Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου από το μηδέν


Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Μη βιαστείς να βάλεις ψαράκι, κάνε υπομονή,να στρώσει 100% το ενυδρείο κ μετά.. αν το βάλεις σε αστρωτο το ψάρι θα υποφέρει,η αμμωνία καίει.. 

 οοοοχι δεν βαζω εννοειται  τα λυπαμαι και τα λατρευω  κανω υπομονη.. αν και μου ειπαν οτι τα συγκεκριμενα βακτηρια ειναι πολυ καλα και μπορω να βα΄΄ω συντομα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αποφασισες με ποιο τροπο θα στρωσεις το ενυδρειο σου;

Γινεται και με ψαρακι, αλλα στους νεους προτεινουμε με τροφη, λογο απειριας....Αν μπορεις να βρεις  μπολι (ζωντανο βιολογικο υλικο απο το ενυδρειο , που τρεχει για 4-5 μηνες τουλαχιστον) ακομα καλυτερα.

  μπα δεν εχω κανεναν να ζητησω  μονο ο πετσοπας ειναι αλλα δεν του ζηταω απ τα ενυδρεια του...  θα κανω υπομονη εδω ειστε υπομονη εχετε, οταν κανω μετρησεις θα τις ανεβαζω... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κι εγω αυτά τα στικ είχα και πραγματικά δεν έβγαλα πότε άκρη στο μέτρημα. Όλες οι μετρήσεις μου ηταν κάπου ανάμεσα, ειδικά GH/TH κατά προσέγγιση....

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2019 at 10:49 ΜΜ, το μέλος Har έγραψε:

Καλησπέρα. Κι εγω αυτά τα στικ είχα και πραγματικά δεν έβγαλα πότε άκρη στο μέτρημα. Όλες οι μετρήσεις μου ηταν κάπου ανάμεσα, ειδικά GH/TH κατά προσέγγιση....

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μια βδομαδα με microbe special blend  αμμωνια μηδενικη....τα στκακια νιτρωδη νιτρικα μηδενικα...να μπει μονομαχος;

15576679555261943638023.jpg

Έγινε επεξεργασία - spithas
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να υπάρχουν νιτρικά, να κάνεις αλλαγή νερού, κ να βάλεις ψάρι.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Κανονικά πρέπει να υπάρχουν νιτρικά, να κάνεις αλλαγή νερού, κ να βάλεις ψάρι.. :unsure:

 ειναι αυτο το ροζ ασπρο κουτακι που ειναι δυο μαζι ε;... αν δεν ειναι καλο να περιμενω δεν εχω θεμα ... ειναι που δεν ηθελα να ξαναπαρω μονομαχο... θελω να το κανω σωστα .... βαζω τροφη σε διχτακι... την αλλαζα ανα 3 μερες... βακτηρια εβαλα  σε καθε αλλαγη  τροφης .... να περιμενω αλλη μια βδομαδα;...  τα νιτρικα για να καταλαβω... ειναι ας πουμε οι βρωμιτσες απ το φαγητο κατα βαση  που πλεον δεν ειναι επιβαρυντικες για την ψαρουκλα μεσα;....  

Link to comment
Share on other sites

NO3 είναι τα νιτρικά (εάν δεν κάνω λάθος).

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

NO3 είναι τα νιτρικά (εάν δεν κάνω λάθος).

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ναι οκ.... στο τεστακι ειναι αυτο που πρεπει να ειναι ροζουλι το χρωμα και οχι ασπρο  οπως το απο κατω... νομιζω οτι ειναι οκ βρε παιδια ενα απαλο ροζ το εχει απλα δεν φαινεται στην φωτο... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

αυτό στη φωτό είναι nh3 nh4, δηλαδή αμμωνία ;) 

δεν μιλαω για το υγρο τεστ της αμμωνιας που ανεβασα και ειναι μηδενικο...  για τα στικακια λεω που μου βγαινουν  νιτρωδη νιτρικα...  νιτρωδη ασπρα και νιτρικο ενα απαλο ροζ ... στο στικακι οχι στο υγρο... 

Link to comment
Share on other sites

Στα στικ ναι το πρώτο πάνω πάνω είναι NO3. Απ' ότι βλέπω στο νήμα πιο πάνω δεν έχεις κάνει στρώσιμο με τροφή παρά μόνο με βακτήρια, σωστά; κι εγώ τα ίδια νούμερα είχα αλλά πρόσθεσα τροφή τελικά και είδα διαφορά στα νούμερα, θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή και να το πας με τροφή για να είναι πιο σίγουρο.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αρα εφοσον και στο υγρο τεστ και στο στικ μου βγαινει η αμμωνια μηδενικη, και τα νιτρωδη μ ενα απαλο ροζ χρωμα... μπορει να μπει η ψαρουκλα;... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

Στα στικ ναι το πρώτο πάνω πάνω είναι NO3. Απ' ότι βλέπω στο νήμα πιο πάνω δεν έχεις κάνει στρώσιμο με τροφή παρά μόνο με βακτήρια, σωστά; κι εγώ τα ίδια νούμερα είχα αλλά πρόσθεσα τροφή τελικά και είδα διαφορά στα νούμερα, θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή και να το πας με τροφή για να είναι πιο σίγουρο.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εννοειται με τροφη  κανω στρωσιμο την εχω μεσα σε τουλι...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και τα NO2 και NO3 ήταν πάντα τόσο χαμηλά ή τώρα έπεσαν;

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Har έγραψε:

Και τα NO2 και NO3 ήταν πάντα τόσο χαμηλά ή τώρα έπεσαν;

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

απ την αρχη ηταν ετσι.... εκανα αλλαγη νερου παιδια  εβαλα θερμοκρασια 26-27 και λιγο αργοτερα θα παω για τον μονομαχο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό πάρεις το ψάρι μην ξεχάσεις να κάνεις προσαρμογή, όχι μπλουμ!! 

Link to comment
Share on other sites

ναι σιγα σιγα τον εβαλα τον μαγκα μακαρι να πανε ολα καλα .... πρωτα εβαλα το σακουλι   ετσι λιγο... σιγα σιγα εριχνα νερο απ το ενυδρειο και μετα τον εριξα μονο...  τον παρακολουθω ψαρωμενος ειναι  με βλεπει και γυρναει απ την αλλη.. ο αλλος μ εβλεπε και ετρεχε σε μενα.... :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πότε πρόλαβες και τον πήρες; :) 

δώσ'του λίγο χρόνο να σε μάθει ;) 

Link to comment
Share on other sites

εκανα πρωι πρωι αλλαγη....  περιμενα να παρει θερμοκρασια... και πηγα... λες; μακαρι... δεν τον ταιζω σημερα θα τον αφησω λιγο ετσι  αυριο κατεψυγμενη πρωτη μερα...  ειναι κουκλος αλλα δεν εχει καμμια σχεση ο αλλος ηταν σαν  σκυλακι ρε :( 

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ώρες τον έχεις, θέλει και λίγο χρόνο να προσαρμοστεί και να σε μάθει....[emoji6]

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Har έγραψε:

Μερικές ώρες τον έχεις, θέλει και λίγο χρόνο να προσαρμοστεί και να σε μάθει....emoji6.png

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ουτε μιση ωρα δεν ειναι μεσα... δεν θυμαμαι πως ηταν με τον πρωτο...  μακαρι γιατι με βλεπει και παει απ την αλλη δεν υπαρχει  λες και τον ενοχλω κιολας που τον κοιταω

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω 2 ανουμπιες πανω σε πετρα λαβας; ηφαιστιακη;; πως τις λενε δεν θυμαμαι... θα ανεβασω φωτο  αν τον βγλαω καμμια καλη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

ναι εχω 2 ανουμπιες πανω σε πετρα λαβας; ηφαιστιακη;; πως τις λενε δεν θυμαμαι... θα ανεβασω φωτο  αν τον βγλαω καμμια καλη 

 

15577465673331862385749.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

 

15577465673331862385749.jpg

ισως το βρειτε φτωχο απο αποψη φυτων αλλα επειδη στον προηγουμενο τα προκοψα... προσπαθησα αι να φυτεψω οχι καλλια, οχι φλουρισ.... οχι τετοιο φωτισμο λουμεν κελβιν....  απλα δεν.... δυο ανουμπιες... ισως μπορουσα να βαλω και αλλες η μια κολλητα στην αλλη αλλα για την ωρα φοβαμαι ν αρχισω  να κανω οτιδηποτε ...ουτε την πετρα θελω να βγαζω και να καθαριζω απο αλγη οπως εκανα με το προηγουμενο τιποτα...., :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...