Jump to content

Γερναει ο μονομαχος;


Recommended Posts

χρονια πολλα και χριστος ανεστη στην ομαδα... καιρο ειχα να φανω... ρε παιδια εδω και αρκετο καιρο, ο μονομαχος μου δεν τρωει... ειναι αδιαφορος για την τροφη και μονο τις τελευταιες μερες τρωει λιγο πελλετ...  αμμωνια δεν παιζει εχω κανει μετρησεις, το σωμα του ειναι καθαρο απο σημαδια..  εχω βαλει προληπτικα λιγο μελαφιξ γιατι δεν ειναι δυνατο σν φαρμακο...  με βλεπει και ειναι σαν να μη με βλεπει...  ανεβαινει επιφανεια καθετα και δεν μπορει να μεινει... προσοχη.. μονο οταν ανεβαινει καθετα δυσκολευεται, αλλιως κολυμπαει κανονικα σε ολο το ενυδρειο... παρατηρησα οτι  το σωμα του οταν καθεται κατω κανει μια καμπυλη... σαν να καμπουριαζει δεν ξερω πβς να το πω.. καπου διαβασα οτι αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα των ψαριων οταν γερνανε... τον εχω μονο ενα χρονο ειναι δυνατον απο τωρα;;.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Καλησπερα, μπορείς να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες;

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος spithas έγραψε:

Δεν θα φανει χωρις φωτισμο δεν θελω να τον ζορισω...ειναι λθγο πλαγιασμενος  κ σωμα αυτο που εγραψα σαν να καμπουριαζει..αυριο θα βαλω σιγουρα..αν ειχε καποιο βακτηριο θα κρατουσε τοσο;

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως καμμία τριάρια χρονια είναι το περισσότερο που εχω κρατήσει αυτό το είδος ψαριού.. 

Δεν ξέρω αν κάποιο παιδί το κράτησε αρκετά παραπανω αλλά πιστεύω ότι το πολύ μέχρι 5-6 χρονια εχει αντοχες για να ζησει σε ενυδρειο..

Και αυτό αν είναι τυχερό και πεσει σε χομπιστα που να ξερει πως να τον προσέξει και δεν εχει ταλαιπωρηθεί αρκετό καιρό σε "ποτηρακια" ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Πάντως καμμία τριάρια χρονια είναι το περισσότερο που εχω κρατήσει αυτό το είδος ψαριού.. 

Δεν ξέρω αν κάποιο παιδί το κράτησε αρκετά παραπανω αλλά πιστεύω ότι το πολύ μέχρι 5-6 χρονια εχει αντοχες για να ζησει σε ενυδρειο..

Και αυτό αν είναι τυχερό και πεσει σε χομπιστα που να ξερει πως να τον προσέξει και δεν εχει ταλαιπωρηθεί αρκετό καιρό σε "ποτηρακια" ..

 αυτη ειναι η αληθεια.. οτι και να κανουμε παντως την φυση δεν την φτανουμε.. :( ειλικρινα στεναχωριεμαι να το βλεπω ετσι  δεν μπορει να μιλησει  η  να σε κανει να καταλαβεις αν ποναει αν αν αν...  ειναι πανω κατω δυο βδομαδες ετσι... και μου κανει εντυπωση πως αντεχει και χωρις τροφη.... τι να πω θα δειξει .. βαζω και βιταμινες με καθε αλλαγη... αυριο με φως θα προσπαθησω ν ανεβασω φωτο την κλιση του σωματος  απο φιλους με χρυσοψαρα τετοια σταση μου λενε δεν ειχαν πριν πεθανουν.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κακο πραμα η απειρια...  ξεκινησα θεραπεια για ικ εχει ασπρα σημαδια στην ουριτσα  σαν τρυπες...   πηρα απο εν υδωρ θεραπεια για white spot  και ελπιζω να γινει κατι :( και αυτο το ανακαλυψα τυχαια  τωρα που ημουν σπιτι  και ετυχε να κανει βολτες φανηκε... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Τρώει; Μπορείς να βάλεις καμιά φωτό;

 οχι δυστυχως δεν τρωει, εχω σβησει την λαμπα οπως γραφει για την θεραπεια, ανεβασα λιγο ακομη την θερμοκρασια, τον ειχα στους 28 το πηγα στους 30 παρα κατι...  δεν τρωει...  και στον πατο σχεδον σε πλαγια θεση  γαμωτο εεε μαρτυριο ειναι δεν ξαναπαιρνω τιποτα... φωτο δεν μπορω να βγαλω δεν θα φανει τιποτα οπως καθεται 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος spithas έγραψε:

 οχι δυστυχως δεν τρωει, εχω σβησει την λαμπα οπως γραφει για την θεραπεια, ανεβασα λιγο ακομη την θερμοκρασια, τον ειχα στους 28 το πηγα στους 30 παρα κατι...  δεν τρωει...  και στον πατο σχεδον σε πλαγια θεση  γαμωτο εεε μαρτυριο ειναι δεν ξαναπαιρνω τιποτα... φωτο δεν μπορω να βγαλω δεν θα φανει τιποτα οπως καθεται 

   ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ οτι παρατηρω τα πτερυγια τα μικρα που εχει κατω απ το κεφαλι, το βλεπω που κουνιεται το ενα και ειναι σαν ν ανοιγοκλεινει  ..δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο η οχι οτι μπορω να παρατηρησω :(

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά και μακάρι να πάνε όλα καλά. Μην το βάζεις κάτω. Πάντως φαίνεται πως είναι αρκετά ευαίσθητοι οι Μονομάχοι τελικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Περαστικά και μακάρι να πάνε όλα καλά. Μην το βάζεις κάτω. Πάντως φαίνεται πως είναι αρκετά ευαίσθητοι οι Μονομάχοι τελικά.

Ανεβηκε η φωτο;  ολα ειναι ευαισθητα οταν δεν εχουν τις συνθηκες που πρεπει...

15566314953662105078570.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος spithas έγραψε:

Ανεβηκε η φωτο;  ολα ειναι ευαισθητα οταν δεν εχουν τις συνθηκες που πρεπει...

15566314953662105078570.jpg

 

1556631815398803803840.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Τρώει; Μπορείς να βάλεις καμιά φωτό;

ανεβασα λιγο πιο κατω φωτο δεν ειναι καθαρες ομως.... δεν τρωει τιποτα.... ειναι μονιμα ξαπλωμενος κολυμπαει ελαχιστα και ξανα κατω... τον βαζω για δευτερολεπτα οξυγονο με αεροπετρα δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος.., κανονικα δεν θελει ο μονομαχος αλλα λεω οπως ειναι τωρα μηπως τον βοηθαει

Link to comment
Share on other sites

τον παρατηρω οταν σηκωνεται να κολυμπησει, η σταση του ειναι καθετη ακομη και στο κολυμπι... δεν παιζει να ξαναπαρω κανενα ζωντανο αμαρτια απ τον θεο η απειρια και η βλακεια ... σορρυ αν γραφω συνεχεια αλλα αν παρατηρω κατι....

Link to comment
Share on other sites

Εχει συμβεί στους περισσότερους που ασχολούμαστε με αυτό το χόμπι απώλεια ζωντανών. Δεν είναι όμως "ο λόγος" για να το παρατήσουμε. Ο σκοπός μας είναι να τους προσφέρουμε όσο μπορούμε καλύτερες συνθήκες διαβίωσης. 

Αξία έχει ο μονομάχος σου να έζησε καλά, όσο καιρό ήταν μαζί σου. Πολλά από τα ψάρια που βλέπουμε στα μαγαζιά δεν τα καταφέρνουν.

Φαντάσου πόσα από αυτά, και για πόσο διάστημα ζουν σε ένα ποτήρι με 120 γραμμάρια νερό.

Το προσδόκιμο ζωής μειώνεται αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον @SOTIRIS. Ίσως να μην έχει να κάνει πάντα με δικά μας λάθη στο βαθμό που νομίζουμε. Σημασία έχει να κάνεις ό,τι μπορείς και να απολαμβάνεις το ψαράκι σου. Μην έχεις τύψεις και αμφιβολίες και μην τα παρατάς. Το επόμενο ψαράκι σου θα τα πάει καλύτερα και η εμπειρία σου θα το βοηθήσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Συμφωνώ με τον @SOTIRIS. Ίσως να μην έχει να κάνει πάντα με δικά μας λάθη στο βαθμό που νομίζουμε. Σημασία έχει να κάνεις ό,τι μπορείς και να απολαμβάνεις το ψαράκι σου. Μην έχεις τύψεις και αμφιβολίες και μην τα παρατάς. Το επόμενο ψαράκι σου θα τα πάει καλύτερα και η εμπειρία σου θα το βοηθήσει. ;)

 

 

ευχαριστω ρε παιδια αλλα ειλικρινα αυτη τη στιγμη δεν πιστευω  οτι μπορω να παρω ξανα ψαρακι.. σ εναν μηνα θα κλεινε χρονο και ενιωθα και περηφανη.... στην αρχη νομισα οτι γερναει  εβλεπα το σωμα του να κανει καμπυλη, καπου διαβασα γερναει.... αρχισε να στραβωνει και το κολυμπι... μου πηρε δυο βδομαδες για να δω ασπρα στιγματακια στην ουρα.. και γι αυτα ακομη αμφιβαλω γιατι δεν μπορω να τον δω καθαρα.... τι τραβανε τα ερμα..

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς τι ζόρια τραβάει καθημερινά ο άνθρωπος στα παγκάκια, στο δρόμο, στα νοσοκομεία, στα χειρουργεία, στα ορφανοτροφεία θα αναθεωρήσεις. 

Μην πτοείσαι, τα έχει αυτά το χόμπι μας. Μπορεί το ψαράκι σου όντως να γέρασε, δεν έχει δα και τόσο μεγάλο προσδόκιμο. Εγώ λέω να κάνεις μία έρευνα για μαγαζί με υγιή ψάρια στην περιοχή σου και να πάρεις ένα νέο που θα το χαρείς καιρό. Βέβαια έχουμε προεξοφλήσει το θάνατό του που μπορεί να μην είναι βέβαιος ακόμη, οπότε μη σκας, πάλεψέ το και όλα θα πάνε καλά. Μην το παρατάς! Κάνεις ό,τι μπορείς, είμαι σίγουρος. ;)

Να μας ενημερώνεις εάν σε βοηθάει

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Αν σκεφτείς τι ζόρια τραβάει καθημερινά ο άνθρωπος, στα παγκάκια, στο δρόμο, στα νοσοκομεία, στα χειρουργεία, στα ορφανοτροφεία θα αναθεωρήσεις. 

Μην πτοείσαι, τα έχει αυτά το χόμπι μας. Μπορεί το ψαράκι σου όντως να γέρασε, δεν έχει δα και τόσο μεγάλο προσδόκιμο. Εγώ λέω να κάνεις μία έρευνα για μαγαζί με υγιή ψάρια στην περιοχή σου και να πάρεις ένα νέο που θα το χαρείς καιρό. Βέβαια έχουμε προεξοφλήσει το θάνατό του που μπορεί να μην είναι βέβαιος ακόμη, οπότε μη σκας, πάλεψέ το και όλα θα πάνε καλά. Μην το παρατάς! Κάνεις ό,τι μπορείς, είμαι σίγουρος. ;)

Να μας ενημερώνεις εάν σε βοηθάει

   

 

 

θενκιου ❤️ 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μην πτοείσαι, καλή μου. Συμβαίνουν αυτά... Μην ξεχνάς ότι όταν αγοράζουμε ψάρια δεν παίρνουμε μαζί ούτε

ληξιαρχική πράξη γέννησης, ούτε πιστοποιητικό υγείας. Αν ένα ψάρι έχει προσδόκιμο ζωής τα 3 χρόνια και όταν το πάρεις

είναι ήδη 2 ετών, αναμενόμενο είναι να σου ζήσει 1 χρόνο. Επίσης, αν στο κατάστημα δεν συντηρείται σωστά, είναι και

πάλι αναμενόμενο να σου αρρωστήσει σύντομα. Κι εσύ αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες...

Αν αγαπάς τον υδάτινο κόσμο, συνέχισε...:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Μην πτοείσαι, καλή μου. Συμβαίνουν αυτά... Μην ξεχνάς ότι όταν αγοράζουμε ψάρια δεν παίρνουμε μαζί ούτε

ληξιαρχική πράξη γέννησης, ούτε πιστοποιητικό υγείας. Αν ένα ψάρι έχει προσδόκιμο ζωής τα 3 χρόνια και όταν το πάρεις

είναι ήδη 2 ετών, αναμενόμενο είναι να σου ζήσει 1 χρόνο. Επίσης, αν στο κατάστημα δεν συντηρείται σωστά, είναι και

πάλι αναμενόμενο να σου αρρωστήσει σύντομα. Κι εσύ αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες...

Αν αγαπάς τον υδάτινο κόσμο, συνέχισε...:)

 

γενικα ειμαι φιλοζωη σκυλια, γατια οτι μπορω το φροντιζω.. τα ενυδρεια και τα ψαρια τα λατρευα απο μικρη απο εναν θειο της μαμας μου που ειχε μεγαλο ενυδρειο και κολλουσα με τις ωρες.. ειναι μαγεια... αλλα εκτος απο μαγεια ειναι και βασανιστηριο γι αυτα τα ερμα πλασματα... ακομη δεν  και το εχω διαβασει ηδη το αμοιρο οπως σκεφτομαι ... θενκιου για την υποστηριξη γιατι οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω... εχουμε και μεις ενα σωρο αλλα βασανα στην ζωη μας περα απ τα ψαρια..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν να του δωσω τον κροκο του αυγου...  δεν ξερω αν οντως βοηθαει γιατι δεν εχει φαει εδω και 2 βδομαδες, αλλα πλεον νομιζω δεν υπαρχει λογος...  ειναι πλαγιασμενος κατω  δεν νομιζω ο κροκος να τον ζωντανευε :( 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

το κολυμπι του  ειναι πλαγιασμενο ρε παιδια 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Αλλαγές νερού κάνεις? Πότε και πόσο? Εγώ θα έκανα μεγάλη αλλαγή της τάξης του 100%. Φίλτρο κτλ όλα καθαρά? Ο βυθός μου φαίνεται αρκετά βρώμικος.

Μετρήσεις ξαναπάρε οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...