Jump to content

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 60lt... το εχω 2 χρονια σε λειτουργια...προσφατα εχω τοποθετησει ενα ξυλο στο οποιο εχω δεσει 2 anubias και moss... επισης εχω 2 πετρες που εχω δεσει παλι moss...για υποστρωμα εχω χαλικι... τι φυτα μπορω να βαλω στο ηδη υπαρχον ενυδρειο ωστε να ειναι καταλληλο για γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλως ηρθες στη παρεα μας, εγω δεν ξερω να σε βοηθησω στο συγκεκριμενο θεμα αλλα σιγουρα υπαρχουν πολλοι που θα σε κατευθυνουν σωστα εδω μεσα.....απλα τετοια ωρα:bigemo_harabe_net-101: μη περιμενεις πολλα .....  απο αυριο με το καλο θα σου λυθουν οι αποριες θελω να πιστευω.

 

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Απο γαριδες θελεις να βαλεις νεοκαριδινες; Αν ναι, δεν υπαρχει θεμα. Ειναι ευκολες.

Προσοχη στο φιλτρο - να μην τις ρουφαει και οι μετρησεις νερου να ειναι NH3/4=0 NO2=0 NO3 <10 (καλυτερα λιγοτερα απο 10, παρα που αντεχουν και παραπανω νιτρικα).

Για τα φυτα.... Εξαρταται απο φωτισμο ,που εχεις, Ευκολα φυτα ειναι ακομα microsorum, monosolenium - δες εδω -

για υποστρωμα τι εχεις;

Αμ μπορεις, ανεβασε μια φωτογραφια του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι ειναι πολυ χοντρο για να φυτευεις. Πρεπει να ειναι 1-3 χλσ (αμμοχαλικο και χαλαζιακο- να μην ανεβαζει σκληροτητα νερου).

microsorum, monosolenium - μπορεις να δεσεις σε πετρες ή ριζες.

Link to comment
Share on other sites

Limnophila  sessiliflora ειναι. Ευκολο φυτο, δοκιμασε.... Αλλα αποτελεσμα μαλλον δεν θα ειναι καλο.

Οπως και φυτα στον κηπο θελουν καταλληλο "χωμα" και φυτα ενυδρειου

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Angelos Loulos Casper έγραψε:

μπορω στο σημειο που θα το τοποθετησω να βαλω ψιλο χαλικι?

Βεβαια. Και φυτευσε το κοντα στο πισω τζαμι, γιατι μεγαλωνει(ψηλωνει) πολυ.

Link to comment
Share on other sites

είναι δύσκολο να σου προτείνουν φυτά για το ενυδρείο σου.

Πρώτων δεν ξέρουμε κάποια βασικά στοιχεία όπως το Ph,  το ΝΟ3 και ο φωτισμός . Υπάρχουν φυτά που αρέσκονται περισσότερο σε ποιο μαλακά νερά και σε λίγο υψηλά Νιτρικά, άλλα θέλουν περισσότερο και άλλα λιγότερο φως.

Επίσης ο σημαντικότερος παράγοντας είναι το προσωπικό σου γούστο, και το πως σκοπεύεις να στίσεις το ενυδρείο.

Αφού θες γαρίδες τότε θα ήταν καλά να βάλεις μέσα οπωσδήποτε μος την γουστάρουν πολύ.

Ρίξε μια ματιά στην λίστα με τα φυτά στο λινκ που σου έδωσαν κάνε μια πρώτη διαλογή με βάση τα προσωπικά σου γούστα  και μετά συζητάμε ποιο διεξοδικά για της ιδιαιτερότητες που ενδεχομένως να έχουν κάποια φυτά.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Angelos Loulos Casper έγραψε:

εχω ηδη μεσα μοςς και ανουμπιες Χρηστο.... εδειξα το ενυδρειο μου πιο πανω σε φωτο...

 

μετρησεις δεν εχωκανει ακομα... μαζευω πρωτα πληροφοριες...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...