Jump to content

χρυσόψαρα με fin rot και αμμωνία


Recommended Posts

1 minute ago, Zisis Giorgos said:

Ωωωω ρε φίλε...... το οραντα άνετα το κατεβάζει...

 

Άσχετο επίσης έχουμε εδώ κάτι αυτραλεζικα ψαράκια γλυκού νερού υπέροχα. Ψήνομαι άμα μετακομίσω να κάνω ακόμα ένα ενυδρείο.

Το είχα φωτογραφήσει τελικά νατο

Screenshot_20190504-215922_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 4 λεπτά, το μέλος Zisis Giorgos έγραψε:

Άσχετο επίσης έχουμε εδώ κάτι αυτραλεζικα ψαράκια γλυκού νερού υπέροχα. Ψήνομαι άμα μετακομίσω να κάνω ακόμα ένα ενυδρείο.

Η Αυστραλία έχει υπέροχα ψάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Rik said:

Το ορσντα φαινεται οτι την ακουσε ποιο πολυ απο ολα εχει και πληγες στο σωμα του και μετα ο μπλακ μουρ αλλα εξωτερικα τουλαχιστον απο οτι μπορω να δω αυτη την στιγμη Περισδοτερο τα πτερυγισ του. Το ψαρακι που λες γινεται κανα μετρο και ειναι σαρκοφαγο οποτε μην το σκεφτεσαι καν. Ηδη εισαι οριακα με αυτα τα ψαρια.... αντε να βαλεις τιποτα εντλερακια οταν θα εχεις σωστη φιλτρανση. Για την ωρα κατσε στα αυγα σου και φτιαξε τα φιλτρα σου σωστα μην εχεις καμια καινουργια εκπληξη.

 

Link to comment
Share on other sites

http://shop.coburgaquarium.com.au/dymax-bio-glass-1kg.html

 

Αυτό είναι? 1 κιλό δεν είναι πάρα πολύ?

Εντλερακια τα full εννοείς?

Μικρά δεν είναι για να μπου με χρυσόψαρα?

Έγινε επεξεργασία - Zisis Giorgos
Link to comment
Share on other sites

Μην προβληματιζεσαι για την ποσοτητα του κεραμικου υλικου. Ενα αδρανες πορωδες υλικο ειναι που βοηθα με την επιφανεια του την αποικιση νιτρποιιτικων βακτηριων. Οσο περισσοτερο εχουμε τοσο το καλυτερο κακο δεν κανει και δεν το αλλαζουμε αλλα απλα το ξεπλενουμε με νερο του ενυδρειου καθε τοσο για να ανανεωσουμε σε ενα βαθμο τις αποικιες. Οσο για τα endler ειναι μικροψαρα τα οποια δυσκολα μπορουν να χτυπησουν τα χρυσοψαρα και ζουνε ανετα χωρις θερμοστατη σε θερμοκρασια δωματιου μεχρι 18 βαθμους και γεννοβολανε αβερτα. Στους 16 βεβαια αρχιζουν τα προβληματα αλλα δεν νομιζω να φτανεις σε αναλογες θρμοκρασιες. Υπαρχουν και αλλα ειδη οπως τα clowd minnow η τα rosy barbs  και τα Danios παντα σε κοπαδακια 8, 10 ατομων.. Επισης μπορεις να παιξεις και με κανενα applesnail η  beaufortia για τις αλγες.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rik said:

Μην προβληματιζεσαι για την ποσοτητα του κεραμικου υλικου. Ενα αδρανες πορωδες υλικο ειναι που βοηθα με την επιφανεια του την αποικιση νιτρποιιτικων βακτηριων. Οσο περισσοτερο εχουμε τοσο το καλυτερο κακο δεν κανει και δεν το αλλαζουμε αλλα απλα το ξεπλενουμε με νερο του ενυδρειου καθε τοσο για να ανανεωσουμε σε ενα βαθμο τις αποικιες. Οσο για τα endler ειναι μικροψαρα τα οποια δυσκολα μπορουν να χτυπησουν τα χρυσοψαρα και ζουνε ανετα χωρις θερμοστατη σε θερμοκρασια δωματιου μεχρι 18 βαθμους και γεννοβολανε αβερτα. Στους 16 βεβαια αρχιζουν τα προβληματα αλλα δεν νομιζω να φτανεις σε αναλογες θρμοκρασιες. Υπαρχουν και αλλα ειδη οπως τα clowd minnow η τα rosy barbs  και τα Danios παντα σε κοπαδακια 8, 10 ατομων.. Επισης μπορεις να παιξεις και με κανενα applesnail η  beaufortia για τις αλγες.

 

Είσαι σίγουρος?δεν ανησυχώ για τα χρυσόψαρα Αλλά για τα gupies.  θα τα καταπιούν τα χρυσόψαρα ρε συ. Όπως και τα clouds. Τα Rosie barbs είναι επιθετικά. Τα είχα βάλει στο πρωτο ενυδρείο με χρυσόψαρα που είχα και μου κυνηγούσε τα χρυσόψαρα.

Οπως και τα Danios ρε φίλε θα τα καταπιούν ολόκληρα.

Τα μόνα που ξέρω προσωπικά ότι πάνε είναι ta widows black k gold.

Τον γλύπτη που λες όμως δεν τον ήξερα.

 

Θερμοκρασίες έχω θέμα. Τον χειμώνα έχω ψόφο Αλλά με τα χρυσόψαρα δεν έχω θέμα. Εκεί όμως που τρεχω κ δεν φτάνω είναι το καλοκαίρι που βαράμε 45αρια. Για να καταλάβεις ότι το 35αρι της Αυστραλίας είναι το 40αρι της Ελλάδας. Οπότε σκέψου το 45αρι. Ανεβαίνω πολύ ψηλά τον χειμώνα και όσο δεν είμαι σπίτι τρέμω.

 

Κλείνοντας σήμερα είμαστε όπως πάντα νομίζω. 10η μέρα. Δοση μελαφιξ μειωθηκε κατά 80%. Κ αύριο το σταματάω.

 

Κάτι ακόμα. O anubias θέλει flourish?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παραθέτω τα νέα μας από την ψαρο οικογένεια και ψαροσπιτο....

Σ.Σ. την αμμωνία εγώ την βλέπω μηδέν. Η γυναίκα μου λεει είναι μεταξύ μηδέν και 0.25.

Το ph ειξναι μεταξύ 7.2 κ 7.5.

Επίσης Παραθέτω το νέο φίλτρο με κεραμικό κ ζεολιθος.

 

Screenshot_20190505-155658_Gallery.jpg

Screenshot_20190505-155602_Gallery.jpg

Screenshot_20190505-155642_Gallery.jpg

Screenshot_20190505-155351_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και το ψαροσπιτακι μας ολόκληρο Επιτέλους ξεκινήσαν να κολυμπάνε και να τρέχουν οπότε κ σας τα παρουσιάζω.

Screenshot_20190505-161132_Gallery.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η άποψή μου: Τα ψάρια κρύου νερού με ψάρια κρύου νερού και τα τροπικά με τροπικά. Δεν υπάρχει λόγος ούτε για κατσαμάκια ούτε για πειραματισμούς. Ακόμα και τα white clouds που ανήκουν στην ίδια κατηγορία (κρύου νερού) δεν είναι καλή ιδέα να μπουν μαζί με τα χρυσόψαρα, καθώς λόγο μεγέθους το πιθανότερο είναι να γνωρίσουν πολύ καλά (καλύτερα απ'ότι θα ήθελαν) τον εσωτερικό τους κόσμο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φρου Φρου said:

Καλημέρα. Η άποψή μου: Τα ψάρια κρύου νερού με ψάρια κρύου νερού και τα τροπικά με τροπικά. Δεν υπάρχει λόγος ούτε για κατσαμάκια ούτε για πειραματισμούς. Ακόμα και τα white clouds που ανήκουν στην ίδια κατηγορία (κρύου νερού) δεν είναι καλή ιδέα να μπουν μαζί με τα χρυσόψαρα, καθώς λόγο μεγέθους το πιθανότερο είναι να γνωρίσουν πολύ καλά (καλύτερα απ'ότι θα ήθελαν) τον εσωτερικό τους κόσμο...

Δεν υπάρχει περίπτωση τα clouds να Σνυπαρξουν στο ίδιο ενυδρείο μετά χρυσόψαρα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα..... για να μην ειμαι απολυτος παιδια τα συγκεκριμενα ψαρια εκτος απο τα μπαρμπ τα ειχα με οραντα και μλακμουρ χωρις προβλημα..... Απο εκει και περα δεν παιρνω ορκο για τα αλλα δυο ειδη απο χρυσοψαρα  για να ειμαι και ειλικρινεις. Απο την αλλη δεν ειχα και τοσο μεγαλα σκαμπανευασματα θερμοκρασιων μια που με ανεμηστηρες η θερμοκρασια δεν ανεβαινε πανω απο 27 βαθμους κελσιου και τον χειμωνα δεν επεφτε κατω απο 18.... οποτε με προυποθεσεις μπορουμε να εχουμε κοινωνικα ενυδρεια με χρυσοψαρα χωρις προβληματα βαση της προσωπικης μου εμπειριας. Δεν ασχολουνταν καν τα συγκεκριμενα χρυσοψαρα με τα υπολοιπα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Rik said:

Καλημερα στην παρεα..... για να μην ειμαι απολυτος παιδια τα συγκεκριμενα ψαρια εκτος απο τα μπαρμπ τα ειχα με οραντα και μλακμουρ χωρις προβλημα..... Απο εκει και περα δεν παιρνω ορκο για τα αλλα δυο ειδη απο χρυσοψαρα  για να ειμαι και ειλικρινεις. Απο την αλλη δεν ειχα και τοσο μεγαλα σκαμπανευασματα θερμοκρασιων μια που με ανεμηστηρες η θερμοκρασια δεν ανεβαινε πανω απο 27 βαθμους κελσιου και τον χειμωνα δεν επεφτε κατω απο 18.... οποτε με προυποθεσεις μπορουμε να εχουμε κοινωνικα ενυδρεια με χρυσοψαρα χωρις προβληματα βαση της προσωπικης μου εμπειριας. Δεν ασχολουνταν καν τα συγκεκριμενα χρυσοψαρα με τα υπολοιπα ψαρια.

Με μπλακ μουρ κ οραντα Ναι μπορώ να τα φανταστώ φίλε Ρικ. Αλλά με κομετ με την καμία. Στην αρχή Ναι αλλά στα 2-3 χρόνια θα καταλήξουν στο στομάχι τους.

Στα υπόλοιπα δεν ξέρω τι ισχύει με τις παραμέτρους των νερών.

Καλο είναι να μην μπλέκονται τα είδη.

Τα μόνα που είναι κοντά σε παραμέτρους είναι τα black widow gold και black. Τα ξέρω από γνωστό πο υ τα έχει 6 χρόνια μαζί, έχουν γίνει στο μέγιστο μέγεθος τους περίπου 6εκ και συμβιώνουν αρμονικά.

Αυτά.

 

Στα δικά μας αδελφέ. Πώς βλέπεις την αναβάθμιση της βιολογίας?? Ο ζεολιθος? Περίπου 150γρ έβαλα. Μου είπαν στο πετ σοπ να τον αλλάξω σε 2 εβδομάδες διότι μπορεί να έχω ακόμα μικρά ποσοστά αμμωνίας <0.10. Δες και τις μετρήσεις παραπάνω. Εμένα μου φαίνεται μηδέν πάντως.

Μετά να βάλω ξανά ζεολιθο και να τον αφήσω εκεί.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα ηταν τα πρωτα μου ψαρια το μακρινο 96 και τα ειχα  για πανω απο δεκα χρονια και τοτε δεν ειχαμε ολη αυτη την πληροφορια μεσω νετ οποτε ο πειραματισμος ηταν αναποφεκτος. Δοξα το θεο με αυτα τα ψαρια δεν ειχα ποτε απωλειες λογο φαγωματος και παιζει ρολο και το πως μαθαινουν απο μικρα με αλλους συγκατικους. Κοινωνικα ενυδρεια υπηρχαν μια ζωη και θα υπαρχουν με τελια αποτελεσματα αρκει οι παραμετροι να ταιριαζουν μεσα σε λογικα πλαισια και υπο σωστες συνθηκες συμβιωσης. Απο εκει και περα ο καθενας επιλεγει το τη θελει βαση των δικων του στανταρ και εμπειριας. Τον υπαρχων ζεολιθο εαν θες τον αφηνεις μεσα και απλα συμπληρωνεις εαν εχεις χωρο στο δοχειο φιλτρανσης γιατι ουσιαστικα το παλιο ναι μεν δεν θα αποροφα αλλη αμμωνια αλλα απο την αλλη μπορει να συνεχιζεις να το χρησημοποιεις σαν βιολογικο υλικο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rik said:

Τα χρυσοψαρα ηταν τα πρωτα μου ψαρια το μακρινο 96 και τα ειχα  για πανω απο δεκα χρονια και τοτε δεν ειχαμε ολη αυτη την πληροφορια μεσω νετ οποτε ο πειραματισμος ηταν αναποφεκτος. Δοξα το θεο με αυτα τα ψαρια δεν ειχα ποτε απωλειες λογο φαγωματος και παιζει ρολο και το πως μαθαινουν απο μικρα με αλλους συγκατικους. Κοινωνικα ενυδρεια υπηρχαν μια ζωη και θα υπαρχουν με τελια αποτελεσματα αρκει οι παραμετροι να ταιριαζουν μεσα σε λογικα πλαισια και υπο σωστες συνθηκες συμβιωσης. Απο εκει και περα ο καθενας επιλεγει το τη θελει βαση των δικων του στανταρ και εμπειριας. Τον υπαρχων ζεολιθο εαν θες τον αφηνεις μεσα και απλα συμπληρωνεις εαν εχεις χωρο στο δοχειο φιλτρανσης γιατι ουσιαστικα το παλιο ναι μεν δεν θα αποροφα αλλη αμμωνια αλλα απο την αλλη μπορει να συνεχιζεις να το χρησημοποιεις σαν βιολογικο υλικο.

Ναι σ αυτό συμφωνώ. Είχα ένα γκουραμι στο πρωτο μου ενυδρείο επί 2 χρόνια ζούσε αρμονικά. Τα είχα όλα από μωρά βέβαια. Δυστυχώς όμως λόγο απειρίας από εκείνο το ενυδρείο μόνο ένα ψαράκι έμεινε. ?

 

Θα την αλλάξω. Χωράω ακόμα μια. Επίσης λέω να παραγγείλω ακόμα ένα φίλτρο γιατί από βδομάδα θα βάλω μέσα ένα black Moore panda. ?.

Θα βάλω το aqua one 104F. Το ξέρεις?

Κατά τ Αλλά λοιπόν όλα καλά? Κεραμικό όπως στις φωτο με άνθρακα από πάνω.

 

Την αμμωνία πως την βλέπεις ρε φίλε?

Link to comment
Share on other sites

Ζηση για τα τεστ αμμωνιας δεν μπορω να εκφερω αποψη απο την φωτο. Οσο για το φιλτρακι καλο ειναι να μπει οπως σου ειχα πει αρχικα μια που δεν εχεις καλη κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...