Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σήμερα μου ήρθαν κάποια φυτά που παρήγγειλα. Ένα από αυτά προφανως είναι κλαδέματα τελικά και δεν μένουν στο βυθό. Το "κλαδι" τους είναι αρκετά σκληρό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μείνει στο χώμα. Είναι αρκετά ψηλό και δεν γίνεται να δεθεί σε ξύλο και βράχο πέτρα δεν έχω. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος μήπως; Το λυπάμαι να το πετάξω....

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

:)Καλησπέρα!

Προσπάθησε να το φυτέψεις (εννοείται μην το πετάξεις) αν είναι ludwigia, δώσε του λίγο χρόνο και θα φτιάξει ριζούλες.

Λύγισε ελαφρά το κλαδάκι (μην το σπάσεις) με το χέρι σου και φύτεψέ το σαν να το φύτευες στον κήπο (λακουβίτσα, βάζεις φυτό, σκεπάζεις λακουβίτσα με υπόστρωμα μαζί και το κλαδάκι που έχεις κρατήσει ελαφρά λυγισμένο για να δημιουργεί αντίσταση και να ξεγλυστρίσει πιο δύσκολα).

Αποτυχία μπορεί να αντιμετωπίσεις μόνο αν έχεις πολύ χοντρό χαλίκι. Και πάλι ωστόσο νομίζω ότι απλά αφήνοντάς το φυτό στο ενυδρείο θα βγάλει ριζούλες και μετά το φύτεμα θα είναι πιο εύκολο (οφείλω να σου πω ότι δεν το έχω δει σε ludwigia αλλά σε άλλο φυτό).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το έχωσα σε μια γωνία να μην το χτυπάει καθόλου ροή (με το παραμικρό ανεβαίνει) και θα περιμένω να πετάξει ριζουλες. Προς το παρόν είναι λίγο σαν καημένο πάντως...[emoji16] ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα stem (σχεδον) ερχονται σαν κλαδεματα. Ειναι πολυ ευκολο να τα φυτευεις, αν εχεις ενα τσιμπιδακι....

Δες εδω , πως φυτευει rotala macrandra στο 1:21

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo καλησπέρα. Εντάξει τα βόλεψα ευτυχώς! Σας ευχαριστώ πολύ! Αλλά σήμερα παρατήρησα κάτι άσπρα μικροσκοπικά πραγματακια στο ενυδρείο. Κινούνται αρκετά γρήγορα και δυστυχώς με το κιν δεν μπορούν να φανούν καθαρά. Στο μέσο του κάδρου στο βίντεο, στο ξύλο φαίνεται ένα κάπως πιο καθαρά. Δεν έχουν όλα την ίδια μορφή τουλάχιστον όπως φαίνονται με το μάτι. Να είναι γόνος ή κάτι τέτοιο που να ήρθε με φυτά δεν είναι λίγο δύσκολο; Το ενυδρείο έχει κλείσει ένα μήνα πια και φοβάμαι πως ίσως να είναι κάποιο παράσιτο. Δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά ύστερα από ένα άρθρο που κοινοποίησες σε άλλο νήμα μου μπήκαν υπόνοιες... Αλλά φαίνονται να έχουν ουρά και άλλα όχι. Να προχωρήσω σε προληπτική θεραπεία; Δεν υπάρχουν ζώντες οργανισμοί μέσα στο ενυδρείο ακόμα παρά μόνο φυτά.http://cloud.tapatalk.com/s/5cdd626f83385/VID_20190516_160300.mp4

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:


 

 

Έγινε επεξεργασία - Har
Link to comment
Share on other sites

:huh:Δυστυχώς δεν έχω ιδέα τί μπορεί να είναι... Δεν μοιάζει, όσο διακρίνεται τουλάχιστον, με κάποιο από τα παρακάτω:

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/35830-τέρατα-και-εξωγήινοι-στο-ενυδρείο-μου/

 

Υπάρχει φίλτρο στο ενυδρείο? Γιατί αν δεν υπάρχει κυκλοφορία δεν μπορεί να αποκλειστεί και το ενδεχόμενο νυμφών κουνουπιών.

Θα σου πουν πιστεύω και οι γνωρίζοντες συμφορουμίτες σε λίγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει. Είναι στο ξύλο, στο τζάμι, στο υπόστρωμα... Και κινούνται πολύ γρήγορα μερικά. Δυστυχώς είναι τόσο μικρά που δεν φαίνονται στις φωτό και στο βίντεο με μεγεθυντικό φακό παρατήρησα κάνα δύο και δεν μοιάζουν με κάτι από τις φωτό στο νήμα που παρέθεσες. Κι έλεγα σιγά σιγά να ξεκινήσω να βάλω ψάρια, ευτυχώς το παρατήρησα μην τρέχω μετά (αν όντως είναι παράσιτα).

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τότε νομίζω ότι θα μπορούσαν να είναι κωπήποδα

 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα με μια συντομη αναζήτηση αυτό:

https://gr.depositphotos.com/147887573/stock-video-mix-of-freshwater-microinvertebrates-swimming.html

 

ρίξε μια ματιά αν μπορείς να δεις αν μοιάζουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πολύ μικρά στο βίντεο έχουν αρκετά όμοια νευρική κίνηση και είναι άσπρα μερικά. Κάτι τέτοιο φαίνεται να είναι απλά στο ενυδρείο μου είναι αρκετά μικρά για να είμαι σίγουρος. Ανησυχητικό αν είναι κάτι τέτοιο;

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Har έγραψε:

Αλλά σήμερα παρατήρησα κάτι άσπρα μικροσκοπικά πραγματακια στο ενυδρείο

κωπήποδα ειναι :).

Οταν θα βαλεις ψαρια, θα εξαφανιστουν. Να μην κανεις τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok! Ευχαριστώ και πάλι! ;)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...