Jump to content

Χρυσόψαρο τρώει τις ακαθαρσίες του!!!


Recommended Posts

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας, όπως θα είδατε και στον τίτλο του θέματος, το χρυσόψαρο μου εδώ και λίγο καιρό τρώει τις ακαθαρσίες του!!!! Είναι ποτέ αυτό δυνατόν;; Το ταΐζω όπως πάντα εδώ και μήνες πρωί και βράδυ. Το κατάλαβα όμως αυτό όταν στην εβδομαδιαία συντήρηση του ενυδρείου δεν έβρισκα ακαθαρσίες. Μέχρι που το είδα με τα μάτια μου. Τι να κάνω;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι του λειπει. Απο τροφες τι εχεις και τι δινεις;

Παρε βιταμινες για ψαρια σαν πρωτο βημα , πχ Sera fishtamin.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Απο τροφες δινω καθημερινα φλαικς της Serra και σπιρουλινα αρεα και που παλι της Serra.

Απλα δεν ηξερα ότι αυτό μπορει να συμβει.Παρακαλω θα ηθελα τη συμβουλη σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλαρακι .. απο οσο καταλαβαινω εχεις μπλεξει με μεγα φαταουλα.. κ τα δικα μου το κανουν αυτο αλλα τα ξαναφτυνουνε καπακια .. εισαι σιγουρος οτι τις ακαθαρσιες δε τις ρουφαει το φιλτρο κ  οτι τα ψαρια σου τις εχουνε για μεζε??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινης είδα μόνο ότι το έτρωγε και το εφτυνε και μετά από λίγο όμως δεν υπήρχαν. Δεν είμαι σίγουρος ότι το φίλτρο τα ρούφηξε γιατί το έχω προς το παρόν σε ένα μικρό ενυδρείο και το φιλτρο είναι μικρό. Σε περίπτωση πάντως που τα τρώει, είναι αυτό λογικό; υπάρχει κίνδυνος για την υγεία του; Θα το παρακολουθήσω αυτή τη φορά εκτενέστερα και θα σας πω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. 

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα το συνηθίζουν αυτό καθώς ως γνωστόν είναι αχόρταγα και περνούν τα ίδια τους τα κουράδια για τροφή.

Προσωπικά, το βρίσκω απίθανο να τα τρώει (εκτός αν είναι για του Σινούρη). Προφανώς απ'το μπες-βγες στο στόμα του

(άντε και λίγο μάσημα) διαλύονται και δεν τα βλέπεις...:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δε νομίζω πως τα τρώει. Τα βάζει στο στόμα του και τα φτύνει. Το ότι διαλύονται και δεν τα βλέπεις μες στο ενυδρείο είναι άλλο θέμα, πάντως το βρίσκω απίθανο να τα τρώει. Και εμένα όλα τα ψαράκια μου αυτό κάνουν. Τα βάζουν στο στόνα (προφανώς γιατί δεν αναγνωρίζουν ότι δεν είναι τροφή) και τα φτύνουν αμέσως, μη σε ανησυχεί!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κοπροφαγια υπαρχει στα ζωα  σαν συμπτωμα, οταν υπαρχουν βαριες ελλειψεις απο μικρο, μακρο στοιχεια, βιταμινες κ.α. πολλα...

Εδω μαλλον προκειται για " μεγα φαταουλα " οπως το ονομασε ο @thedrowningman :hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και περάσαμε στην εγκυκλοπαιδική μόρφωση, να συμπληρώσω ότι κοπροφαγία υπάρχει και στους ανθρώπους,

όταν υπάρχει βαριά έλλειψη...μυαλού...:)

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...