Jump to content

Απόπειρα αυτοκτονίας Black Moor


Recommended Posts

Ο Μαυρούλης μου για 2η φορά προσπάθησε να πνιγεί με χαλικάκι. Είναι καιρός που τον είχα δει να παιδεύεται να βγάλει από το στόμα του χαλίκι και τελικά τα κατάφερε. Σήμερα, πάλι, βάλθηκε να με τρελάνει. Την ώρα που έπαιζε με τα χαλικάκια, σφίνωσε στο στόμα του ένα μεγαλύτερης διαμέτρου από τα υπόλοιπα, με αποτέλεσμα επί 10 λεπτά να είναι με το κεφάλι προς τα κάτω (κάθετα εντελώς). Αφού είδα πως δεν τα καταφέρνει προσπάθησα να βοηθήσω. Τον έβαλα στην απόχη και έριξα λίγη τροφή μπας και στην προσπάθεια να φάει φτύσει την πέτρα, αλλά μάταια. Έπειτα προσπάθησα να "ζουλήξω" το στόμα του μπας και βγει, αλλά τίποτα. Επί μισή ώρα τον είχα βάλε βγάλε στο νερό για να μπορέσω να τον πιάσω χωρίς να τον τραυματίσω και να τραβήξω το χαλικάκι. Τελικά τα κατάφερα και τώρα κολυμπάει κανονικά, άρχισε να αναπνέει με κανονικό ρυθμό, ενώ μόλις βγήκε το χαλίκι ανέπνεε σαν τρελός αλλά δεν ξέρω αν τον τραυμάτισα. Έχει κάτι κοκκινίλες νομίζω στο κάτω μέρος του σώματός του, εκεί που προσπαθούσα να πιέσω, αλλά όχι αίμα. Έσβησαν τα φώτα τώρα, έριξα βιταμίνες και τον αφήνω στην ησυχία του γιατί σίγουρα τράβηξε τρελό stress με τα πατήματα και το μπες βγες στο νερό.

Πρέπει να χορηγήσω κάτι προληπτικά;; Ίσως αλάτι σε περίπτωση που έχει πληγές; Κοντεύουν να με τρελάνουν τελευταία τα ψαράκια μου. :( :( Καραντίνα δεν έχω γιατί την καβάτζωσε το άλλο με τη νηκτική κύστη.. Βοήθειααααα

 

Υ.Γ.: Στη φωτογραφία αν κάνετε ζουμ φαίνεται πόσο είχε ανοίξει το στόμα όταν έφραξε..

622ACE6D-315B-4ED1-8C32-ABEBA57EBECA.jpeg

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόπειρα αυτοκτονίας, για τροφή ψαχουλεύουν κάτω, γι αυτό στα χρυσόψαρα βάζουμε άμμο, όχι χαλικάκια.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Δεν είναι απόπειρα αυτοκτονίας, για τροφή ψαχουλεύουν κάτω, γι αυτό στα χρυσόψαρα βάζουμε άμμο, όχι χαλικάκια.. ;) 

 

Το ξέρω, χαριτολογώντας το έγραψα. :) Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο τώρα; Το χαλίκι είναι τέρμα λεπτό, σαν άμμος σχεδόν, απλά είχα και λίγα μεγαλύτερα από το προηγούμενο ενυδρείο και όλο με αυτά ασχολείται.. πφφφ, βραδιάτικα πάλι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα συνέλθει, δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.. παρακολούθα το ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να περασει. Σε 3-4 μερες θα φανει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.. ε το μολυντηρι,το φαταουλα!! Κ εγω δε νομιζω ρε συ να παθει κατι.. εχε τον στο νου σου κ αμα η κοκκινιλα αντι να φυγει μεγαλωνει ριχνεις αλατι.. το νερακι τους κοιτα να ναι μπομπα, κ καθε μερα αν μπορεις αλλαζε λιγακι(οχι καφριλες)10% κ ολα θα πανε σουπερ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...