Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου από το μηδέν


Recommended Posts

 θελω γνωμες και βοηθεια για να ξεμπερδεψω καποια πραγματα σχετικα με το φιλτρο και το σωστο φιλτραρισμα στο ενυδρειο...  εβαλα νεο φιλτρο, dobhin f800 λεει 410λιτρα ανα ωρα και το δικο μου ειναι 35..  βεβαια με το ματι η ροη της εξοδου δεν ειναι δυνατη αλλα αν χρειαστει θα βαλω λιγο σφουγγαρι στην εξοδο για να μειωσω την ροη...  σαν υλικα χρησιμοποιω ενυδρειακο βαμβακι, ελαφροπετρα, σφουγγαρι, και τον ανθρακα που εχειμεσα μου ειπαν να μην τον βγαλω... και οτι οταν θα βαλω μεσα ξανα ψαρι θα βοηθαει ωστε να μαζευει ο ανθρακας αμμωνιες, νιτρικα τετοια...δεν σκεφτηκα ομως εκεινη την στιγμη να του πω οτι προφανως θα δεσμευει και οτιδηποτε καλο θελω να ριξω μεσα... πχ βελτιωτικο νερου, αντιστρες, βιταμινες... οποτε θελω τα φωτα σας θελω να το κανω οσο πιο σωστα μπορω

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ρυθμίζεται η ροή του; Αν όχι μπούκωσέ το με υλικά και βαλ'το να χτυπάει προς το τζάμι και χαμηλά,να μην κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια..

Στρώσιμο θα κάνεις με βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

ειναι στο πιο χαμηλο αλλα θεωρω οτι επειδη ο μονομαχος δεν θελει καθολου κουνημα  θα τον ενοχλει οποτε ναι θα το τερματισω σχεδον να σταζει ας πουμε για να μπορει να βολταρει και στην επιφανεια..δεν εχει spray bar δυστυχως η κατι να λυγιζει απ την εξοδο του νερου ειναι απλα ανοιγμα... θα το ρυθμισω ομως δεν ειναι δυσκολο αυτο... βακτηρια θα ξεκινησω ναι, αγορασα της british king filter aid... για τον ανθρακα δεν ξερω τι να κανω.. να τον βγαλω; να τον αφησω;.. θα μου κανει κακο οταν θα ριχνω και αντιστρες μεσα  και βιταμινες;.. 

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω να σου απαντήσω,θα σου πει κάποιος που ξέρει ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα μπορείς να τον αφαιρέσεις, είτε τώρα, είτε μετα από 2-3 μέρες και να τον αντικαταστήσεις με βιολογικό υλικό.

Μην τον πετάξεις, άφησε τον να στεγνώσει και μπορεί να τον χρειαστείς στο μέλλον.:)

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τον άνθρακα μπορείς να τον αφαιρέσεις, είτε τώρα, είτε μετα από 2-3 μέρες και να τον αντικαταστήσεις με βιολογικό υλικό.

Μην τον πετάξεις, άφησε τον να στεγνώσει και μπορεί να τον χρειαστείς στο μέλλον.:)

 στο στρωσιμο επηρεαζει; θα τον βγαλω αφου  το λες απλα ετσι για να γνωση .... επηρεαζει και οτιδηποτε αλλο ριχνουμε στο ενυδρειο οπως βιταμινες η αντιστρες;....  

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος spithas έγραψε:

 στο στρωσιμο επηρεαζει; θα τον βγαλω αφου  το λες απλα ετσι για να γνωση .... επηρεαζει και οτιδηποτε αλλο ριχνουμε στο ενυδρειο οπως βιταμινες η αντιστρες;....  

Τον άνθρακα τον χρησιμοποιούμε μετά από θεραπείες για να τραβήξει υπολείμματα φαρμάκων, διαλυμένα οργανικά και χρωστικές.

Μπορεί να δώσει διαύγεια στο νερό και να το κάνει κρυστάλλινο, αλλά δεσμεύει και τα λιπάσματα που ρίχνουμε.

Δεν υπάρχει λόγος για μόνιμη χρήση στο φίλτρο μας, και είναι προτιμότερη στο χώρο που θα μας έπιανε να χρησιμοποιούμε βιολογικό υλικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τον άνθρακα τον χρησιμοποιούμε μετά από θεραπείες για να τραβήξει υπολείμματα φαρμάκων, διαλυμένα οργανικά και χρωστικές.

Μπορεί να δώσει διαύγεια στο νερό και να το κάνει κρυστάλλινο, αλλά δεσμεύει και τα λιπάσματα που ρίχνουμε.

Δεν υπάρχει λόγος για μόνιμη χρήση στο φίλτρο μας, και είναι προτιμότερη στο χώρο που θα μας έπιανε να χρησιμοποιούμε βιολογικό υλικό.

 σ ενα ενυδρειο χωρις φυτα;; εχω μονο μια ανουμπια, αντε να βαλω και κερατοφυλλο νομιζω... δεν μπλεκομαι ουτε με λιπασματα ουτε με co2 στα φυτα τιποτα...  γι αυτο αναρωτιεμαι αν επηρεαζει την βιολογια  που θα  δημιουργησω...  διαβαζω σε διαφορα τοπικ αλλα μπερδευομαι 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος spithas έγραψε:

 σ ενα ενυδρειο χωρις φυτα;; εχω μονο μια ανουμπια, αντε να βαλω και κερατοφυλλο νομιζω... δεν μπλεκομαι ουτε με λιπασματα ουτε με co2 στα φυτα τιποτα...  γι αυτο αναρωτιεμαι αν επηρεαζει την βιολογια  που θα  δημιουργησω...  διαβαζω σε διαφορα τοπικ αλλα μπερδευομαι 

Μην μπερδεύεσαι καθόλου. Ο άνθρακας δεν είναι αναγκαίο υλικό φιλτραρίσματος.

Δεν θα επηρεάσει τίποτα αλλά πιάνει χώρο μέσα στο φίλτρο. Χώρο που είναι προτιμότερο να τον αξιοποιήσεις όπως σου γράφω παραπάνω.

Είναι ένα υλικό συγκεκριμένης χρήσης και διάρκειας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μην μπερδεύεσαι καθόλου. Ο άνθρακας δεν είναι αναγκαίο υλικό φιλτραρίσματος.

Δεν θα επηρεάσει τίποτα αλλά πιάνει χώρο μέσα στο φίλτρο. Χώρο που είναι προτιμότερο να τον αξιοποιήσεις όπως σου γράφω παραπάνω.

Είναι ένα υλικό συγκεκριμένης χρήσης και διάρκειας.

 

 

να μπερδευομαι;; οοοοχι λιγο πονοκεφαλο εχω μονο??... οποτε τον βγαζω αυριο και βαζω και αλλο υλικο...  θενκιου πολυ παιδια ❤️ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

να μπερδευομαι;; οοοοχι λιγο πονοκεφαλο εχω μονο??... οποτε τον βγαζω αυριο και βαζω και αλλο υλικο...  θενκιου πολυ παιδια ❤️ 

Εδώ είμαστε ότι χρειαστείς.

Προσπάθησε να ευχαριστηθείς το χόμπι.:D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος spithas έγραψε:

ειναι στο πιο χαμηλο αλλα θεωρω οτι επειδη ο μονομαχος δεν θελει καθολου κουνημα  θα τον ενοχλει οποτε ναι θα το τερματισω σχεδον να σταζει ας πουμε για να μπορει να βολταρει και στην επιφανεια..δεν εχει spray bar δυστυχως η κατι να λυγιζει απ την εξοδο του νερου ειναι απλα ανοιγμα... θα το ρυθμισω ομως δεν ειναι δυσκολο αυτο... βακτηρια θα ξεκινησω ναι, αγορασα της british king filter aid... για τον ανθρακα δεν ξερω τι να κανω.. να τον βγαλω; να τον αφησω;.. θα μου κανει κακο οταν θα ριχνω και αντιστρες μεσα  και βιταμινες;.. 

Καλος ηρθες!

:welcome:

1- το spray bar μπορεις να παρεις χώρια ή να το φτιαξεις μονος σου

2- για πιο λογο να ριχνεις βιταμινες και αντιστρες στο νερο, απο την στιγμη, που δεν υπαρχουν ζωντανα μεσα;

3- ο ανθρακας δεν δεσμευει ουτε την αμμωνια, ουτε τα νιτρικα, αλλα ... βιταμινες και αντιστρες σχεδον σιγουρα 

Για το στρωσιμο και αλλα χρησιμα θεματα, διαβαζεις εδω

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλος ηρθες!

:welcome:

1- το spray bar μπορεις να παρεις χώρια ή να το φτιαξεις μονος σου

2- για πιο λογο να ριχνεις βιταμινες και αντιστρες στο νερο, απο την στιγμη, που δεν υπαρχουν ζωντανα μεσα;

3- ο ανθρακας δεν δεσμευει ουτε την αμμωνια, ουτε τα νιτρικα, αλλα ... βιταμινες και αντιστρες σχεδον σιγουρα 

Για το στρωσιμο και αλλα χρησιμα θεματα, διαβαζεις εδω

 τις βιταμινες θα τις χρησιμοποιω οταν με το καλο μπει μεσα ο μονομαχος βρε οχι απο τωρα.. :) την βρηκα την ακρη με το φιλτρο εβαλα λιγο σφουγγαρι στο στομιο και το εδεσα με τουλι και ειναι παουερ δεν εχω θεμα... παρηγγειλα βακτηρια MICROBE LIFT SPECIAL BLEND  μου ειπαν καλα λογια αν και ειχα ηδη αγορασει αλλη εταιρια απ το μαγαζι της πολης μου..  οταν στρωνουμε ενυδρειο αλλαγη νερου κανουμε η οχι;

 

Link to comment
Share on other sites

Στο στρώσιμο όχι. Όταν στρώσει,θα έχεις δηλαδή αμμωνία μηδέν, νιτρώδη μηδέν, νιτρικά.. όχι μηδέν, θα κάνεις μια καλή αλλαγή, και μετά θα βάλεις το ψάρι ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερεεες... που διατηρειτε το μπουκαλακι με τα βακτηρια;... δεν γραφει κατι για ψυγειο μονο να το κρατησω στην αρχικη συσκευασια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Αν δεν λέει κάτι για ψυγείο κράτα το έξω ;)

ειναι τα special blend δεν ξερω αν τα εχεις ακουσει... πηρα το μαγαζι που τα παρηγγειλα και μου ειπαν να τα βαλω ψυγειο... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος spithas έγραψε:

ειναι τα special blend δεν ξερω αν τα εχεις ακουσει... πηρα το μαγαζι που τα παρηγγειλα και μου ειπαν να τα βαλω ψυγειο... 

I ειναι αρχη αλλα ειπα να κανω τεστ...μονο που οπως κοιταω κ το μπουκαλακι δεν μπορω να καταλαβω τι στο καλο μετραει τι αναλογα το χρωμα...

1557234946518152281622.jpg

Έγινε επεξεργασία - spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Δεν έχεις υγρά τεστ;;;

Εχω μονο για αμμωνια υγρα ..διαβασα αποψεις για στικ κ υγρα,θεωρω οτι ειμαι καλυμμενη δεδομενου οτι πεφτουν εξω ελαχιστα...απλα δεν μπορω να το διαβασω κοιταω τα χρωματα κ μπερδευομαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα βγάλεις άκρη με τα στικς, κάτσε μήπως το δει κάποιος που χρησιμοποιεί ίδια να σε βοηθήσει ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος spithas έγραψε:

I ειναι αρχη αλλα ειπα να κανω τεστ...μονο που οπως κοιταω κ το μπουκαλακι δεν μπορω να καταλαβω τι στο καλο μετραει τι αναλογα το χρωμα...

1557234946518152281622.jpg

Πανω στο πλαστικο κουτι εχει σκαλα με τα χρωματα. Το στικ (χαρτακι) βαζεις πανω στο πλαστικο. Πως; Στο στικ απο κατω προς τα πανω - Cl , Ph, Kh, μετα τρια κουτακια μαζι- ειναι Gh/Th, προτελευταιο- ΝΟ2, τελος- ΝΟ3. Οπως δειχνει, δεν εχεις ουτε νιτρωδη, ουτε νιτρικα (τα υπολοιπα ασ΄τα)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πανω στο πλαστικο κουτι εχει σκαλα με τα χρωματα. Το στικ (χαρτακι) βαζεις πανω στο πλαστικο. Πως; Στο στικ απο κατω προς τα πανω - Cl , Ph, Kh, μετα τρια κουτακια μαζι- ειναι Gh/Th, προτελευταιο- ΝΟ2, τελος- ΝΟ3. Οπως δειχνει, δεν εχεις ουτε νιτρωδη, ουτε νιτρικα (τα υπολοιπα ασ΄τα)

 οπως το καταλαβαινω δεν εχει αρχισει καν ο κυκλος του ενυδρειου μου ετσι;...  ειναι πολυ νωρις ακομη... για αμμωνια εχω salifert  αλλα τι να κανω απο τωρα... οπως μου ειπε η φιλη απο πανω ολα θα πρεπει να ειναι μηδεν πλην τα νιτρικα για να μπει μεσα ο ψαρης μου.. και οσο σκεφτομαι τον  πετσοπα που ειναι και και φιλος ρε παιδι μου επαρχια .... βαλτο δεν θα χεις προβλημα... ε πως δεν θα χω αμαρτια απ τω θεω ειναι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη βιαστείς να βάλεις ψαράκι, κάνε υπομονή,να στρώσει 100% το ενυδρείο κ μετά.. αν το βάλεις σε αστρωτο το ψάρι θα υποφέρει,η αμμωνία καίει.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

 οπως το καταλαβαινω δεν εχει αρχισει καν ο κυκλος του ενυδρειου μου ετσι;...  ειναι πολυ νωρις ακομη... για αμμωνια εχω salifert  αλλα τι να κανω απο τωρα... οπως μου ειπε η φιλη απο πανω ολα θα πρεπει να ειναι μηδεν πλην τα νιτρικα για να μπει μεσα ο ψαρης μου.. και οσο σκεφτομαι τον  πετσοπα που ειναι και και φιλος ρε παιδι μου επαρχια .... βαλτο δεν θα χεις προβλημα... ε πως δεν θα χω αμαρτια απ τω θεω ειναι 

Αποφασισες με ποιο τροπο θα στρωσεις το ενυδρειο σου;

Γινεται και με ψαρακι, αλλα στους νεους προτεινουμε με τροφη, λογο απειριας....Αν μπορεις να βρεις  μπολι (ζωντανο βιολογικο υλικο απο το ενυδρειο , που τρεχει για 4-5 μηνες τουλαχιστον) ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...