Jump to content

Νέος και άπειρος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Έχω ένα 60άρι ενυδρείο εδώ και πολλά χρόνια το οποίο το είχα χρησιμοποιήσει χωρίς να γνωρίζω τα βασικά.. και όπως καταλαβαίνετε απογοητεύτηκα πλήρως.. 

 

Είπα να ασχοληθώ πάλι με το σπορ αυτό, αλλά πριν ξεκινήσω έριξα αρκετό διάβασμα..(χρειάζεται κι άλλο).. 

 

Θα τα πω όσο πιο σύντομα γίνεται.. 

 

Μόλις σήμερα ξεκίνησα τα πρώτα βήματα για να στρώσω το ενυδρείο μου.. Πήρα καινούριο εσωτερικό φίλτρο, δεν πήρα εξωτερικό γιατί δεν βολεύει καθόλου στο χώρο.. 

 

Αγόρασα καινούριο θερμοστάτη και θερμόμετρο. 

 

Γέμισα το ενυδρείο με νερό από βρύση, έριξα αντιχλώριο το άφησα 1,5 ώρα και έριξα της sera bio nitrivec και αμέσως μετά τροφή για ψάρια νιφάδες που τις έτριψα προηγουμένως.. Επίσης μέτρησα το νερό κατευθείαν από τη βρύση με speedy test για να δω τι παίζει... Κι εκεί αρχίζουν οι απορίες ... Πως θα ξέρω από τα αποτελέσματα που θα μου βγάλει το test ότι είναι το νερό του ενυδρείου οκ για να μπορέσω να βάλω μέσα ψαράκια? Κι επίσης κατάλαβα πως μάλλον το νερό είναι πολύ σκληρό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από μέρες θα αρχίσει αν ανεβαίνει η αμμωνία (ΝΗ3). Κάποια στιγμή θα αρχίσουν να ανεβαίνουν και τα νιτρώση (ΝΟ2). Μετά από κάποια στιγμή θα αρχίσουν να ανεβαίνουν τα νιτρικά (ΝΟ3). Την στιγμή που θα αρχίσουν να ανεβαίνουν τα ΝΟ3, θα αρχίσουν να πέφτουν τα ΝΗ3 και τα ΝΟ2. Μόλις αρχίσουν να ανεβαίνουν λοιπόν τα ΝΟ3 νομίζω ότι είναι έτοιμο το ενυδρείο να υποδεχτεί τους πρώτους άποικους. Αν έκανα κάποιο λάθος ή έγραψα κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος. η διαδικασία εμένα προσωπικά πριν απο ένα χρόνο που ξεκίνησα μου πήρε περίπου 3 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά όταν θα είναι έτοιμο το ενυδρείο για ψάρια θα πρέπει να έχει 0 ΝΟ2 και αυξημένα ΝΟ3? 

Επίσης το φίλτρο μου, θα υπάρξει κάποιο θέμα που έχει μόνο το κλασσικό φίλτρο??

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Ουσιαστικά όταν θα είναι έτοιμο το ενυδρείο για ψάρια θα πρέπει να έχει 0 ΝΟ2 και αυξημένα ΝΟ3? 

Επίσης το φίλτρο μου, θα υπάρξει κάποιο θέμα που έχει μόνο το κλασσικό φίλτρο??

Οταν θα ναι ετοιμο θα πρεπει να μετρας 0 αμμωνια 0 νιτρωδη και καποιο ποσο νιτρικα

Τι υλικα εχει μεσα το φιλτρακι σου; 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος kostas mpele έγραψε:

Οταν θα ναι ετοιμο θα πρεπει να μετρας 0 αμμωνια 0 νιτρωδη και καποιο ποσο νιτρικα

Τι υλικα εχει μεσα το φιλτρακι σου; 

 

Αυτό εδώ έχω...https://www.jbl.de/en/products/detail/5956/jbl-cristalprofi-i60-greenline έχει το κλασσικό σφουγγάρι..  

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το εβγαζα το σφουγκαρι και θα εβαζα υαλοβαμβακα και ανθρακα.. γνωμη μου ειναι αυτη δεν ειναι και απαραιτητα η σωστοτερη

Έγινε επεξεργασία - kostas mpele
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Αυτό εδώ έχω...https://www.jbl.de/en/products/detail/5956/jbl-cristalprofi-i60-greenline έχει το κλασσικό σφουγγάρι..  

Πρεπει να εχει και "καλαθακι" για βιολογικο υλικο. Βαλε εκει sera siporax mini πχ.

 

πριν 11 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Πως θα ξέρω από τα αποτελέσματα που θα μου βγάλει το test ότι είναι το νερό του ενυδρείου οκ για να μπορέσω να βάλω μέσα ψαράκια? Κι επίσης κατάλαβα πως μάλλον το νερό είναι πολύ σκληρό

Τα τεστ σου ειναι σκετη μαντεια....Παρε υγρα τεστ πχ- API, Sera, Salifert.... Ειναι ακριβα, ομως....

Το νερο δεν μπορει να ειναι καλο ή κακο. Παντα εξαρταται απο τα ζωντανα, που θελεις να φιλοξενησεις.

Διαβασε προφιλ ψαριων γλυκου

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πρεπει να εχει και "καλαθακι" για βιολογικο υλικο. Βαλε εκει sera siporax mini πχ.

 

Τα τεστ σου ειναι σκετη μαντεια....Παρε υγρα τεστ πχ- API, Sera, Salifert.... Ειναι ακριβα, ομως....

Το νερο δεν μπορει να ειναι καλο ή κακο. Παντα εξαρταται απο τα ζωντανα, που θελεις να φιλοξενησεις.

Διαβασε προφιλ ψαριων γλυκου

 

Καλημέρα, όντως το φίλτρο μου έχει δυο διαμερίσματα με σφουγγάρι βγάζω το ένα και βάζω βιολογικό υλικό? Κι αν ναι, που θα το τοποθετήσω?? Στην είσοδο του νερού η προς την έξοδο?? η δεν παίζει ιδιαίτερη σημασία??

 

Κι όσον αφορά τα ψάρια που θα φιλοξενήσει το ενυδρείο μου (όταν και αν στρώσει το ενυδρείο-φίλτρο) είναι Guppy και μόνο..

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος Αθανασίου
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Κι όσον αφορά τα ψάρια που θα φιλοξενήσει το ενυδρείο μου (όταν και αν στρώσει το ενυδρείο-φίλτρο) είναι Guppy και μόνο.

Τοτε το σκληρο νερο ειναι καταλληλο (αν δεν ειναι υπερβολικα σκληρο)

Αν στο φιλτρο εχεις ενα μαυρο σγουγγαρι, μαλλον ειναι με ανθρακα. Βγαλε το και βαλε εκει βιολογικο υλικο. Καλυτερα να το βαλεις προς την εξοδο(μετα το σφουγγαρι), για να μην μαζευει βρομιες γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Τοτε το σκληρο νερο ειναι καταλληλο (αν δεν ειναι υπερβολικα σκληρο)

Αν στο φιλτρο εχεις ενα μαυρο σγουγγαρι, μαλλον ειναι με ανθρακα. Βγαλε το και βαλε εκει βιολογικο υλικο. Καλυτερα να το βαλεις προς την εξοδο(μετα το σφουγγαρι), για να μην μαζευει βρομιες γρηγορα.

Είναι μπλε χρώματος.. Ωραία.. Θα βάλω βιολογικό.. Ευχαριστώ.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kostas mpele έγραψε:

Τον θερμοστατη τον εχεις σε λειτουργια; 

Ναι,  τον έχω βάλει να δουλεύει στους 30 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kostas mpele έγραψε:

Ισως και να ναι αρκετα 

Πιστευω 26-27 ειναι καλα

Σε κάποιο forum διάβασα από 27 με 30 βαθμούς είναι οι επιθυμητές θερμοκρασίες.. θα το σετάρω στους 28..

Link to comment
Share on other sites

Επιθυμητες θερμοκρασιες για ποιο πραγμα;

Γιατι αν εννοεις για τα ψαρακια

Το καθενα εχει δικο του προφιλ και ζει σε διαφορετικες θερμοκρασιες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kostas mpele έγραψε:

Επιθυμητες θερμοκρασιες για ποιο πραγμα;

Γιατι αν εννοεις για τα ψαρακια

Το καθενα εχει δικο του προφιλ και ζει σε διαφορετικες θερμοκρασιες 

Επιθυμητές για το στρώσιμο του ενυδρείου εννοώ.. Μετά θα την κατεβάσω στους 24 για τα Γκάπυ..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Τοτε το σκληρο νερο ειναι καταλληλο (αν δεν ειναι υπερβολικα σκληρο)

Αν στο φιλτρο εχεις ενα μαυρο σγουγγαρι, μαλλον ειναι με ανθρακα. Βγαλε το και βαλε εκει βιολογικο υλικο. Καλυτερα να το βαλεις προς την εξοδο(μετα το σφουγγαρι), για να μην μαζευει βρομιες γρηγορα.

Μόλις πριν λίγο έβαλα Sera Siporax Mini Professional στο φίλτρο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες. 

 

Φαντάζομαι πως γνωρίζεις τι γίνεται στον κύκλο του αζώτου. Αμμωνία->νιτρώδη->νιτρικά κτλ.

Αν δεν υπάρχει αμμωνία στο ενυδρείο τότε απλά υπάρχει νερό που γυρίζει. Αν πρέπει να πάρεις κάποια μέτρηση την πρώτη εβδομάδα αυτή είναι της αμμωνίας. Η τροφή που ρίχνεις θα βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι. Με υγρά τεστ μετράς? 

Τα γκάπυ θέλουν σκληρό νερό οπότε είσαι οκ σε αυτό το κομμάτι. Πάρε μία μέτρηση σε ph για να είσαι σίγουρος. 

Βάλε και μια φωτογραφία του ενυδρείου αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2019 at 9:44 ΠΜ, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Καλώς ήρθες. 

 

Φαντάζομαι πως γνωρίζεις τι γίνεται στον κύκλο του αζώτου. Αμμωνία->νιτρώδη->νιτρικά κτλ.

Αν δεν υπάρχει αμμωνία στο ενυδρείο τότε απλά υπάρχει νερό που γυρίζει. Αν πρέπει να πάρεις κάποια μέτρηση την πρώτη εβδομάδα αυτή είναι της αμμωνίας. Η τροφή που ρίχνεις θα βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι. Με υγρά τεστ μετράς? 

Τα γκάπυ θέλουν σκληρό νερό οπότε είσαι οκ σε αυτό το κομμάτι. Πάρε μία μέτρηση σε ph για να είσαι σίγουρος. 

Βάλε και μια φωτογραφία του ενυδρείου αν μπορείς. Τα φυτά τα έβαλα στο ενυδρείο 

 

Γνωρίζω ναι.. Περίπου μέρα παρά μέρα τροφή σε απόχη, η κάθε μέρα.. Προς το παρόν έχω τεστ στα στικάκια.. Μου έχουν δείξει παρουσία ΝΟ2 αλλά και ΝΟ3. Μέτρηση ph θα κάνω στη δουλειά τη Δευτέρα και θα σου πω.. Αν λέει  την αλήθεια το στικάκι τότε το νερό είναι 7,6 με 8.0 θα μάθω το ακριβές τη Δευτέρα.. Από υγρά τι μου προτείνεις να αγοράσω?? Τα φυτά τα έβαλα πριν 3 μέρες.. Τα παρήγγειλα μέσω ιντερνετ και έκαναν 3 μέρες να έρθουν.. Βλακεία μου μάλλον, γιατί πιστεύω ταλαιπωρήθηκαν.. Θα δείξει αν επανακάμψουν.. Επίσης το ξύλο το έβρασα πριν το βάλω στο νερό, αλλά έβγαλε μύκητα.. Απ'ότι διάβασα θα φύγει από μόνος του.. Το χαλίκι το ξέρω, είναι επιεικώς απαράδεκτο.. Θα έπρεπε να βάλω ένα σωστό υπόστρωμα.. Γίνεται να το αλλάξω η θα γίνει χαμός??

IMG_20190525_125625.jpg

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος Αθανασίου
Link to comment
Share on other sites

Υγρά τεστ για αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά. Είναι λίγο ακριβούτσικα αλλά προκειμένου να έχεις ακριβής μετρήσεις, αξίζει. Αν δεις ότι σε παίρνει πάρε και για ph. Τώρα για το χαλίκι αν θες αντικατέστησε το με ψιλό κοκκομετρίας 1-3mm, θα προτιμούσα μαύρο αλλά προτίμησε ένα φυσικό χρώμα. Αν δεν θες να το αλλάξεις απλά βγάλε τις μεγάλες χρωματιστές πέτρες και ίσιωσε το λίγο, θα δείξει πιο ωραίο. 

Τα φυτά πιστεύω θα ανακάμψουν μιας και είναι εύκολα. Το τέρμα αριστερά φυτό (κερατόφυλλο) θα σε βοηθήσει πολύ με τις άλγες μιας και τραβάει πολλά θρεπτικά και νιτρικά από το νερό.  Επίσης μπαίνει και στην επιφάνεια αν θέλεις μελλοντικά να φυτέψεις κάτι άλλο στην θέση του. 

Σκέφτεσαι να συνεχίσεις με αυτά ή θα βάλεις και άλλα? Ένα ακόμα ξύλο θα έδειχνε ωραίο.

Ο μύκητας όπως σωστά έγραψες θα φύγει μόνος του, λίγο υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Υγρά τεστ για αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά. Είναι λίγο ακριβούτσικα αλλά προκειμένου να έχεις ακριβής μετρήσεις, αξίζει. Αν δεις ότι σε παίρνει πάρε και για ph. Τώρα για το χαλίκι αν θες αντικατέστησε το με ψιλό κοκκομετρίας 1-3mm, θα προτιμούσα μαύρο αλλά προτίμησε ένα φυσικό χρώμα. Αν δεν θες να το αλλάξεις απλά βγάλε τις μεγάλες χρωματιστές πέτρες και ίσιωσε το λίγο, θα δείξει πιο ωραίο. 

Τα φυτά πιστεύω θα ανακάμψουν μιας και είναι εύκολα. Το τέρμα αριστερά φυτό (κερατόφυλλο) θα σε βοηθήσει πολύ με τις άλγες μιας και τραβάει πολλά θρεπτικά και νιτρικά από το νερό.  Επίσης μπαίνει και στην επιφάνεια αν θέλεις μελλοντικά να φυτέψεις κάτι άλλο στην θέση του. 

Σκέφτεσαι να συνεχίσεις με αυτά ή θα βάλεις και άλλα? Ένα ακόμα ξύλο θα έδειχνε ωραίο.

Ο μύκητας όπως σωστά έγραψες θα φύγει μόνος του, λίγο υπομονή.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Όσον αφορά τα test, πχ από τη συσκευασία για αμμωνία πόσες μετρήσεις μπορώ να κάνω? 

 

Όσο για τα φυτά, προς το παρόν θα περιμένω να δείξουν σημάδια ανάκαμψης και θα δω μήπως μπορέσω να το φτιάξω λίγο καλύτερα.. Γιατί όπως βλέπεις είναι κάπως πρόχειρα τοποθετημένα.. Το ξύλο το ήθελα λίγο μεγαλύτερο αλλά επειδή το παρήγγειλα από ιστοσελίδα, δεν υπολόγισα σωστά το μέγεθος.. αλλά κι αυτό δείχνει ωραίο.. Το ενυδρείο ήδη τρέχει 8 ημέρες.. Έχει νόημα να κάνω υγρά τεστ πέρα από τα στίκ?? (Εννοώ μήπως να ξεκινήσω να μετράω με υγρά τεστ μόλις μπει στη 3-4η εβδομάδα??)

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος Αθανασίου
Link to comment
Share on other sites

Καλος όρισες κ απο μενα.παρε τα υγρα για αμμωνια κ νιτρικα .μετρα καθε 3 μερες για αμμωνία κ μονο.βγαλε τον θερμοστατη γιατι δεν χρειαζεται.οταν δεις η αμμωνια σχεδον να μηδενίζει μετρα για νιτρικα που λογικα θα σ δειξουν κατι 0.5 η 10 ,τοτε βγαλε το μισο νερο ,συμπληρωσε αποχλωριομενο κ βαλε τον θερμοστατη στην θερμοκρασια που απαιτουν τα ψαρακια που θες να εχεις.κανε αυτα τα βηματα κ ξαναμιλάμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Καλος όρισες κ απο μενα.παρε τα υγρα για αμμωνια κ νιτρικα .μετρα καθε 3 μερες για αμμωνία κ μονο.βγαλε τον θερμοστατη γιατι δεν χρειαζεται.οταν δεις η αμμωνια σχεδον να μηδενίζει μετρα για νιτρικα που λογικα θα σ δειξουν κατι 0.5 η 10 ,τοτε βγαλε το μισο νερο ,συμπληρωσε αποχλωριομενο κ βαλε τον θερμοστατη στην θερμοκρασια που απαιτουν τα ψαρακια που θες να εχεις.κανε αυτα τα βηματα κ ξαναμιλάμε. 

Ευχαριστώ καλώς σας βρήκα.. Οι απόψεις είναι διαφορετικές όσον αφορά το θερμοστάτη.. Όπου κι αν έχω διαβάσει σχετικά με τι θερμοκρασία πρέπει να είναι το νερό σε ενυδρείο που στρώνει.. Και οι περισσότερες απόψεις ήταν 28 με 30 βαθμούς.. Πρώτη φορά διαβάζω πως δεν χρειάζεται θερμοστάτης. Απ΄ότι διάβασα απλώς ευημερούν καλύτερα σε αυτές τις θερμοκρασίες τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Όσον αφορά τα test, πχ από τη συσκευασία για αμμωνία πόσες μετρήσεις μπορώ να κάνω? 

 

Όσο για τα φυτά, προς το παρόν θα περιμένω να δείξουν σημάδια ανάκαμψης και θα δω μήπως μπορέσω να το φτιάξω λίγο καλύτερα.. Γιατί όπως βλέπεις είναι κάπως πρόχειρα τοποθετημένα.. Το ξύλο το ήθελα λίγο μεγαλύτερο αλλά επειδή το παρήγγειλα από ιστοσελίδα, δεν υπολόγισα σωστά το μέγεθος.. αλλά κι αυτό δείχνει ωραίο.. Το ενυδρείο ήδη τρέχει 8 ημέρες.. Έχει νόημα να κάνω υγρά τεστ πέρα από τα στίκ?? (Εννοώ μήπως να ξεκινήσω να μετράω με υγρά τεστ μόλις μπει στη 3-4η εβδομάδα??)

τα τεστ της sera που χρησιμοποιώ εγώ γράφει πάνω για 60 τεστ. Έχουν και κάποια ημερομηνία λήξης που δεν έχω δει να γράφει πάνω αλλά υπολόγισε από χρόνο και πάνω. 

Από την στιγμή που δεν έχεις βάλει μπόλι η διαδικασία του στρωσίματος του φίλτρου διαρκεί χοντρικά ένα μήνα. Τα τεστ τα κάνουμε για να δούμε σε ποιο στάδιο του κύκλου βρισκόμαστε. Στις 8 ημέρες που τρέχει τώρα κανονικά και εφ'όσον έχεις ρίξει τροφή θα πρέπει να μετράς ήδη αμμωνία, ίσως και κάποια νιτρώδη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τα υγρά τεστ της JBL μέτρησα ΝΟ2 και είναι πολύ υψηλά.. ήταν εκτός δείκτη της συσκευασίας... Μπορεί να είναι και 2. Πιστεύω πως αν βάλω ψάρι αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο είναι βέβαιος θάνατος του ψαριού ? . 

Έκανα ΝΟ3 και μου έβγαλε 50. Και αμμωνία έδειξε 0 και κάτι.. Τι σημαίνει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...