Jump to content

Betta σε 60lt?


Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν μονομάχο και να τον βάλω στο 60 λιτρό μου.Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως στρεσαριστεί μόνος του σε μεγάλο ενυδρείο.Έχω άλλο ένα cory σε άλλο ενυδρείο.Να τα βάλω μαζί ή θα έχω δράματα? :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν μονομάχο και να τον βάλω στο 60 λιτρό μου.Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως στρεσαριστεί μόνος του σε μεγάλο ενυδρείο.Έχω άλλο ένα cory σε άλλο ενυδρείο.Να τα βάλω μαζί ή θα έχω δράματα? ?

Δεν θα στρεσαριστεί μόνος του, ίσα ίσα που θα το απολαύσει.

Το cory όμως πρέπει να είναι μέλος κοπαδιού και όχι μόνο του του.:)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πρώτα μπουν τα κορυ και συνηθίσουν το ενυδρείο, το πιο πιθανό είναι να μην έχεις κανένα απολύτως θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Tα 60 λίτρα για μονομάχο είναι παλάτι. Πρέπει να μας όμως πεις τι είδος είναι το κόρυ που έχεις γιατί πχ τα panda που ενδείκνυται για τα λίτρα σου προτιμούν χαμηλότερες θερμοκρασίες της τάξης των 22-23 βαθμών σε σχέση με τον μονομάχο που προτιμάει 26-27. Αντίθετα τα sterbai δεν έχουν πρόβλημα.

Αφού δεν έχεις ακόμα τον μονομάχο καλό θα είναι να φτιάξεις πρώτα την ομάδα των cory, να προσαρμοστεί στο ενυδρείο και στη συνέχεια να τον βάλεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερεςς

 

Μετά από μπόλικη σκέψη, διάβασμα και άπειρα βίντεο aquascaping ο μονομάχος θα επικρατήσει με 2-1 έναντι τον νέον τετρα.Ηταν δύο ψάρια που ήθελα πολύ αλλά ένα έπρεπε να μεινει.Την τελική απόφαση την πείρα από τα project της @gyristroula με το 45lt crowntail και του @Panagiotis Dms-Xgs με το ζευγάρι των wild betta όπου και τα δύο εξίσου είναι φανταστικά?.Πως έχει το όλο πράγμα λοιπόν.Διαστασεις 61*31*37 θα είναι παράδεισος για αυτόν.Παρεουλα ίσως να του κάνουν μερικά γαριδάκια Red cherry και μερικά Choco που λατρεύω.(Οι γαρίδες θα μπουν πρώτα ώστε να μην έχουμε δράματα, όπου δν νμζ γιατί ο κυριουλης θα έχει άπλετο χώρο να αράζει.Απο φυτά μόνο Low tech. Anubia petite Nana,bleheri 2,3 είδη, bacopa Carolinina,staurogyne repens. Έχουμε όμως μερικά προβληματάκια το φίλτρο μ είναι 300lt/h όπου θα είναι πολύ κακό για μονομάχο οπότε, από ότι ξέρω το φίλτρο δν μειώνει ένταση(Bioflow One juwel)οπότε λογικά θα πάρω άλλο ή υπάρχει κάποιος τρόπος μείωσης της ρωης?Τροφουλες θα πάρω σε δύο βδομάδες όταν ανέβω Αθήνα για μια βάπτιση daphnia και bloodworms καταψυμενα και μια ξηρά Sera.Ερωτηματα δύο φοβάμαι τα dragonstone μην πειράξουν το ph και το θέμα με το φίλτρο.Ολες οι γνώμες και απόψεις δεκτες :)

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :) 

χαίρομαι που επικράτησε ο μονομάχος :) 

σε 60 λίτρα θα είναι βασιλιάς 

το φίλτρο ίσως αν το μπουκώσεις με ενυδρειακό βαμβάκι να κόψει λίγο, αλλιώς πάρε ένα μικρό, φτηνά είναι τα μικρά (εγώ τώρα ψάχνομαι για κρεμαστό)

καλή αρχή και περιμένουμε φωτό :) :) :) 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει spray bar το φίλτρο και το γυρίσεις να χτυπάει στο τζάμι η ροή θα μειωθεί δραματικά.  Άρα θα είσαι οκ!

Κρεμαστό είναι καλή λύση.  Συνήθως έχουν και κοφτη ροής. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν τα παιδιά, με κάποιες από αυτές αυτές τις πατέντες το φίλτρο θα είναι μια χαρά. 

 

Οι γαρίδες είναι λίγο «τζόγος» μπορεί να στις χτυπήσει. Ετσι όπως το περιγράφεις έχεις περισσότερες πιθανότητες σίγουρα. 

 

Τελικα κορυ δεν θα μπουν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

 

 

Τελικα κορυ δεν θα μπουν;

Δεν νομίζω και αυτά έχασαν από τις γαριδες??Είχα ασχοληθεί στο παρελθόν σχεδόν με κάθε είδος κορυ

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα!! :thumbup:

 

Επειδή είχα βγάλει τα σωθικά μου να βρω κάτι να μειώσω τη ροή στο δικό μου θα σου πω κάντο με φυσικό τρόπο. Αν μπορείς δηλαδή βάλε κάποιο χοντρό ξύλο κοντά στο φίλτρο και τοποθέτησε το έτσι ώστε η έξοδος του φίλτρου να πέφτει ακριβώς εκεί και η ροή να σπάει. Θα έλεγα μέσα στο φίλτρο να μην βάλεις κάτι γιατί υπάρχει κίνδυνος να γίνει ζημιά στην αντλία. 

Αλλιώς ή άλλο εσωτερικό με ρυθμιστή ροής ή κρεμαστό που εκεί θα πρέπει ή να κάνεις πατέντα στο καπάκι για να χωρέσει ή βγάζεις το καπάκι και ψάχνεις και για λάμπα που να πιάνει στο ενυδρείο όπως στην @gyristroula Για μένα αν τελικά πας σε άλλο φίλτρο πήγαινε σε εσωτερικό εξάλλου τα λίτρα είναι αρκετά αφού θα μπει ένα ψάρι. 

Γαρίδες και μονομάχος το αιώνιο ντιμπειτ.... Στις θυληκές είχα 3-4 rcs και 3 αμάνο πριν μπουν και πίστευα ότι θα επιβιώσουν. Τώρα δεν έχω καμία...

vs

Ο αρσενικός wild ζει χωρίς πρόβλημα μέχρι τώρα με μία αμάνο που ξεχάστηκε στο ενυδρείο του αφού τις είχα μεταφέρει όλες στο άλλο.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Καλημέρα :) 

χαίρομαι που επικράτησε ο μονομάχος :) 

σε 60 λίτρα θα είναι βασιλιάς 

το φίλτρο ίσως αν το μπουκώσεις με ενυδρειακό βαμβάκι να κόψει λίγο, αλλιώς πάρε ένα μικρό, φτηνά είναι τα μικρά (εγώ τώρα ψάχνομαι για κρεμαστό)

καλή αρχή και περιμένουμε φωτό :) :) :) 

Ευχαριστώ φώτο θα έχετε πολλές ??Αυτή τη βδομάδα παραγγέλνω γαρίδες φυτά και την άλλη προς το τέλος έρχεται ο μονομαχος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Καλό ξεκίνημα!! :thumbup:

 

Επειδή είχα βγάλει τα σωθικά μου να βρω κάτι να μειώσω τη ροή στο δικό μου θα σου πω κάντο με φυσικό τρόπο. Αν μπορείς δηλαδή βάλε κάποιο χοντρό ξύλο κοντά στο φίλτρο και τοποθέτησε το έτσι ώστε η έξοδος του φίλτρου να πέφτει ακριβώς εκεί και η ροή να σπάει. Θα έλεγα μέσα στο φίλτρο να μην βάλεις κάτι γιατί υπάρχει κίνδυνος να γίνει ζημιά στην αντλία. 

Αλλιώς ή άλλο εσωτερικό με ρυθμιστή ροής ή κρεμαστό που εκεί θα πρέπει ή να κάνεις πατέντα στο καπάκι για να χωρέσει ή βγάζεις το καπάκι και ψάχνεις και για λάμπα που να πιάνει στο ενυδρείο όπως στην @gyristroula Για μένα αν τελικά πας σε άλλο φίλτρο πήγαινε σε εσωτερικό εξάλλου τα λίτρα είναι αρκετά αφού θα μπει ένα ψάρι. 

Γαρίδες και μονομάχος το αιώνιο ντιμπειτ.... Στις θυληκές είχα 3-4 rcs και 3 αμάνο πριν μπουν και πίστευα ότι θα επιβιώσουν. Τώρα δεν έχω καμία...

vs

Ο αρσενικός wild ζει χωρίς πρόβλημα μέχρι τώρα με μία αμάνο που ξεχάστηκε στο ενυδρείο του αφού τις είχα μεταφέρει όλες στο άλλο.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας....

Ευχαριστώ?Πιστεύω στις γαρίδες είναι αναλόγως και ο χαρακτήρας τ μονομάχου.Μπορεί στα περισσότερα λίτρα να μην έχει μεγάλο θέμα να φιλοξενήσει μερικές γαριδουλες.Ακομα οι γαρίδες θα έχουν άπειρες κρυψώνες οπότε δν θα πολύ συναντιουνται.Ειναι λίγο ρίσκο αλλά θα προσπαθήσω

Έγινε επεξεργασία - PanagiotisAqua
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο όπως ειν τώρα χτυπάει τζάμι.Το έχω λίγο χαμηλά οπότε θετικό κ αυτο.Τωρα το νερό μέσα π δν φαίνεται από έξω δν ξερω ?

15697744030272684694117346837854.jpg

Έγινε επεξεργασία - PanagiotisAqua
Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια περιττά?

 

15701951497459133412247389413459.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και με ωραία χρώματα. Όταν φουντώσουν τα φυτά πιστεύω θα γίνει ζούγκλα. Εγώ θα έβαζα και ένα ξύλο πάντως. 

Με την ροή τι έκανες τελικά? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ξυλάκι.Η ροή μηδενίστηκε έβαλα Να χτυπα μπροστά κ έκανε κύκλο κ είναι σαν να μην υπαρχει?

Απο πίσω θα βάλω χαρτόνι.Κατοικοι 2 Choco shrimp 2 orange και 1 nerite

15701962698015851874778499067296.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όχι και να μην υπάρχει και καθόλου ροή στο ενυδρείο. Εξάλλου το θέμα της ροής στους μονομάχους αφορά περισσότερο τους halfmoon,crowntail,rosetail τις μεγάλες ουρές δηλαδή. Plakat δεν έχει κανένα θέμα και σε μέτρια ροή. 

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να βάλεις τα ψηλά φυτά όσο πιο πίσω γίνεται και να τα τοποθετήσεις κάπως κλιμακωτά ώστε να φαίνεται μια πιο συμπαγής συστάδα αλλά και να μεγαλώσουν πιο ομοιόμορφα στο μέλλον. 

 

Καλη η αρχή! Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη για την ροη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...