Jump to content

στήσιμο ενυδρειου 450 λιτρα


Recommended Posts

Μάλλον θα ξεκινήσω επιχείρηση 450 λίτρα. Απλά θέλει καθάρισμα γιατί ήταν σε αποθήκη αλλά χωρίς υγρασιες κλπ... Το γεμίσαμε νερό μέχρι εκεί που βλέπετε γιατί δεν ήταν επίπεδο το έδαφος και θα έπεφτε το περισσότερο βάρος στο αριστερό τζάμι και το φοβηθηκαμε να το γεμισουμε περισσοτερο... Παρόλα αυτά θα περιμένουνε μέχρι μια δυο μερες να δούμε για τυχόν διαρροές και αν είναι όλα καλά συνεχίζουμε.

 

Η επομενη κινηση ειναιο να προσπαθησω να ξεκολησω το εσωτερικο φιλτρο του.  Και ειμαι σε αναζητηση ενος καλου εξωτερικου φιλτρου. εχω βρει ενα eheim 2080 μεταχειρισμενο  στα 150 ευρω  η αλλη επιλογη ειναι να παρω ενα fluval fx6  καινουριο στα 220. Δεν ξερω ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη

Στο fx6 μου αρεσει η ευκολιες που εχει πχ για τις ευκολες αλλαγες αυτοματα , που δεν ξερω αν τις εχει το eheim 2080

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό στο νέο εγχείρημα!! Ωραίο ενυδρείο, κλασσική επιλογή τα Juwel. Νομίζω θα ήταν σκόπιμο να μεταφερθεί σε επίπεδο έδαφος και να το γεμίσεις πλήρως ώστε να ελέγξεις για τυχόν διαρροές σε όλο το ύψος των τζαμιών και όχι ως τη μέση. 

Για τα φίλτρα, παρότι δε χώνεψα ποτέ τα Fluval θα έπαιρνα στη θέση σου καινούριο FX6. Είσαι σίγουρος πως έχει "μόνο" 220,00€;;

Link to comment
Share on other sites

Φιλτράρες και το έχειμ και το φλουβαλ.

Εγώ (επειδή τα έχω δουλέψει και τα δύο) θα προτιμουσα το πρωτο..

Αλλά μικρές διαφορές.. 

Το fx5 ήταν ποιο φιλτραρα συνήθως το fx6 έχει διαρροές στην φλατζα πριν την αντλια..

Και επίσης οι δύο εσοχές του 2080 βοηθάνε πολύ περισσότερο στο σωστό καθαρισμό.. 

Κατανάλωση από ότι θυμάμαι πάνω κάτω ίδια έχουν.. 

Απλά με το φλουβαλ καταλαβαίνεις (λόγω σχεδιασμού) τι σημαίνει ροη.. 

Καλή συνέχεια!

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το έχω γεμίσει από χθες με νερό βρύσης. Συνήθως αν έχουν πρόβλημα φαίνεται αμέσως? 

DB4C838B-CB26-462B-807F-B2E2FD76AC7F.jpeg

AA9C1DAC-7E6F-4245-9564-C675E5ED357F.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.. φιλος γέμισε ενυδρειο και του εχανε μετα απο ενα μηνα... Ίσως αν η σιλικόνη ξεραθεί να θέλει τον χρόνο της για να αρχίσει να χάνει...  Για πες τώρα άλλο θέμα mancave βλεπω;;

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Ελπζω να μην εχω περιπετιες , παντως οι σιλικονες φαινονται μια χαρα ...

Μια ακομα ερωτηση, ειναι καποιες πετρες που εχω δει και δεν θυμαμαι πως λεγονται αλλα ενω ειναι και μεγαλες σε μεγεθος , το βαρος τους ειναι το μισο η και λιγοτερο απο αλλες πετρες , σαν να ειναι κουφιες,αλλα δεν ειναι... δεν ξερω πως να το εξηγησω περισσοτερο. Ξερει κανεις πως λεγονται??

 

ΥΓ:Parasxos οπως τα λες! ?

Link to comment
Share on other sites

επισης 

για υποστρωμα αγόρασα 45 κιλα απο αυτο

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-black-1-3mm-10kg/

σημερα θα το παραλαβω. να το πλύνω? δεν ξερω αν θανε πλυμενο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ababapanos έγραψε:

επισης 

για υποστρωμα αγόρασα 45 κιλα απο αυτο

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-black-1-3mm-10kg/

σημερα θα το παραλαβω. να το πλύνω? δεν ξερω αν θανε πλυμενο

Ναι, πλυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμία ιδέα πως να προσθέσω επιπλέον δύο λάμπες στο rio 450? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ababapanos έγραψε:

Έχετε καμία ιδέα πως να προσθέσω επιπλέον δύο λάμπες στο rio 450? 

Η πιο ευκολη λυση - σποτακια ή προβολακια με IP 65 (68 - καλυτερα)

πχ- https://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=1048_1468_1467&1=5

διαλεγεις ποσα W χρειαζεσαι (απο Kelvin - 4000 μεχρι 6500) και μεσα σε μια ωρα ολα ετοιμα.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...