Jump to content

Υδροτερράριο με διπλό καταράκτη - Αρχαριος


Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα,

Πρωτο ποστ και θα ειναι λιγο μεγαλο διοτι πολλες οι αποριες και μηδαμινες οι γνωσεις στο αντικειμενο.

 

Ας τα παρουμε απο την αρχη, καθομουν και εβλεπα youtube και πεταει τα γνωστα προτεινομενα βιντεο οπου βλεπω μια υπεροχη καταστευη με καταρακτες.

Εκατσα και το ειδα 2 φορες απανωτα γιατι ειναι πραγματικα απολαυστικο το ποσο ευκολο το κανει να φαινεται, ξερω οτι δεν ειναι.

 

Αμεσως σκεφτηκα οτι θα ηταν ωραιο να ασχοληθω με την κορη μου και να εχουμε λιγο ποιοτικο χρονο μαζι, και γιατι οχι να το δει σαν χομπυ οταν μεγαλωσει και να το κανει μονη της. Της το εδειξα και ξετρελαθηκε, οποτε μια αντιγραφη του συγκεκριμενου θα βοηθουσε πολυ για αρχη.

Ξεκινησα να κανω λιστα με τα υλικα μαζι της και για καλη μου τυχη τα περισσοτερα τα εχω στο χωριο απο ενα ξεχασμενο ενυδρειο που αφησε ενας φιλος καποτε.

 

Αν παρατηρησετε στο βιντεο χρειαζονται τα παρακατω υλικα

Τα παραθετω (οσα βρηκα) σε περιπτωση που τα χρειαστει και καποιος αλλος.

 

  • Γυαλα: 60 χ 30 χ 30
  • Αντλια (500λ\ω) και σωληνες
  • Μακετοχαρτο για το σκελετο
  • Σιτα
  • Ξερα χορτα για να καλυψη του σκελετου
  • Αυτοκoλλητο Αμμοβολη
  • Σιλικονη(;) μαυρη
  • Φυτα: Plagiomnium acutum (βρυα), Asparagus plumosus, Duckweed
  • Πετρες : Lava stones, Βραχια
  • Χωμα: Keto Soil & Akadama soil & Sphagnum Moss (μειγμα)
  • Βαμβακι (;)
  • Ατμοποιητής

 

Τωρα στις ερωτησεις:

  1.  Μπορω να τα βρω τα συγκεκριμενα χωματα και φυτα διαδικτυακα στην Ελλαδα ή φυσικά στην Θεσσαλονίκη;
    Θα προτιμουσα να στηριξω ενα ελληνικο μαγαζι απο το ebay. Αν ναι, που;
  2.  Εαν δεν υπαρχουν τα συγκεκριμενα μπορειτε να προτεινετε κατι αλλο παραπλησιο οπτικα με χαμηλο ρυθμο αναπτυξης;
  3. Εν τελει, αξιζει να βαλω αληθινα φυτα ή μπορω να εχω ενα αληθοφανες αποτελεσμα με συνθετικα;
  4. Η κολλα που χρησιμοποιει ειναι σιλικονη ή καποια ειδικη κολλα; Γιατι αλλοτε βαζει ασπρη και αλλοτε μαυρη και μπερδευτικα.
  5. Οτιδηποτε εχετε να παραθεσετε σας παρακαλω καντε το, η εμπειρια σας σιγουρα θα με βοηθησει τα μαλα μιας και δεν εχω ιδεα επι του θεματος.

 

Επισυναπτω μερικες φωτογραφιες για οσους βαριουνται να δουν το βιντεο αν και το προτεινω μιας και εχει και χαλαρωτικες ιδιοτητες.

Αν καταφερατε και φτασατε μεχρι εδω σας ευχαριστω για τον χρονο σας!

1,1.jpg

1.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε:welcome:!

Αν και θαλασσινός, μου άρεσε ο τρόπος που έγραψες και ο λόγος. 

Έκατσα και είδα το βίντεο....και έπαθα πλακα:bigemo_harabe_net-161:!!!

Πραγματικά αξίζει να ασχοληθείς για την κατασκευή έως αυτό το απίστευτο αποτέλεσμα. 

Τώρα δεν ξέρω για το παιδί άλλα εσύ σίγουρα θα κολλήσεις!!!!

Εδώ θα σε βοηθήσουν τα παιδιά που έχουν τεράστια εμπειρία. 

Καλό διάβασμα. 

Μεγάλη υπομονή. 

Και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Α και επίσης δεν ξέρω αν είσαι στην κατάλληλη κατηγορία.  @SOTIRIS τι λες ???

Link to comment
Share on other sites

καλός ήρθες φίλε στην παρέα μας.

Άν  έχεις φαντασία και πιάνουν λίγο τα χέρια σου δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να κάνεις και ακόμη καλύτερα μια και αυτό που μας έδειξες είναι ένα μέτριο σε δυσκολία και σε οπτικό αποτέλεσμα .

Όλα μπορείς να τα βρεις στην Ελλάδα και ακόμη καλύτερα και περισσότερα  από αυτά στο βίντεο.

Φυσικά δεν το συζητώ το αποτέλεσμα με αληθινά φυτά θα είναι κατά πολύ ανώτερο από ότι με ψεύτικα αλλά και με μεγαλύτερη φροντίδα όχι όμως ΄τόσο που να είσαι συνέχεια πάνω από το κεφάλι του.

Φτιάξε ένα σχέδιο πως θα το ήθελες σε τη διαστάσει και θα ακούσεις μπόλικες προτάσεις για το πως θα το κάνεις εφαρμογή και τη θα πρέπει να προσέξεις.

Ίσος στην αρχή να σου φανούν πολλά αλλά όλα είναι εύκολα αν μπεις στο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες:welcome:

Ρίξε μια ματιά στα θέματα του @Χρήστος και @SOTIRIS εδω και εδώ .  Θα πάρεις ιδέες για υλικά , φυτά, στήσιμο κτλ. 

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, οπότε το μόνο που θα σου προτείνω είναι να χρησιμοποιήσεις μόνο φυσικά και μη τοξικά υλικά (Ακόμα και η σιλικόνη να είναι για ενυδρειακη χρηση) για την περίπτωση που θα θελήσεις να φιλοξενήσεις και ζωντανά στο μέλλον.

Τρώγοντας έρχεται η ορεξη:D

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος DimiK έγραψε:

          Τωρα στις ερωτησεις:

  1.  Μπορω να τα βρω τα συγκεκριμενα χωματα και φυτα διαδικτυακα στην Ελλαδα ή φυσικά στην Θεσσαλονίκη;
    Θα προτιμουσα να στηριξω ενα ελληνικο μαγαζι απο το ebay. Αν ναι, που;
  2.  Εαν δεν υπαρχουν τα συγκεκριμενα μπορειτε να προτεινετε κατι αλλο παραπλησιο οπτικα με χαμηλο ρυθμο αναπτυξης;
  3. Εν τελει, αξιζει να βαλω αληθινα φυτα ή μπορω να εχω ενα αληθοφανες αποτελεσμα με συνθετικα;
  4. Η κολλα που χρησιμοποιει ειναι σιλικονη ή καποια ειδικη κολλα; Γιατι αλλοτε βαζει ασπρη και αλλοτε μαυρη και μπερδευτικα.
  5. Οτιδηποτε εχετε να παραθεσετε σας παρακαλω καντε το, η εμπειρια σας σιγουρα θα με βοηθησει τα μαλα μιας και δεν εχω ιδεα επι του θεματος.

 

1. Δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις τα ίδια ακριβώς χώματα. Μπορείς να βρεις παρεμφερή υλικά (δεν ξέρω για Θεσσαλονίκη) διαδικτυακά    θα βρεις σίγουρα.

2. Αξίζει αν βάλεις μόνο αληθινά φυτά.

3. Αν αποφασίσεις να βάλεις στο μέλλον ζωντανό οργανισμό τότε αναγκαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις υλικά που θα έχουν τις ανάλογες προδιαγραφές. Αν όχι, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις άπειρα υλικά. Παρεμπιπτόντως υπάρχει ενυδρειακή σιλικόνη και διάφανη, και μαύρη.

4. Ρίξε μια ματιά σε παρεμφερή θέματα του φόρουμ να πάρεις ιδέες. Όταν αποφάσισα να φτιάξω ένα βιβάριουμ χρησιμοποίησα υλικά που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα και στο δικό σου εγχείρημα. Στο παρακάτω θέμα στο ποστ 16.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια τέτοια κατασκευή τι ψαράκια θα μπορούσε να έχει???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...