Jump to content

2ο φίλτρο


Recommended Posts

Καλησπέρα  παιδιά αγόρασα ένα εξωτερικό φίλτρο fluval 206 και θέλω μια μικρή βοήθεια για την τοποθέτηση της εισόδου/εξόδου. 
Το ενυδρείο είναι 300 λίτρα 150χ30χ70(ΜχΠχΥ)
Το  1ο φίλτρο eheim 2217 η είσοδος νερού είναι στα αριστερά και η έξοδος(σπρέι μπαρ) περίπου στη μέση του ενυδρείου και χτυπάει κατά πλάτους του ενυδρείου. Τώρα το fluval 206 πως να τοποθετησω την είσοδο και έξοδο νερού(έφτιαξα ένα Diy σπρέι μπαρ με λαστιχο στο fluval).

Link to comment
Share on other sites

 Δεν ξέρω αν ειναι το σωστο αυτο που εκανα γιατι και εγω απειρος σχετικα ειμαι, αλλα το σκεπτικο μου ηταν μια ενιαια ροη στο ενυδρειο ,δηλαδη στην μια ακρη (δεξια πχ) τις δυο εισοδους και τον θερμοστατη απο κοντα και στην αλλη ακρη αριστερα τις δυο εξοδους χωρις τα σπρεη μπαρ (ισως βαλω στο ενα).

Άλλοι τα βάζουν αντίθετα , άλλοι διαγώνια...ας ακουσουμε και τους εμπειρότερους.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ έχω 2 ιδέες εγώ πάλι η μία είναι η είσοδος του νερού Ι μια δεξιά η άλλη αριστερά και τα σπρέι μπαρ στη μέση του ενυδρείου να χτυπάνε κατά πλάτος του ενυδρείου. 2η ιδέα πάλι είσοδος νερού μια δεξιά μια αριστερά και το ένα σπρέι μπαρ δεξιά να χτυπάει κατά μήκος του ενυδρείου και το άλλο σπραι μπαρ αριστερά και αυτό να χτυπάει κατά μήκος του ενυδρείου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

Χμμμ έχω 2 ιδέες εγώ πάλι η μία είναι η είσοδος του νερού Ι μια δεξιά η άλλη αριστερά και τα σπρέι μπαρ στη μέση του ενυδρείου να χτυπάνε κατά πλάτος του ενυδρείου. 2η ιδέα πάλι είσοδος νερού μια δεξιά μια αριστερά και το ένα σπρέι μπαρ δεξιά να χτυπάει κατά μήκος του ενυδρείου και το άλλο σπραι μπαρ αριστερά και αυτό να χτυπάει κατά μήκος του ενυδρείου. 

η δεύτερη μου φαίνεται πιο λογικη για το μηκος του ενυδρειου σου.... αλλα οπως ειπα θα μας διαφωτισουν οι εμπειρότεροι...... τΙ ενυδρειο εχεις?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 φίλτρα να κάνουν ανατάραξη επιφάνειας, κατά μήκος του ενυδρείου, ένα αριστερά και ένα δεξιά, το ένα θα δημιουργεί ροή στο πίσω μέρος του ενυδρείου και το άλλο στο μπροστά μέρος του ενυδρείου, έτσι θα δημιουργήσεις μια ροή στο νερό κυκλική και θα σου καθαρίζει το νερό πιο γρήγορα. 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καλύτερα θα είναι κατά μήκος και τα 2 σπρέι μπαρ. Έτσι όμως το νερό θα κάνει το κύκλο γιατί όπως το σκέφτομαι από αριστερά θα σπρώχνει το ένα σπρέι μπαρ και το άλλο από δεξιά στη μέση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...