Jump to content

Αρχάρια με ενυδρειο μιας εβδομαδας


Popy19

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα ενυδρείο μιας εβδομάδας ο τύπος του ενυδρείου και ο εξοπλισμός παρατίθεται παρακάτω:

Haquoss Evolution 60 Black 63lt

Ενυδρείο για ψάρια.

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

Διαστάσεις: 60x30x35cm

Φωτισμός: LED 7,5 WATT-58cm

Αντλία: HAQUOSS P-300 300 lt/h 

Φίλτρο: HAQUOSS QUICK FILTER MEDIUM- Βιολογικό, Μηχανικό, Χημικό

Θέρμανση: HAQUOSS VULCANO 100 WATT.

 

Το έστησα το περασμένο Σάββατο σύμφωνα με τις οδηγίες του υπαλλήλου έπλυνα τα χαλίκια 4 φορές μέχρι να φύγει η σκόνη. Έβαλα ανάλογα με την δοσολογία βακτήρια bactoactive (tropical aqua care) και ξανά έβαλα εκ νέου την Τετάρτη που μας πέρασε. Την ίδια διαδικασία έκανα και με την τροφή. 

 

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Νερό πότε θα αλλάξω;

2. Τι κάνω από εδώ και πέρα;

Διάβασα για το στρώσιμο τα άρθρα που έχουν αναρτηθεί πάλι αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στο σκοτάδι. Το τελευταίο που θέλω είναι να μπουν ψαράκια και να πάνε belly up σε λίγες μέρες.

ΥΣ Τα πλαστικά φυτά μπήκαν πρόχειρα. Χρειάζομαι αληθινά φυτά; 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και την βοήθεια σας.

IMG_20190512_000828.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νερο δεν αλλαζεις, συνεχιζεις με βακτηρια και τροφη. Σε μια εβδομαδα, παρε δειγμα νερου απο το ενυδρειο σου και κανε τεστακια για ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3.

Αν οι μετρησεις θα ειναι NH3/4 kai NO2 - μηδεν και NO3>0 , τοτε θα κανεις αλλαγη νερου (30-50%) και θα βαλεις λιγα ψαρακια.

Αν δεν θα ειναι μηδενικα αμμωνια και νιτρωδη, συνεχιζεις με βακτηρια και τροφη.

Απο ψαρακια τι σκεφτεσαι να παρεις; Αν θελεις διαβασε λιγο - Προφίλ ψαριών γλυκού νερού

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ευχαριστώ Natateo για τα φώτα σου. Ψαράκια σκεφτόμουν για guppy και red mollies. Δεν γνωρίζω όμως αν χρειάζονται φυτά, και τι φυτά βάζω; Δεν θα πιάσει χώρο από το χώρο που έχουν τα ψαράκια να κολυμπούν;

Link to comment
Share on other sites

:)Καλησπέρα και από εμένα, τα ψαράκια δεν θα έχουν κανένα απολύτως θέμα με τα φυτά, αντίθετα θα το χαρούν.

Σκέψου ότι τα φυτά δεν μπαίνουν για διακόσμηση αλλά κυρίως γιατί προσδίδουν φυσικότητα (προσομοίωση οικοσυστήματος) και συνακόλουθα τα ψαράκια σου θα διαβιούν καλύτερα.

Μπορείς να βάλεις εύκολα φυτά, δες εδώ:

Προχωράς άφοβα με anubias, bacopa (το πρώτο μπροστά κάτω από ξύλα, δεμένο σε πέτρες κλπ δηλ. δεν το φυτεύεις, το δεύτερο στο πίσω μέρος (είναι ψηλό και θα σου φτιάξει "φοντο").

Ειναι πολύ απλά και τα δύο, σταδιακά θα προσθέσεις και άλλα αν θέλεις.

Καλώς ήρθες!:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα μονο καλο κανουν στο ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...