Jump to content

Αγορά και στήσιμο ενυδρείου από το μηδέν!


Angelhatzi

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.Ειμαι ο Άγγελος και εδώ και ένα χρόνο είμαι κάτοχος ενός χρυσόψαρου το οποίο το έχω σε γυάλα από ΙΚΕΑ!!!!τον τελευταίο μήνα βλεποντας στη δουλειά μου ένα ενυδρείο που έχουν κάποιοι συνάδελφοι μπήκα και εγώ στο τριπακι και σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να ασχοληθώ με αυτό και να μεταφέρω το χρυσόψαρο μου κάπου ωραία (απ' ότι διάβασα μάλλον από θαύμα ζει ένα χρόνο τώρα υπό αυτές τις συνθήκες). Για αυτό αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο και να το στήσω από  την αρχή.Χωρος υπάρχει όμως το μπάτζετ περιορίζεται στα 120€...τι θα προτείνατε;τα παιδιά στην δουλειά πουλούν το δικό τους ενυδρείο το οποίο είναι 60αρι (60, 30, 30) σκέτο γιατί θα πάρουν μεγαλυτερο. Εγώ σκέφτομαι μήπως πάρω ένα έτοιμο όπως αυτό https://www.quiko.gr/haquos-evolution80black-100lt.el.aspx. θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας .

InShot_20190528_232656596-02.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Angelhatzi
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Angelhatzi έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα.Ειμαι ο Άγγελος και εδώ και ένα χρόνο είμαι κάτοχος ενός χρυσόψαρου το οποίο το έχω σε γυάλα από ΙΚΕΑ!!!!τον τελευταίο μήνα βλεποντας στη δουλειά μου ένα ενυδρείο που έχουν κάποιοι συνάδελφοι μπήκα και εγώ στο τριπακι και σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να ασχοληθώ με αυτό και να μεταφέρω το χρυσόψαρο μου κάπου ωραία (απ' ότι διάβασα μάλλον από θαύμα ζει ένα χρόνο τώρα υπό αυτές τις συνθήκες). Για αυτό αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο και να το στήσω από  την αρχή.Χωρος υπάρχει όμως το μπάτζετ περιορίζεται στα 120€...τι θα προτείνατε;τα παιδιά στην δουλειά πουλούν το δικό τους ενυδρείο το οποίο είναι 60αρι (60, 30, 30) σκέτο γιατί θα πάρουν μεγαλυτερο. Εγώ σκέφτομαι μήπως πάρω ένα έτοιμο όπως αυτό https://www.quiko.gr/haquos-evolution80black-100lt.el.aspx. θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας .

 

Αν ήμουν στη θέση σου θα προσπαθούσα με το μπάτζετ που υπάρχει, να αγοράσω όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ενυδρείο.

Δεν θα με πείραζε να είναι μεταχειρισμένο, αλλά να μην έχει και πολλές φθορές.

Τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν σχετικά γρήγορα και είναι ρυπογόνα ψάρια.

Θέλουν αρκετό χώρο και καλή φίλτρανση.

Όπως έχεις αντιληφθεί και ίδιος, θα πρέπει να το βγάλεις σύντομα από τη γυάλα.:)

 

Καλώς όρισες.:welcome:

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!

 

Είναι πολύ καλή η ιδέα σου αν και οριακά τα λίτρα (https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/94252-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-για-χρυσόψαρα/).

Παρ'όλα αυτά εγώ θα σου έλεγα:

αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις άλλο ψαράκι (αν βάλεις θα πρότεινα μόνο 1 fancy) και με δεδομένο ότι το ψαράκι είναι μικρό για ενός χρόνου όπως φαίνεται στην φωτογραφία, συνάγω δηλ. ότι δεν θα φτάσει ποτέ στο μέγιστο μέγεθός του λόγω γυάλας, να προχωρήσεις στην αγορά όπως την έχεις σκεφτεί και με τα χρήματα που μένουν από το μπάτζετ σου να πάρεις χαλικάκι (όχι χοντρό), ένα ξύλο (συμπαγές όχι με αιχμηρές άκρες) και καμια ανουμπια, αντιχλώριο.

Μπορείς να προσθέσεις και φακή = lemna minnor στην επιφάνεια, σε πολλά αρέσει και την τρώνε - μην την αγοράσεις, χαρίζεται συχνά από χομπίστες.

 

Μην αλλάξεις τις ρουτίνες σου όταν βάλεις το ψαρακι στο ενυδρείο, συνέχισε να κάνεις ότι έκανες με τις αλλαγές και την τροφή κλπ. Το φίλτρο του ενυδρείου θα γεμίσει βακτηρια σταδιακά και θα ολοκληρωθεί η βιολογία.

 

Στο φίλτρο του ενυδρείου θα πρέπει να έχει σφουγγάρι και βιολογικό υλικό, όταν με το καλό το πάρεις φωτογράφισέ το να σου πούμε τί να προσθέσεις / αφαιρέσεις.

 

Εναλλακτικά μπορείς να πας και σε αυτό https://misirlis-aquarium.gr/enydria/4724-wave-ενυδρείο-riviera-basic-80-led-95lt-μαύρο.html αλλά θα έχεις καλύψει το μπάτζετ και θα πρέπει να αγοράζεις τα υπόλοιπα σιγά σιγά (εκτός αντιχλωριου που ειναι αμεσης προτεραιότητας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω και από αυτά που διάβασα οι περισσότεροι που ασχολούνται προτείνουν αγορά ενυδρείου μεγαλύτερου των 60lt.Θεωρειται καλύτερο να πάω εξαρχής σε ένα μεγαλύτερο;Δεν θέλω να πάρω κάτι στην αρχή και εν συνεχεία να χρειαστεί να το αλλάξω.το ενυδρείου που προτείνει ο gixxer φαίνεται ωραίο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Angelhatzi είναι ακριβώς όπως τα λες. Θα σε διευκολύνει γενικότερα να πας τώρα στο 100αρι.

Link to comment
Share on other sites

Πάω για 100αρι τελικά...προτάσεις ή τυχόν αγγελίες κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτες.Εντωμεταξύ διάβασα το άρθρο για τα χρυσόψαρα και ένιωσα πολύ άσχημα για το γεγονός ότι το έχω σε γυάλα ένα χρόνο και για τις συνέπειες της παραμονής αυτών σε γυάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ:

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/109804-black-friday-summer-edition-στο-aquariumshopgr/?tab=comments#comment-1221639

 

Μπορείς να πάρεις ένα επώνυμο ενυδρείο (juwel rio 125) στα 170 ευρώ (με την έκπτωση). Θα σου βγει γύρω στα

120 καθαρά λίτρα και θα μπορείς να φιλοξενήσεις αξιοπρεπώς ένα ζευγαράκι. Το φίλτρο του μπορεί να πάρει μπόλικο βιολογικό υλικό (γύρω στο 1,5 λίτρο). Καταλαβαίνω ότι μαζί με τον υπόλοιπο εξοπλισμό ίσως ξεφεύγεις αρκετά απ'το αρχικό σου μπάτζετ, αλλά νομίζω ότι είναι καλή ευκαιρία...:)

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...