Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Γειά στην παρέα, θα ηθελα να ρωτήσω ως αρχάριος που είμαι ξεκίνησα την διαδικασία στρωσίματος με τροφή + βακτήρια σε ένα μικρό ενυδρειάκι που έχω ως δοκιμή μέχρι να παραλάβω ενα 80λ που περιμένω.

Βαζω καθε 4 μερες τροφή και βακτήρια ανα 7 μερες.Τις πρωτες 10 μερες εχω μετρησεις :

NH3-NH4 = 0,0 mg/lt

N02 = 0,0 mg/lt

NO3 = 10 mg/lt

Ειμαι σε καλό δρόμο η κάνω κατι λάθος? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή!! Με τι τεστ μετράς; Εάν έχεις μηδέν αμμωνία και νιτρώδη και 10 νιτρικά έχει στρώσει το φίλτρο σου, όμως με βάση τη λογική και τους νόμους της φύσης δε γίνεται αυτό. Ο κύκλος χρειάζεται τουλάχιστον 3 εβδομάδες και πάλι τα πράγματα θα είναι ρευστά. Σίγουρα όμως τότε μπορείς να αρχίσεις τις σκέψεις για ψαράκι, με τεράστια προσοχή στο τάισμα και συχνές μετρήσεις. Τι βακτήρια χρησιμοποιείς;

Η θερμοκρασία του νερού σου ποια είναι; Όσο πιο κοντά στους 28-30 επιταχύνεται η διαδικασία, οπότε αν δεν πας για Χρυσόψαρα και έχεις θερμοστάτη ανέβασέ την εάν θέλεις. 

Τώρα σε ό,τι αφορά το στρώσιμο, κάνε ξανά μετρήσεις γιατί σε 10 μέρες δεν παίζει να έχει στρώσει. Ή τα τεστ φταίνε ή δε γίνονται σωστά. Για πόσα λίτρα μιλάμε και με τι φίλτρο; Στο 80αρι θα κρατήσεις το ίδιο φίλτρο; Τι ψαράκια σκέφτεσαι να βάλεις;

 

Υ.Γ.: Καλωσόρισες στην παρέα μας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλωσορισμα.

Το ενυδρείο που στρώνω τωρα (φίτλτρο) το κανω για δοκιμη , ειναι 15 λιτρα και ισως βαλω ενα μονομαχο ισως !

Στο 80λ θα φιλοξενησω 2 χρυσοψαρα funcy.θα εχει κανουριο φιλτρο και θα ξεκινησω την διαδικασια απο την αρχή.Τα τεστ ειναι υγρα της Sera.

Tα βακτηρια ειναι της Tropical Aqua care. Γραφει πανω BactoActive.Θερμοκρασια στους 26 βαθμους με θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στην παρεα μας!! :)

Οταν χρησιμοποιουμε βακτηρια ακολουθουμε τις οδηγιες του σκευασματος και σιγουρα κανενα δεν περιγραφει την προσθηκη τροφης.

Εφοσον εχεις μηδενικα νιτρωδη,αμμωνια και μετρησιμα νιτρικα το φιλτρο δειχνει στρωμενο.

Τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου δεν μας ειπες;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να βαζω η μονο τροφη η μονο βακτηρια? Το φιλτρακι  ειναι απλο σφουγγαρακι + ενυδρειακο βαμβακι? Ειναι δυνατον να εστρωσε σε 10 μερες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

............

Τώρα σε ό,τι αφορά το στρώσιμο, κάνε ξανά μετρήσεις γιατί σε 10 μέρες δεν παίζει να έχει στρώσει. ................

 

 

Αν στρώσιμο εννοούμε το να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου , απο μόνος του και χωρίς βοηθήματα  θέλει 40 ημέρες περίπου .

Αν το βοηθήσουμε , αναλόγως τη βοήθεια που κάνουμε μπορούμε και σε 48 ώρες να το στρώσουμε .

Εγω τη τροφή έχω σταματήσει να τη χρησιμοποιώ αν δεν έχω βάλει ψάρι στο ενυδρείο .

Συμβουλή : Βάλε βιολογικό υλικό στο φιλτράκι σου ( εφ όσων το επιτρέπουν οι προδιαγραφές του ) για να το χρησιμοποιήσεις για μπόλι στο επόμενο που θα φτιάξεις .

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδιά παιζει να εχει στρωσει το φιλτρο σε 10 μερες? Υπαρχει τροπος να σιγουρευτω? Να κανω μετρηση και ποτε ? Στο καινουριο μου 80λ τι στρωσιμο προτεινεται να κανω?

Μονο με τροφη? η να το βοηθησω με βακτηρια ? Στο καινουριο μου 80λ θα εχω διαφορετικο φιλτρο και συγκεκριμενα το 2402 aquaball 130 eheim.Θα προσθεσω και βιολογικο υλικο σε αυτο και συγκεκριμενα το eheim substrat pro.

 

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αλλαγη νερου χωρις να εχεις τροφη. Αν μπορεις κοντα στο 40%. Δες αν θα εχεις νιτρικα μετα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Teo_Zach έγραψε:

Δηλαδη παιδιά παιζει να εχει στρωσει το φιλτρο σε 10 μερες? Υπαρχει τροπος να σιγουρευτω? Να κανω μετρηση και ποτε ? Στο καινουριο μου 80λ τι στρωσιμο προτεινεται να κανω?

Μονο με τροφη? η να το βοηθησω με βακτηρια ? Στο καινουριο μου 80λ θα εχω διαφορετικο φιλτρο και συγκεκριμενα το 2402 aquaball 130 eheim.Θα προσθεσω και βιολογικο υλικο σε αυτο και συγκεκριμενα το eheim substrat pro.

 

Aν δεν εχεις παρει ακομα εσωτερικο φιλτρο (eheim), σκεψου να παρεις εξωτερικο, που θα ειναι πιο χρησιμο για το ενυδρειο σου. Εχει παραπανω υλικα, δεν πιανει χωρο μεσα στο ενυδρειο κτλ,.... μην κολλας στα 30 €

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

 

Δυστηχως δεν υπαρχει χωρος για εξωτερικο φιλτρο.Φιλε  christo τι εννοεις δηλαδη αν δεν εχει νιτρικα που τωρα μετραω 10mg/l τι θα σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Teo_Zach έγραψε:

Δυστηχως δεν υπαρχει χωρος για εξωτερικο φιλτρο.Φιλε  christo τι εννοεις δηλαδη αν δεν εχει νιτρικα που τωρα μετραω 10mg/l τι θα σημαινει αυτο?

Να κανω και μια επιπλεων ερωτηση.Οταν ριχνουμε ετοιμα βατηρια αυτα δεν χρειαζονται την τροφη για να διμιουργησουν αποικιες? Η τροφη οταν χαλαει δεν γινεται αμμωνια οποτε τα ετοιμα βακτηρια λαμβανουν την αμμωνια αυτη? Μπερδευτικα λιγο ε? 

Link to comment
Share on other sites

Αν μετα απο μια μεγαλη αλλαγη εισαι ΝΗ3/4=0, ΝΟ2=0 και ΝΟ3 >0 τοτε εισαι καλα. Αν βγει κατι αλλο τοτε οι μετρησεις σου ηταν στιγμιαια σωστες απο καποιον τριτο παραγοντα και οχι απο ενα στρωμενο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

 

Αυτο φιλε christos μπορω να το κανω ανα πασα στιγμη η να μεριμενω λιγο ακομη μιας και ειμαι στις 10 μερες. Δηλαδη να συνεχισω να βαζω μονο τροφη ή και τροφη και βακτηρια οπως εκανα μεχρι σημερα   ή μονο βακτηρια και να συνεχισω τις μετρησεις? Και αν δω οτι δεν εχω μεταβολες τοτε να κανω την δοκιμη που μου λες. Ποιο ειναι το πρεπων αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Το σκευασμα για ποσες μερες σου λεει να το ριχνεις?οταν τελειωσει η αγωγη τοτε θα εκανα την αλλαγη και θα μετρουσα. Αν ημουν κομπλε θα εβαζα λιγα ψαρακια θα περιμενα κανα 20ημερο θα μετρουσα καποιες φορες σε αυτο το διαστημα και αν ημουν κομπλε.θθα εβαζα και αλλα ψαρια. εγω ξερω οταν ριχνεις βακτηρια δεν ριχνεις κατι αλλο ή τουλαχισον εγω εριχνα λιγη τροφη προς το τελος της αγωγης. Δεν μπορω να φανταστω βεβαια αν ριξεις λιγη τροφη και την αλλαζεις ανα 2 μερες οτι κανει ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Το σκευασμα γραφει καθε 7 μερες για καινουρια ενυδρεια.

Οσο αφορα το στρωσιμο αφου διαβασα και διαβασα καταλαβα οτι γινεται με ριψη τροφης ή με ριψη τροφης και βακτηριων ή με ριψη φαρμακευτικης αμμωνιας.3 τρόποι δηλ. Σωστα?

Αυτο που με εκανε εντυπωση ειναι οτι τις πρωτες 10 μέρες δεν ειδα νιτρώδη Ν02 γι αυτο και ανησυχησα.Εκτος αν κανω εγω λαθος την διαδικασια ή οντως ειναι νωρίς ακομη και πρεπει να συνεχισω....?

Αυτη την στιγμη ειμαι στην 11 μερα.

Νh3 = 0

N02 =0

No3 = 10

Link to comment
Share on other sites

Καθε 7 ημερες για ποσες ημερες/φορες?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια φορα μετρηση και το νερο της βρυσης που παιρνεις το νερο που εβαλες στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα λεει για 3 εβδομαδες. Μετα λεει για ωριμα ενυδρεια 1 φορα τον μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα περιμενα να ολοκληρωσω τις 3 βδομαδες και θα εκανα μια αλλαγη νερου οπως σου ειπα. Αν μετα ημουν οκ τοτε θα προχωρουσα. Αν ομως κανεις αλλαγη νερου πιο νωρις και εισαι οκ τοτε ξεκινα απο τωρα. Δεν πηρες μπολι απο κανεναν?μετρα την βρυση σου μηπως εχεις νιτρικα και δεν εχει ξεκινησει ο κυκλος, αν και θα ειχες νιτρωδη βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Οκ Christos λεω να συνεχισω την διαδικασια οπως λες. Απλα να ρωτησω αν ολα ειναι στο τελος σωστες οι μετρησεις υπαρχει περιπτωση να μην εχει γινει ποτε ο κυκλος του αζωτου?

Σε περιπτωση που βαλω ψαρι μεσα στο ενυδρειο θα κινδυνεψει?

Για ποσο καιρο μετα να συνεχισω τις μετρησεις?

Τελος ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος στρωσιματος για εσενα? Θα ηθελα την γνωμη σου. Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Αν στρώσιμο εννοούμε το να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου , απο μόνος του και χωρίς βοηθήματα  θέλει 40 ημέρες περίπου .

Αν το βοηθήσουμε , αναλόγως τη βοήθεια που κάνουμε μπορούμε και σε 48 ώρες να το στρώσουμε .

Εγω τη τροφή έχω σταματήσει να τη χρησιμοποιώ αν δεν έχω βάλει ψάρι στο ενυδρείο .

Συμβουλή : Βάλε βιολογικό υλικό στο φιλτράκι σου ( εφ όσων το επιτρέπουν οι προδιαγραφές του ) για να το χρησιμοποιήσεις για μπόλι στο επόμενο που θα φτιάξεις .

 

 

Να μη μετράμε αμμωνία και νιτρώδη συμφωνώ αλλά να θεωρήσουμε πως έχει στρώσει και έχουμε καλή βιολογία νομίζω θα διαφωνήσω. Δηλαδή θα έχουμε ψευδώς καλές μετρήσεις νομίζω (βλέπε π.χ."δέσμευση" αμμωνίας από Prime). Ούτε με μπόλι δε μπορούμε να είμαστε τόσο σίγουροι, πόσο μάλλον με βακτήρια; 

Είμαι πολύ υπέρ της χρήσης τους, παρ'ότι κάποιοι υποστηρίζουν πως είναι σκέτο νερό, απάτη και άλλα τέτοια, αλλά ίσως και από φόβο προτιμώ να περιμένω λίγο περισσότερο από όσο λένε οι οδηγίες. 

 

@Teo_Zach μαζί με τα βακτήρια θα έβαζα και μικρή ποσότητα τροφής. Μπόλι δεν παίζει να βρεις στην περιοχή σου; Όπως έχει γραφτεί και πιο πάνω προτίμησε εξωτερικό φίλτρο, ειδικά για Χρυσόψαρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Το ενυδρείο κατά την άποψη μου δεν είναι στρωμένο ότι και να λένε οι οδηγίες στα βακτήρια. Τουλάχιστον εγώ απ'όσο ξέρω και στα 2 ενυδρεία που έχω στήσει δεν βρήκα βακτήρια που να μου στρώνουν σε μία βδομάδα. Κάθε μέρα κούτσα-κούτσα βακτήρια για 30 μέρες. Χρονικά πάντα για σένα, στις 11 αυτές μέρες το λογικό θα ήταν να είχες φουλ αμμωνία ή/και νιτρώδη αλλά καθόλου νιτρικά.  Το πιο πιθανό σενάριο είναι το νερό της βρύσης να έχει νιτρικά. Κάτι άλλο:

Στις 11 αυτές ημέρες έχεις κάνει κάποια αλλαγή νερού? Και αν έκανες μήπως ξέπλυνες τα σφουγγάρια σε νερό βρύσης?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπερασμα παιδια , συνεχιζω ριχνοντας τροφη (ανα 4 μερες) και βακτηρια ( ανα 7 μερες )και βλεπουμε πως θα παει .... οχι νερο δεν εχω αλλαξει σε αυτες τις 11 μερες ουτε επλυνα φιλτρο , και απο οσο διαβασα νερο θα αλαξω στο τελος της διαδικασιας , σωστα?

Αυριο θα κανω και τεστ στο νερο βρυσης που μου ειπατε.Σε περιπτωση που εχει νιτρικα ( Νο3) το νερο βρυσης τι σημαινει? Κανω κατι γι αυτο? Ευχαριστω και παλι...

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2019 at 10:15 ΠΜ, το μέλος Teo_Zach έγραψε:

Γειά στην παρέα, θα ηθελα να ρωτήσω ως αρχάριος που είμαι ξεκίνησα την διαδικασία στρωσίματος με τροφή + βακτήρια σε ένα μικρό ενυδρειάκι που έχω ως δοκιμή μέχρι να παραλάβω ενα 80λ που περιμένω.

Βαζω καθε 4 μερες τροφή και βακτήρια ανα 7 μερες.Τις πρωτες 10 μερες εχω μετρησεις :

NH3-NH4 = 0,0 mg/lt

N02 = 0,0 mg/lt

NO3 = 10 mg/lt

Ειμαι σε καλό δρόμο η κάνω κατι λάθος? 

Αυτο ενυδρειακι δουλευε απο παλια??? Ειχε αμμο μεσα απο παλια;;

Link to comment
Share on other sites

οχι απο την αρχη στημενο πλυσιμο καθαρισμα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...