Jump to content

Betta halfmoon plakat 'Black Samurai' - Προσπάθεια αναπαραγωγής


Husky_Jim

Recommended Posts

Μην τα κακομαθαίνεις, μην τους κάνεις όλα τα χατήρια, μην τα αφήνεις να τρώνε ό,τι θέλουν, μην τους αγοράζεις γλυκά

και παγωτά, μην τα αφήνεις να κοιμούνται αργά και να βλέπουν ό,τι νά 'ναι στην τηλεόραση. Να τα μαλώνεις πού και πού,

να τους λες και κανένα όχι, να τους βάζεις κανόνες και όρια...

Για να μεγαλώσεις σωστά, μη κακομαθημένα...ψάρια...:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καινούργιο βιντεάκι με κάποια απο τα μικρά που κρύβονται στην moss....(μαζί με κάποια gammarus).... :D

 

 

 

  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

:DΤα μικρά ξεπόρτισαν!!

 

Για τα αραχνοειδή ένα έχω να πω ... Ελπίζω όταν μεγαλώσουν τα μωράκια να μην αφήσουν κανένα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Για τα αραχνοειδή ένα έχω να πω ... Ελπίζω όταν μεγαλώσουν τα μωράκια να μην αφήσουν κανένα ...

 

Μήν ξεχνάς ότι υπάρχουν και οι γόνοι από τα gammarus που ήδη τρώνε τα μικρά..... ;)

Δέν έχουν μπεί τυχαία...."Είχα πρόγραμμα"...αχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχχα

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Husky_Jim said:

 

Μήν ξεχνάς ότι υπάρχουν και οι γόνοι από τα gammarus που ήδη τρώνε τα μικρά..... ;)

Δέν έχουν μπεί τυχαία...."Είχα πρόγραμμα"...αχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχχα

 

 

@Husky_Jimτάιζες αρτέμια κλπ ή έτρωγαν γόνους gammarus εξ αρχής; Αν δεν σου κάνει κόπο, γράψε λίγα πράγματα για τις ρουτίνες που ακολουθείς με τα μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχή είχα εμπλουτίσει το ενυδρείο με gammarus (για να τρώνε και οι γονείς), καθώς και με paramecium caudatum αλλά και με άλλα είδη ινφουσόριας. 

Μόλις βγήκαν τα μικρά και κατανάλωσαν λεκιθικό σάκο άρχισα τάισμα με vinegar eels και τώρα ταίζω microworms. Τα ταίσματα που κάνω είναι 2 (πρωί-βράδυ) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω ρίξει διάφορα φύλλα (catappa, κ.α.), τα οποία σαπίζουν και διουργούν βιοφίλμ πράγμα απαραίτητο τόσο για τα μικρά αλλά και για το υπόλοιπο οικοσύστημα... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gixxer έγραψε:

 

@Husky_Jimτάιζες αρτέμια κλπ ή έτρωγαν γόνους gammarus εξ αρχής; Αν δεν σου κάνει κόπο, γράψε λίγα πράγματα για τις ρουτίνες που ακολουθείς με τα μωρά.

 

Προβλέπονται νέες οικογενειακές ιστορίες... Ντανούκο, πες αλεύρι...

Η μανούλα με άγριες (αναπαραγωγικές) διαθέσεις σε γυρεύει...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Νέο βίντεο με τάισμα microworms!Δείτε το σε HD......Αξίζει!!!

 

 

  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

:)Τα σκουλικάκια ελατηριάκια όλα τα λεφτά! Τα μικρούλια μεγαλώνουν και ανυπομονώ να δω τα μοτίβα που θα έχουν στο μαύρο ασημί χρώμα τους.

@Φρου Φρου δεν έχω τέτοια πρόθεση απλά εδώ όπως κατάλαβα ο @Husky_Jim έχει δημιουργήσει ένα οικοσύστημα που αυτοσυντηρείται και τρέφει - μέχρι ενός σημείου - τα μικρά. Μου έκανε εντύπωση γιατί δεν είναι το σύνηθες και επίσης οι τροφές που επιλέγει είναι διαφορετικές και πιο κοντά στην φυσική διατροφή των μικρών.

Πιστεύω λοιπόν ότι αξίζει να μελετηθεί και να υπάρχουν πληροφορίες για όποιον θελήσει να το υιοθετήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά!

 

Τα μικρά μεγαλώνουν και τα χρώματα τους είναι φανταστικά!

 

 

  • Like 5
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Δραγονάκια!!! Φαίνονται υπέροχα λέπια! Μπράβο! Με το καλο να πάρουν full χρώμα και μέγεθος! Να μου κρατήσεις ένα θηλυκό! ))) Αν θα είναι καλά ο δικός μου αρσενικός θα του ταιριάξει μια Σαμουραϊνα! χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχουμε νεοερα απο την προοδο τους. πολυ ομορφοι μονομαχοι παντως .... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...