Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θέλω την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε πριν μέρες. Καταρχάς να σημειώσω ότι είμαι καινούριος στο χόμπυ, με μόλις ένα χρόνο προϋπηρεσία. τώρα το πρόβλημα έχει ως εξής. Δύο περίπου εβδομάδες πριν το Πάσχα, πήρα ένα μαχαιρόψαρο. Μέχρι να αποχωρήσω για τριήμερο Πάσχα, ήταν όλα καλά. Μόλις γύρισα ο αποθανών... είχε περίεργη συμπεριφορά. Παρατηρήθηκε να είναι ξαπλωμένος πάνω σε πέτρες. Μόλις χτύπαγα το τζάμι ελαφρά, κατευθείαν ενεργοποιούταν. Αλλά και πάλι δεν είχε την κινητικότητα που είχε στην αρχή. Το αποτέλεσμα των ανωτέρω νομίζω ότι καταλάβατε ποιό είναι... Να δώσω και τις τεχνικές λεπτομέρειες του ενυδρείου για να σας κατατοπίσω καλύτερα μήπως υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου δώσει μια εξήγηση γιατί ο συγχωρεμένος είχε τέτοια επιδείνωση μέσα σε 3 μέρες. Ή μάλλον καλύτερα τι μπορεί να είχε και να επιδεινώθηκε μέσα σε 3 μέρες.

 

- Λίτρα: 100lt ο ενεργός όγκος

- Φίλτρανση: Eccoflow 500, με σφουγκάρι μπλέ, βαμβάκι και siporax μέσα στο φίλτρο.

- Ιστορικό: 1έτος

- Ψάρια: 15 x cloud tetra / 1 x ancistrus

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (την ημέρα όπου παρατηρήθηκε η περίεργη συμπεριφορά/ημέρα θανάτου)

- PH:7.0 / 7.2

- KH: 6 / 6

- GH: 8 / 9

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0ppm / 0ppm

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0ppm / 0ppm

- ΝΟ3 (νιτρικά): 5ppm / 5ppm

- Θερμοκρασία: 23oC -24 oC / 24 oC

 

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: API

-Strips: -

-Ηλεκτρονικά: -

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Apteronotus albifrons

- Ιστορικό Ψαριού: Πέθανε περίπου σε 20 μέρες

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Υποτονική κολύμβηση

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Όχι

 

 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

file-9.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου; Ταισμα:

Δεν νομιζω, πως το ph ειναι 7.2 με 7.0 οταν εχεις kh=6 kai gh=6-8... (αν δεν εχεις soil για βυθο ή δεν εχεις CO2....)

Απο την αρχη ηταν υποτονικος; Ετρωγε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. CO2 υπάρχει.Κάτω από το χαλίκι υπάρχει stratum και soil της tropica. Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 40λίτρα και τάισμα ανά δύο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα. CO2 υπάρχει.Κάτω από το χαλίκι υπάρχει stratum και soil της tropica. Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 40λίτρα και τάισμα ανά δύο μέρες.

Ειναι λιγο ευαισθητο ψαρακι. Πρωτα το βαζεις σε καραντινα για 2 εβδομαδες τουλαχιστον και προσαρμογη κανεις ακομα πιο πολλες ωρες.

Που θα το βαλεις στο ενυδρειο, χαμηλωνεις το CO2, και το αυξανεις προοδευτικα μεσα σε μια εβδομαδα.

Μπορει και CO2 να φταιει....

Παραμενει η ερωτηση - αν ετρωγε το ψαρι καλα και αν ηταν ζωηρο, τις πρωτες μερες, που το εφερες.

P.S. χρειαζεται ενυδρειο πανω απο 200λ και τα white cloud μπορει να τα δει σαν τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τις πρώτες μέρες που το παρατήρησα (2-3 μέρες) έτρωγε κανονικά. τώρα όσο για white cloud αν τα έβλεπε σαν μπεκρή μεζέ :) δεν νομίζω γιατί δεν εντόπισα απώλειες. Τώρα την εκδοχή του CO2...δεν το είχα κατά νου. Προσαρμογή έκανα περίπου 45 λεπτά με μια ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι το ψαράκι σου να πάει καλά αν και το ψάρι μεγαλώνει πολύ επειδή όμως ο ρυθμός του ανάπτυξης είναι μικρός μπορεί στην αρχή να συντηρηθεί σε μικρό ενυδρείο με σκοπό να πάει σε μεγαλύτερό.

Το ξέρεις όμως ότι έχεις στο ενυδρείο σου τον ποιο ύπουλο δολοφόνο ψαριών;

Αργά η γρήγορα θα είναι το μοναδικό ψάρι στο ενυδρείο, έχει απρόβλεπτο και περίεργο χαρακτήρα είναι ένας κρυφός serial killer με τέτοια δράση που δεν θα τον καταλαβαίνεις ποτέ ότι ευθύνεται για τους θανάτους τον ψαριών. μπορεί σε μια μέρα να σκοτώσει δυο ψάρια και μετά για μήνες όχι ή μπορεί και σε ένα βράδυ να αποδεκατίσει το ενυδρείο από εκεί που ήταν άκρος φιλικό. Εγώ πάντα αυτό το ψάρι το χαρακτήριζα ο ψυχοπαθείς δολοφόνος των ψαριών, με απλά λόγια έχεις τον Zodiac στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Εύχομαι το ψαράκι σου να πάει καλά αν και το ψάρι μεγαλώνει πολύ (δεν θα μεγαλώσει άλλο) επειδή όμως ο ρυθμός του ανάπτυξης είναι μικρός μπορεί στην αρχή να συντηρηθεί σε μικρό ενυδρείο με σκοπό να πάει σε μεγαλύτερό (πήγε σε πολύ μεγαλύτερο).

Το ξέρεις όμως ότι έχεις στο ενυδρείο σου τον ποιο ύπουλο δολοφόνο ψαριών; (το ξέρει δεν το ξέρει, τι σημασία έχει πια;)

Αργά η γρήγορα θα είναι το μοναδικό ψάρι στο ενυδρείο (αντιθέτως είναι το μοναδικό που δεν θα είναι στο ενυδρείο), έχει απρόβλεπτο και περίεργο χαρακτήρα είναι ένας κρυφός serial killer με τέτοια δράση που δεν θα τον καταλαβαίνεις ποτέ ότι ευθύνεται για τους θανάτους τον ψαριών. μπορεί σε μια μέρα να σκοτώσει δυο ψάρια και μετά για μήνες όχι ή μπορεί και σε ένα βράδυ να αποδεκατίσει το ενυδρείο (το συγκεκριμένο, αποκλείεται!) από εκεί που ήταν άκρος φιλικό. Εγώ πάντα αυτό το ψάρι το χαρακτήριζα ο ψυχοπαθείς δολοφόνος των ψαριών, με απλά λόγια έχεις τον Zodiac στο ενυδρείο σου (μην επιμένεις, ξέρω τι σου λέω).

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...