Jump to content

CO 2


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Αποφάσισα στα 30 lt να δοκιμάσω diy co2. Συγκεκριμένα το αποφάσισα λόγω ludwigia και rotala. Η μία φυσαλίδα στα 10" θα είναι πολύ ή λίγο; 

Έγινε επεξεργασία - Har
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

Καλημέρα σε όλους! Αποφάσισα στα 30 lt να δοκιμάσω diy co2. Συγκεκριμένα το αποφάσισα λόγω ludwigia και rotala. Η μία φυσαλίδα στα 10" θα είναι πολύ ή λίγο; 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 30 x 30 x 35
Συνολικά Λίτρα: 31.5
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: anubia barteris nana - bucephalandra - ludwigia super red - alternanthera reineckii red bury - rotala rotundifolia - rotala Vietnam o hara

Ψάρια: Rasbora heteromorpha
Άλλα είδη: 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα: driftwood
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Blau Terra activa 
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): DIY 1.055 lm 6.500 k
Διάρκεια φωτισμού: 8 h 

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: eheim liberty 75
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση: Excel - Tropica premium nutrition
Παροχή CO2: diy 
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: color flakes sera


Παράμετροι
pH:6.4
Γενική σκληρότητα (GH): 14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: εβδομαδιαία περίπου 40% - 50%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:
 

Link to comment
Share on other sites

μια φυσ/10 δευτερα ειναι πολυ λιγο. Μια σε 2-3 δευτερα δοκιμασε. Εχεις και liberty, που κανει αναταραξη επιφανειας και CO2 "φευγει" γρηγορα.

Ludwigia kai rotala χρειαζονται αρκετο φως, για να παρουν κοκκινο (ροζ για ροταλα) χρωματακι.

Παρε drop checker απο e- bay 2.50 € να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rotala μπήκε προχτές, η ludwigia έχει γίνει κατακόκκινη ειδικά από τη μέση και πάνω θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό όταν επιστρέψω γιατί προς το παρόν μου βγάζει συνέχεια αποτυχία. Έχω το diffuser 3 σε 1 της Tropica. Σκέφτηκα να αγοράσω το co2 checker αλλά λόγω υποστρώματος με τύρφη διάβασα ότι δεν θα έχω σωστές ενδείξεις και ο πίνακας KH/pH δεν με βοήθησε. Ωραία βλεπω πως θα πάει με 1 σταγόνα στα 3". Έχω βάλει τη στάθμη του νερού να "γλύφει" την έξοδο του φίλτρου για να μην έχω υπερβολική ανατάραξη γιατί όσο και να το χαμηλώσω σε ροή δημιουργεί αρκετά ισχυρό ρεύμα μέσα.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2019 at 4:44 ΜΜ, το μέλος Har έγραψε:

Rotala μπήκε προχτές, η ludwigia έχει γίνει κατακόκκινη ειδικά από τη μέση και πάνω θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό όταν επιστρέψω γιατί προς το παρόν μου βγάζει συνέχεια αποτυχία. Έχω το diffuser 3 σε 1 της Tropica. Σκέφτηκα να αγοράσω το co2 checker αλλά λόγω υποστρώματος με τύρφη διάβασα ότι δεν θα έχω σωστές ενδείξεις και ο πίνακας KH/pH δεν με βοήθησε. Ωραία βλεπω πως θα πάει με 1 σταγόνα στα 3". Έχω βάλει τη στάθμη του νερού να "γλύφει" την έξοδο του φίλτρου για να μην έχω υπερβολική ανατάραξη γιατί όσο και να το χαμηλώσω σε ροή δημιουργεί αρκετά ισχυρό ρεύμα μέσα.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το drop checker θα δειξει κανονικα, ανεξαρτητα το τι υποστρωμα εχεις. Πινακας Κh/Ph θα δειξει με αποκλειση.... , μπορει και μεγαλη....

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το drop checker θα δειξει κανονικα, ανεξαρτητα το τι υποστρωμα εχεις. Πινακας Κh/Ph θα δειξει με αποκλειση.... , μπορει και μεγαλη....

 

Έτσι είναι, το drop checker θεωρείτε η πιο αντικειμενική μέθοδος μέτρησης CO2. Ο πίνακας δεν κάνει δουλειά, καθώς μπορεί να επηρεαστεί από πάρα πολλούς παράγοντες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...