Jump to content

Κοστος εξοπλισμου


kostas mpele

Recommended Posts

Καλησπερα σας .. 

Εχω βρει ενα ενυδρειο 55 λιτρων μαζι με εσωτερικο φιλτρο και θερμοστατη και ηθελα να σας ρωτησω τι κοστος θα μου βγει για να φτιαξω ενα μικρο reef?  (Εξοπλισμος κτλπ)

Δεν εχω ξανα ασχοληθει με θαλασσινο και θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας

Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν το έχεις αγοράσει θα σου πρότεινα να πας σε λίγο παραπάνω λίτρα. 

Το κόστος πάνω κάτω τα ίδια άλλα πιο εύκολο στην συντήρηση και στα ζωντανά!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Αν δεν το έχεις αγοράσει θα σου πρότεινα να πας σε λίγο παραπάνω λίτρα. 

Το κόστος πάνω κάτω τα ίδια άλλα πιο εύκολο στην συντήρηση και στα ζωντανά!

 

Μου το δινει φιλος 30-40 ευρω 

Το προβλημα ειναι οτι εχω θεμα χωρου για κατι μεγαλυτερο.. αξιζει το 55λιτρο;

Τι εννοεις φιλε μου πιο ευκολο; 

Γιατι εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολα ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

Ο Διονύσης @fishbone!θέλει να σου πει ότι όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο στο θαλασσινό τόσο πιο εύκολα διαχειρίσιμο είναι.

 

Στο μικρό θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός όσον αφορά τις μεταβολές των συνθηκών σου. Ενώ τα μεγάλα θα σ συγχωρέσουν και το λάθος και γενικά είναι πιο διαχειρίσιμες οι μεταβολές των συνθηκών.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το θαλασσινό θελει περισσότερη προσοχή και πολύ διάβασμα αλλά σίγουρα δεν ειναι απαγορευτικά τα λίτρα σου. και εγώ ετσι πίστευα επι 10+ χρόνια και τελικά προπερσυ μου την εδωσε και έστησα ενα μικρό. Απλά πρέπει να εισαι σαν χαρακτήρας λιγο της λεπτομέρειας για να κανεις δουλειά.
Αν το αποφασίσεις πάντως ξεκινάς με ενα ρεφρακτόμετρο (περίπου 30 μεταχειρισμένο και 50-60 καινούριο), εναν κυκλοφορητη μάλλον 2000λ (35€ καινούριος) και λιγους μήνες αργότερα σκιμμερ (110€).  Το σκιμμερ πιστεύω πως δεν χρειαζεται να το βαλεις τις πρώτες 30 μέρες μιας και ακομη θα εισαι στο στρώσιμο αλλά μη γελαστείς και νομίζεις οτι μπορείς να κάνεις και χωρίς αυτό.
Γενικά για ενυδρείο ειτε γλυκό ειτε αλμυρό ομως θες κοντρολλερ θερμοκρασιας 15 ευρώ και για αρχή 2-3 βασικά τεστ νερου.
Και ξεχωριστό ειναι το ζήτημα του φωτιστικού με την φτηνότερη λυση στα θαλασσινά (αλλά πολύ αποδοτική στα εύκολα κοράλλια) να ειναι δυο λάμπες Τ5 με πατέντα στο καπάκι και δυο ηλεκτρονικά μπαλλαστ συνολο υλικών 50 ευρώ (με αλλες λύσεις έτοιμες τυπου LED να εχουν τουλαχιστον 3πλάσιο κοστος).
Μπορείς να πας με οτι ειπα για αρκετούς μήνες ή ακόμη και χρόνια εως οτου αποφασίσεις αν θες να μεινεις σε αυτά που θα εχεις καταφέρει ή να πας σε δυσκολότερα κοράλλια και ψαρια που μετά αλλάζουν πολλά κυρίως τα λίτρα σου.

Πήγαινε στη κατηγορία των ΝΑΝΟ reef που εχουμε και δες μερικά απο τα ενυδρεία μας στα 50-60 λιτρα πως τα ξεκινήσαμε και τι προβλήματα αντιμετωπίσαμε και που καταλήξαμε και πως. Ετσι θα καταλάβεις αν μπορείς και θες να ασχοληθείς.
 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Γενικά το θαλασσινό θελει περισσότερη προσοχή και πολύ διάβασμα αλλά σίγουρα δεν ειναι απαγορευτικά τα λίτρα σου. και εγώ ετσι πίστευα επι 10+ χρόνια και τελικά προπερσυ μου την εδωσε και έστησα ενα μικρό. Απλά πρέπει να εισαι σαν χαρακτήρας λιγο της λεπτομέρειας για να κανεις δουλειά.
Αν το αποφασίσεις πάντως ξεκινάς με ενα ρεφρακτόμετρο (περίπου 30 μεταχειρισμένο και 50-60 καινούριο), εναν κυκλοφορητη μάλλον 2000λ (35€ καινούριος) και λιγους μήνες αργότερα σκιμμερ (110€).  Το σκιμμερ πιστεύω πως δεν χρειαζεται να το βαλεις τις πρώτες 30 μέρες μιας και ακομη θα εισαι στο στρώσιμο αλλά μη γελαστείς και νομίζεις οτι μπορείς να κάνεις και χωρίς αυτό.
Γενικά για ενυδρείο ειτε γλυκό ειτε αλμυρό ομως θες κοντρολλερ θερμοκρασιας 15 ευρώ και για αρχή 2-3 βασικά τεστ νερου.
Και ξεχωριστό ειναι το ζήτημα του φωτιστικού με την φτηνότερη λυση στα θαλασσινά (αλλά πολύ αποδοτική στα εύκολα κοράλλια) να ειναι δυο λάμπες Τ5 με πατέντα στο καπάκι και δυο ηλεκτρονικά μπαλλαστ συνολο υλικών 50 ευρώ (με αλλες λύσεις έτοιμες τυπου LED να εχουν τουλαχιστον 3πλάσιο κοστος).
Μπορείς να πας με οτι ειπα για αρκετούς μήνες ή ακόμη και χρόνια εως οτου αποφασίσεις αν θες να μεινεις σε αυτά που θα εχεις καταφέρει ή να πας σε δυσκολότερα κοράλλια και ψαρια που μετά αλλάζουν πολλά κυρίως τα λίτρα σου.

Πήγαινε στη κατηγορία των ΝΑΝΟ reef που εχουμε και δες μερικά απο τα ενυδρεία μας στα 50-60 λιτρα πως τα ξεκινήσαμε και τι προβλήματα αντιμετωπίσαμε και που καταλήξαμε και πως. Ετσι θα καταλάβεις αν μπορείς και θες να ασχοληθείς.
 

Διαβασα καποια θεματα και μεσα σε αυτα βρηκα και την δικη σου προσπαθεια φιλε μου και ειδα οτι ξεκινησες με το ιδιο ενυδρειο που σκεφτομαι να παρω.. 

Θα ηθελα την γνωμη σας στο θεμα αν αξιζει για αυτα τα λιτρα η να κανω υπομονη και να παω σε κατι πιο μεγαλο;

Και αν ναι στο να παω σε κατι πιο μεγαλο

Ποια πιστευετε εσεις ειναι καλα λιτρα για ενα reef αρχαριου; 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάει ανάλογα πόσο ψείρας είσαι και πόσο σκοπεύεις να ασχοληθείς. Και τα 50 λίτρα φτάνουν αν είναι. Απλά στα περισσότερα είσαι πιο άνετος και με περισσότερες επιλογές 

Link to comment
Share on other sites

Οποτε πρεπει να υπολογιζω καπου στα 300-350 ευρω για να κανω την αρχη με τον εξοπλισμο

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπα +15 ο αντιφοσφωρος και 8 ο άνθρακας του πρώτου έτους + 20 βακτήρια για το στρώσιμο και τέλος θες 5 κιλά βράχο είτε ζωντανό είτε νεκρό.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος kostas mpele έγραψε:

Τα 60 λιτρα τι ψαρακια μπορουν να φιλοξενουν; 

Σε συνολο και σε ειδος

Σίγουρα κλοουνακια. 

Γοβιος 

Gramma loreto .

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Σίγουρα κλοουνακια. 

Γοβιος 

Gramma loreto .

Πιστευω πως δεν αξιζει να δωσω τοσα λεφτα για τοσα λιτρα

Νομιζω θα επενδυσω σε διαβασμα και υπομονη μεχρι να μαζεψω λεφτα για ενα μεγαλο θαλασσινο 

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ εντελώς με το ότι δεν αξίζει αλλά Όσο διαβάζεις ψάχνε για μεταχειρισμένο ρεφρακτομετρο και σκιμμερ που είναι τα χοντρά έξοδα. Σκιμερ της tunze είναι σταθερή αξία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος kostas mpele έγραψε:

Πιστευω πως δεν αξιζει να δωσω τοσα λεφτα για τοσα λιτρα

Νομιζω θα επενδυσω σε διαβασμα και υπομονη μεχρι να μαζεψω λεφτα για ενα μεγαλο θαλασσινο 

Εγώ σου είπα μερικές προτάσεις. 

Αλλά μέλη θα σου πουν και άλλες ώστε εσύ να επιλέξεις. 

Σίγουρα τα λεφτά δεν είναι λίγα. 

Σίγουρα ένα μικρό ενυδρείο στοιχίζει λιγότερα από ένα μεγάλο. 

Όμως το βασικό πρόβλημα ενός μικρού ενυδρείου είναι ότι θέλει περισσότερη προσοχή. 

 

Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις !

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου..ως κάτοχος 60 λίτρων σαν πρώτο ενυδρείο με μετάβαση στα 130 και τώρα στα 250 νομίζω ότι έχω μία καλή εικόνα...ξεκίνησα με το σκεπτικό λιγότερα λίτρα μικρότεροι μπελάδες αλλά στην πορεία φάνηκε πόσο περιορίζεσαι-δυσκολεύεσαι..για να μην σε πρήζω γιατί καταλαβαίνω ότι σε νοιάζει το ζουμί της υπόθεσης τα μικράκια δεν συγχωρούν λάθη και απαιτούν πολύ μεγάλη εμπειρία..όσο προχωράς και μαθαίνεις τόσο περισσότερα θα ζητάς και εκεί θα σου προκύψει και το θέμα χώρου..θες να ναι κοράλια που δεν χωράνε???θες να είναι ψάρια που δεν μπαίνουν στα λίτρα που θα επιλέξεις??αργά ή γρήγορα θα συμβούν όλα αυτά..τέλος είμαι της άποψης ειδικά για το θαλάσσινό πως ότι πληρώνεις παίρνεις απλά το λάθος σου θα το πληρώσεις 2 φορές και εκεί θα συνειδητοποιήσεις ότι θα μπορούσες να είχες πάρει το καλύτερο απ την αρχή...δεν προσπαθώ να σε αποτρέψω απ το να ξεκινήσεις με λίγα λίτρα αλλά θέλει πολύ διάβασμα και υπομονή γιατί άμα δεν μπορείς να το κοντρολάρεις τα συναισθήματα σου θα είναι άκρως αντίθετα από αυτά που έχεις τώρα λόγω του ότι θα σου φανεί βουνό...

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Όπως πάντα, υπάρχει και η άλλη άποψη!

Το θέμα είναι το ποσόν που μπορείς τελικά να διαθέσεις/διαθέτεις (γιατί τα έξοδα είναι τρέχοντα)...

Είναι δυνατόν (μιλάω από προσωπική πείρα) να μην μπορεί κανείς ποτέ να έχει διαθέσιμο budjet για μεγαλύτερο σύστημα, ενώ για π.χ. 60 λτ να μπορεί να ανταποκριθεί πολύ ευκολότερα. Τα τρέχοντα έξοδα είναι αυτά που τελικά θα πρέπει να λάβεις περισσότερο υπ'όψη: φαρμακα, υλικά, αναλώσιμα, αλάτι, ρεύμα, φωτισμός, στοκάρισμα κλπ κλπ κλπ.

Και το θέμα είναι να μπορείς να ανταπεξέρχεσαι σωστά, όχι με σφίξιμο και δυσκολία, γιατί αυτό και θα σε στρεσσάρει και στο τέλος θα σημάνει απότομο τέλος στο εγχείρημα.

Το χόμπι μπορείς να το χαρείς, είτε στο γλυκό είτε στο θαλασσινό, και σε 60 και σε 600 και σε 6000 λίτρα.

Χρειάζεται σωστός σχεδιασμός, ανάλογα με το που κινείσαι, κέφι και υπομονή.

Καλύτερα να κάνεις ένα π.χ. 60άρι πλήρες και σωστό παρά ένα 180άρι με ζόρι και άγχος.

 

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν με πριζει θελω τις αποψεις σας και τις γνωμες σας γιατι γνωριζετε πιο πολλα απο εμενα ...

Αυτο που δεν βρισκω ειναι το τι κοστος συντηρησης εχει ενα ενυδρειο reef 300 λιτρα ας πουμε ... ψαχνω να βρω μια λυση που να ξερω οτι η τσεπη μου θα την αντεχει και προσπαθω να αποφυγω το μικρο μεγεθος επειδη ξερω οτι θα με περιορισει πολυ και δε θα μου φτανει μετα απο καιρο..

Ως αρχαριος βασιζομαι σε οτι διαβαζω και στις αποψεις σας λογο του οτι τα εχετε δουλεψει και γνωριζετε καλυτερα

Δεν βιαζομαι καθολου

Link to comment
Share on other sites

για να βρεις ένα κόστος συντήρησης και εξοπλισμού πρέπει να αποφασίσεις πρώτα τι θέλεις να φιλοξενήσεις γιατί όλα από αυτό εξαρτώνται...

Link to comment
Share on other sites

Άμα πας σε ενα ενυδρείο 150 με 200 λίτρα είναι μια πολυ καλή επιλογή και στο κόστος  και σε επιλογές που θα μπορείς να βάλεις μέσα    

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν γνωριζω τις ψαροσυνθεσεις και τα ψαρια για να μπορω να σας πως ακριβως.. 

Θελω σιγουρα κοραλια , 1-2 ανεμονες και γενικα θα θελα να φτιαξω ενα reef με ομορφα και τονισμενα χρωματα 

Απο ψαρακια να πω οτι το χω αποθυμενο να φιλοξενησω  ενα Blue Tang (Paracanthurus hepatus)

Μαζι με clown 

Αλλα δεν εχω φτασει σε σημειο ακομα να ψαξω ψαροσυνθεση ( ουτε θα θελα να χω μονο 2 ψαρακια) 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι μέχρι 200 κατα την άποψη μ πάντα  

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Geo087 έγραψε:

Μια χαρά είσαι μέχρι 200 κατα την άποψη μ πάντα  

Για ποσα ψαρια; ( τι ψαροσυνθεση; )

Link to comment
Share on other sites

(Ξεχάσαμε να σου πουμε και για την αντίστροφη όσμωση.... )

 Τα 200 λιτρα θαλασσινό (βασικά αν πας σε έτοιμη λυση θα αγοράσεις ή 180αρι ή 240αρι) έχουν αρκετά πάγια μηνιαία έξοδα αν μένεις σε κρύο σπίτι το χειμώνα οπου θα δουλεύουν συνεχεία οι θερμοστάτες (μην υποτιμάτε το ετήσιο κόστος της ΔΕΗ).
Επίσης θα πρέπει να αλλάζεις και 20% του νερού καθε εβδομάδα αρα πρέπει να υπολογίσεις και το αλάτι (για παράδειγμα  εγώ θέλω για 12 λίτρα νερό 440gr αλάτι και αγοράζω τα 7kg 27 ευρώ, βγάλε μηνιαίο κοστολόγιο για εσένα).
Θα θες μεγαλύτερες λάμπες απο αυτές που σου πρότεινα και περισσότερες (και αυτό αν υποθεσουμε οτι μπορεις να τις βαλεις με πατέντα οπως πχ εγώ στα δικα μου) οπότε πλησιάζεις σε κόστος ενα φωτιστικό λεντ, θες σκιμμερ πλέον των 200 ευρώ και οχι των 110, γενικά ξεφεύγει λιγο το θέμα. 
Απο την αλλη βέβαια το να στήσεις ενα 60αρι και μετά απο κανα χρονο + να εχεις μπει στα κολπα και να το κάνεις 200αρι ο περισσότερος εξοπλισμός σου θα θελει αντικατάσταση (βασικά μονο το ρεφρακτόμετρο και την αντίστροφη όσμωση θα κρατήσεις) αρα παλι "τσαμπα" λεφτα θα εχεις δώσει κτλπ.

απο την αλλη πλευρά ειναι κρίμα να εχεις ενυδρειο μικρό και να μη μπορείς να βάλεις μέσα πάρα μονο ελάχιστα ζωντανα ή κοράλλια λόγω μεγέθους. Ομως στο τέλος της ημέρας για εμενα τουλαχιστον ειναι περισσότερο κρίμα να μην εχεις καθόλου ενυδρείο επειδή δεν μπορείς να εχεις ενα 240αρι. 
Αν θες να σου πώ τι θα εκανα εγώ στη θέση σου ακου: Θα μετραγα ακριβώς ποσο θα μου κοστιζε ο εξοπλισμός και για τις δυο περιπτώσεις, θα μετραγα και οσο γινόταν το μηνιαίο κόστος συντήρησης (αναλογα το μισθό σου μπορει η διαφορά μεταξυ 40€ μεσο ορο το μηνα με 70€ να ειναι θεμα για εσενα) και θα επάρατα αναλόγως. πάντως αν το ήθελα πολύ δεν θα εμενα χωρίς ενυδρειο. οπως εχω κανει 15 χρονια τώρα.
Παράδειγμα, εχω δυο μικρά θαλασσινά και ενα σχετικά μεσαιο (προς μικρο) γλυκό φυτεμένο. και τα 3 μαζι μεσο ορο μαζι με λιπάσματα τροφες αλάτια και αντικατάσταση λαμπών κάθε χρόνο μου κοστίζουν το μηνα 50-60 ευρώ (η ΔΕΗ δεν ειναι στο ποσό). Ο χρόνος που πρεπει να αφιερώνω συνολο και στα 3 ειναι συνολικά 2-3  ωρες την εβδομαδα. Με βαση αυτά τα στοιχεία πορεύομαι καθε φορά για να μην καταντήσει το χομπυ αγγαρεία απο άποψη χρόνου ή βάρος απο αποψη πορτοφολιού.

Ξεκινα να κανεις λιστα (θα σε βοηθήσουμε ) με τα μηχανήματα ακριβώς και δες τι θα κανεις.
 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 200 λίτρα 7 8 ψαράκια τα βάζεις ενα δυο μεγάλα και τα υπόλοιπα μικρά τώρα όσο αφορά τα ψάρια παίζει και ποσο βιολογικό υλικό θα έχεις μεσα στο ενυδρειο  θα έχεις sub   εξωτερικό φίλτρο? 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. Με βαση την γνωση σας για 240 λιτρα 

Θα θελα να καναμε μια λιστα αν δεν σας ειναι κοπος.. για να κοστολογισουμε ποσο θα βγει περιπου συνολο ο εξοπλισμος με το ενυδρειο μαζι  ( θα το εκανα μονος αλλα δε γνωριζω μαρκες ποιοτητες κτλπ) .. Δεν κοιταω μεταχειρισμενα ..

Στο μυαλο μου το χα να το κανω με sub κατω απ το ενυδρειο μεσα στο ντουλαπι γιατι εχω την αισθηση οτι ειναι καλυτερο .. εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...