Jump to content

Νέος και άπειρος


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

τα τεστ της sera που χρησιμοποιώ εγώ γράφει πάνω για 60 τεστ. Έχουν και κάποια ημερομηνία λήξης που δεν έχω δει να γράφει πάνω αλλά υπολόγισε από χρόνο και πάνω. 

Από την στιγμή που δεν έχεις βάλει μπόλι η διαδικασία του στρωσίματος του φίλτρου διαρκεί χοντρικά ένα μήνα. Τα τεστ τα κάνουμε για να δούμε σε ποιο στάδιο του κύκλου βρισκόμαστε. Στις 8 ημέρες που τρέχει τώρα κανονικά και εφ'όσον έχεις ρίξει τροφή θα πρέπει να μετράς ήδη αμμωνία, ίσως και κάποια νιτρώδη. 

Αγόρασα τα υγρά τεστ της JBL μέτρησα ΝΟ2 και είναι πολύ υψηλά.. ήταν εκτός δείκτη της συσκευασίας... Μπορεί να είναι και 2. Πιστεύω πως αν βάλω ψάρι αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο είναι βέβαιος θάνατος του ψαριού ? . 

Έκανα ΝΟ3 και μου έβγαλε 50. Και αμμωνία έδειξε 0 και κάτι.. Τι σημαίνει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Ωραια εγω ειμαι ζωγραφου κ αυτην την στιγμη τρεχω 3 ενυδρεια κ ενα βαρελι προετοιμασιας κ η θερμοκρασια στο βαρελι κ στο ενα ενυδρειο ειναι 25 βαθμοι χωρις θερμοστατη.στα αλλα δυο που θελω 27.5 δουλευουν πολυ λιγο οι θερμοστατες .τοσο κρυο εχετε στην χαλκιδα???

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ωραια εγω ειμαι ζωγραφου κ αυτην την στιγμη τρεχω 3 ενυδρεια κ ενα βαρελι προετοιμασιας κ η θερμοκρασια στο βαρελι κ στο ενα ενυδρειο ειναι 25 βαθμοι χωρις θερμοστατη.στα αλλα δυο που θελω 27.5 δουλευουν πολυ λιγο οι θερμοστατες .τοσο κρυο εχετε στην χαλκιδα???

 

Ωραία και τι θέλεις να μου πεις με αυτό? Εάν στα άλλα δυο που τα έχεις σετάρει στους 27,5 δουλεύουν λίγο.. Τότε ο δικός μου δουλεύει ελάχιστα παραπάνω από τους δικούς σου, επειδή τον έχω σετάρει στους 28.. Δεν καταλαβαίνω που το πας..

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος Αθανασίου
Link to comment
Share on other sites

Πουθενα φιλε μου ,συνεχισε μ αυτους που διαβαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να χωθώ κι εγώ και να πω πως έκανα στρώσιμο χωρίς θερμαντήρα μιας και η θερμοκρασία μου ήταν 24 και τώρα πια σχεδόν σταθερά 25. Δεν νομίζω πως πρέπει να σε αγχωνει και πολύ το συγκεκριμένο θέμα ο κύκλος θα γίνει έτσι ή αλλιώς.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Har έγραψε:

Καλησπέρα. Να χωθώ κι εγώ και να πω πως έκανα στρώσιμο χωρίς θερμαντήρα μιας και η θερμοκρασία μου ήταν 24 και τώρα πια σχεδόν σταθερά 25. Δεν νομίζω πως πρέπει να σε αγχωνει και πολύ το συγκεκριμένο θέμα ο κύκλος θα γίνει έτσι ή αλλιώς.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές όλων.. Δεν με αγχώνει η θερμοκρασία του νερού, απλώς διάβασα σε διάφορα forum πως απλά αν αυξήσεις τη θερμοκρασία 28-30 βαθμούς, ευνοείς τις συνθήκες για τα βακτήρια και ίσως να είναι πιο ''γρήγορο'' το στρώσιμο.. Όχι πως δεν θα γίνει στους 23 πχ.. Αυτό.. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και να μου πεις τι σημαίνουν οι μετρήσεις που έκανα? Έχει ξεκινήσει το στρώσιμο? ΝΟ2 <1mg/L .. ΝΟ3 50mg/L και ΝΗ4 <0,05 mg/L

Link to comment
Share on other sites

NO2 και NH4 έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να είναι πιο υψηλά εκτός κι αν δεν τα είχες τσεκαρει νωρίτερα και έχουν αρχίσει και πέφτουν. Δεν βρήκα στο νήμα παραπάνω να τα είχες τσεκαρει εκτός κι αν μου ξέφυγε. Έχεις λίγο χρόνο ακόμα μπροστά σου πάντως. Υπομονή! Εμένα μου πήρε 1,5 μήνα περίπου.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

NO2 και NH4 έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να είναι πιο υψηλά εκτός κι αν δεν τα είχες τσεκαρει νωρίτερα και έχουν αρχίσει και πέφτουν. Δεν βρήκα στο νήμα παραπάνω να τα είχες τσεκαρει εκτός κι αν μου ξέφυγε. Έχεις λίγο χρόνο ακόμα μπροστά σου πάντως. Υπομονή! Εμένα μου πήρε 1,5 μήνα περίπου.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όχι δεν  έχω μετρήσει ξανά με υγρά τεστ, με στικάκια μετρούσα, αλλά τελικά έβγαζε εντελώς άλλα νούμερα τουλάχιστον για NO2.. Μια χαρά εντύπωση έχεις.. είναι πολύ πιο πάνω από 1mg/L, απλά δεν έχει τόσο μεγάλο δείκτη το τεστ για να δω ακριβή τιμή.. Ε ναι, έχω ακόμα 3-4 βδομάδες μάλλον.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Αγόρασα τα υγρά τεστ της JBL μέτρησα ΝΟ2 και είναι πολύ υψηλά.. ήταν εκτός δείκτη της συσκευασίας... Μπορεί να είναι και 2. Πιστεύω πως αν βάλω ψάρι αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο είναι βέβαιος θάνατος του ψαριού ? . 

Έκανα ΝΟ3 και μου έβγαλε 50. Και αμμωνία έδειξε 0 και κάτι.. Τι σημαίνει αυτό??

ότι ακριβώς θέλουμε στην παρούσα φάση. είσαι σε καλό δρόμο. Πρέπει να μετρήσεις μηδενική αμμωνία και νιτρώδη και μόνο νιτρικά για να πούμε ότι στρώθηκε. Μετά μία αλλαγή νερού και ψάρι. 

Στο θέμα της θερμοκρασίας: Water temperature has been found to be a key factor during the cycling process (Spotte, 1979). The nitrifying bacteria show greatest activity at 86F to 95F and some tests showed little or no activity below 40F. Narten (1999) reported that at temperatures below 70F it takes much longer to cycle a tank.  The optimum temperature for freshwater nitrifiers is 86F.

Αν μου βρείτε άρθρο που να αναιρεί τα παραπάνω στοιχεία τότε διαγράφω το ποστ μου και κάνω αναφορά στην ιστοσελίδα που το διάβασα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

ότι ακριβώς θέλουμε στην παρούσα φάση. είσαι σε καλό δρόμο. Πρέπει να μετρήσεις μηδενική αμμωνία και νιτρώδη και μόνο νιτρικά για να πούμε ότι στρώθηκε. Μετά μία αλλαγή νερού και ψάρι. 

Στο θέμα της θερμοκρασίας: Water temperature has been found to be a key factor during the cycling process (Spotte, 1979). The nitrifying bacteria show greatest activity at 86F to 95F and some tests showed little or no activity below 40F. Narten (1999) reported that at temperatures below 70F it takes much longer to cycle a tank.  The optimum temperature for freshwater nitrifiers is 86F.

Αν μου βρείτε άρθρο που να αναιρεί τα παραπάνω στοιχεία τότε διαγράφω το ποστ μου και κάνω αναφορά στην ιστοσελίδα που το διάβασα...

Άρα ισχύει αυτό που προανέφερα.. Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη για τις πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

ότι ακριβώς θέλουμε στην παρούσα φάση. είσαι σε καλό δρόμο. Πρέπει να μετρήσεις μηδενική αμμωνία και νιτρώδη και μόνο νιτρικά για να πούμε ότι στρώθηκε. Μετά μία αλλαγή νερού και ψάρι. 

Στο θέμα της θερμοκρασίας: Water temperature has been found to be a key factor during the cycling process (Spotte, 1979). The nitrifying bacteria show greatest activity at 86F to 95F and some tests showed little or no activity below 40F. Narten (1999) reported that at temperatures below 70F it takes much longer to cycle a tank.  The optimum temperature for freshwater nitrifiers is 86F.

Αν μου βρείτε άρθρο που να αναιρεί τα παραπάνω στοιχεία τότε διαγράφω το ποστ μου και κάνω αναφορά στην ιστοσελίδα που το διάβασα...

Παναγιωτη πως ακριβως ενα αρθρο θα αναιρέσει αυτο που εσυ ποσταρες.δλδ θα πει το αρθρο του ταδε ηταν ανακριβες????το δικο μου ειναι πιο αξιοπιστο???οταν λεει περισσότερο χρονο τι εννοει 10 μερες 17 η 2 παραπάνω???το αρθρο λεει ουσιαστικά οτι η αυξηση της θερμοκρασιας ενεργοποιει περισσότερο τα βακτηρια με βελτιστη τους 30,αν δλδ εγω ποσταρω αρθρο που να λεει στους 27 θα κανεις αναφορα η θα ψαξουμε να βρουμε ποια ειναι η καλύτερη ερευνα ,γιατι βαριεσαι να την κανεις αλλα φανηκε καλη σαν ατακα.Αρκετες παραγραφους κατω , στην ιδια ερευνα που ποσταρες , προβάλλεται μια μαρκα ενυδρειακων ειδων κ τονιζεται συχνά, αυτο σ προβλημάτισε καθολου για το κειμενο???αρκετές παραγραφους παραπανω απο αυτο που ποσταρες μιλαει γιατην βιαιη προσπαθεια των χομπιστων να επιταχυνουν τον χρονο να μπουν ψαρακια μεσα στο ενυδρειο αλλα το περναει στο ντούκου τις συνεπειες ,για αυτες μιλησε ο untergasser λιγα χρονια πριν εδω στην αθηνα αλλα ποιος τον ακουγε.

Link to comment
Share on other sites

Ποια βίαιη προσπάθεια και ποια ατάκα?. Εγώ σου σημειώνω κάτι το οποίο έχει ερευνηθεί και ως ένα σημείο έχει αποδειχθεί. Το άρθρο είναι ξεκάθαρο. Δεν ζητάω να μου πεις αν είναι 27-28 η 30 απλα να μας εξηγήσεις τον λόγο για τον οποιο το να βγάλει κάποιος τον θερμοστατη του είναι καλυτερο από το να αυξησει την θερμοκρασία του ώστε να επιταχύνει κατά κάποιο τρόπο το στρώσιμο η τέλος πάντων την διαδικασία (ανεξάρτητου εποχής). Δεν ζητάω να μου πεις τι λέει μια παραγραφο πριν και μια μετά. Ζητάω να μου αναιρέσεις με αποδείξεις με βάση το επιχείρημα σου.

Επίσης

συμβουλές τύπου συνεχισε να διαβάζεις αυτούς ειναι αβασιμες και σίγουρα δεν βοηθάνε τον οποιοδήποτε να σχηματίσει κάποια γνώμη σχετικά με το κομμάτι προς συζήτηση παρά μόνο τον μπερδεύουν παραπάνω και οδηγούν σε λάθη. Εγώ προσωπικά δεν ανέβασα καθολου την θερμοκρασία και στα δύο ενυδρεία που έστρωσα κ όμως όλα βαίνουν καλώς μετά από έναμιση  χρόνο. Αν όμως κάποιος έχει αποδείξει η τέλος πάντων έχει πειραματιστεί και έχει βγάλει κάποια συμπεράσματα πάνω στο κομμάτι που με ενδιαφέρει μπορώ είτε να το ακολουθησω είτε να το απορρίψω και να κάνω ότι νομίζω εγώ με δική μου ευθύνη. Και τέλος πάντων ποιες είναι οι συνέπειες το να μπει ψάρι με στρωμένο φίλτρο παντα σύμφωνα με τον untergasser και ποιος είναι ο σωστός χρόνος;

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα Παναγιώτη, νομιζω οτι σ αυτο που ειπες περι να πειραματιστει ο χομπιστας ειναι εκει που τα βρισκουμε.αυτο πιστευω εγω κ ελεγε κ ο untergaser μ βασικη προϋπόθεση την ΥΠΟΜΟΝΗ .το χομπι αυτο απαιτει την υπομονη για να γλυτωσεις απο μπελάδες. Ερευνες που δειχνουν 27 βαθμους 25 η 32 υπαρχουν πολλες κ μπορεις να τις βρεις κ εσυ όπως ολοι, αλλα αναφέρονται απο τιτλους οπως TIPS για πιο γρήγορα εκεινο η το αλλο.ας αφησουμε το πιο γρηγορα κ ο λογος ειναι απλώς :πχ αν εχουμε 30 βαθμους μ ph 8 κ kh 6 θα κανει πιο γρηγορα να στρωθει το φιλτρο απο 25 βαθμους μ ph 7.5 κ kh 5.5????αν σ αυτα βαλουμε 400λιτρα αερα ανα ωρα η 300 η εξισωση παλι αλλάζει. Αλλαζει μεν, μ μικρη διαφορα δε . η θερμοκρασια ειναι ενας παραγοντας κ τιποτα αλλο.γιαυτο κ ειπα βγαλε το θερμοστατη ,μενοντας στην ιδια χωρα κ υπολογιζοντας οτι το ενυδρειο του θα εχει περιπου 25.θελοντας ουσιαστικα να πω ,δωστου το χρονο του,μην ασχολείσαι με αυτα ,η διαφορα ουτε 1.5 μερα δεν θα ειναι.επισης αν τα βακτηρια σ μπουκαλακια κ διάφορα ματζουνια τα ειχε το καταστημα στο ηλιο για μιση μερα κ σχεδον καταστραφουν θα φταιει η θερμοκρασια???που θα το ριξουμε τοτε.Εν κατακλείδι υπομονη,δινουμε χρονο ,ας αφησουμε τα καθε ειδους TIPS,μια μορφη αμμωνιας ,οξυγόνο, τα τεστ για να εχουμε ενα μπουσουλα κ τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Με τις ερευνες αν μπλεξουμε...... Εχει δικιο ο @Δημητρης Τ, παιζει ρολο και ph και πόσο οξυγονονεται το νερο και και και......

και... αν βαλεις φυτα,,  30 βαθμους θερμοκρασια ειναι απαγορευμενη για περισσοτερα.

Ας εχουμε ενα μπουσουλα ....και υπομονη :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Με τις ερευνες αν μπλεξουμε...... Εχει δικιο ο @Δημητρης Τ, παιζει ρολο και ph και πόσο οξυγονονεται το νερο και και και......

και... αν βαλεις φυτα,,  30 βαθμους θερμοκρασια ειναι απαγορευμενη για περισσοτερα.

Ας εχουμε ενα μπουσουλα ....και υπομονη :)

 

IMG_20190527_083141_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Like most bacteria, both Nitrosomon and Nitrobacter love hot water.  In the case of cycling without fish, you can turn the pool heater and increase the water temperature to 80F moderate or high.  It will accelerate the proliferation of beneficial bacteria.  High temperature can also increase their appetite for ammonia and nitrite.  Though it will not make the difference of day and night in the total time required, it will definitely reduce to some extent.  Every little help counts when you can not wait to get your hands on the new fish.και αυτο απο ερευνα ειναι Χρήστο, δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου.κοιτα τι γραφει ομως στο τελος.υπομονη κ ολα θα ...στρωσουν:P!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά αν είναι να κάνουμε μια συζητήσει έτσι για της γνώσεις γουστάρω την βαθιά και αναλυτική κουβέντα, αλλά στην πράξη προτιμώ τα απλά πραγματάκια όποτε δεν το πολύ ψαχουλεύω, προσωπικά θα έβαζα τον θερμοστάτη σε νορμάλ θερμοκρασία και τέλος.

Παρόλο αυτά είναι καλό να γνωρίζουμε πως λειτουργούν κάποια πράγματα στο ενυδρείο μας και τη επηρεάζει τα βακτήρια θετικά και τη αρνητικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..  Μετρήσεις μετά από 16 μέρες.. ΝΟ2 0,3 mg/L- ΝΟ3 30mg/L και ΝΗ4 0.. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο όμως που συμπλήρωσα 18 λίτρα νερό εχθές.. είχα πολλή εξάτμιση νερού.. Αν και τα ΝΟ2 πριν τη προσθήκη νερού ήταν 2, σήμερα είναι 0,3.. Αλλά η διαφορά με τα ΝΟ3 είναι, αντί να μειωθούν όπως τα ΝΟ2, αντιθέτως αυξήθηκαν.. Που αυτό πιστεύω είναι θετικό.. Να σημειωθεί πως από προχθές έκανα μια σημαντική αγορά για το ενυδρείο μου, αγόρασα το ΕΗΕΙΜ 250.. Τρομερή ποιότητα.. είναι ένα κτήνος μπροστά στο εσωτερικό μου.. Αλλά ο κατασκευαστής λέει από 80L έως 250L πιστεύω όμως να μην έχω κάποιο θέμα.. Και σκέφτομαι να τα αφήσω κανα 2μηνο να τρέχουν και τα δυο μαζί και μετά να αφαιρέσω το εσωτερικό.. Τα φυτά μεγαλώνουν μια χαρά... Ο μύκητας από το ξύλο εξαφανίστηκε, μάλλον όχι από μόνος του... Γιατί μαζί με τα φυτά που φύτεψα, ήρθαν και μερικά σαλιγκαράκια ?.. Αυτά προς το παρόν ...

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος Αθανασίου
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα. Μολις εξαφανιστoυν τα νιτρωδη (NO2) - εισαι ετοιμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Help!!!! Μόλις πριν λίγο παρατήρησα κάποια πάρα πολύ μικρά ζωύφια να το πω?? μικροοργανισμούς?? προνύμφες?? Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι?? Είναι πολύ μικροσκοπικά και εκτός ότι βρίσκονται πάνω στο ξύλο μερικά, παρατήρησα και κάποια να αιωρούνται στο νερό και να κάνουν απότομες κινήσεις-αναπηδήσεις και μετακινούνται στη στήλη του νερού... https://www.youtube.com/watch?v=5h2bfhd3CwE

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται για κωπήποδα, είναι ακίνδυνα, τα ψαράκια σου όταν με το καλό μπουν, θα τα εξαφανίσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Να τα χαίρεσαι :P. Guppies?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...