Jump to content

Καθαρότητα Θαλασσινού Νερού Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Διαθέτω ενυδρείο με θαλασσινό νερό. Το ενυδρείο εσωτερικά είναι καθαρό και υπάρχει επίσης φίλτρο. Παρόλο που προσθέτω συνεχώς θαλασσινό νερό, το νερό γίνεται θολό και το εσωτερικό του ενυδρείου δυσδιάκριτο. Τι μπορώ να κάνω γι'αυτό;

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι γίνεται με την βιολογία σου όταν λες θαλασσινό νερο κατευθείαν απο θάλασσα ?Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου..μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου???πόσο καιρό τρέχει,αν φιλοξενεί κάτι από οργανισμούς????δυσδιάκριτο από την θολούρα ή από τις άλγες???

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Ναι το νερό είναι κατευθείαν από την θάλασσα. Το ενυδρείο τρέχει εδώ και δυο μήνες περίπου. Μέσα στο ενυδρείο υπάρχει ένα χταπόδι και δύο πλακάκια +σκιμερ και φίλτρο. Επίσης, τρέφεται με καβούρια των οποίων τα απομεινάρια μαζεύω στην συνέχεια. Το νερό θολώνει σχετικά γρήγορα, δεν προλαβαίνω να το αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε φωτο.... κάθε ποτέ κανεις αλλαγή ?νερο απο που πέρνεις?τι μετρήσεις έχεις  ειναι πολυ φρέσκο το ενυδρείο σου ιδικά για χταπόδι μέσα στο φίλτρο τι έχεις? 

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό JBL φίλτρο έχω. Νερό παίρνω από την θάλασσα, αλλάζω περίπου 30% κάθε τρεις μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνουμε σωστά δεν στο λέω με κακία να ξέρεις πάνε  ελευθέρωσε το χταπόδι και ότι αλλο έχεις μέσα άδειασε το  και έλα να συζητήσουμε πως μπορεί να γίνει σωστά  .....

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω από μεσογειακό για να πω την αλήθεια καθόλου αλλά ελπίζω να το δει κάποιο παιδί που έχει ασχοληθεί για να σε βοηθήσει περισσότερο...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. 

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Πόσο μεγάλο χταπόδι είναι?

Ανέβασε φωτο να καταλάβουμε. 

Link to comment
Share on other sites

250 λίτρα, μεσαίου μεγέθους χταπόδι. Σκέφτομαι να προμηθευτώ UV Sterilizer, δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει.

367488284_1.thumb.jpg.ffe3a7b7670c0adebe3dd7df73d18108.jpg 

Link to comment
Share on other sites

Με έχουν συμβουλεύσει επίσης να αλλάζω αρκετά συχνά το νερό διότι είναι κατευθείαν από την θάλασσα. Μια αλλαγή 30% κάθε τρεις μέρες είναι αρκετή;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε νομίζω ότι έχουμε εντοπίσει από που ξεκινάει το "προβλημα"..

Οι φίλοι μας οι θαλάσσιοι θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις ..

Δεν θα ήθελα να ασχοληθώ εγώ γιατί είναι λίγα τα χρόνια που ασχολουμε με θάλασσα και δεν είναι ο τομέας μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κάποια πραγματάκια που έκανα και εγω κάποτε που είχα χταπόδια σε ενυδρεια και δεν ειχα το παραμικρό πρόβλημα. 

 

Το φίλτρο σου το οποιο σαν απόδοση να ειναι 2-3 φορες των λίτρων σου, να έχει αρχικά μηχανικό φίλτρο, μετά πέτρες/βιόσφαιρες/κεραμικό πορώδες υλικό, ενεργό άνθρακα και τέλος λίγο υαλοβάμβακα.  Το πότε θα τα πλένεις είναι σχετικό, και θα το καταλάβεις μόνος σου.

 

Για το σκιμερ δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι. Νομιζω το κατέχεις.

 

Για το ενυδρείο, χαλίκι θα βάλεις σπασμένο όστρακο - αραγωνίτη 3 δαχτυλα απο τον πάτο. Βράχια με τρύπες κλπ. Μην το παρακάνεις με την τροφή. καλό θα ηταν να το ταίζεις οταν ειναι η ώρα και οχι να κυκλοφορεί η τροφή μέσα, και ας ειναι και ζωντανή πχ καβουρια-ψάρια.  Καθε μέρα όταν έρχεται η ώρα θα ρίχνεις τροφή τόση έτσι ώστε να χορταίνει ελαφρός. Αν πεινάει να ξέρεις κάνει ζημιες και καταστρέφει οτι βρίσκει μέσα στο ενυδρειο. Αν το ταίσεις πολύ, περισσεύουμενες τροφές-πτώματα θα υπάρχουν σε κρυφά σημεία και θα σαπίζουν.

 

Αλλαγές νερού 50% ανα 15 μέρες νομίζω ειναι καλά. 

 

όλα μα ολα τα παραπάνω αν εχεις σωστό στρωμένο ενυδρείο, και σωστά μελετημένο.  

 

Αν δεν το δώ απο κοντά ή σε φώτος δεν μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο για να σε συμβουλέψω. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντί για uv να βάλεις σίγουρα άνθρακα, ο οποίος θα βοηθήσει στο θέμα της θολούρας. Το χταπόδι λογικό είναι να εκκρίνει και ουσίες που θολώνουν το νερό. Θολούρα στο νερό δημιουργεί και ο υπερπολλαπλασιαμός των βακτηριδίων. Με τόσες συχνές αλλαγές δεν νομίζω να αλλάξει. Εγώ θα έβαζα σίγουρα και μία αεραντλία και θα έκανα αλλαγές κάθε 15 μέρες την ίδια ποσότητα. Σίγουρα χρειάζεσαι και λίγο ακόμα βιολογικό υλικό είτε στο φίλτρο είτε με τούβλα της brightwell μέσα στο ενυδρείο αντί για τα πλακάκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...