Jump to content

Γερναει ο μονομαχος;


Recommended Posts

πριν 23 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Ομολογώ πως τώρα που τον βλέπω καλύτερα φαίνεται στα τελευταία του και η κατάσταση φαίνεται μη αναστρέψιμη. Δυστυχώς είναι όπως τα είπε ο @Φρου Φρου.

Όλα είναι κύκλος. Μακάρι να προσπαθούσα να απαριθμήσω τα ψάρια που έχω τυραννήσει ώστε να μπορέσω τώρα να πω, κ αυτό χωρίς απόλυτη σιγουριά, ότι τα ψάρια που έχω είναι καλά στην υγεία τους και ευτυχισμένα. Τουλάχιστον όμως το πιστεύω και παλεύω να το πετύχω. 

Να σκέφτεσαι πάντως πως τουλάχιστον στην περίπτωση των μονομάχων το δικό μας "σπίτι" είναι ΠΑΝΤΑ καλύτερο από τα ποτηράκια. Ειλικρινά θα στο πω πως κάθε φορά που τους βλέπω στα ποτηράκια στεναχωριέμαι γιατί ξέρω πως αν στο δικό μου ενυδρείο είναι χαρούμενοι 7/10 εκεί είναι χαρούμενοι 1/10.  Όχι ότι θέλω να ξεχωρίσω τα ψάρια από τα υπόλοιπα κατοικίδια αλλά φαντάσου μόνο να είχες σκύλο 10-15 χρόνια και να έπρεπε να του κάνεις ευθανασία...

 

Εγω πιστεύω  πως είναι ευκαιρία τώρα να κάνεις μια ωραία αναδιακόσμηση του ενυδρείου. Άστο μια βδομάδα να επανέλθει και μετά πήγαινε και σώσε ένα μονομάχο από το ποτηράκι και να είσαι σίγουρη πως θα σε ανταμείψει.

Εχω κ σκυλο κ τρεμω την μερα εκεινη...ο μονομαχος μου ειναι ακομη ζωντανος αλλα στα ιδια...τι θα πρεπει να κανω μετα; αν κ δεν μ αρεσει τον πεθανα ηδη τον ερμο.. εννοω θα πρεπει ολο το νερο αλλαγη...ξανα με βακτηρια κ μπολι...ολα απ την αρχη; ευκαιρια να το καθαρισω λιγο κ να τα κανω με ηρεμια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Το ψαράκι σου θα φύγει. Μακάρι να έβγαινα ψεύτης... Άλλα φεύγουν μια κι έξω (πχ. κοιμάσαι το βράδυ και το πρωί τα βρίσκεις νεκρά)

και άλλα ταλαιπωρούνται για μέρες. Το ίδιο δεν συμβαίνει και με τους ανθρώπους;

Όλα κάνουν τον κύκλο τους. Έτσι είναι η ζωή. Τα πάντα. Φυτά, ζώα, άνθρωποι. Παντού. Σε γη, νερό, αέρα. Όλα γεννιούνται, αναπτύσσονται, γερνούν, πεθαίνουν. Κι όταν κλείνει ένας κύκλος, ανοίγει ένας νέος. Και η ζωή συνεχίζεται...:)

Θα φυγει το ξερω απλα με τρελαινει που καθυστερει...το λυπαμαι απιστευτα 22μαιου εκλεινε χρονο

Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο νερό το έβαλες αμέσως αφού έβγαλες το παλιό ή το έβγαλες και μετά από κάποιες ώρες έβαλες το καινούργιο? Δεν γνωρίζω να σου πω αν υπάρχει κίνδυνος για την βιολογία να μείνει αρκετή ώρα χωρίς νερό αλλιώς αν το άλλαξες αμέσως δεν υπάρχει θέμα.

Όπως και να έχει διακόσμησε το όπως θέλεις, ρίξε πάλι βακτήρια για κάποιες μέρες για να επανέλθει η βιολογία και άστο για κάποιο διάστημα να τρέξει. Αφού άλλαξες τώρα όλο το νερό την άλλη εβδομάδα κάνεις κανονικά 30% αλλαγή και παίρνεις ξανά μετρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Το καινούργιο νερό το έβαλες αμέσως αφού έβγαλες το παλιό ή το έβγαλες και μετά από κάποιες ώρες έβαλες το καινούργιο? Δεν γνωρίζω να σου πω αν υπάρχει κίνδυνος για την βιολογία να μείνει αρκετή ώρα χωρίς νερό αλλιώς αν το άλλαξες αμέσως δεν υπάρχει θέμα.

Όπως και να έχει διακόσμησε το όπως θέλεις, ρίξε πάλι βακτήρια για κάποιες μέρες για να επανέλθει η βιολογία και άστο για κάποιο διάστημα να τρέξει. Αφού άλλαξες τώρα όλο το νερό την άλλη εβδομάδα κάνεις κανονικά 30% αλλαγή και παίρνεις ξανά μετρήσεις. 

Το αλλαξα κ περιμενα ν ανεβει η θερμοκρασια πριν τον βαλω..εγω μιλαω για οταν τελειωσει ο μαγκας που μαλλον ειναι κοντα επιτελους...θα χαθει η βιολογια δεν μπορω να κρατησω το νερο αυτο για να βαλω τον νεο ..αυτο εννοω 

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ..λυπαμαι πραγματικα που το λεω αλλα δεν ειχε γυρισμο...χαρτοπετσετα κ καταψυξη :(20 τελευταια δευτερολεπτα ταλαιπωρειας..

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Φαντάζομαι θα σου ήταν πολύ δύσκολο.. :wacko:

Πολυ :(((( αλλα δεν ενιωθα καλα να μην τρωει δυο βδομαδες; να μην μπορει να κολυμπησει κ να ειναι μονο γυρτο κατω...ειλικρινα ειναι δυσκολο αλλα θελω να πιστευω οτι κ εγωιστικα ακομη ηρεμησε κ αυτο.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος spithas έγραψε:

ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ..λυπαμαι πραγματικα που το λεω αλλα δεν ειχε γυρισμο...χαρτοπετσετα κ καταψυξη :(20 τελευταια δευτερολεπτα ταλαιπωρειας..

Από τις εικόνες που είδα, πιστεύω ότι έκανες το καλύτερο για το ζωντανό. Δεν υπήρχε δρόμος επιστροφής πλέον, μόνο ταλαιπωρία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Από τις εικόνες που είδα, πιστεύω ότι έκανες το καλύτερο για το ζωντανό. Δεν υπήρχε δρόμος επιστροφής πλέον, μόνο ταλαιπωρία. 

Nαι γμτο ετσι θελω να πιστευω οσο βαρβαρο ειναι το γλυτωσα...:(((

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/5/2019 at 11:53 ΠΜ, το μέλος spithas έγραψε:

Nαι γμτο ετσι θελω να πιστευω οσο βαρβαρο ειναι το γλυτωσα...:(((

 

1557809494954-1324675514.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις την λάμπα κάθετα από πάνω για να έχουμε καλύτερη εικόνα? 

Τον θερμοστάτη βάλτον πίσω αριστερά για να μην φαίνεται μπροστά και μπορείς να τον πιάσεις με βεντούζες για να στέκεται κάθετα αν δεν θέλεις ξαπλωτά. Το χαλίκι μου φαίνεται λίγο χοντρό και θα μπορούσες να προσθέσεις κ άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...