Jump to content

Ανακατασκευή ενυδρείου


Andrew91

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Το ενυδρείο είναι από το 2008 , 180 λίτρα 100χ40χ45 τις AQUAEL 

Το είχα θαλασσινό 2008 - 2009 μετά 2011 - 2013 το είχα τροπικό και τώρα έχει κανένα δίμηνο που πεδευομαι...

1) το εξωτερικό το φίλτρο χάνει ( από oring και τσιμούχες ) 

  Με ταλαιπώρησε άλλα το έφτιαξα!!!

2) σήμερα όμως είδα ότι άρχισε να χάνει και το ενυδρείο από τον πάτο του (από τις σιλικόνες δηδ...

 

Τι κάνω??? θα μπορέσω να το κάνω μόνος μου (δηδ να πάρω σιλικόνη ? και τι σιλικόνη ? τώρα έχει μαύρη!!!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΉΣΕΙ ΚΑΠΟΙΩΣ?

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες φίλε στο φόρουμ.

Δεν ξέρω κατά πόσο πιάνουν τα χέρια σου πάντως ότι γίνεται είναι σίγουρο.

1. με μια λεπίδα ξεκολλάς όλο τον πάτο( αφού χάνει από τον πάτο) και τον ξανακολλάς με ενυδρειακή σιλικόνη, μιας και είναι πάτος δεν παίζει τόσο μεγάλο αισθητικό ρόλο αν  είναι μαύρη ή διαφανής.

2. καθαρίζεις καλά όλα τα υπολείμματα σιλικόνης.

3. το ξανά κολλάς.

Αυτό που σου περιγράφω είναι η ποιο σωστή και αξιόπιστη μέθοδος.

 

Η άλλη μέθοδος είναι να διαπιστώσεις από που χάνει να καθαρίσεις το σημεία ίσος να χρειαστεί να αφαιρέσεις τμήμα σιλικόνης από το σημείο που χάνει και να βάλεις εκεί μπόλικο στρώμα σιλικόνης. Αυτή η μέθοδος αν και πολλές φορές πετυχαίνει δεν είναι και η ποιο ασφαλείς, προσωπικά που το δοκίμασα πάντως σε εμένα έπιασε.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι το ξεκολλάει όλο το ενυδρείο. 

Το καθαρίζεις από τα υπολείμματα σιλικόνη .

Κολλάς με νέα για να είσαι σίγουρος. 

10 χρόνια είναι πολλά ειδικάαν έχει περάσει και από αλάτι !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ  πολύ φίλε , καλώς σας βρήκα!!

 

εγώ είπα να το ξεκολλήσω όλο και να το κάνω από την αρχή, όλες τις μεριές , γιατι δεν θέλω να μου ξανά γίνει !!! 

εργαλεία έχω... Απλώς εχω εναν ενδοιασμω για την σιλικόνη (μαυρη η διάφανη και τι μαρκα?) , δεν θέλω να βάλω τπτ μαπα και να μου ξανα γινει 

εχω πλημμυρίσει τρεις φορες αυτον τον μηνα ... και φυσικα να το κανω καλα και εγω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κ απο μενα.θα προτιμούσα κ εγω να το κανεις ολο κ οχι μπαλωματα.για σιλικόνη θα προτεινα την bison για ενυδρειακη χρηση.ειναι εύχρηστη ,δλδ με λιγο σαπουνονερο στο δαχτυλο που απλωνεις ,σ δινει το χρονο να στρωσεις ομορφα, κ λαθος να κανεις ,διορθωνεις εύκολα. Σ 120 λιτρα σαμπ ,γεμισα νερο μετα απο 24 ωρες.θα πρότεινα 48 ωρες ομως εγω βιαζόμουν. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ 

 

Θα πάω να πάρω αύριο σιλικόνη και θα το ξεκινήσω Γιατί τα ζωντανά τα έχω βάλει σε ένα 12 λίτρο ενυδρειακι που αγόρασα σήμερα!!! 4 χρυσόψαρα , 2 ρίζες anubia και ένα java moss

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά εμένα μου αρέσει η μαύρη σιλικόνη!

Εσάς?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, fishbone! said:

Πάντως ρε παιδιά εμένα μου αρέσει η μαύρη σιλικόνη!

Εσάς?

Και εγώ μαύρη δαγκωτό 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...