Jump to content

Κοστος εξοπλισμου


kostas mpele

Recommended Posts

Έχει πολλά site petsupermarket. aquario aquariumshop.και πολλά αλλά και διάλεξε ενυδρείο που ειναι και το βασικό βάση κτλ κτλ δες ποσο θα βγει το ενυδρείο να ξεκινήσουμε απο κάπου .

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Geo087 έγραψε:

Έχει πολλά site petsupermarket. aquario aquariumshop.και πολλά αλλά και διάλεξε ενυδρείο που ειναι και το βασικό βάση κτλ κτλ δες ποσο θα βγει το ενυδρείο να ξεκινήσουμε απο κάπου .

Εχω βρει το Rio 240 της Juwel με κοστος 525 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμό έχει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, kostas mpele said:

Εχω βρει το Rio 240 της Juwel με κοστος 525 ευρω

Μόνο για αλάτι με αλλαγή νερού 20% την εβδομάδα αυτό το ενυδρείο κοστίζει 30ε το μήνα χοντρικά αλλά όχι λιγότερο . Μακάρι να μπορούσα και εγώ για τόσο μεγάλο! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Μόνο για αλάτι με αλλαγή νερού 20% την εβδομάδα αυτό το ενυδρείο κοστίζει 30ε το μήνα χοντρικά αλλά όχι λιγότερο . Μακάρι να μπορούσα και εγώ για τόσο μεγάλο! 

Μα ειπες φιλε μου πως 7 κιλα αγοραζεις 27 ευρω

Θελουν τα 240 λιτρα 7 κιλα αλατι τον μηνα;

Η λαμπα που εχει αυτο ειναι Multilux LED 29w

Link to comment
Share on other sites

Ναι τόσο βγαίνει. 440g στα 12lt. Το 20% στα 240lt είναι 48lt. Άρα 48/12=4 4x440=1760gr την εβδομάδα επί 4 εβδομάδες 7.040gr το μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα Ρίο έρχονται με λάμπες για γλυκό νερό. Οι της εταιρείας για θαλασσινό πάνε κοντά 100 η μία (για το 125 τουλάχιστον) και δεν ξέρω και αν είναι και ο καλύτερος φωτισμός που πετυχαίνεις με αυτές .

Οπότε πας σε πατέντα 4 Τ5 2 blue plus 2 coral plus μπορεί και 5 σύνολο δεν ξέρω... Ή άλλο φωτιστικό. 

Τα πολλά λίτρα έχουν λιγότερο ρίσκο αλλά περισσότερα έξοδα σε κάθε τομέα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Και υπολόγιζε οτι 20% είναι το ελάχιστο. Ιδίως τον πρώτο χρόνο θα τύχει φορές που θα πρέπει να αλλάξεις 30% νερού κτλπ γιατι κάτι θα πηγαίνει στραβά

 

Τώρα θα γράψει κάποιος που ξέρει τι διαφορά σε κόστος αγοράς και κατανάλωσης για το τι κυκλοφορητές πρεπει να έχουμε στη περίπτωση του 240 με το 125 πχ. (στο 60αρι μου εχω έναν σταθερό χωρις προγράμματα κτλπ στα 2000l/h 3w και ένα εσωτερικό φίλτρο που έχω άνθρακα και αντιφοσφωρο στα 700l/h 7w).
Θα βάλεις και sump όπως λές οπότε άντε και αντλία επιπλέον.

Πολλά λίτρα σημαίνει και χώρος για κοράλλια. Δεν έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο και δεν έχω ασχοληθεί αλλά είμαι αρκετά σίγουρος οτι αν κάνεις οτι το γεμίζεις το 240αρι θα πρέπει να αρχίσεις τα συμπληρώματα σε συστατικά όπως μαγνήσιο κτλπ που σημαίνει δοσομετρικές αντλίες επιπλέον μετρήσεις....ίσως ριακτορα? ας πουν οι εμπειρότεροι. 

Υπάρχει άνθρωπος στο σπίτι να αντικαταστήσει την αυτόματη αναπλήρωση νερού για το καλοκαίρι?Κάποιος που να ελέγχει τη στάθμη του νερού 1-2 φορές την ήμερα και να συμπληρώνει....ανάλογα τις θερμοκρασιες στο σπιτι σου. (τα λίγα λίτρα ιδίως θέλουν μεγάλη προσοχή σε αυτο).
Αν το σπιτι σου είναι υπερβολικά ζεστό το καλοκαίρι παίζει να μη κάνεις προκοπή με τη πατέντα με ανεμιστηρακια (που έχουμε οι περισσότεροι) και να θες ψυκτικό (αυτό ισχύει και για τα 60 λίτρα).

Στα λέω έτσι χύμα για να ξέρεις που μπλέκεις γιατί το θαλασσινό δεν είναι μόνο το κόστος στησίματος κρύβει έξοδα από πίσω του. Δεν βγάζω ζήλιες κτλπ Μακάρι να μπορείς να στήσεις και 500αρι γιατί το μικρό όντως έχει περιορισμούς πολλούς στα ζωντανά που θα βάλεις.

Για τη ΔΕΗ πότε θα πούμε???:D

(τι θερμοκρασιες εχεις σπίτι συνήθως το χειμώνα? εχεις καλοριφέρ? μήπως εχεις ξυλοσομπα στο ιδιο δωμάτιο που θα βάλεις και το ενυδρείο? γιατί τότε θα βράζει λίγο).

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα σου. την εχω χωρίσει λίγο για να μην σου έρθουν όλα τα έξοδα μαζεμένα. εγώ έκανα 2 χρόνια να πάρω όσα σου έγραψα αλλά μου αρέσει το ρίσκο.  (συμπληρώστε / διορθώστε γιατί τα γράφω βιαστικά)


Από τον πρώτο μήνα:
Ενυδρείο

έπιπλο (καλά τα 60αρια μπαίνουν και σε μέρη που εχεις ήδη)
φωτισμός (να εχεις βρει λύση κάπως)

Ανεμιστηράκια για ψύξη (αρκούν για τα περισσότερα σπίτια)

ρεφρακτόμετρο

Αλάτι

κυκλοφορητες

stc controller

άνθρακα

αντιφοσφωρο
βράχος (
για να στρώνεται γιατί θέλει και καιρό. αλλιώς τον βάζεις τον επόμενο μήνα, και έτσι μπορείς να αναβάλεις και τον φωτισμό αλλά δεν έχει νόημα).

Αντίστροφη όσμωση
βακτήρια


 

Δεύτερος μήνας:

τεστ αμμωνίας, νιτρικών, po4 κτλπ (ναι τον δεύτερο μήνα, τον πρώτο άπλα θα βάζει βακτήρια και θα κάνει υπομονή)

Σκιμμερ

βαρέλι αλλαγής νερού (αν πας για 60αρι χρησιμοποιείς και καμιά λεκάνη δεν βαριέσαι)

Αλάτι
Καλό δώρο για τη γυναικα
(θα εχεις αρχίσει τις αλλαγές νερού, σαν αρχάριος θα εχεις γεμίσει το σύμπαν νερά. Τόσα νερά που θα έχουν πλημμυρίσει μεχρι & τα έργα του μετρό στη θεσσ/κη! κάπως πρέπει να την καλοπιάσεις στην αρχή. μετά συνηθίζουν).



Τρίτος μήνας:

Δικηγόρο (για να γλυτώσεις τη διατροφή που θα σου ζητάει η γυναίκα μαζί με το διαζύγιο)
Περισσότερο Αλάτι
Αμοιβή οφθαλμίατρου και καινούρια γυαλιά 
(
με τόσο διάβασμα που θα εχεις ρίξει μεχρι τότε τι περιμένεις ότι θα έχει συμβεί? εκτός από το διαζύγιο εννοώ....)?
Αντλία για το βαρέλι αλλαγής νερού (
γιατί τώρα που θα κάνεις κανονικά αλλαγές θα σου έχουν σπάσει τα νεύρα με τη κανάτα στο βαρέλι όλη την ώρα...)
Κινητό με καλύτερη κάμερα (ε πλέον θα αρχίσεις να τραβάς φωτογραφίες και να τις ανεβάζεις στο Φ/Β ολη την ωρα με τι θα τις τραβάς???


 

 

 


 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Η λίστα σου. την εχω χωρίσει λίγο για να μην σου έρθουν όλα τα έξοδα μαζεμένα. εγώ έκανα 2 χρόνια να πάρω όσα σου έγραψα αλλά μου αρέσει το ρίσκο.  (συμπληρώστε / διορθώστε γιατί τα γράφω βιαστικά)


Από τον πρώτο μήνα:
Ενυδρείο

έπιπλο (καλά τα 60αρια μπαίνουν και σε μέρη που εχεις ήδη)
φωτισμός (να εχεις βρει λύση κάπως)

Ανεμιστηράκια για ψύξη (αρκούν για τα περισσότερα σπίτια)

ρεφρακτόμετρο

Αλάτι

κυκλοφορητες

stc controller

άνθρακα

αντιφοσφωρο
βράχος (
για να στρώνεται γιατί θέλει και καιρό. αλλιώς τον βάζεις τον επόμενο μήνα, και έτσι μπορείς να αναβάλεις και τον φωτισμό αλλά δεν έχει νόημα).

Αντίστροφη όσμωση
βακτήρια


 

Δεύτερος μήνας:

τεστ αμμωνίας, νιτρικών, po4 κτλπ (ναι τον δεύτερο μήνα, τον πρώτο άπλα θα βάζει βακτήρια και θα κάνει υπομονή)

Σκιμμερ

βαρέλι αλλαγής νερού (αν πας για 60αρι χρησιμοποιείς και καμιά λεκάνη δεν βαριέσαι)

Αλάτι
Καλό δώρο για τη γυναικα
(θα εχεις αρχίσει τις αλλαγές νερού, σαν αρχάριος θα εχεις γεμίσει το σύμπαν νερά. Τόσα νερά που θα έχουν πλημμυρίσει μεχρι & τα έργα του μετρό στη θεσσ/κη! κάπως πρέπει να την καλοπιάσεις στην αρχή. μετά συνηθίζουν).



Τρίτος μήνας:

Δικηγόρο (για να γλυτώσεις τη διατροφή που θα σου ζητάει η γυναίκα μαζί με το διαζύγιο)
Περισσότερο Αλάτι
Αμοιβή οφθαλμίατρου και καινούρια γυαλιά 
(
με τόσο διάβασμα που θα εχεις ρίξει μεχρι τότε τι περιμένεις ότι θα έχει συμβεί? εκτός από το διαζύγιο εννοώ....)?
Αντλία για το βαρέλι αλλαγής νερού (
γιατί τώρα που θα κάνεις κανονικά αλλαγές θα σου έχουν σπάσει τα νεύρα με τη κανάτα στο βαρέλι όλη την ώρα...)
Κινητό με καλύτερη κάμερα (ε πλέον θα αρχίσεις να τραβάς φωτογραφίες και να τις ανεβάζεις στο Φ/Β ολη την ωρα με τι θα τις τραβάς???


 

 

 


 

 

 

 

 

Απ την μια θελω να κλαψω λογο κοστους απ την αλλη λογο αστειων ?

Γλυτωνω το διαζυγιο λογο του οτι ειμαι 18 ετων και η μαμα τα τραβαει ολα ( ο μπαμπας στα νιατα του ηταν συνχομπιστας ειχε δισκαδικο 500λ  οποτε εχω καποιον να υποστιριξει τις πραξεις μου)

Τα λεφτα του δικηγορου θα πανε σε ψαρια.

Γυαλακια απο οφθαλμιατρο πηρα προσφατα.

Και κινητο για την ωρα εχω καλο (καποια εξοδα τα καλυψα ηδη) .

Γενικες πληροφοριες σπιτιου:

Χειμωνα καπου 19-20 βαθμους 

Καλοκαιρι φτανει 30-32 (χωρις αναμενο air condition)

Το ενυδρειο σκεφτομαι να το βαλω στο υπνοδωματιο μου οπου ισχυουν αυτες οι θερμοκρασιες.. 

Απο θεμα θερμανσης οταν ερθει η ωρα του ενυδρειου θα βαλω στο δωματιο εναν θερμοπομπο οπου ηδη εχω και δεν τον λειτουργω.. 

Δεν θα με ενοχλησουν τοσο τα εξοδα στισηματος ... 

Αυτο που με νοιαζει ειναι να βρω τα λιτρα οπου θα μπορω οικονομικα να ανταπεξελθω στην συντηριση

Σας υπερ ευχαριστω ολους που βοηθατε .. 

Ανθρωπος στο σπιτι υπαρχει παντα αλλα αν κανω κατι θα το κανω σωστα γιατι ποτε δεν ξερεις μπορει να χρειαστει να λειψουν ολοι

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε long story short Αν σου περισσεύουν κατά μέσο  όρο 60 με 70 ευρώ το μήνα πας στα 240.  Τα έχω μετρήσει και εγώ πολλές φορές για εμένα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα μισά σίγουρα. Αλλά να σου πουν οι παλιοί τι μπορείς να βάλεις μέσα αν και πιστεύω πως τα 125 έιναι πολύ καλός συνδυασμός και επίσης η ιδανική επιλογή για να αρχίσεις το θαλασσινό για κάποια χρόνια. Μην ξεχνάς είσαι πολύ νέος (ζηλεύω) και τα χόμπι και ενδιαφέροντα σε αυτή την ηλικία κάνουν κύκλους. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Τα μισά σίγουρα. Αλλά να σου πουν οι παλιοί τι μπορείς να βάλεις μέσα αν και πιστεύω πως τα 125 έιναι πολύ καλός συνδυασμός και επίσης η ιδανική επιλογή για να αρχίσεις το θαλασσινό για κάποια χρόνια. Μην ξεχνάς είσαι πολύ νέος (ζηλεύω) και τα χόμπι και ενδιαφέροντα σε αυτή την ηλικία κάνουν κύκλους. 

Δεν διαφωνω 

Αυτο το χομπι το κραταω ενεργο 2 χρονια τωρα και οσο διαβαζω μαρεσει ολο και πιο πολυ οποτε ψαχνομαι 

Εσυ φιλε μου 2 60λιτρα εχεις;

 

Έγινε επεξεργασία - kostas mpele
Link to comment
Share on other sites

Από θάλασσα ένα 60αρι και ένα 28αρι και ένα 125αρι γλυκό. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη δουλειά τώρα αν θες δες τις παρουσιάσεις μου, 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...