αν σου αρεσει, ασ΄το! Θεμα γουστου ειναι :) και λιγο ειναι θεμα το πως να το το ξεφορτωθείς μετα.....:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@natateo γιατι θα πιασει η φακη με τοσα λιγα νιτρικα και με κινηση στην επιφανεια ; 

εμενα ποτε δε στεριωσε , πεθαινει αμέσως!

την τρωνε τα σαλιγκαρια ;

ο ποθος δεν αφηνει τιποτα απο νιτρικα για τους αλλους ; 

κλαδεψα το κερατοφυλλο και παει πλεον με εξαιρετικα αργο ρυθμο ! 

περναει και το φως του ενυδρειου πλεον ευκολα κατω και εχω ξενερωσει !

ειχα μαθει να τον ψαχνω και να μου κανει ντου ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η φακη πιάνει παντα και παντου :) Δε πιανει στα ενυδρεια με vegan.

Ομως, λιγα νιτρικα θελει, οπως και ολα τα φυτα. Τα σαλιγκαρια δεν εχω δει να το τρωνε....

Εχω παρατηρήσει, οτι αν αλλαζουν οι συνθηκες αποτομα (μεγαλη αλλαγη θερμοκρασιας, μεγαλη αλλαγη σκληροτητας), μπορει να κιτρινισει και να πεθανει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ; Εχω διπλα ένα στρογγυλό 7 λίτρων που έχει φακή στην επιφάνεια και οποτε βαζω στον μονομαχο ΕΞΑΦΑΝΊΖΕΤΑΙ σε διάστημα το πολύ μισής μέρας.

Εχω δει που φεύγουν φισεκι αυτα τα μαυρακια σαλιγκαρακια τα κοινά και κάθονται από κάτω.

Βρε να μου εχουν βγει vegan; 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...