Jump to content

Μονομάχος Αρσενικός Ή Θυληκός


Recommended Posts

ελπιζω να μην τον κρατας σε ποτηρακι.. χρειαζεται το λιγοτερο ενα 20λιτρο ενυδρειο, θερμοστατη, φιλτρο,  και επειδη εισαι θεσσαλονικη θα εισαι τυχερος  γιατι μπορει να σου δωσει ευκολα καποιος μπολι  για το φιλτρο σου και το ψαρακι σου να ζει με ασφαλεια στο ενυδρειο.. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενυδρείο αλλα αυτός απο το PET SHOP μου είπε να περιμένω 2 ημέρες για να φύγει το χλώριο.Έχω φίλτρο, ενυδρείο 10 λίτρα και έβαλα 3 ml απο sera bio nitrivec και 2,5 ml απο sera aquatam.Και επειδή είμαι καινούργιος πες μου pls τι είναι το μπολι ??

Έγινε επεξεργασία - Βαγγέλης Βασιλείου
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Βαγγέλης Βασιλείου έγραψε:

Έχω ενυδρείο αλλα αυτός απο το PET SHOP μου είπε να περιμένω 2 ημέρες για να φύγει το χλώριο.Έχω φίλτρο, ενυδρείο 10 λίτρα και έβαλα 3 ml απο sera bio nitrivec και 2,5 ml απο sera aquatam.Και επειδή είμαι καινούργιος πες μου pls τι είναι το μπολι ??

και γω καινουρια ειμαι σχετικα η τουλαχιστον με λιγη περισσοτερη εμπειρια απο σενα.  ανοιξε αν θελεις ενα καινουριο θεμα και βαλε σαν τιτλο οτι θελεις μπολι... το μπολι ειναι η βιολογια που πρεπει να εχει ενα ενυδρειο για να μπορει να μπει μεσα ψαρακι.. επειδη το εχεις ηδη το ζωντανο, αν βρεθεις με καποιον σαλονικο και σου δωσει μπολι θα σου εξηγησει πως θα το βαλεις στο φιλτρο σου και νομιζω οτι μπορεις να βαλεις την ιδια στιγμη μεσα το ψαρι, οποτε για μενα  ανοιξε ενα νεο θεμα και ζητα μπολι.. ειναι αμαρτια να μενει ετσι...

πριν 10 ώρες, το μέλος ChrisFi έγραψε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το aquatan αφαιρεί το χλώριο και το nitrivec ειναι βακτήρια. Για βάλε φωτό το ενυδρειο και τον εξοπλισμό του. 

 

Α και φυσικά είναι αρσενικός ο μονομάχος

Link to comment
Share on other sites

θα την βρεις την ακρη... αυτος απ το πετ σοπ ειναι για...? δεν το λεω.. θα πρεπει ν αγορασεις και αντιχλωριο... δεν θα περιμενεις σε καθε αλλαγη νερου οταν θα κανεις να φυγει το χλωριο γιατι το ψαρι θα ειναι μεσα στο ενυδρειο... ψαξε να βρεις  αντιχλωριο της seachem  στα λιτρα σου μια σταγονα χρειαζεσαι με 2.. το βασικοτερο για μενα ειναι το απο πανω.. λιγη υπομονη ειναι ενας μπουσουλας που θα τον μαθεις.. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Link to comment
Share on other sites

βρες καποιον σαλονικιο  να σου δωσει και μπολι και ο μαγκας σου θα ειναι σουπερ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες :) 

κούκλος ο μονομάχος σου ;) 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Βαγγέλης Βασιλείου said:

Αύριο θα πάρω πετρούλες θερμοστάτη και φυτά.

IMG_20190524_234421.jpg

 

:)Καλώς ήρθες και από εμένα,

 

Προσπάθησε να πάρεις μονόχρωμο σκούρο χαλικάκι/άμμο (μαύρο, καφέ σκούρο) και μικρής κοκομετρίας (δηλ. όχι χοντρό χαλίκι). Ο χρωματισμός θα διευκολύνει την ζωή του μονομάχου σου και η λεπτή κοκομετρία το φύτεμα.

 

Επίσης, επειδή ο όγκος του ενυδρείου είναι μικρός πάρε πχ μία πετρα όχι πολλές ή ένα όμορφο ξύλο για να μην περιορίσεις τον χώρο κίνησης του μονομάχου σου. Δες πχ ξυλόπετρα και φαντάσου πως θα δειχνει με μαύρο λεπτό χαλίκι και τα φυτά.

Από φυτά επέλεξε εύκολα και μικρά (να μην μεγαλώνουν πολύ γιατί δεν θα αναπτύσσονται όμορφα στο ενυδρείο σου και θα το πνίγουν). Πάρε πχ μια anubias nana/petit και κάποιο επιφανείας πχ salvinia auriculata

 

Θα χρειαστεί να παρακολουθείς το ενυδρείο σου με προσοχή και να τηρείς ευλαβικά τις οδηγίες των σκευασμάτων που χρησιμοποιείς. Να προσέχεις τον μονομάχο σου, είναι κούκλος!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε μια ερώτηση.

Το ενυδρείο είναι με νερό γεμάτο.

Θα μπορώ να αφαιρέσω νερο για να βαλω χαλίκι και ένα μικρό καραβάκι??

Έγινε επεξεργασία - Βαγγέλης Βασιλείου
Link to comment
Share on other sites

1) Θες ενυδρείο τουλάχιστον 20 λίτρα.

2) Χαλίκι θα βάλεις ψιλό, μαύρο, γιατί το ανοιχτόχρωμο αντανακλά φως και ενοχλεί πολύ τον μονομάχο και βέβαια αφού το πλύνεις. Το νερό μπαίνει μετά το χαλίκι.

3) Καραβάκι και γενικότερα πλαστικά διακοσμητικά ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ, γιατί είναι παράγωγα πετρελαίου και θα σου μολύνουν το νερό με τα κατάλοιπά τους.

4) Για τα λίτρα που έχεις θα βάλεις 1-2 πετρούλες, 1 ξύλο, 1 ανούμπια νάνα και κερατόφυλλο στην επιφάνεια.

5) ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να περιμένεις να φύγει το χλώριο από το νερό, ρίχνεις 1-2 σταγόνες αντιχλώριο ανά λίτρο (ανάλογα με τη μάρκα).

6) ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΟΤΕ τους πετσοπάδες, απλώς διαβάζεις τα άρθρα του Aquazone και μας ρωτάς.

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

:)Πως τα πας με το ενυδρείο?

Ναι, μπορείς να αφαιρέσεις νερό για να χωρέσει το χαλικάκι, θα σου πρότεινα όπως σου ειπε και ο worldiver να μην βάλεις καραβακι. Σκέψου ότι προσπαθείς να αναπαράξεις το φυσικό περιβάλλον του μονομάχου, το οποίο δεν συμπεριλαμβάνει παρόμοια διακοσμητικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...