Jump to content

φωτισμος για 60 λιτρα φυτεμενο


Recommended Posts

το ενυδρειο μου ειναι το fluval flex  57L

 

Για φωτισμο εχει LED  και οι προδιαγραφες του ειναι :

Φωτισμός 10W LED
54τμ. λευκό + 3τμχ. Δίοδος RGB
7.500 Κ
2.450 lux

 

το υψος ειναι 39cm.

 

Με βαση τα παραπανω γνωριζω οτι μπορω να βαλω μονο φυτα με χαμηλες απαιτησεις . Το θεμα ειναι ποσες ωρες να το εχω ανοιχτο για την αποφυγη δημιουργειας αλγης?

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν μπορείτε πείτε μου πως λέγονται αυτά τα φυτά της φωτογραφίας.

8FB90C12-D3C8-46DF-B338-BE69D2F3DA66.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχεις περιπου 27 lumen/l. Για ευκολα φυτα φτανει.

Εχεις echinodorus (bleheri μαλλον),egeria densa.

To διακοσμητικο τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ναι, εχεις περιπου 27 lumen/l. Για ευκολα φυτα φτανει.

Εχεις echinodorus (bleheri μαλλον),egeria densa.

To διακοσμητικο τι ειναι;

Εχινιδορος θελει τουλαχιστον 5εκ χαλικι και λιπασμα κατω στις ριζες και ειναι πολυ μεγαλο φυτο για 50λ....

Egeria χρειαζεται καλο φωτισμο.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βαλεις- Echinodorus tenellus , Lobelia cardinalis , Microsorum pteropus (narrow, trident) , moss , Hygrophila, Bucephalandra , Monosolenium tenerum

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες είναι μια καλή φωτοπερίοδος αν και θα έλεγα να ξεκινήσεις με 6 και να ανεβάζεις μισή ώρα κάθε βδομάδα στον χρονοδιακόπτη. Το ενυδρείο σου απ'ότι είδα πάντως έχει ξεχωριστή συσκευή για τον φωτισμό για να αυξομειώνεις την ένταση (ντίμερ) και μαζί δίνει και διάφορα χρώματα κόκκινο,μπλέ κτλπ. Δες λίγο τι παίζει με την ένταση ειδάλλως με τον φωτισμό που βλέπω πας για πολύ έυκολα πράγματα ( πχ ανούμπιες,κρυπτοκορίνες)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. 

Σήμερα μετά από μια εβδομάδα αφού έβαλα το μπόλι και τα πρώτα ψαράκια (4 guppy), έκανα μετρήσεις στο νερό και είναι οι εξεις:

 

GH 48 - 50
KH 6
PH 8
No3 10
No2 0
PO4  1 - 2,5

 

Από ότι φαίνεται το μπόλι έπιασε και από νιτρικά και αμμωνία είμαι καλά. Αλλά  νομίζω στα υπόλοιπα έχω πρόβλημα. Δεν ξέρω εσείς θα μου πείτε. 

ΤΟ νερό μου είναι γεωτρήσης και αρκετά σκληρό σαν του δυκτιο της Κέρκυρας. 

Αλλά νόμιζω πως και τα φωσφορικά μου είναι πολλά. Μπορεί και το νερό της γεωτρήσης να έχει Ίδη από μόνο του και να μην δημιουργούνται στο ενυδρείο, δεν ξέρω. Στις επόμενες ημέρες θα κάνω μέτρηση και στο νερό. 

Έχω σύστημα αντίστροφης οσμοσης σπίτι 8 σταδίων όπου είναι για να πίνουμε νερό. Λέτε η λύση είναι να βάζω στις αλλαγές από εκεί μαζί με μια μηξη από της βρύσης? Δηλαδή στα 20 λίτρα νερό να βάζω 15 οσμοσης και 5 από την βρύση? 

 

Αν μπορείτε δείτε και τις φωτογραφίες γιατί με το μάτι δεν τα πάω καλά στις μετρήσεις. Η πρώτη είναι για το po4 και η δεύτερη για το ph

IMG_20190515_135813.jpg

IMG_20190515_131848.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις σωστά τα αποτελέσματα χρειάζεσαι καλό φωτισμό. Πάντως στο πρώτο δείχνει να είναι στη κλίμακα μεταξύ 2 με 3, και το πεχα ελάχιστα λίγοτερο από 7,4.:)

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τις παραπάνω μετρήσεις τι με συμβουλεύετε? 

Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις στο σπίτι σου ΑΟ τότε καλύτερα φτιάξε το νερό με αυτήν, αν και αρκετά φυτά αντέχουν σε υψηλά GH παρόλο αυτά η ανάπτυξη τους είναι πιο καλή σε χαμηλότερα GH.

Θα έλεγα να κατεβάσεις το GH κατά το ήμισυ και αμέσως θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα στην ανάπτυξη των φυτών αλλα και περισσότερες επιλογες σε φυτά και ψάρια, και για τα γκαπακια θα ήταν πολύ καλύτερα ένα ποιο μαλακό νερό.

Το νερό της Κέρκυρας το γνωρίζω πάρα πολύ καλά, δεν έχετε απλά άλατα αλλά το δηκτιο βγάζει σχεδόν πέτρες και οικοδομικά υλικά πχ γύψο :P,   θα έλεγα πως είναι στα όρια του ακατάλληλου για τα τροπικά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Για να δεις σωστά τα αποτελέσματα χρειάζεσαι καλό φωτισμό. Πάντως στο πρώτο δείχνει να είναι στη κλίμακα μεταξύ 2 με 3, και το πεχα ελάχιστα λίγοτερο από 7,4.:)

Ετσι φαινεται μονο, οτι το χρωματακι ειναι ανοιχτο μπλε... Το ph πρεπει να ειναι στο 8 και πανω...με τετοια σκληροτητα νερου.....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...