Jump to content

Νεο ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπερα σας.θα ηθελα την βοιθεια σας.
μου κανουν δωρο ενα Aquael 75 105lt.

1ον:εχω ηδη ενα fluval 106 κανει?
2ον:για φυτα σκεφτομαι να βαλω (σιγουρα anubias,java fern,limnofilia sessiflora,Cryptocoryne,Limnophila hippuridoides,Ludwigia palustris
java moss,valisneria και σκεφτομαι για Eleocharis parvula
)χρειαζομαι καποιο υποστρομα ειδικο ι να παο για ενα απλο χαλικι?(εχω Co2 μπουκαλα)
3ον:εχει υποδοχη το καπακι για leddy tube retrofit.να βαλω plant(10watt) η ακομα μια Sunny (16watt)?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Dimitris Mettos έγραψε:

καλησπερα σας.θα ηθελα την βοιθεια σας.
μου κανουν δωρο ενα Aquael 75 105lt.

1ον:εχω ηδη ενα fluval 106 κανει?
2ον:για φυτα σκεφτομαι να βαλω (σιγουρα anubias,java fern,limnofilia sessiflora,Cryptocoryne,Limnophila hippuridoides,Ludwigia palustris
java moss,valisneria και σκεφτομαι για Eleocharis parvula
)χρειαζομαι καποιο υποστρομα ειδικο ι να παο για ενα απλο χαλικι?(εχω Co2 μπουκαλα)
3ον:εχει υποδοχη το καπακι για leddy tube retrofit.να βαλω plant(10watt) η ακομα μια Sunny (16watt)?

1- κανει

2- καλυτερα βαλε aqua soil πχ https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4070-tropica-υπόστρωμα-aquarium-soil-9lt-5703249711007.html

ή υποστρωμα + χαλαζιακο αμμοχαλικο (1-3 mm) πχ https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4068-tropica-υπόστρωμα-plant-growth-substrate-25lt-5703249613004.html

3- μονο μια λαμπα 10w δεν αρκει, βαλε μια  plant 10 w + μια sunny 10 w

 ή δυο 16 w, αν μετα θελεις να πας σε πιο δυσκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση σου,ξεχασα να πω οτι απο ψαροσυνθεση θα ασχοληθω με guppy (corydoras για βυθο)και μπορει και καμια γαριδα.εχο PH στο παλιο 7.5 οποτε ξερω περιπου που κυμαινομαι οποτε το συγκεκριμενο Aqua soil δεν μου κανει...ποσο υψος περιπου το χαλαζιακο χαλικι?

 

εχει ηδη μια λαμπα το καπακι 16W οποτε μου προτινεις μια ακομα 16W αν καταλαβα καλα.(γτ οχι plant?)

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 21 λεπτά, το μέλος Dimitris Mettos έγραψε:

σε ευχαριστω για την απαντηση σου,ξεχασα να πω οτι απο ψαροσυνθεση θα ασχοληθω με guppy (corydoras για βυθο)και μπορει και καμια γαριδα.εχο PH στο παλιο 7.5 οποτε ξερω περιπου που κυμαινομαι οποτε το συγκεκριμενο Aqua soil δεν μου κανει...ποσο υψος περιπου το χαλαζιακο χαλικι?

 

εχει ηδη μια λαμπα το καπακι 16W οποτε μου προτινεις μια ακομα 16W αν καταλαβα καλα.(γτ οχι plant?)

Για ευκολα φυτα φτανει και 16 w, ομως θελεις και Limnophila hippuridoides,Ludwigia palustris ,που θελουν μετριο φωτισμο...

Το χαλικι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 4 εκ.

Αν στο καπακι εχεις sunny, μπορεις να βαλεις και μια plant. Δυο plant θα σου κανουν πολυ ροζ το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο ενοο μια sunny και μια plant..καπου διαβασα οτι κανει καλο η ροζ σε κοκκινα φυτα

κατι αλλο ακυρο με το θεμα.αν βαλω ταμπλετες σε ενα ποθ εχω πρεπει να ριχνω και υγρο λιπασμα?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dimitris Mettos έγραψε:

οχι αυτο ενοο μια sunny και μια plant..καπου διαβασα οτι κανει καλο η ροζ σε κοκκινα φυτα

κατι αλλο ακυρο με το θεμα.αν βαλω ταμπλετες σε ενα ποθ εχω πρεπει να ριχνω και υγρο λιπασμα?

μια sunny και μια plant θα ειναι καλα.

Αν θα βαλεις υποστρωμα, δεν θα χρειαστεις χαπακια. Τα υγρα λιπασματα ομως, πρεπει να εχεις (τα φυτα ενυδρειου τρεφονται πιο πολυ απο τα φυλλα τους).....

αν θελεις φυτεμενο με φυτα μετριας δυσκολιας - φως+λιπασμα+CO2(5-15 mg/l)

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Dimitris Mettos έγραψε:

το Co2 που εχω το κοιταο με dropchecker.οταν λες mg τι ενοισ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

mg/l , ppm - ειναι ποσοτητα CO2 σε mg, που υπρχει σε 1λ νερου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...