Jump to content

25 λιτρο Χρυσοψαραδικο


Recommended Posts

Καλημερα !! 

 

Πριν ξεκινησετε να με κραζετε θα θελα πρωτα να με ακουσετε!! την γυαλλα αυτη θελω να τη στησω εδω κ αρκετους μηνες!!

δε ξερω πως επεσα σε κατι βιντεακια στο γιουτουμπ κ κολλησα.. επρεπε να τη φτιαξω!! το φερνα απο δω, το κοιταζα απο κει, το μιλαγα κ μ αλλους ψαροκαμμενους κ ιδου..

Επιτέλους το στησα!! 

 

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Χρυσοψαράδικο


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ
xΠxΥ):40x23x26 +- 
Συνολικά Λίτρα:25 + - 
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
 
Ψάρια:4 Fancy Χρυσόψαρα  
Άλλα είδη: 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:

Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:

Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1
50w Led
Διάρκεια φωτισμού:8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
 
Φίλτρανση:  2 Εξωτερικά : 1 Aquanova  1200 + 1 Fluval 406
Θέρμανση/ Ψύξη: -
Λίπανση:
Παροχή 
CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: 2 Φορές την ημέρα


Παράμετροι

pH:7,6
Γενική σκληρότητα (
GH?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-20
Φωσφορικά (
PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°
C):+- 10 τον χειμώνα -- +- 25 καλοκαίρι

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30%  Κάθε 10 με 15μέρες+- 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

 

 

 

25λιτρο πειραγμενη.jpg

thumbnail_IMG_20190504_110849.jpg

thumbnail_IMG_20190504_110903.jpg

thumbnail_IMG_20190504_110934.jpg

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Με δύο εξωτερικά φίλτρα σε 25 λίτρα δεν είναι σαν πλυντήριο; Και ο φωτισμός 50 watt led (μάλλον προβολακι;) Είναι υπερβολικός αφού δεν έχεις και φυτά. Τώρα το ότι τα 4 χρυσόψαρα σε 25 λίτρα μάλλον το ξέρεις ότι είναι πολύ στριμωγμένα οπότε δε λέω κάτι άλλο. Πάντως αφού έχεις τον εξοπλισμό για πάρα πολύ μεγάλο ενυδρείο γιατί δε τα βάζεις όλα σε μια μεγάλη γυάλα;

Στάλθηκε από το Apollo Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν το ενυδρείο στηρίζεται όπως φαίνεται στη τελευταία φωτό, πρέπει άμεσα να το αδειάσεις και να βάλεις από κάτω μια τάβλα ή κάποιο παλιόα ράφι, μια σκληρή τελος πάντων επιφάνεια που να πατάει όλο το κάτω τζάμι του ενυδρείου γιατί έτσι πολύ σύντομα το ενυδρείο σίγουρα θα σπάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Άρα όλο αυτό επικοινωνεί με μια λίμνη, άρα δεν είναι 25 λίτρα; [emoji43] Και το έβλεπα στη αρχή ότι το ενυδρείο είναι ανάποδα και δε καταλάβαινα τι βλέπω [emoji14]

Στάλθηκε από το Apollo Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@amphoivolos αυτο ηταν το σκεπτικο ( γι αυτο κ δε σου απαντησα φιλε).. στην αρχη το σκεφτομουν για πιο μεγαλη γυαλλα, αλλα μια 60αρα που ειχα φοβομουνα μη σπασω το καπακι..

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανες βρε άτομο????

Φοβερό θέαμα!!!!

 

Πιασάρικος τίτλος!!!

Πέθανα στα γέλια που ο @amphoivolos προσπαθουσε ευγενικά να σου πει ότι δεν μπαίνουν χρυσόψαρα σε 25 λίτρα :hysterical:!!!

 

Και πάλι ένα μεγάλο μπράβο :bigemo_harabe_net-122:!!!

  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@fishbone! ευχαριστω πολυ φίλε .. θα τρελαινομουνα αν δε το δοκιμαζα.. ο @amphoivolos ηταν ευγενεστατος παντως.. δε με εκραξε

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@thedrowningman Ε αλλαξε το τιτλο σε "Οχι 25 λιτρα χρυσοψαράδικο" ? μη μπερδευομαστε τζαμπα?, έβαλες και στην αρχή μόνο φωτό από το 25λιτρο και με αποτελείωσες? τελικα σύνολο πόσα λίτρα είναι?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και το κοίταξα στην αρχή το θέμα, το ξανακοίταξα, λέω δεν μπορεί.. :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! :bigemo_harabe_net-122:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα προσπαθώ να καταλάβω!!!

Το 25λιτρο παίρνει νερό από κάτω από την λίμνη;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρωτότυπο. I Like.:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μας έστειλες αδιάβαστους, :bigemo_harabe_net-122: :buttrock::bigemo_harabe_net-117:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιότερο ενυδρείο σου αρκετών λίτρων και όταν διάβασα τον τίτλο αυτού του θέματος παραξενεύτηκα αρκετά μπορώ να πω!

 

Υπήρχε εξήγηση τελικά, μπράβο σου!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαστε καλα παιδια !! το χαμογελο στη μαπα μου οταν το κοιταω ειναι σα να στησα τη πρωτη μου γυαλλα :hehe:

 

το σκεφτομουνα αρκετο καιρο.. κ το ειχα στο κεφαλι μου για πιο μεγαλο .. φοβομουνα κ το πολυ βαρος ( μη κανει ζημεια στο ψυγειο που παταει στις παλετες αλλα εχει κενο στη μεση ) αλλα κ τυχον αξινταντ ( τον προβληματισμο τον εθεσε - δε μου χε κοψει καθολου:bigemo_harabe_net-168:- ψαροκαμμενος  εδω απο το φορουμ) μην πλημυρισει κ εχουμε αλλα ..

τα κοκοψαρα ηταν διστακτικα στην αρχη αλλα τωρα δειχνουν να τα σπανε.. ετσι στο ακυρο βλεπεις κατι χοντροκεφαλες να σκανε απο το πουθενα κ να τσεκαρουν τι παιζει στην αυλη.. κλαιω:bigemo_harabe_net-163:!! το αρνητικο της φασης ειναι οτι μειωθηκε αρκετα πολυ ο χωρος που χανε να σουλατσαρουνε κ οσο κ αν μου αρεσει δε με βλεπω να το κραταω πολυ.. 

Link to comment
Share on other sites

Ηξερα απο την αρχη, οτι κατι μυριζει εδω.....:hehe::hehe::hehe:

Super!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-64:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/5/2019 at 9:02 ΠΜ, το μέλος thedrowningman έγραψε:

το αρνητικο της φασης ειναι οτι μειωθηκε αρκετα πολυ ο χωρος που χανε να σουλατσαρουνε

Για να βγουν τα τούβλα και να ελευθερώσεις χώρο, θα μπορούσες να κάνεις μια μεταλλική βάση, όπως έχει κάνει ο τύπος σε αυτό το βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=RvGfncPzt9Y

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε @amphoivolos..  σιγουρα θα ειναι καλυτερο κατι τετοιο ( δε ξερω για οξειδωση τι φαση ).. το θεμα ειναι ρε συ  οτι δεν ειναι μεγαλη η χωρητικοτητα.. αυτοι που εχουν κανει τετοια μοντα εχουν λιμναρες κ η δικια μου ειναι ψιλο-χοντροκοτσιλια.. μου αρεσει πολυ που τα βλεπω να αναιβοκατεβαινουν κ να τσεκαρουν αλλα πολυ περισσοτερο να τα βλεπω να βολταρουν περα δωθε κ να τρεχουν με το που με βλεπουν στην επιφανεια.. μακαρι να αξιωθω καποτε να στησω μια λιμνη- αλλα λιμνη ομως κ να σεταρω κατι τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δοκίμαζα PVC. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...